Babam ve şizofreni (?)

beyzanur223

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2024
1
0
23
Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak bilgisi olan lütfen yardımcı olsun teşekkürler. Öncelikle benim babam annemle evlendikten 2 yıl sonra tuhaf davranmaya başlamış kendini çok üstün biri falan sanıyormuş neyse kendi kendine konuşur olmuş. Daha sonrasında babamın ailesine haber vermiş annem amcam gıl dayi gıl gelip doktora(psikiatriye)götürmüşler. Doktor Muayene ettikten sonra şizofrensin demiş babama. Daha sonrasında ilaçlar falan yazmış 1 ay falan kullanmış daha sonrasında ben kullanmiyorum bu ilaçları beni tuhaf etti tarzında konuşup bırakmış daha sonrasında 3 , 4 yıl içerisinde babam artık deney tarzı şeyler yapmaya başlamış işte mıknatısların kendine iyi geldiğini falan söylüyormuş kapılara falan mıknatıs koyuyormus gerek yatak odasına falan da daha sonra annemle boşanmışlar artık annem sabretmek istemeyince. Babam 2 sene önce vefat etti. Yaklaşık 30 yıl önce tanı konmasına rağmen hiç bir şekilde 1.aydan sonra ilaç kullanmadi. Bize falan saldırdığını görmedim olacak ki daha bana 1 kere bile kizmadi zaten hayattayiende kafayı parayla bozmuştu arsa alıp satıyordu banka faizi gibi işlerle veyahut borsayla ilgileniyordi yani normal insan gibiydi ama yine aynı annemle boşandıktan önceki davranışlarını da devam ettiriyordu. Sizce babam şizofreni olabilir mi? Annem bence baban şizofren değildi diyor çünkü bana da garip geldi 30 sene ilaç kullanmadi ara sıra sacmaliyordu ama hiçbir şekilde saldırganlıkları olmuyordu. Sizce babam şizofren midir? Bazı videolar izledim yorumlar okudum şizofreni yorumları çok korkuttu ben babamdan da asla yorumda ki gibi davranışlarda görmüyordum. Ama ara sıra bana yanına gittiğimde konusurken ömrümü daha da uzatacagim falan diyordu bu miknatislarla ciddeen anlamadım ben bu işi bende de çıkar diye içimi dökmek istedim çünkü gerçekten çok korkuyorum.

Sizde olsaydı bence sorgulamazdınız bunu. İçiniz rahat etsin diye psikiyatriste gidebilirsiniz. Babanız şizofrense bile hafif düzeyde kalmış belli ki ilaçsız idare edebilmiş yıllarca

Canım şizofreni pozitif birde negatif belirtileri vardır birde dereceleri varmış benim annemde hasta o olmayan sesler kokular duyuyor sürekli tehdit edici sesler duyuyor birinin onu takip edip gözetlediğini düşünüyordu buna pozitif şizofreni deniliyormuş babanın bir ruh hastalığı oldugu kesin ama siddetli degilmiş.belki şizofreni olmasa bile tıp dilinde başla bir hastalık olabilir bende olurmu kısmına gelince annemin hiçbir akrabasında yok bu durum bitek annemde var babanın sülalesinde varsa genetik olabilir ayrıca biz bilinçli insanlarız babanda oldu diye sende de olacak degil bu tarz düşüncelere kapılma lütfen

X