Asik suratli (Sosyal fobi)

Bana da sürekli suratsız derler yüzüme bakınca artık ne görüyorlarsa suratımda neyin var derler, bişeyim yoksa bile oluveriyor birden. Tabi ben nezaketi kimseden eksik etmem, suratımda böyle herkese söylüyorum BENİM SURATIM BÖYLE diye.

Herkesin tonlarca derdi var kimse yanında modunu daha da aşağıya çeken suratsız birini istemez kabul edelim
Suratsiz ama kimseye zarari olmayan bir insani istemiyorlar yetmiyor bide zarar vermeye calisiyorlar. Ama güler yüz maskesi takip laf sokan, insanlari kiskanan ve onlarin kötülügünü isteyen insanlarla görüsmeye devam ediyorlar.
Benim yüz seklimden onlara ne ? Bir kisiye özel olsa anlarim ama evde bile ben böyleyim.

Suratsiz ama kimseye zarari olmayan bir insani istemiyorlar yetmiyor bide zarar vermeye calisiyorlar. Ama güler yüz maskesi takip laf sokan, insanlari kiskanan ve onlarin kötülügünü isteyen insanlarla görüsmeye devam ediyorlar.
Benim yüz seklimden onlara ne ? Bir kisiye özel olsa anlarim ama evde bile ben böyleyim.
Zararınız olmayacağını anlayana kadar şans veriyorlar mı yani bunu anlamak içinde zaman lazım
Siz bu durumu kabullenmiş olsaydınız bu konuyu açmazdınız rahatsızsınız ki çözüm arıyorsunuz sihirli değnek olmadığına göre bence aşılamıyacak bişi değil
Ben çok sakin biriyimdir hep arkada kalırdım konuşmalarda biri sen ne dersin derse cevap verirdim oda zorla konuşmaya üşenen tiplerdenim
Bir takım sorunlardan dolayı antidepresan kullanmak zorunda kaldım sanki kilidim çözüldü şimdi bütün ortamı çevirebiliyorum aslında rahatsızlığım bu değilde biraz daha az düşünmek için tedavi görmüştüm ama beni öyle bibrahatlattı ki bence sizede iyi tedavi rahatlatacak

Zararınız olmayacağını anlayana kadar şans veriyorlar mı yani bunu anlamak içinde zaman lazım
Siz bu durumu kabullenmiş olsaydınız bu konuyu açmazdınız rahatsızsınız ki çözüm arıyorsunuz sihirli değnek olmadığına göre bence aşılamıyacak bişi değil
Ben çok sakin biriyimdir hep arkada kalırdım konuşmalarda biri sen ne dersin derse cevap verirdim oda zorla konuşmaya üşenen tiplerdenim
Bir takım sorunlardan dolayı antidepresan kullanmak zorunda kaldım sanki kilidim çözüldü şimdi bütün ortamı çevirebiliyorum aslında rahatsızlığım bu değilde biraz daha az düşünmek için tedavi görmüştüm ama beni öyle bibrahatlattı ki bence sizede iyi tedavi rahatlatacak
Antidepresanlara bende baslamak istiyorum ama suan daha Universite okuyorum. Son bir yilim kaldi.
Bircok kisi antidepresanlarin konsantrasyonu bozdugunu iddia ediyor ve bu sebebten okul bitmeden almaya cesaret edemiyorum.
Sizde antidepresanlar bu tarz yan etkiler ortaya cikartimi ? Bir ayda yan etkilerinden kurtulmak mümkün mü?

Antidepresanlara bende baslamak istiyorum ama suan daha Universite okuyorum. Son bir yilim kaldi.
Bircok kisi antidepresanlarin konsantrasyonu bozdugunu iddia ediyor ve bu sebebten okul bitmeden almaya cesaret edemiyorum.
Sizde antidepresanlar bu tarz yan etkiler ortaya cikartimi ? Bir ayda yan etkilerinden kurtulmak mümkün mü?
Ben kendi yaşadığımı söyleyebilirim ben doğuma yakın bi kayıp yaşadığım için tedavi gördüm travmayı atlatmak için birkaç tane ilaç değiştirdim bana iyi geleni bulmak için Buda 3 ayımı aldı

Sosyal fobi insan iletişimlerine karşı duyulan kaygı ve korkudur diyebiliriz. Çok mükemmel bir tanım olmadı bu ama suratsızlık demek değil sosyal fobi. Mesela telefonla konuşmaktan korkuyor musunuz? Veya market çıkışı kasiyere kolay gelsin demek zor geliyor mu ? Ya da komşunuzla karşılaştığınızda iyi günler dilemek ? Sosyal fobili insanlar bu tarz etkileşimlere karşı yoğun bir çekingenlik hissederler ve çoğunlukla bunlardan kaçınırlar.
Psikoloğa gittiniz mi ? Belki de depresyondasınızdır. Belki de hayatınızda iyi gitmeyen ama sizin bile farkında olmadığınız bazı şeyler vardır. Eğer bu tarz sorununuz varsa ruh haliniz dışınıza yansıyor olabilir. Mutlaka bir uzmanla görüşün, psikoloji kitapları okuyun podcastler dinleyin videolar izleyin. Faydası olacaktır. Meditasyon yapın yoga yapın mesela ilginiz varsa.
Ama tüm bunların dışında, her insanın mizacı aynı değildir. Ama her mizaç farklı güzellikler içerir görmesini bilene :) Bazı insanlar çok güleç olur mesela, bazıları çok seslidir. Bazıları çok ciddi olur fazla gülmez. Herkes aynı olacak diye bir şey yok. Olmak zorunda da değil. Toplum sizin kim olacağınıza karar vermemeli. Diğer insanlar çok mu iyi sanki ? Dışlandığınızı düşünüyorsanız ya çevrenizde sizi anlayabilecek insan yok ya da sosyal ilişkiler konusunda sizin sorunlarınız var.
Bunu öğrenmenin yolu iyi bir içsel yolculuktan, bir uzman desteğinden/görüşünden geçiyor.

Merhaba arkadaslar,
ben yapi olarak suratsiz bir insanim, yani gülec bir kiz degilim. Bu durumdan dolayi beni disliyorlar. Insanlar daha beni tanimadan düsman oluyorlar. Ben depresif bir insan oldugumdan dolayi gülmek bana zor geliyor. Kimseye bir kötülük yapmadigim halde sirf onlar ile konustugumda gülümsemiyorum diye onlari sevmedigimi düsünüp beni disliyorlar. Ben bazen kendimi zorluyorum gülümsemek icin ama cogunlukla yapamiyorum, zor geliyor.
Sosyal fobi var bende. bu suratsiz olmamin sebebi olabilir.
Bana bu konuda tavsiye verebilirmisiniz.
Güler yüzlü olmak neden bukadar önemli ?
Bende öyleyim insanlarla gülerek konuşmayı sevmiyorum mecburda değilim.yani bi kötülüğünuz dokunmuyor böyle kabul edecekler herkes aynı olmak zorunda değil

Senin sosyal fobin oldugunu karşı taraf muneccim degilse bilemez o zaman senin oncelikli hedefin sosyal fobini yenmek olsun 🙄
Vallah bazilari biliyordu sosyal fobimin oldugunu ona ragmen kötü davranmaya devam etiler. Bilmeleri hic birsey degistirmiyor onlar yalnizca kendilerini düsünüyorlar.

Merhaba arkadaslar,
ben yapi olarak suratsiz bir insanim, yani gülec bir kiz degilim. Bu durumdan dolayi beni disliyorlar. Insanlar daha beni tanimadan düsman oluyorlar. Ben depresif bir insan oldugumdan dolayi gülmek bana zor geliyor. Kimseye bir kötülük yapmadigim halde sirf onlar ile konustugumda gülümsemiyorum diye onlari sevmedigimi düsünüp beni disliyorlar. Ben bazen kendimi zorluyorum gülümsemek icin ama cogunlukla yapamiyorum, zor geliyor.
Yanlız degilsiniz.Bende aynı seyleri yaşıyorum.Ben normalde cana yakın güleryuzlu bir kızım ama toplumda gerildigim icin o şekilde suratsızlik gibi cikiyor benden.Istemeden yapıyorum bunu.Insanlar herzaman yanında gülebildikleri iku çift konusabildiklerk kisileri daha çok seviyorlar.Sen disardan soğuk durunca senin bir psikolojik sorunun oldugunu dusunemiyorlar.Kiza bak ne egolu kibirli odun deyip geciriyorlar.Ben kendimi zorlamaya calisiyorum.Hal hatir sormaya.Ama rahat bir insanin iliskusi gibi çok doğal durmuyor gibi hissediyorum

Normal insanlar icin gülümsemek kolay ama benim icin hic degil. Cocuklar bile gülümsemeyince düsman oluyorlar.
Kimsenin illaki benimle arkadaslik etmesini beklemiyorum ama insanlarin bana yasatiklarina artik tahammül edemiyorum. Sosyal ortamlarda sürekli Mobbinge maruz kaliyorum.
Ben şunu farkediyorum.Girisken sosyal rahat esprili insanlar daha saygı görüyor ve seviliyor.Insanlar bu tarz insanlarla arkadaşlık kurmak istiyor.İlişkilerdede aynı şekilde.Mesela çevremde çok güzel ama aşırı çekingen , soğuk arkadaşlarım vardı.Hicbir zaman karşı cinsin bile adım atmadığını söylüyorlardı.Tip olarak çekici olmayan ama kendine güvenen , rahat , sosyal ,Girişken arkadaşlarımsa karşı cinsle daha rahat iletişime geçebiliyor , flört ediniyor daha rahat doğru insanı bulup evlenebiliyorlardı.Bunu şu yüzden söylüyorum.Iletişim yeteneği herşeydir.Kendine güven ve rahat iletişim yeteneği bi insanı öne çıkaran , her acıdan meslek , kariyer , eş , iş önde olmasını sağlayan birşey.Bende sosyal fobi hastasıyim.Herzaman toplumda gerilmişimdir.Yanlız değilsiniz bunu bilin

Bir arkadasim vardi gerekli gereksiz herseye gulerdi acayip sinir olurdum.sizde hic gulmuyomussunuz buda bi problem.sosyal fobiden kaynakli degildir bence.yani her zaman gulmenize gerek yok ama arada bir gulmezseniz karsinizdaki bunu tepki olarak algilar.hic gulmeyen biriyle bende yapamazdim sanirm.en iyisi bi uzmana basvurmak.

Ya modunuzu düşürmek istemem ama sırf bu yüzden eşimden boşanasım var.Yüzü hep ifadesiz sanki her gün cenaze evindeyiz .Bıktım usandım sırf bu yüzden soğudum adamdan.Hiç bir paylaşımı yok nasreddin hocanın hindisi gibi düşünüp duruyor 20 yıldır.Hayattan bezdirdi.Tedavi de kabul etmiyor.İş yeri neyse ama yarın bir gün evlenir çocuk sahibi olursanız eşiniz ve çocuklarınız o suratı çekmek zorunda değil.Bana kırılmayın lütfen tedavi olun

Asık suratlılığa bir şey diyemem mizaç meselesi ama sosyal fobi için tedavi şart. Gündelik yaşamı çok etkiliyor, çok kısıtlıyor, size eziyet. Verdiği stresi ancak yaşayan bilir. İmkanınız varsa tedavi olun.

Merhaba arkadaslar,
Aynı benzer yapıdayız ama ben karşı taraf selam verince konuşmaya çalışınca çok konuşkanım konuşurum karşıdan soğuksun diyorlar tanıyıncada samimi oluyorlar sizde önyargıları yıkın adım atınca insanlar kafanıza uyarsa karşılık verin Bir buçuk yıldır sosyal hayatım baya düzeldi hayat enerjimide arttırdı kendimle içsel hesaplaşma yaptım tek çaresi o

Sosyal fobim var.Belli bir süre ilaç kullandım ama çok kilo aldığım için bırakmak zorunda kaldım. Çok zordur yaşayan bilir. Bir bankaya gittiğimde bile herkes bana küçümseyen gözlerle bakıyor gibi hissediyorum. Çoğu zaman da yanlış anlaşılıyorum. Kpss kursunda bir hoca gözümün içine bakarak "kibir kötü bir şeydir, sürekli kaybedersiniz" dedi. Yani bilmiyor ki benim içimdeki fırtınaları. Öyle gözüküyor. Geçmişimi bilmiyor. Travmalarımı bilmiyor. Bir insana etiket yapıştırmak kolay. Neler yaşadığımı ben biliyorum.

karşıdaki insana bağlı bilmiyorum için isinmadığı biriyle neden güleryüzlü olabilirsin ki...
bende eskiden evlenmeden çok güleryüzlü içten biriydim.. evlendim... kayıplar travmalar dışlamalar kavgalar. bi çok neden yaşadım... yüzüm düştü... eskisi gibi içten gülemiyorum... ağlayamiyorum... neşem çoktan sönmüştü...
öle samimiyet de kuramiyom kimseyle çok emrivakti yaklaşiyorum...
bence neden gülemediği içten davranmadığı yaşadığı travmalardir...
sonuçta herkes yaşadı... bunu unut boşver gül konuş.. kahkaka at. neşeli ol... o zaman kendini bile sasiracaksin bi dene:)

X