Atanma /Formasyon / KPSS

Ben bazı şeylerin eğitim ile bazı şeylerin de insan ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Örgün eğitim teorik olarak çok şey öğretir ama pratikte yine her şey insan da bitiyor. Ama açık öğretim sisteminin tartışılması gerektiğini en başta da söyledim. Bunun yalnızca Çocuk Gelişimi bölümü için değil tüm bölümler için tartışılması gerekiyor. Mesela Tarih, Edebiyat, Coğrafya gibi bölümlerin mezunları da öğretmen oluyor ve insanların hayatına dokunuyor. Bu anlamda aslında Çocuk Gelişimi değil tüm açık öğretim programları tartışmaya açık.

Konu Coğrafya olsaydı onu da tartışırdım. Bu iş insanda bitiyor demek, Çocuk gelişimi ve eğitimini biraz küçümsemek olur. Bu konuda onlarca makale okudum. İnsan okumadan ufkunu genişletemez.

Açık öğretim kitapları bile skandal nitelikte. Ben derslerde 2018 yılında yapılmış makaleler araştırmalar dağıtıyorum. AÖF kitapları öyle mi peki? Bir ders için 4-5 kaynak sunuyorum. Birbirine zıt görüşleri derse getirip münazara yaptırıyorum. Nasıl AÖF'ten cerrah olamıyorsan bunu da olamazsın, olmamalısın.

Siz sanırım çocuk gelişimi aöf okuduğunuz için kabullenmek istemiyorsunuz veya hassassınız.
Sanat etkinliği olarak sadece resim, hamur, karton çalışmaları yaptıran, Picasso'nun hayatından bahsetmeyen, Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu sınıfa getirip 3 yaş düzeyine indirgeyip bunu tartışamayan öğretmen, mesela benim gözümde öğretmen değil. Fen etkinliği olarak sadece fasulye çimlendiren, ama okul koridorunda konuşurken oluşan "yankıyı" çocuklara öğretmeyen öğretmen de değil.
Ben çocuklarımla sürtünme kuvveti çalışıyordum. 4 yaş ile. Bugün kaçımız sürtünme kuvveti biliyoruz? Ama benim 4 yaş öğrencilerim, yaşlarının gerektirdiği kadarını somut olarak deneyler yaparak öğrendikleri için biliyorlar. Birine sorsam gökyüzündeki en büyük yıldız güneş değil. Ama mesela benim öğrencilerim güneş olmadığını biliyorlardı.

Amaç kendimi övmek değil. Beni üçe dörde beşe katlayacak nice öğretmen var. Yani bu iş insanda bitmiyor. İnsanın biraz yaratıcılığının artması için akademinin içinde olmaya, bilimle uğraşmaya ihtiyacı var. Sınıf ortamında bile birbirinden onlarca şey öğreniyorsun. En basitinden ilerideki meslektaşınla çalışıyorsun.

Neydiney Neydiney çocuk gelişimi mezunu formasyon aldığı takdirde okul öncesine atanıyor yeni bir düzenleme bu talim terbiyeden bakabilirsin.Muallakta olan bir durum değil yani

Konu Coğrafya olsaydı onu da tartışırdım. Bu iş insanda bitiyor demek, Çocuk gelişimi ve eğitimini biraz küçümsemek olur. Bu konuda onlarca makale okudum. İnsan okumadan ufkunu genişletemez.

Açık öğretim kitapları bile skandal nitelikte. Ben derslerde 2018 yılında yapılmış makaleler araştırmalar dağıtıyorum. AÖF kitapları öyle mi peki? Bir ders için 4-5 kaynak sunuyorum. Birbirine zıt görüşleri derse getirip münazara yaptırıyorum. Nasıl AÖF'ten cerrah olamıyorsan bunu da olamazsın, olmamalısın.

Siz sanırım çocuk gelişimi aöf okuduğunuz için kabullenmek istemiyorsunuz veya hassassınız.
Sanat etkinliği olarak sadece resim, hamur, karton çalışmaları yaptıran, Picasso'nun hayatından bahsetmeyen, Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu sınıfa getirip 3 yaş düzeyine indirgeyip bunu tartışamayan öğretmen, mesela benim gözümde öğretmen değil. Fen etkinliği olarak sadece fasulye çimlendiren, ama okul koridorunda konuşurken oluşan "yankıyı" çocuklara öğretmeyen öğretmen de değil.
Ben çocuklarımla sürtünme kuvveti çalışıyordum. 4 yaş ile. Bugün kaçımız sürtünme kuvveti biliyoruz? Ama benim 4 yaş öğrencilerim, yaşlarının gerektirdiği kadarını somut olarak deneyler yaparak öğrendikleri için biliyorlar. Birine sorsam gökyüzündeki en büyük yıldız güneş değil. Ama mesela benim öğrencilerim güneş olmadığını biliyorlardı.

Amaç kendimi övmek değil. Beni üçe dörde beşe katlayacak nice öğretmen var. Yani bu iş insanda bitmiyor. İnsanın biraz yaratıcılığının artması için akademinin içinde olmaya, bilimle uğraşmaya ihtiyacı var. Sınıf ortamında bile birbirinden onlarca şey öğreniyorsun. En basitinden ilerideki meslektaşınla çalışıyorsun.
Bu sadece aöf ve örgünle ilgili değil işini sevip araştırıp kendini geliştirmekle de alakalı bir durum.Örgün okurken nicesini gördüm arkada uyuyorlardı sene sonuna kadar.Ama aöf bitirip bizim bilmediğimiz makaleleri bilen seminerlere giden de vardı.Ama tekrar söylüyorum aöf başlı başına olmaması gerekir.Bir de işe girince aslında bir şey bilmediğini görüyorsun.İş hayatında öğreniyorsun her şeyi:halay:

Çocuk Gelişimi bölümünde ders veren bir hoca olarak açıköğretim çocuk gelişimi resmen bir skandal. Çok yazık.. Bszı bölümlerin açık öğretimi olmamalı

Konuya gelince, mezunlarımız özellerde okul öncesi öğretmeni olarak çalışabiliyor formasyon almasalar bile.
Ahh bu kanayan yaramız gerçekten çok yazık

Anlattığınızdan farklı bir şey söylemedim ki zaten. Ayrıca açık öğretim okuyorum diye bu konuda neden hassas olayım ? Söyledim zaten keşke imkanım olsa da örgün okuyabilsem bu bölümü de. Zaten farklı bir bölümü örgün okudum ve belirttim de "evet örgün okumanın eğitim yanı dışında bir çok anlamda kattığı şeyler var ve o yüzden örgün eğitim ile kıyaslamıyorum" diye. Mesele şurada, her örgün okuyan kişi de akademik donanımını pratikte uygulamıyor maalesef. İnsanların çoğu "aman ataması iyi işte okuyayım" mantığı ile okuyor ve haliyle örgün de olsa açık da olsa bahsettiğiniz gibi pratikte harikalar yaratmıyor ne yazık ki. Sizin söylediğinize göre her örgün mezunu mükemmel öğretmen oluyor.Maalesef böyle değil. Arkada uyuklayan, tüm işi stajyere yıkan nice örgün mezunları var. . Bu nedenle "insanda bitiyor bazı şeyler "dedim. Yoksa örgün öğretimin verdiği eğitim ile açık öğretim tartışılacak şeyler bile değil.

Son düzenleme:
Neydiney Neydiney çocuk gelişimi mezunu formasyon aldığı takdirde okul öncesine atanıyor yeni bir düzenleme bu talim terbiyeden bakabilirsin.Muallakta olan bir durum değil yani
Evet şuan böyle tabi ki bunu biliyorum. Muallakta olan kısım formasyon düzenlemesinden sonra olacak olan kısım zaten. Ben mezun olana kadar formasyon düzenlemesi uygulanmaya başlanır muhtemelen. Bu nedenle muallakta dedim. Yani formasyon kalkınca (ya da düzenleme gelince) Çocuk Gelişimi mezunları hala Okul Öncesi Öğretmenliğine atanabilecek mi acaba ? O kısım çok net değil. Dediğim gibi yeni vizyon programı ile Eğitim Fakültesi haricinde kimsenin öğretmen olamayacağını söyleyen bile var.

Evet şuan böyle tabi ki bunu biliyorum. Muallakta olan kısım formasyon düzenlemesinden sonra olacak olan kısım zaten. Ben mezun olana kadar formasyon düzenlemesi uygulanmaya başlanır muhtemelen. Bu nedenle muallakta dedim. Yani formasyon kalkınca (ya da düzenleme gelince) Çocuk Gelişimi mezunları hala Okul Öncesi Öğretmenliğine atanabilecek mi acaba ? O kısım çok net değil. Dediğim gibi yeni vizyon programı ile Eğitim Fakültesi haricinde kimsenin öğretmen olamayacağını söyleyen bile var.
Öyle bir şey yapabilceklerini sanmıyorum:)Sınav paralarında ciddi bir oranda düşüş olur yoksa kıyamazlar giden paracıklara:)

Bir paylaşım sayfası mı açsak acaba? 13 bin kişi almışlar, burda da üç beş kişi varızdır. Not falan paylaşırız. Gerçi bu sene bana çok kolay geldi ama yardımımız dokunur yine de birbirimize.
13 bin kişi aldıkları nerde yazıyor ben de seneyr basvurmayı düşünüyorum bu senekini kaçırdım ne yazıkki

Öyle bir şey yapabilceklerini sanmıyorum:)Sınav paralarında ciddi bir oranda düşüş olur yoksa kıyamazlar giden paracıklara:)
Yeni bakan bu konuda çok kararlı görünüyor ama bakalım. Umarım bizi de mağdur etmeyecek bir düzenleme gelir en azından.

Okul seneye de açılacak diyor ama bakalım. Sınav tercih zamanları belli olur takip edin
İnşş . bu sene sınava girmedimndiye basvurmadım meğer 2. Üni. Olarak da okunuyormuş. Küçük bebeğimle takip edememiştim. Kısmet bakalım seneye acılır inş.

Neden açılmıcak seneye bir duyum mu aldınız ?

Örgün öğretimlere haksızlık yapılıyor, zaten ataması az olan bir bölüme senede 10 binlerce mezun verecek açık öğretimin açılması yanlış diye dava açıldı. İlk mahkemeden sonuç çıkmadı ama dava devam ediyor hala. Muhtemelen kapatılır bölüm ama bu sene mi bir sonraki sene mi o kısım belli olmaz. Okul devam edecek diyor ama okulun dediğine pek güvenmiyorum açıkçası ben.

Herkese merhaba.

Uzun zaman sonra hayalim olan Okul Öncesi Öğretmenliği için bir şansım oldu ve Açık Öğretim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü açıldı ve kayıt oldum. Normal şartlarda formasyon aldığımız zaman Okul Öncesi Öğretmeni olarak atanma hakkımız varmış, MEB'i arayarak öğrendim.

Fakat formasyon kalkmak üzere bildiğiniz gibi. Hatta bazı üniversiteler formasyon vermeyi bıraktılar şimdiden. Ben mezun olana kadar kalkmış olacaktır en azından. Söylentiler ise aldı başını gitti. Bundan sonra yalnızca Eğitim Fakültesi Mezunları öğretmen olabilecek şeklinde söylentiler.. Okul Öncesi de zorunlu yapılmak isteniyor, yani hayal ettiğim mesleğe yaklaşmış sayılabilirim belki de..

MEB Bakanının yaptığı açıklamayı bu şekilde yorumlayanlar oldu. Bu duruma biraz üzüldüm, çünkü uzun zaman sonra hayalimi gerçekleştirme fırsatı doğmuşken bu şekilde olabilir mi diye bir korku sardı beni. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.
Açık ögretimle öğretmenliğe karşıyım. .Kesinlikle olmamalı!

Örgün öğretimlere haksızlık yapılıyor, zaten ataması az olan bir bölüme senede 10 binlerce mezun verecek açık öğretimin açılması yanlış diye dava açıldı. İlk mahkemeden sonuç çıkmadı ama dava devam ediyor hala. Muhtemelen kapatılır bölüm ama bu sene mi bir sonraki sene mi o kısım belli olmaz. Okul devam edecek diyor ama okulun dediğine pek güvenmiyorum açıkçası ben.
Bu kadar ayrıntılı bilmiyorum ben. Okul açılacak diyor ama bakalım dediğiniz gibi hiç belli olmaz.

İnşş . bu sene sınava girmedimndiye basvurmadım meğer 2. Üni. Olarak da okunuyormuş. Küçük bebeğimle takip edememiştim. Kısmet bakalım seneye acılır inş.
Üniversite sınavı tercih dönemi takip edin muhakkak. Henüz kesin bir şey yok zaten. Kesinleşmediği sürece her şey duyum.

Bu kadar ayrıntılı bilmiyorum ben. Okul açılacak diyor ama bakalım dediğiniz gibi hiç belli olmaz.

Ankara ya da Gazi Üniversitesi açtı davayı. Tam hatırlayamadım. Bilenler ikinci üçüncü duruşmada sonuçlanır diyor. Ki kazanma olasılıkları çok yüksek. Dava önümüzdeki akademik dönem başladıktan sonra sonuçlanırsa gelecek yıl kayıt açılır, akademik dönemden önce sonuçlanırsa açılmaz. Okul tabi ki açmaya çalışacak, sağlam para kaldırdılar.

X