Aynı numarayla bütün hatlar kullanılabilecek

dj_oznur_0106

sweet_lady
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2007
1.067
3
38
Sun Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş, 2008 yılının ilk altı ayında numara taşınabilirliği konusunda sonuç alınabileceğini tahmin ettiğini bildirdi. Toktaş, A.A muhabirinin, telekomünikasyon sektörüne ilişkin sorularını yanıtladı. Toktaş, numara taşınabilirliği konusunun güncel olduğunu belirterek bu konuda çeşitli kurum ve firmaların çalışmalarını hızlandırdığını ifade etti.
Turkcell'in numara taşınabilirliğine ''sıcak bakmazken'' Avea ve Vodafon'un ''numara taşınabilirliğini istediğini'' belirten Toktaş, ''Her iki tarafın da kendince haklı nedenleri olduğunu'' belirtti. Toktaş, ''Benim tahminim; 2008'in ilk altı ayında numara taşınabilirliği konusunda sonuç alınır'' dedi. ''Telekomünikasyon Kurumu'na (TK) konulacak dev bir veri tabanına, üç GSM operatörünün de abone bilgileri kaydedilecek'' diyen Toktaş, şunları anlattı:
''Öncelikle çok ciddi bir veritabanı gerekiyor. Bunu oluşturulabilecek sunucuların hem operatörlerde hem de TK tarafında yer alıyor olması lazım. TK'nın görevi, hem veritabanının sağlıklı işlemesini sağlamak hem de kötü amaçla kullanılıyor mu bunu kontrol etmek. Operatörler de kendi aralarında belli şeyleri yapmak durumundalar. Yapacakları yatırımları da bir şekilde şeffaf olarak TK ile paylaşmak durumundalar. TK da büyük bir veri tabanı ve bunu adresleyebilecek olan bir işletim sistemi bulanacak. Bu veri tabanında bütün numaralar birleşik olarak bulunacak ve diğer operatörlerle de etkileşim içerisinde olacak. Siz 'A' firmasının abonesiyseniz, aynı numara ile başka bir GSM operatörüne geçmiş oluyorsunuz. Operatörlerin ciddi altyapı kurmaları gerekiyor. Çünkü abone bilgilerini de TK'ya açmak zorundalar. TK, bu verileri saklıyor. Abone, diğer bir operatöre geçtiği zaman, ilgili kayıttan düşüyor, diğer operatöre aktarıyor. Basitçe anlatmak gerekirse, şu an hangi GSM firmasının abonesi olursanız olun üç firma da sizin cep telefonunuzu görüyor ama sadece bağlı olduğunuz firma size hizmet veriyor. Numara taşınabilirliği gerçekleştiğinde yine üç operatör de sizi görecek ve hangisini seçerseniz o size hizmet verecek.''
''ÜÇ OPERATÖR DE AYNI VERİ TABANINA BAKACAK'' Türkiye'deki tüm GSM abonelerinin TK'da oluşturulacak veri tabanınında yer alacağını anlatan Özhan Toktaş, kurulacak sistemin birbiri ile online iletişim halinde olacağını ve arama sırasında GSM şirketlerinin TK'de oluşturulan veritabanından hangi abonenin hangi şirket üzerinden hizmet seçtiğini takip edeceğini anlattı. ''Bu işlem sırasında telefon açıldığı ve karşı abonenin telefonunun çaldığı aradaki süreye, bu sorgulama sırasında ekstra bir süre eklenmeyecek'' diye konuşan Toktaş, sorgulama işleminin ''mili saniye içinde'' gerçekleşeceğini ve abonenin bu durumun farkında olmayacağını belirtti. Toktaş, ortak veri tabanı kurulmasına karşın operatörlerin, diğer operatörlerin kestiği faturaları göremeyeceğini sözlerine ekledi.


Yakında sanal cep telefonu uygulaması geliyor. Sanal cep nasıl kullanılacak?

Sanal cep telefonları 2008'de hizmet verecek. Telekomünikasyon Kurumu, 2008 iş planına sanal cep telefonu operatörlerinin yetkilendirilmesini de aldı.

Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkilendireceği 'sanal mobil' operatörleri mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak, kendi abone sistemini oluşturacak. Yeni operatörlerin piyasaya girmesiyle aboneler hem farklı hizmetlerden yararlanacak hem de ucuz hizmet alabilecek. GSM operatörlerinin pek sıcak bakmadığı uygulamaya, futbol kulüpleri ve alışveriş merkezlerinin ilgi göstermesi bekleniyor.

HİZMET ÇOK FATURA TEK

Telekomünikasyon Kurumu, Türkiye'de mobil iletişim alanında hizmet çeşitliliğini artırarak, yatırım, istihdam ve gelir açısından avantaj sağlanmasını, abonelerin aldıkları birden çok hizmetin tek faturada ücretlendirilmesini sağlamak amacıyla düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Bu çerçevede, kurum, (Mobile Virtual Network Operators MVNO) çalışmalarını kısa sürede tamamlayacak. Sanal mobil operatörler, GSM operatörlerinde toplu görüşme süresi satın alacak ve pazarlayacak.

Şimdiye kadar 35 ülkeden bilgi talep eden kurum, bir anketle sektörün görüşlerini aldı. Telekomünikasyon Kurumu'nun yaptığı ankete Turkcell ve Avea'dan cevap gelirken, Telsim'in henüz yanıtını göndermediği öğrenildi. Turkcell, cevabında, haklarını ve abonelerini kaybedeceğini belirtirken, Avea da şirkete zarar gelebileceğini belirtti.

HERKESE FAYDASI VARÖte yandan, kurum, yetkilendirmenin GSM operatörlerine faydasının da olabileceğini belirtiyor. Kurumun çalışmalarına göre, mevcut GSM operatörleri varsa fazla kapasitesini paraya çevirme imkanına kavuşacak. Eskiyen altyapılarını sanal mobil operatörlerine yeniletme imkânına kavuşacak. Sanal mobil operatörler, mobil pazarda hizmetlerin çeşitlendirilmesini ve maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak. Rekabet ortamıyla vatandaşlar hizmeti daha ucuz alma imkânına kavumuş olacak. Abonelerin farklı GSM operatörlerinden alacağı hizmetlerin tamamı, abone oldukları operatörlerin gönderdiği faturalara yansıyacak. Piyasaya yeni girecek operatörler, bir veya birden fazla mobil operatörün şebekesini kullanarak abonelere hizmet verebilecekler.

SANAL TELEFON NASIL ÇALIŞACAK?


Sanal mobil operatörleri, mevcut GSM operatörlerinin frekans bandı üzerinden hizmet sağlayacak. Her operatör kendi abonelerini oluşturacak ve abonelerine numara verecek
haberturk