Aşıyı uygulayan hemşire hakkında dava açmalı mıyım?

İhtiyac olmayan hallerde aşı uygulamasina karsiyim , bulasici bir hastalik yada toplum sagligini etkileyen bir durum soz konusu degil , ileride pasli demir , kopek isirmasi vs gibi bir sorunla karsilasirsam olurum tabi ki
Ama durup dururken belki de hayatimda hic karsilasmayacagim bir mikrop icin gidip 5 doz asi yaptirmam

siz bilirsiniz. ihtiyaç olup olmayacağını bilemezsiniz. hayat böyle bir şey. dediğiniz gibi bulaşıcı hastalık olmadığı için kimse sizi zorlamaz zorunlu bir aşı değil. 5 doz hamileler için bu arada. yetişkinlerde 10 senede bir tek doz.

Iyi de bilerek yapmis diye bir sey yazmamis ki siz niye bu kadar sinirlendiniz?

Açıklama yapmam gerekmiyor bence size. Ama çok merak ediyorsanız diğer mesajımda yazdım. Boşuna polemik çıkarmaya çalışmayın yorumunuzu yapın.

Bende onu anlamaya calisiyorum ama detay vermiyor kimse
Tum ulke 10 senede bir tetanoz asisi oluyormus , bi biz olmuyomusuz noopcugum
Tetenoz elinizde yara varken toprakla uğraşsanız bile kalabileceğiniz bir hastalık ve inanın tetenoz kapmış bir hastayı görmeyendayanamazsınız yine de netten görsellere bakın ben canlı şahit olduğum için çok iyi biliyorum Allah tan hastamız uzun süren yoğun bakım ardından iyileşmişti

Şikayet etseniz dahi sadece başınız ağrır para ödersiniz hemşirenin hatası yok çünkü yapılan bölge kas içi zaten doğru yani....sadece tetenozda değil bazı insanlarda böyle reaksiyonlar oluyor dr daha önce hiç karsilasmamis da hiç kitap ta mi okumamış ben hemşire olarak böyle bir vaka ile karşılaşmıştım çocukta hemde ondada sizin gibi kistlesmisti ameliyat ile alında kist yeri....bu ilaçlar doğal olmayan şeyler sonuçta ve bazı insanlarda farklı reaksiyonlara neden olabiliyor...bende de nelere sebep oldular ahh ahh hayatımı mahfettin kıytırık bir ilaç sonra toparlandim ama bazı izleri üzerimde...yani bu hemşire veya Dr suçu değil ama ilacı üretemez dava açmak gerek buda büyük bir iş ilaç sektörü çok güçlü vıcık diye ezer bizi...keşke şu ilaç sektörü şu zehirler bitsede herşeyi bitkisel zehirsiz şeylerle tedavi etsek ne güzel olurdu ama bu mümkün görünmüyor tıbbi açıdan mümkün olsa dahi ilaç sektörü bunu para kazanması gerek bu yüzden buna izin vermezler

korkmayın arkadaşınızın eşine hiiiçbir şey olmaz. süründürün hemşireyi kesin bilerek yapmıştır hatta çocuğunuz ve sizinle güleryüzle ilgilenirken de bunu planlamıştır günü gelince size yanlış iğne yapmak için.

geçmiş olsun ama yaklaşımınız ne garip.
Mesajı sonradan anladım ve birden korktum. Bilerek yapmış diyince.

Açıklama yapmam gerekmiyor bence size. Ama çok merak ediyorsanız diğer mesajımda yazdım. Boşuna polemik çıkarmaya çalışmayın yorumunuzu yapın.
Tabi ki degilsiniz hanimefendi.. ama bayan guzel guzel anlatmis sormus.. kimseyi kotulememis.. saldirgan tutumunuza anlam veremedim sadece.. bu kadar sinir bunyeye cok zararli polemik cikarmaya calisan kim acaba biraz kendinize bakmalisiniz.. benimle de boyle yorumunuzu yapin seklinde konusamazsinizz. Haddinizi asmayinnn...

Yok bana milada saglik ocagindan arayip soylemislerdi ben yaptirmamiatim , gebelere yapiyor devlet onu biliyorum , beni cok aramislardi saglik ocagindan takibe gitmem ixin , surekli tesekkur edip gelmeyecegimi soyluyordum

ben gebeleri bile bilmiyordum.
ikincide sağlık ocağı takibi de yaptırmıştım oysa..

tetanoz köpek ısırması, paslı birşey batması için ddğilmiydi?
bende anlamadım 5 doz niye vuruluyor durduk yerde..
paslı çivi efsane aslında.tetoz mıkrobu ışıklı ortamda barınamaz.çok düşük bir ihtımal aslında yakalanmak.paslı çivinin hiç hava almadan ışık almadan direk vucuda temas etmesı gerekır.hayvan pisliğinden de bulaşır.köpek ısırmasında kuduz aşısı olunur.

Merhaba sevgili hanımlar detaylı anlatacağım için konum biraz usun olabilir. Şimdiden okuyan ve fikir verenlere teşekkür ederim.
Kasım ayında 3. Doz tetanoz aşısını yaptırdım. İlk aşımda da kolumdaki ağrı uzun süre devam etmişti. 2. Dozu çok hafif atlattım.
3. Doz sonrası ara ara ağrım oluyordu ve hafid şişliğim vardı. İlk uygulamada da ağrım olduğundan çok üzerinde durmadım.
Gel zaman git zaman hassasiyetim ve şişliğim arttı. Bir kaç kez aile hekimi ike görüştüm ve alkol uygulaması yap dedi.
Benim kendi ihmalim de var tabi. 3. Ay içinde aşı bölgesi iyice şişmeye ve sertleşmeye başladı. Bebek ve iş temposundan kendime vakit ayırmayıp bir türlü doktora gitmedim.
3. Ay sonunda dayanılmaz ağrılar neticesinde enfeksiyon hastalıklarına gittim. Kan tahlili temiz, bölge kistleşmiş bir yapı var. 1 hafta antibiyotik tedavisnden sonra gelin genel cereaha gösterelim gerekirse enjeksiyonla bölgeyi boşaltalım dediler.
1 hafta sonra genel cerrahiye gittiğimde ise bölgenin enjeksiyonla temizlenmesinin mümkün olmadığı, bölgeye operasyon yapılması gerektiği fakat yapının büyük olması nedeniyle derinin kapanması için dikişin zor olacağı ve derin yara izi kalacağı söylendi. Antibiyotiğe bir süre daha devam ettikten sonra yeniden kontrole gideceğim.
Cerrah aşının yanlış yere uygulandığı bu nedenle yağ dokusunun öldüğünü söyledi.
Aile hekimim iş yerinden arkadaşımın eşi. O da aşının zaten başka yere uygulanma imkanının olmadığını deri altında yap dokusu da olduğunu söylemiş arkadaşıma. Hekimlik hayatında ilk defa böyle bir reaksiyonla karşılaştığını da söylemiş eşine.
Aşıyı uygulayan hemşire hem oğlumun takiplerinde hem benim işe başlama sürecimde süt ile ilgili sorularımda bana çok yardımcı olmuş bir bayan. Oğlumla da çok ilgilenir sevecen güleryüzlü bir çalışan.
Fakat gel gelelim benim durumum da benim düşündüğüm kadar basit bir şey değilmiş. Ekleyebilirsem bölgenin fotosunu da koyacağım.
Siz olsanız ne yapardınız? Hangi doktora güvenmeliyim aklım karıştı.
Hemşireye dava sürecim olacak olursa bundan sağlık ocağının hekimi de etkilenir mi?
Bebeğim hala emiyor olmasa bu kadar üzerinde durmayacaktım. Fakat ameliyat süreci hala anne sütü alan bebeğimi sütten kesmeme yol açarsa diye de korkuyorum.
Değerli fikirlerinizi bekliyorum
Şİkayet etmek ne kadar kolay değil mi?
Sizin ihmalinize ne demeli? Aşı dağılmadığı için orada öyle bir reaksiyona yol açmış gibi duruyor. Peki doktoru dinleyip neden alkol uygulaması yapmadınız? Kendinize dava açacak mısınız, ihmalim var diye?
Bu arada ben olsam başka bir doktora gider, birde ondan fikir alırdım. Geçmiş olsun.

Şİkayet etmek ne kadar kolay değil mi?
Sizin ihmalinize ne demeli? Aşı dağılmadığı için orada öyle bir reaksiyona yol açmış gibi duruyor. Peki doktoru dinleyip neden alkol uygulaması yapmadınız? Kendinize dava açacak mısınız, ihmalim var diye?
Bu arada ben olsam başka bir doktora gider, birde ondan fikir alırdım. Geçmiş olsun.

Konuyu ne kadar da yanlış anlamışsınız siz. Sizce ben ebe ile ilgili olumsuz bir şey yazmış mıyım? Ayrıca alkol uygulamasını yapmadım diye bir ibare geçiyor mu alt metinde.
Reaksiyon varsa eğer benim ihmalim vardır evet. Fakat yanlış uygulama varsa bu es mi geçilmeli.
Kaldı ki kimseye karşı saldırgan bir tutum içinde de değilim siz neden bunkadar tepkilisiniz anlayamadım.

Bir kaç kez aile hekimi ike görüştüm ve alkol uygulaması yap dedi.
Benim kendi ihmalim de var tabi.
Konuyu ne kadar da yanlış anlamışsınız siz. Sizce ben ebe ile ilgili olumsuz bir şey yazmış mıyım? Ayrıca alkol uygulamasını yapmadım diye bir ibare geçiyor mu alt metinde.
Reaksiyon varsa eğer benim ihmalim vardır evet. Fakat yanlış uygulama varsa bu es mi geçilmeli.
Kaldı ki kimseye karşı saldırgan bir tutum içinde de değilim siz neden bunkadar tepkilisiniz anlayamadım.
Yukarıdaki cümlenize dayanarak alkol uygulamasında ihmaliniz olduğunu düşündüm.
Tepkili olmamın nedeni "aman tanıdığım aile hekimi etkilenecek mi? etkilenmesin" gibi bir şey algıladığım için yazınızdan, bu şikayet edeyim, bu nedir tavrınızdır.

Yaklaşım derken hanımefendi? Neyi nasıl anladınız bilemiyorum fakat benim kendisinden çok memnun olduğum birisi hemşire. Fakat memnunum diye bu durumu görmezden mi gelmeliyim? Bilerek bir uygulama yapmayacağını düşünebilecek bir muhakeme gücüm var şükür fakat ya bir bebeğe de hatalı uygulaması olursa?
Yanlış yere yapmışsa şikayetçi olun derim.ama ya doğru yere yapıldığı halde böyle birşey olmuşsa?

Yanlış yere yapmışsa şikayetçi olun derim.ama ya doğru yere yapıldığı halde böyle birşey olmuşsa?
Fikir istememin nedeni bu zaten. Bir sağlık personeli değilim bunu ben nasıl bileceğim?
Bugün farklı bir doktora gittim o da apse olmuş dedi mesela.
Neyse öyle veya böyle yarın küçük bir operasyon geçireceğim. Umarım sorunsuz atlatırım.

yani kola yapılmış.
demek istediğim buydu.
konu sahibesi kendisi yazmış ihmal ettim diye.
o kol o hale gelene kadar keşke gitseymiş doktora.

ek olarak herkes niye tetanos aşısı olmuş yahu :KK53:
Hamilelikte yapiyorlar aşı doğum sırasında sorun olmasın diye. Ben oldum hamileyken hatta 3 sene sonra elimi baya derin kestim hastanede dikiş atmadan sormuşlardı tetanoz aşısı oldunuz mu diye.

Geçmiş olsun
Benim kızımda da bacağına yapılan aşı sonrası (bebekken)şişlik olmuştu,zaten yaparken söylemişti hemşire şişlik olursa kolonyalı pamukla masaj yap dağıt diye ki olunca ben yinede aramıştım panikle şişti diye,hatırlatmıştı tekrar sağolsun. Kolonyali pamukla masaj yapa yapa dağıttım bir sorun yaşamadık.
Size de uygulayin demişler,keske yapsaydınız.
Hemşirenin suçudur değildir bilemem zira neden şişlik olur onu dahi bilmiyorum ama sonuçta size söylemişler.
Dava açsanızda birşey çıkacağını sanmıyorum acıkçası

X