Ayasofya önünde binlerce kişi namaz kıldı

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Capture.JPG

Ayasofya Müzesi önünde 'fetih namazı' kılındı. Anadolu Gençlik Derneği (AGD)’nin çağrısıyla, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümünde Ayasofya Müzesi’nin cami olarak ibadete açılması için "Fetih namazı" etkinliği düzenledi. Farklı illerden gelen binlerce kişi, saat 04.00 sıralarında Ayasofya Meydanı’nda toplandı. Meydanda toplanan kalabalığa Şehzadebaşı Camii imamı, Kur’an-ı Kerim okudu. İşte Ayasofya'daki 'fetih namazı'ndan ayrıntılar..

Sitene Ekle

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

Soner HASIRCIOĞLU/DHA

Ayasofya Müzesi önünde 'fetih namazı' etkinliği düzenlendi. Kurulan platforma çıkan AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, "İnşallah bu ezanları en yakında Ayasofyamız’dan dinleyeceğiz ve Ayasofya’nın içinde namaz kılacağız inşallah hep birlikte. Ayasofya Camii, cami olarak mutlaka ibadete açılmalıdır. Milletimizin bahtıyla beraber açılmalıdır. Ayasofya’yı kapalı tutmak, Yunanlı’ya ben yapamıyorum, sen gel de kendi hesabına aç demekten farksızdır. Ayasofya’yı kapalı tutmak batılılara artık benim hayat hakkım kalmadı demektir. Ayasofya’yı kapalı tutmak, bu toprağın üstündeki 80 milyon ve altındaki elli milyon müslümanın semaları tutuşturan lanetine hedef olmaktır" dedi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

"15 MİLYON İMZAYI İLGİLİLERE ULAŞTIRDIK"

Daha sonra konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, "Bakanlar Kurulu kararıyla 1934’lerde kapanan bu Ayasofya Camii ile alakalı buradaki kardeşlerimiz olarak bizim beklentimiz, başka hiçbir şeye gerek yok, yine Bakanlar Kurulu kararıyla Fatih’in bize emanet bıraktığı Ayasofya Camii’nin tekrar açılması talebinin içerisindeyiz. Herkes gücünün yettiğiyle, sorumluluk alanıyla hesaba çekilecek. Bu konuyla alakalı devletimizin yetkililerinden Ayasofya minarelerinden tekrar ezan okunmasını bu namazları caminin içerisinde kılmayı yüzbinler olarak kardeşlerimiz olarak talep ediyoruz. Bu talebimiz burada durduğumuz bir kıyam neticesinde değil, bundan 4 yıl önce on beş milyon imzayı ilgililere ulaştırmış olduk. Halkımızın beyanını ortaya koymuş olduk. sonra sabah namazlarında kıyama durduk, öğlen namazlarında kıyama durduk ve talebimizi ifade etmiş olduk" dedi.

MEKKE İMAMI NAMAZ KILDIRDI

Mekke İmamı Murat Mustafa El Hasan da, meydanda toplanan kalabalığa sabah namazı kıldırdı.

Meydanda toplanan erkeklerin hemen yan tarafında ayrılan bölümde de kadınlar namaz kılmak için saf oluşturdu. Kalabalık daha sonra Ayasofya’nın namaz ibadetine açılması için dua etti. Meydanda toplanan binlerce kişi cep telefonlarının ışıklarını hep birlikte yakarak, "Zincirler Kırılsın, Ayasofya Açılsın" diye bağırdı. Etkinliğin yapıldığı alanın çevresinde Çevik Kuvvet Polisinin de önlem aldığı görüldü. Alanda toplanan kalabalık daha sonra dağıldı.
http://www.milliyet.com.tr/ayasofya-onunde-binlerce-kisi-gundem-2253067/

Son düzenleme:
yani aklı mantığı çalışan biri Ayasofyanın cami olmasını ister mi?
Ne kadar kuyruk oluyor önünde, yabancı turistler oraya girmek için bazen saatlerce bekliyorlar.
sırf ekonomik düşünüldüğünde bile müze olarak kalması daha uygun.

ki karşısında SultanAhmet Camii var, herkese yeter maaşallah, sanki Ayasofya cami olsa dolacakmış gibi bir haller.

ayrıca ben gittiğim yerlerde kiliseleri de kültürel miras olarak gezmeye çalışırım, Ayasofya gerçekten çok güzel bir yer, bu şekilde kalması, bozulmaması gerekir.

Fetih namazı adı altında binlerce kişinin gecenin bir yarısı oraya gitmesi de ayrıca komik.
Allah'ın emri mi değil, ya böyle namaz mı olur allasen...

Neden müslümanlar eskiden kilise olan bi yerde namaz kılmaya bunkadar meraklı anlamıyorum. Orası aslen kilise mantıklı düşününce ben orda namaz kılmak istemezdim cami olsa bile. Sultanahmet gibi çinileriyle meşhur İstanbulun en güzel camisinin dibindeki kilisede neden namaz kılmak istiyorsunu?

Neden müslümanlar eskiden kilise olan bi yerde namaz kılmaya bunkadar meraklı anlamıyorum. Orası aslen kilise mantıklı düşününce ben orda namaz kılmak istemezdim cami olsa bile. Sultanahmet gibi çinileriyle meşhur İstanbulun en güzel camisinin dibindeki kilisede neden namaz kılmak istiyorsunu?
Niye mi?
Kendin dedin eskiden kiliseydi, sonra egemenliğimizle bizim imzamızı taşır oldu.

Niye mi?
Kendin dedin eskiden kiliseydi, sonra egemenliğimizle bizim imzamızı taşır oldu.

Ama işte o zaman dinin anlamından maneviyatındAn çıkmış oluyosun. Ben hiçbir dine inanmıyorum ama dinlerin amacı bu değil. Dünyevi zevklerden arınmak manevi huzura kavuşmaktır. Tamamen kişisel tatmine dönüyor iş. Milliyetçilik egoların devreye giriyor. Bu gerçekten çok saçma. Egoları için dinlerini alet ediyorlar.

Ama işte o zaman dinin anlamından maneviyatındAn çıkmış oluyosun. Ben hiçbir dine inanmıyorum ama dinlerin amacı bu değil. Dünyevi zevklerden arınmak manevi huzura kavuşmaktır. Tamamen kişisel tatmine dönüyor iş. Milliyetçilik egoların devreye giriyor. Bu gerçekten çok saçma. Egoları için dinlerini alet ediyorlar.
Zaten ego yaptırıyor tüm bunları. Sonuçta müze olarak varlığı sürüyor buranın, gidip her zaman görürsün. Zarar gördüğü de yok. O zaman niye?

Aynen camiler bomboş, sanki camilere sığmıyoz da, Hadi bunu da camı yapalım demişler. Her köşe başında cami var, içleri bomboş. Cumadan cumaya insan yüzü görüyor camiler. Boylesi bir turizm kaynağını neden yok etmeye çalışıyorlar?

Arkadaş siz işinize bakın zorla kılın diyen var mı ?

Size ne oluyor her şeye bir çene , çene den bol bisey yok sizde

Evet dert o değil daha önce de camiiydi orası ve önemi farklı

Siz işinize bakın. İçine kaç kişi girdi ?

Müze nedir ya müzenin içinde ne olur? Buranın içinde ne var ?

Namaza bile dil uzattiniz insanlar kalkmış buraya gelmiş sizde oturduğunuz yerden elestiriyorsunuz bu kadar aymazlik olabilir ancak

Herşeye atlamayin her konuda fikriniz olmasın bi

Namaza bile dil uzattiniz insanlar kalkmış buraya gelmiş sizde oturduğunuz yerden elestiriyorsunuz bu kadar aymazlik olabilir ancak

Atlamayın ne ya? Üslubunuza dikkat edin, kaçtır görüyorum hep argo kullanıyorsunuz. Buradaki kimse sizin birinci dereceden yakınınız değil, ona göre bir üslup seçin. İnsanlar yabancı kişilerle iletişime geçtiklerinde, konuşmalarını bir süzgeçten geçirirler. Medeni olmanın kurallarından biri budur.

Bana abes gelmiyor yaptıkları sonuçta herkesin kendi görüşü bu agdnin gelenekselleştirdigi birşey burda namaz kılınır ve ardından fetih kutlamasına gidilir. Bence tuhaf değil olabilir.

Atlamayın ne ya? Üslubunuza dikkat edin, kaçtır görüyorum hep argo kullanıyorsunuz. Buradaki kimse sizin birinci dereceden yakınınız değil, ona göre bir üslup seçin. İnsanlar yabancı kişilerle iletişime geçtiklerinde, konuşmalarını bir süzgeçten geçirirler. Medeni olmanın kurallarından biri budur.

Srn çok medenisin değil mi ?

İnsanlara saygı gostereceksin sen namaza önem vermiyorsun bunu anlamak güç değil ama herkes sen değil , değil Allaha sukur...

Üslubum seni bağlamaz sen nasıl hak biliyorsun bilgin olmadan fikrin oluyor önce ÖZELEŞTİRİ YAPMAYİ OGRENİN TOPLUCA

burda yaparken kendinizi toplumbilimci sosyolog köşe yazari falan sanıyorsunuz belli ki ama bu çok şizofrenik bi sancı

İnsanın değerlerine saygı göstermek zorundasın , nasıl ki kendi fikrine bile en basitinden saygı bekliyorsun ,, önce kendinden baslayacaksin o kadar ...

namaza bile dil uzattınız mı?
bu namaz mı şimdi?!

X