Aylık mutfak Masrafı idaresi

Peripella

Hiç birşey sebepsiz değildir.
tek ayak cezası
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2014
2.756
4.057
Merhaba hanımlar.
Aylık mutfak Masrafı düzenlemesi yapmak istiyorum.
Fiyatlar zaten malum ortada ama biraz daha düzene sokarsam belki daha iyi olur diye düşündüm.
Fikir almak istedim.

Sizlerin bir harcama planı var mı?
Aylık mutfak Masrafınız ne kadar?

Merhaba,

Bende haftalık programlar yapmaya çalışıyorum.
Haftalık pazar, haftada bir gün market vs. ama mutlaka ekstra bir şeyler çıkabiliyor özellikle çalışan insan için.
Pazar için ihtiyacıma göre miktar belirliyorum haftalık, yine market içinde öyle 150 TL gibi miktar belirliyorum haftalık ihtiyacımı karşılıyor.
Bir de aylık market planı yapmaya çalışıyorum onda ise daha büyük alışverişler örnek; sıvıyağ, zeytinyağ, tereyağ, un, bakliyat vs gibi.
Şimdi birde tablo oluşturdum kendime her ay için gelir gider vs. ne harcadığımı görüyorum kıyaslama yapabiliyorum.

Merhaba,

Bende haftalık programlar yapmaya çalışıyorum.
Haftalık pazar, haftada bir gün market vs. ama mutlaka ekstra bir şeyler çıkabiliyor özellikle çalışan insan için.
Pazar için ihtiyacıma göre miktar belirliyorum haftalık, yine market içinde öyle 150 TL gibi miktar belirliyorum haftalık ihtiyacımı karşılıyor.
Bir de aylık market planı yapmaya çalışıyorum onda ise daha büyük alışverişler örnek; sıvıyağ, zeytinyağ, tereyağ, un, bakliyat vs gibi.
Şimdi birde tablo oluşturdum kendime her ay için gelir gider vs. ne harcadığımı görüyorum kıyaslama yapabiliyorum.

Ben onu bi türlü başaramıyorum ya :KK43:
Planlama yapmayı bilmiyorum daha doğrusu.
Eşim bu ay 15inde bana 1500 lira verecek. Eve dair alınacak herşey ona dahil. Bebeğin bezinden lazım olacak herşey dedik.
Bunu nasıl planlayıp düzene soksam acaba

Eşim bu ay 15inde bana 1500 lira verecek. Eve dair alınacak herşey ona dahil. Bebeğin bezinden lazım olacak herşey dedik.
Şöyle düşünmek lazım ne kadar çok markete gidersen o kadar çok masraf oluyor maalesef..
Büyük alınacak şeyleri bebek bezi vs. ayda bir kere gidip alabilirsiniz mutfak ihtiyaçları içinse haftada bir gitmek mantıklı.
Harcamalarınızı not edin mutlaka, her hafta gittiğinizde karşılaştırma yaparsınız ne kadar harcadınız diye.
Ve mecbur kalmadığınız sürece markete gitmezseniz hallolur bence, hemen düzene girmez belki ama zamanla olur.
Listeler oluşturun kendinize hatta internette hazır tablolar var bakabilirsiniz.

Öncelikle bebekle alakalı ayrı bir kalem çıkaracak ve haftalık gideri nedir belirleyeceksiniz, bunu aylığa tamamlayıp, elinizdeki paradan çıkarıp yok gibi davranacaksınız.
Geri kalanı dörde bölüp, haftalık ihtiyaç listeniz ve elinizdeki miktar ile tutarlı olmaya çalışacaksınız.

Ya da büyük toptan perakende marketlerden birine gidip, haftalık olarak tükenmeyecek şeyleri buradan aylık alıp, geri kalanı sadece birkaç kalem pazar ve market alışverişi olarak bırakacaksınız.

Bizim evimizde böyle bir plan yok, olamaz da.
Olsa gemilerimiz batmış şekilde kara kara düşünüyor oluruz.
Göz görmeyince gönül katlanıyor misali.

Simdi ben tek yaşadığım icin aile harcamasi gibi kafa yormuyorum.
Ama yaptığım tüm harcamaları kredi kartından geciriyorum nakit sadece damacana su ve acil bakkaldan bir sey alirsam kullaniyorum o da aylık 50 lirayi gecmez.
Kredi karti ekstresinden takip ediyorum aylik ne kadar harcamisim diye. Ama simdi malum pandemi, sanaldan alışveriş yaptığimdan baya pahalıya geliyor bazi seyler (fiyatlar da artmis onun da etkisi vardir illa ki).

Tam 8 haftadır yaptıklarım;
mutfak harcaması için haftalık 150 tl limit koydum

Bunun dışında parayı stok malzeme ve kış hazırlığı kategorilerinde de harcıyorum bunlara sınırlama koymadım
Neyi indirimli bulursam evde tüketilen kullanılan hemen stoğa atıyorum
Kış hazırlığı için de gerekli meyve ve sebzeyi alıyorum, dondurucuya atıyorum ya da kurutma yapıyorum

Haftalık ortalama toplam harcamam (mutfak ,stok,kış hazırlığı)

250 ile 350 arasında bazen 400 ü geçmiş o da kasaptan toplu alışveriş yaptığımda...

Bu miktar kişiden kişiye, aileden aileye değişen geniş bir yelpaze.
Birisi genis ailedir ,çocukların masrafı vardır fazla harcar.
Diğeri tek başına yasiyordur gider kalemleri düşüktür.
Fiyat belirlemek ve ona uymak zor olur

Genel tavsiyelerde bulunmak gerekirse,
Haftalık yemek listesi yapıp manav alışverişi ,kasap alisverisi bu listeye göre yapılabilir.

Ayrıca indirimli ürünler takip edilebilir.
Akmaz kokmaz dediğimiz ürünler stok yapılabilir. Mesela sıvı sabun deterjan şampuan bebek bezi uygun fiyat bulunca birkaç paket alıp koyulabilir.

Sezon sonu indirimler takip edilwbilir kıyafet ayakkabı çanta.

2 kisilik minik bir aileyiz Aylik erzak gormeye gittiğimiz de 600 tl tutuyor aralardada aldigimiz oluyor yani ortalama 800-900 lira diyebilirim

2 kisiyiz ikimizde çalışıyoruz sabah kahvaltisi sadece hafta sonlari oluyor bazi zamanlar aksam yemegini disarda yiyoruz ama cok nadiren oluyor tabii

Unutmadan çamaşır ve bulasik detarjanini bir kere aldigimiz zaman 3 ay gidiyor bunlara her ay para vermiyoruz

Banada 900 tl cok geliyo valla sukredeyim o zaman halimize siz napiyonuz o kadar tutuyor yani bizde var o zaman sıkıntı
Biz İstanbul'dayız.
Tüm öğünler evden, ekmek dahil herşeyi evde yapıyorum.
Sağlıklı ve dengeli menüler oluşturmaya dikkat ediyorum. Yemeği de seven bir aileyiz.
Kasap, çerez, damacana su, market, pazar herşeyi ekleyince aylık 2bin TL mutlaka gidiyor.
Evde de stogum var büyük kalemlerde, dondurucuda ayni şekilde.
Nisan ve sonrası aylar bu rakama çıktı, gıdaya gelen zamlar ve tüm öğünlerde evde olmak çok farkettirdi.

Merhaba hanımlar.
Aylık mutfak Masrafı düzenlemesi yapmak istiyorum.
Fiyatlar zaten malum ortada ama biraz daha düzene sokarsam belki daha iyi olur diye düşündüm.
Fikir almak istedim.

Sizlerin bir harcama planı var mı?
Aylık mutfak Masrafınız ne kadar?
Kendimin az bi miktarda aylik gelen param var onunla normalde evin alis verisini ben yaparim esim pek fazla gidip almaz aydan aya nirmalde giderim kuru bakliyati aldigimda baya uzun suruyo fazlasiyla aliyorum 3ay falan bana yetiyo tabi dolap isinide yani sebze meyve 2 haftada bir idare ediyorum tabi pazardan alis veris yapmamsi daha uygun ama gidemedigim icin bn hep marketten aliuorum yanimdaki marketten zaten evde olmayani hemen alip cikiyorum ama bu aralar onuda azalttim cunku aylik daha cok azaldi ve ev masraflatina yetmez hale gelcek o yuzden idare etmeye calisiyorum

X