Ayrıntılarıyla Burun Estetiği

BektasKoyuAssos

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2014
247
82
Ülkemizde ve dünyada estetik cerrahinin en fazla talep gören operasyonlarından birisi olan Burun Estetiği, aynı zamanda rhinoplasty olarak da anılıyor. Estetik kaygı ya da sağlık açısından sorun yaratan burunların tedavisini amaçlayan burun estetiği ameliyatları, Estetik International Sağlık gurubu bünyesinde, kişiye özel tercihler sunularak gerçekleştiriliyor.

Sadece estetik kaygılar sebebiyle yapılan burun ameliyatlarında hastanın yüzüne en uygun şekil verilerek tasarım yapılır, bu doğrultuda bireysel özgüvenin artırılması amaçlanır. Sağlık açısından sorun yaratan burunlarda ise, doğuştan ya da sonradan kazanılan deviasyon, solunum sorunları, burun eğriliği ve göz altı morlukları gibi bir dizi problemin çözümlenmesi amaçlanır.

Unutmayın!

Burun estetik ameliyatı son derece bireysel bir işlemdir ve kesinlikle bir başkasının arzularını yerine getirmek için ya da popüler bir görüntü elde etmek için yapılmaması gerekir. Burun estetiğini sadece kendiniz için yaptırmalısınız.

Estetik ve sağlık açısından sorun yaşadığınız bir burnunuz varsa, sağlık açısından kronik ya da farklı bir hastalığınız yoksa ve sigara içmiyorsanız, burun estetiği yaptırabilirsiniz. Ayrıca burun estetiği yaptırmak isteyen gençlerin ergenlik dönemlerini tamamlamış olmaları gerekir.

Burun Ameliyatı Muayenesi Nasıl Yapılacak?

Estetik burun ameliyatı yaptırmaya karar verdikten sonra, Estetik International Sağlık gurubu kliniklerine gelerek, doktorumuza muayene olmanız gerekir. Doktorunuz sizden genel sağlık durumunuz ve sağlık geçmişiniz hakkında bilgiler aldıktan sonra sizin burun estetiği hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplar. Doktorunuza varsa kullandığınız ilaçları, kronik hastalıkları söylemeli ve sorulan diğer tüm bilgileri vermelisiniz. Muayene sırasında ameliyat öncesi fotoğraflarınız da çekildikten sonra size gerekli gördüğü tüm detayları iletecektir.

Burun estetiği ameliyatı kadar, operasyon öncesi hastayla yapılacak görüşme ve muayene, hastanın doktoruna duyacağı güven de çok önemlidir. İşte bu yüzden doktor ve hasta arasında karşılıklı soruların sorulmasında fayda vardır.

Burun Ameliyatına Ön Hazırlık

Burun ameliyatından evvel istenebilecek detaylar:

• laboratuvar testleri ya da tıbbi değerlendirme

• Bazı ilaçların alınması ve ya mevcut içilen ilaçların düzenlenmesi

• Operasyondan 1 hafta önce sigara içmeyi bırakın

• Kanamayı artırabilecek aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeleri içmeyin

Hastanın alacağı özel önlemler:

• Burun ameliyatından bir gece önce dinlenin

• Operasyon sonrası için iş ve evinizle ilgili planlamalarınızı yapın.

Yardıma ihtiyacınız olabilir, her ne kadar burun ameliyatı deneyimlerimizle riskleri en aza indirgediğimiz operasyonlar olsa da, oluşabilecek herhangi bir aksilik sonrasında, eğer hastanede yatmanız gerekirse, size refakat edecek bir yakınınızı ayarlayın

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Burun ameliyatı doktorunuzun sizin için uygun gördüğü genel anestezi ve ya lokal anestezi yöntemi uygulanarak, hastane koşullarında yapılır. Açık ve ya kapalı burun ameliyatları olarak 2 farklı şekilde yapılan operasyonların birbirinden farkı burun deliklerinin ortasına atılan kesidir. Burnun genel ve anotomik yapısını görmeyi amaçlayarak ve burun deliklerinin ortasındaki derinin kesilmesi suretiyle yapılan burun ameliyatlarına açık burun ameliyatı deniliyor. Kapalı burun ameliyatlarında ise burun ortasındaki deriye kesi atılmadan, burun deliklerinden girilerek düzeltme yapılıyor.

Op. Dr. Bülent Cihantimur’un kendi geliştirdiği ‘Basit Burun Estetiği’ tekniği ile hasta arzuladığı sonuca kısa bir süre içinde ulaşmaktadır. Bu teknik ile burunda kırma ya da törpüleme işlemi yapılmadığından hastada ameliyat sonrası daha az ağrı olur ve şişme ya da morarma görülmez. Hasta için iyileşme dönemi ortalama yedi gündür. Konuyla alakalı daha ayrıntılı bilgi için açtığımız Basit Burun Estetiği konusuna bakınız.

Adım Adım Burun Ameliyatı

1 - Anestezi

İlaçlar, cerrahi işlem sırasında rahatınız için verilir. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi yapıp, intravenöz sedasyon ve ya genel anestezi yapılarak operasyona başlanır.

2 – Kesi

Burun ameliyatlarında yapılacak kesiler, açık ya da kapalı burun estetiğine göre değişkenlik gösterir. Kapalı burun ameliyatında kesi burun içine yapılırken, açık burun estetiğinde ise kesi kolumellanın yani burun deliklerinin ortasındaki derinin kesilmesi suretiyle yapılır. Bu şekilde burun kapağını oluşturan yumuşak doku kaldırılarak, sorunlu bölgeye erişim sağlanır.

3- Burun Yapısını Yeniden Şekillendirme

Burnun yeniden şekillendirilmesi sırasında gerek duyulduğu zaman, bedenin bir başka kıkırdak dokuya sahip olan uzvundan transfer doku alınabilir. En sık kıkırdak alınan bölge ise septum bölgesidir ve buruna en iyi uyumu sağlayan alandır. Bazı zamanlarda kulak kıkırdağından ve çok çok nadiren kaburga kıkırdağından da faydalanılabilir.

4- Deviasyonu düzeltme

Eğer burunda deviasyon varsa, tam bu aşamada düzeltme işlemine başlanır. Burun içi uzantıları genişletilir ve hastanın daha rahat nefes alması sağlanır.

5- Kesilerin kapanması

Burun alt yapısı düzeltilip, istenilen ideal forma sokulduktan sonra dokulara atılan kesiler kapatılır. Eğer burun orta kısmı kesildiyse, doğal kırışıklık arasına gizlenerek düzenleme yapılır. Burun içine yaklaşık 1 hafta kadar kalacak iç tüpler konulur ve sargı yapılır.

Uyguladığımız Burun Ameliyatları

· Fonksiyonel Burun Cerrahisi

· Dolgu ile Basit Burun Deformite Düzeltilmesi

· İple Burun Ucu Estetiği

· Basit Burun Estetiği

· Burun Estetiği

· Burun Küçültme Estetiği

· Sekonder Burun Estetiği

Basit Burun Estetiği: Basit burun estetiği Estetik International Sağlık Gurubu bünyesinde en çok kullanılan tekniklerden biridir. Kemerli olmayan burunlarda sadece buruna şekil vermek için yaptığımız bir burun ameliyatıdır. Uygun olan kişilerde kesi ya da herhangi bir kanama yolmadan ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bir ip ile uygulanan bu teknik için burun formu düzgün olup sadece burun ucunda düşüklük bulunması gerekmektedir.

Burun Küçültme: En çok yapılan burun estetiği tekniği olan burun küçültme, kemerli ya da darbe sonucu formunu kaybetmiş burunların düzeltilmesi için kullanılır.

Sekonder Burun Estetiği: Bu yöntem daha önce burun estetiği olmuş fakat iyi sonuç alamamış ya da yanlış uygulama sonucu burnu formu deforme olmuş kişilere uygulanabilen bir tekniktir.

Nefes Alma Sorunu: İple burun ucu tekniği dışında tüm burun estetiği teknikleriyle beraber uygulanan bu yöntem, burundaki nefes alma sorununu ortadan kaldıran bir tekniktir. Sadece nefes alma sorununu gidermek için yapılabileceği gibi burun estetiği yapılırken rahatlıkla uygulanabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrasında burnunuza takılan ateli ve iç tüpleri dış etmenlerden korumalısınız. Burnunuzun ilk iyileşme günlerinde zarar görmemesi, darbe almaması çok çok önemlidir.

Eve çıktıktan sonra uygulamanız gereken prosedürler hakkında bilgi sahibi olarak hastaneden ayrılmanızı öneriyoruz. Bunun için aşağıdaki soruların cevaplarını bildiğinizden emin olmanızda fayda var.

• Eve geldiğimde hangi ilaçları kullanmam gerekiyor?

• Burun ameliyatından sonra bandajlarım, atel ve iç tüpler ne zaman açılacak?

• Pansuman yaptıracak mıyım? Yapılacaksa ne zaman sonra hastaneye gelmeliyim?

• Ne zaman normal aktivitelerime ve sporuma başlayabilirim?

• Burnum ve yanaklarımda ne kadar şişme olacak mı?

Burun Ameliyatından sonra Normal Hayata Dönüş

Burun estetiği ameliyatından sonra tam manasıyla düzelmiş bir cerrahi sonuç için bir kaç ay beklemeniz gereklidir. Şişliklerin inmesi zaman alır. Burun ameliyatları genellikle kalıcı operasyonlar olsa da, kıkırdağın zaman içinde değişkenlik gösterebilen bir dokuda olması, yeniden şekillendirilmeyi gerektirebilir.

Son düzenleme:
Bilgiler için teşekkür ederiz, benim bir sorum var burnumda deviasyon var ve burnum haliyle kemerli, doktorum bana dış şeklini değiştirmeden içten sağlık sorununu giderebilirim dedi bu mümkünmüdür, birde sol sinüste temas var ounu da halledecekmiş. estetik de istersen yaparız aynı ameliyatta dedi. Dini olarak bir inancım var ve şunu öğrenmem gerekiyorki estetiğe karar verebileyim
- deviasyon yüzünden mi burnum kemerli oldu, yani deviasyonum olmasa burnumun şekli düzgün mü olacaktı
-Yada burnum kişisel özellik olarak o şekli aldı da formu yüzündenmi deviasyon oluştu? bunu bilmem bana estetik kararımda yardımcı olacak cevaplarsanız çok teşekkür ederim

Bilgiler için teşekkür ederiz, benim bir sorum var burnumda deviasyon var ve burnum haliyle kemerli, doktorum bana dış şeklini değiştirmeden içten sağlık sorununu giderebilirim dedi bu mümkünmüdür, birde sol sinüste temas var ounu da halledecekmiş. estetik de istersen yaparız aynı ameliyatta dedi. Dini olarak bir inancım var ve şunu öğrenmem gerekiyorki estetiğe karar verebileyim
- deviasyon yüzünden mi burnum kemerli oldu, yani deviasyonum olmasa burnumun şekli düzgün mü olacaktı
-Yada burnum kişisel özellik olarak o şekli aldı da formu yüzündenmi deviasyon oluştu? bunu bilmem bana estetik kararımda yardımcı olacak cevaplarsanız çok teşekkür ederim

Merhaba,

Burun genetik olarak aileden kalıtımla geçen bir yapıya sahiptir. Ayrıca sonradan burnunuza aldığınız darbeler sonucu da şu an mevcut burun yapınıza sahip olmuş olabilirsiniz. Her deviasyon sorunu burunda kemer yapacak diye bir kural da yoktur. Kısaca sorunlarınızın nasıl oluştuğuna dair elle muayene yapmadan anlamak imkansız diyebiliriz.

Dini inancınıza saygı duyuyoruz ve anladığımız kadarıyla siz sadece sinüs ve deviasyon problemlerinizi gidermek, mevcut burun yapınızı değiştirmemek istiyorsunuz. Bu doğrultuda yapılan bir operasyonda burun dış yüzeyinde de değişim yaşanabilir. Başarılı bir plastik cerrah tarafından yapılan deviasyon operasyonlarında burun yapısı değişmez. Bazı başarısız deviasyon operasyonlarında burunda ayrıca şekil bozukluğu yaşanabilir. Ayrıca bazı burun yapıları şekli itibariyle nefes almayı da zorlaştırdığı için deviasyon şikayetiyle birlikte estetik müdahale de şart olabilir. Dolayısıyla seçim yapmak durumundasınız.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, sadece görünüşüm için estetik operasyon geçirmek istemiyorum evet. Şu an dediğiniz gibi çok zor nefes alıyorum, burun kemiğim S şeklindeymiş, bu yamukluktan dolayı deliğin birisinde darlık var. Dikkat dağınıklığı yaşıyorum, ne kadar uyusam da uykusuzum, ağzım açık uyumak zorunda kaldığım için sabahları boğazımda yanmalar ve ağzımda kötü bir tat oluyor. Operasyon geçirmişken her şey tam anlamıyla iyileşsin istiyorum sağlığımın tam anlamıyla iyileşmesi için gerekirse görünüşü de değişsin. Artık çok rahatsız etmeye başladı, tek korkum bazı kötü niyetli doktorların (genelleme yapmıyorum, her meslekte her çeşit insan olabilir) görünüşümün değişmesine gerek olmadığı halde ona müdahale etmesi..

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, sadece görünüşüm için estetik operasyon geçirmek istemiyorum evet. Şu an dediğiniz gibi çok zor nefes alıyorum, burun kemiğim S şeklindeymiş, bu yamukluktan dolayı deliğin birisinde darlık var. Dikkat dağınıklığı yaşıyorum, ne kadar uyusam da uykusuzum, ağzım açık uyumak zorunda kaldığım için sabahları boğazımda yanmalar ve ağzımda kötü bir tat oluyor. Operasyon geçirmişken her şey tam anlamıyla iyileşsin istiyorum sağlığımın tam anlamıyla iyileşmesi için gerekirse görünüşü de değişsin. Artık çok rahatsız etmeye başladı, tek korkum bazı kötü niyetli doktorların (genelleme yapmıyorum, her meslekte her çeşit insan olabilir) görünüşümün değişmesine gerek olmadığı halde ona müdahale etmesi..

Az evvelde dediğimiz gibi # winter_ is _ coming doktorunuza güvenmekten başka bir çareniz yok. Lütfen cerrahların hastaları olabildiğince riske sokmadan operasyonları yaptığına ki zaten başarısız gerçekleşen ya da memnuniyetsizlikle sonuçlanan operasyonların cerrahı da etkilediğini göz ardı etmeyin. Hiç bir cerrah bu riski göze almaz, size fikir verir ama en önce sizin istekleriniz önemlidir. İstekler çok kafasına yatmıyorsa zaten o operasyonu gerçekleştirmez. Geçmiş olsun.

X