Aşırı öfke..

vera2020

Guru
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009
1.315
1.863
50
Meltem hanım merhaba.. büyükşehirde yaşayan ve çalışan 34 yaşında mühendis bir bayanım. Bir yıldır toplu taşıma araçları ile işime gidip gelmekteyim. bu esnada çok yogun kalabalıklar içinde metroda, sokakta, alışveriş yerlerinde vs. insanların yaptıgı görgü dışı hareket ve davranışlar beni aşırı derecede çileden çıkarıyor... Elimde olan bir şemsiye, laptopu o an o hatalı insanın kafasına vurmak geçiyor içimden ve dişlerimi sıkıyorum, ve o kişi hakkında içimden "gerizekalı, aptal, hayvan vs." gibi ve daha da agır sözler sarfediyorum:KK43: mesela yürüyen merdivende basamagın sol kısmında hiç çıkmadan duran önümdeki bir insan bile bu tepkileri içimde yaşamama neden olabiliyor...oysa önceden böyle şeyler olmazdı bende. şimdi bunu hemen her gün birden çok kez yaşamaktayım... bu normal midir? ya da rahatsızlık mıdır? yardımcı olur munuz..
teşekkür ederim.a.s.

Hayır Okyanuscuk, bu yüksek bir tepki. Sinirlenebiliriniz, ama bu derece kuvvetli bir duygu oluşmaması lazım. Yaşamınızda öfke yaratabilecek diğer alanlara bakın. Acaba oradaki öfkeler, bu alanda mı kendilerini gösteriyorlar.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

Meltem hanım cevabınız için çok teşekkür ederim,
Çift işte çalıştığımdan adeta zamanla yarışmakta olan birisiyim. ışlerimi ucu ucuna yetiştirmeye çalışıyorum.... Bundan da kaynaklanıyor olabilir mi acaba? Hızla işime yetişmeye çalışırken, önümde engel teşkil eden insanlara tahammül edememekteyim. Kalabalıklar içinde başka insanların haklarını hiçe sayarak duyarsız davranan insanlara içimden zarar vermeyi geçiriyorum o davranışlarına karşılık. Tabi bunu hiç yaptınız mı derseniz. Tabiki hayır:)
Bu durum beni rahatsız etmeye başladı, acaba psikyatriye mi yoksa psikoloğa mı gitmeliyim...?

Olabilir Okyanuscuk. Yoğun stres nedeniyle yavaş hayat yaşayabilen insanlara öfkeleniyorsunuzdur.
Bir psikologa başvurmak doğru olacaktır.
Herşeyin iyi ve güzel olması dileğiyle,
Dr. Meltem

X