Aspergerli olmak demek işsiz olmak demek

frs

Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2020
10
20
31
Kızlar merhaba :) Aslında sizden tavsiye beklemiyorum sadece içimi döküp konuşmak istiyorum çünkü hiç arkadaşım yok... Ben tedavisi olmayan asperger sendromuna (otizmin bir spektrumu) sahip 27 yaşında bir işsizim. Üniversite sınavında derece yaparak en iyi iktisat bölümüne girdim. Fakat hastalığım sebebiyle hakkıyla okuyamadım. Oldukça düşük bir ortalamayla, bilgisiz ve uzatarak mezun oldum. Okula gitmeyi bırakın alt kattaki bakkala gitmeye bile korkuyorum. Geç kaldığım derslere giremezdim, yok yazılırdım. Topluluklara katıldım fakat dışlandım, herkesle konuşmaya çalıştım ama kimse muhabbetimi sevmedi. Zaten cocukken de sessiz oldugum için psikolojik ve fiziksel akran zorbalığına uğramıştım. Yürüyüşüm ve konuşmam her aspergerli gibi garip, yani robotik. Mimiksiz. Aspergerlilerin aşk, sevgi, bağlılık vb duyguları denecek kadar azdır. Belki de bu yüzden dışlandım.
Lise 2den beri aldıgım tedavi, terapiler biraz olsun işe yaramıştı. Fakat işsizlik sürecinde gram etkisi olmuyor ve daha kötüye gidiyorum. İş görüşmelerine çağrılıyorum, ancak mülakat odasına girer girmez anksiyetem başlıyor deli gibi. Gözlerim bile doluyor. Görüşmeye gitmek istemiyorum, kendimi motive etmekte cok zorlanıyorum. Klasik cevapları ezberliyorum ama konuşamıyorum. Beni çok garip buluyor, farklı bir canlı görmüş gibi bakıyorlar. En son görüştüğüm mülakatçı İngilizce bölümden mezunsun ama kendini bile tanıtamıyorsun diyip üstüme geldi. Akrabalar bir yandan 'okudun da ne oldu, hani okul bitmeden iş bulurdun' diyor.. Ben yapamıyorum ve ileride nasıl yaşayacağımı bilmiyorum. Ailemin durumu parlak değil. Allah gecinden versin, babam biz ölünce kalan maaşla geçinirsin diyor. Herkesten utanıyorum artık. Hobilerim için ayıracagım 3 kuruşum bile yok Ama benim suçum değil biliyorum.. Okudugunuz için teşekkürler kızlar. ♥️

Sıkıntını bilip okudun da ne oldu diyen akrabalarını Allah ıslah etsin oncelıkle.
Yazı dilin sahane. Tane tane cok guzel anlatmışsın.
Insallah durumundan anlayacak birilerine denk gelirsin ve seni ise alırlar.
Senın hobın ıcın ayıracagın uc kurusun yok benim bu ara hobim bile yok, depresyona girdim.
Hobilerin neler mesela?

Son düzenleme:
Aspergerden ziyade sanirim okul dönemi maruz kaldığınız zorbalık sizi sosyal olarak içinize kapatmış. Mevcut durumunuzdan dolayı sosyal uyum konusunda biraz daha geriden geliyor olabilirsiniz, fakat mesleğiniz hakkında konuşmak sizi bu kadar kaygilandirmamaliydi. Cv'nize asperger sendromu hakkında bilgi ekliyormusunuz? Çünkü özellikle parça-bütün ilişkileri ve dikkat konusunda asperger sendormuma sahip bireyler çok çok başarılıdır. Bu da tercih sebebi olabilir

Hobiler için fazla paraya gerek Yok bence ..
ben bu karantina döneminde örgü örmeye sardım mesela amigurumi diye bişey zevklide profesyonel Ören’ler özel ipini alıyor ama. Ben evdeki artık ipleri kendimce örüyorum
Karantina döneminden önce halk kütüphanelerinden kitap alıyordum bir sürü kitap incelemek hoşuma gidiyordu vakit geçirmek
Sonraaaa sever misiniz bilmem ama resim yapabilirsiniz kendinizce bir uğraş ..
Ve etrafı sizi üzen kişi ve sözleri takmamaya çalışın atama bekleyen iş arayan o kadar çok kişi var ki bu tek siz değilsiniz kendinizi siz motive edin çok bilmişlere inat. :ukala:

Aslında kolay iş bulursun gibi bunun için rapor aldın mı? Çünkü işveren belli yüzde sizin gibi raporlu insanı işe almak zorunda yoksa her yıl ceza yiyor, kardeşiminde %40 engeli var raporlu bundan dolayı yinede işkurumu onu bir işe yerleştirdi, çokta karamsar olma, bence iş bulursun gibi sadece positif olmaya ihtiyacın var

Resim yapıyorum, kafe tarzı minimal yemekler yapmayı çok seviyorum. Malzemeler pahalı, ben aileme yük olmak istemediğim için şunu alın diyemiyorum. :)
Resım yapmaya yogunlas oyleyse resım yemeklerden daha maliyetsızdır diye dusunuyorum hıc yapmadım ama😊
Salonumda Kucuk bir dolap var onu boyamak istiyorum ama dolap hangı boyayla boyanır boya nerde satılır hangı fırca kullanılır bilmiyorum. Boya isinden anlamak isterdim 😊

Allah guzel gonlune gore versın ınsallah

İktisatın daha az insanlararası ilişki gerektiren bir dalında uzmanlaşmaya çalışsan? Mesela tam alanım olmadığı için emin değilim ama iktisadi analizde fayda sağlayabilecek programlama dilleri var. O tarz bir alanda çalışmaktan belki daha çok keyif alırsın.

Bir de sosyal anksiyete için ilaç desteği alıyor musun? Bence bu da faydalı olabilir. Tamam direk aspergere bir çözüm bulunamayabilir ama yaşadığın diğer semptomlar hafifletilebilir sonuçta.

Oncelikle allah o akrabalara merhamet ve vicdan versin!!!
Sen hasta degilsin sadece farklisin , kendini de çok guzel ifade etmissin , illa kendi okudugun alanda bir iste calismak zorunda degilsin , yazarak gayet de duygularini geçirebilen bir insansin , online editorluk gibi islere basvurabilirsin , sosyal medya yonetimi vs yapabilirsin illa iktisat okudun diye ekonomist olma zorunlulugun yok , sosyal medya ile ilgili egitimler var online egitime katilip kendine bir uzmanlik alani yaratabilirsin , bence farkli arayislara yönel , dilerim kisa surede is bulursun ♥️

Aslinda o kadar özelsin ki. Kendini biraz kesfetsen ne yeteneklerin ortaya cikacaktir. Sadece biraz cesarete ihtiyacin var. Enerjini somuren insanlardan uzak dur, hic muhattap olma.
Daha once bir dizide aspenger sendromlu bir karakter vardi bayilirdim ona. Dakik, kuralci, duzenli, konusmasi da cok guzeldi. Eminim seninki de guzeldir. Boyle bir arkadasim olsa derdim. Ilk orda duymustum bu sendromu.
O akrabalarini da Allah bildigi gibi yapsin.

Canım onun aspergerle ilgisi yok inan bana bu kadar ıssız yalan söylüyor olamaz😃. Hayirlisi olsun hakkında.

Kendinizi çok ama çok güzel ifade etmişsiniz öncelikle. Siz özel bir insansınız, problem yaşamanız aspergerden ziyade çevrenizde cahil insanların bulunması, geçmiş travmalarınız ve şu an yaşadığınız işsizlik süreci. Parçalara bölüp ilerleseniz? Öncelikle işle ilgili yorum yapan akrabalarla fazla bu konuları konuşmayıp, “arıyorum ama şu ortamda kolay mı, siz böyle sorup durunca üzülüyorum” diye konuyu kapatsanız. Sonra iş başvurularında özel durumunuzu belirtip insan ilişkilerinin daha az olduğu alanlara yönelseniz. Bazı arkadaşlarımız çok güzel öneriler yazmışlar.

Canım onun aspergerle ilgisi yok inan bana bu kadar ıssız yalan söylüyor olamaz😃. Hayirlisi olsun hakkında.
Hanımefendinin tek sorunu işsizlik değil kendini bilmez insanlar tarafından benimsenmiyor oluşu.
Umarım her şey gönlünüzce olur, siz özelsiniz ve bunu anlamayan çok çok çok insan var ne yazık ki.
Eminim sizi anlasalar yeteneklerinizle çok güzel işler başarırsız zira kendinizi anlatma şekliniz bile çok akıcı, fazlası da vardır sizde :)
Yolunuz açık olsun.

Aslında kolay iş bulursun gibi bunun için rapor aldın mı? Çünkü işveren belli yüzde sizin gibi raporlu insanı işe almak zorunda yoksa her yıl ceza yiyor, kardeşiminde %40 engeli var raporlu bundan dolayı yinede işkurumu onu bir işe yerleştirdi, çokta karamsar olma, bence iş bulursun gibi sadece positif olmaya ihtiyacın var
Tesekkürler :) Raporum yok ama düşünmeye başladım.şimdiye kadar almamamın sebebi, devlet zoruyla bir işe yerleşsem de orada baskı göreceğimden korkmam. Öğretmenlerim bile anlayışsızdı, derse katılmıyorum diye sözlü notumu 20 yapanlar mı, zorla tahtaya kaldırıp komik duruma düşürenler mi, hepsi vardı. İşveren ne yapar kim bilir

merhaba, istanbul içindeyseniz karantina vb. durumları bittiğinde size 35*50 boyutlarında gibi 3-5 tuval, bir miktar da boya-fırça sağlayabilirim isterseniz. sevgiler <3
Ne iyi bir insansınız :) Ankaradayım. Yine de çok mutlu ettiniz beni, umarım hayatınız kalbiniz gibi güzel olur :)

X