Atmosferinde oksijen bulunan yıldız bulundu

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.872
29.816
60
Brezilyalı ve Alman astronomlar, atmosferinde oksijen bulunan yeni bir yıldız türü buldu. Yıldıza SDSS J124043.01+671034.68" ismi verildi.
1218477_620x410.jpg

Yaşamının son evresindeki yıldızın (beyaz cüce) kütlesinin çok yoğun olduğu belirtilirken, bunun çekim kuvvetini artırdığı açıklandı.

Helyum ve hidrojen gibi hafif gazların, çekim kuvveti artan yıldızın yüzeyinden uzaklaştığı bildirildi.

Öte yandan, daha ağır bir element olan oksijenin yıldızın yüzeyinde kaldığı, zamanla atmosferinin tamamen oksijenle kaplandığı belirtildi.

Sonuçları Science dergisinde yayımlanan keşfin, bilim insanlarının yıldızların nasıl evrildiğini ve söndüğünü daha iyi anlamalarına yardımcı olması bekleniyor.

"Dox" adıyla da anılan ve Dünya'dan biraz daha büyük olan yıldızın uzun süre önce söndüğü, Güneş'in yüzde 60'ı kadar bir kütleye sahip olduğu kaydedildi.
AA

Ben hiç bişey anlamadım. Madem yıldızın kütle çekimi artıyor niye hidrojen helyum uzaklaşıyor yıldızdan? Zaten benim bildiğim yıldızlarda hidrojen bitince(helyuma dönüşünce) ömür tükeniyor. Hadi onu geçtim zaten yıldızlarda oksijen üretimi yapılmıyor mu? Bunun neresi şaşırtıcı?

Hic anlamam bu uzay biliminden ama dunyadan daha buyuk yildizdami var?
Hic bilgim ve ilgim yok acikcasi.

Canım dünya bir yıldız değil gezegen. Sen sanırım Güneş ten daha büyük yıldız var mı diye sormak istedin. Evet var hem de bolca var. Aslında güneş diğer yıldızlara kıyasla ortalama bir yıldızdır. Güneşte çok daha büyük ve çok daha sıcak pek çok yıldız var. Tabiki bu yıldızlar bizden ve güneş sisteminden uzaktalar.

X