babama dair beklentilerimi aşmayı bilmiyorum ve hala kırılıyorum

aslında nişanlımın ailesini 2 senedir tanıyorum 1-2 aydır bu haldeyim. evet şuan şiddet yok ortaokulda bıraktı. Ama hala hayatı bana zehir ediyor her gün kavga ediyoruz. mesela bu sabah neden kahvaltı yapmıyorum diye kavga ettik. öğlene doğru yıllardır unuttuğu bir belgeyi bulamadı diye evde terör estirdi. sonra telefonda nişanlımla konuşuyorum diye. nişanlım şuan Şehirdısında. gelince annem ona börek yapacağım dedi ona kavga etti. her gün bana ayrılacaksın diyor. düğünene gelmeyeceğim bu evden çıkış yapamazsın gelinlikle çıkamazsın diyor. diyor da diyor.
nişanlıma ve ailesine gelince şiddet gördüğümü kendime bile yeni yeni itiraf ettim. bu anılsr benim beynimde yoktu uzun süredir. ona asla söylemem söyleyemem. çünkü beni kötü görmesinden bana acımasından çekinirim. ailesiyle de aram çok soğuktur hala onlara bey hanım derim çok konuşmayız. muhattap olmayız. ben babasının çocuklarına karşı olsn davranışını da görüyorum. bu yüzden böyle diyorum. ama şimdi bile bana yaptığı babalığı yıllardır babamdan görmüş değilim. geçen dedim ki hadi diyelim ayrıldım benim arkamda olmayacak mısın bana destek olmayacak mısınn bunu 4-5 kere söylediğim halde bir kere bile bana kızım tabii ki ben senin babanım sen benim evladımsın demedi. hala bunu bekliyorum ya. 26 yaşına gelmişim evleneceğim belki kendi çocuklarım olacak. hala böyle hissediyorum. annem dedi yakında sen anne olacaksın artık anne babana ihtiyacın yok. geçmişe bakma geleceğe bak. ama olmuyor. rüyalarıma giriyor çocukluğum
.
su an çok öfkelisiniz ama ben sizin yerinizde olsam

1) mutlaka terapiye başlardım. çünkü su an kaotik sekilde yasadiginiz dyygularinizi ve tetiklenmelerinizi, terapiste gidince kontrollu bir sekilde yasayacaksınız. Tv deyi gibi olmuyor terapiler. Mesela yasadiklarinizin %1ini anlatıyorsunuz, anlattiginiz olayların tetiklediği duygularla nasıl basedeceginizi konuşuyorsunuz

2) Ergen gibiyim diye yazmissiniz, babanızın davranislari yanlış , ama siz de çok tepkisel bir durumdasınız. mesele belge bulunamadı diye sinirlendiyse, siz ortadan kaybolmaya calisin. evden çıkabilirseniz bir bahane ile disarm dikin (market, arkadasla buluşma vs). kızarsa kısa cevaplarla sinirlendirmeden savuşturmaya calisin. su an evlilik arefesinde iseniz, göstermelik de olsa ailenize ihtiyacınız var. düğünde sorun cikarirlarsa bir de onunla uğraşmak zorunda kalirsiniz. o yüzden ben olsam kısa sureli zamanda sen iyisin sen haklisin deyip kendi isimi halletmeye calisirdim.

Durumunuza çok üzüldüm ama bir o kadar da size kızdım o videoda izlediğiniz küçük kızı evet babası sevmemiş ama şu an siz de sevmiyorsunsunuz gerçekten o masum küçük kızı sevseydiniz ona o kadar acı çektirmiş adamdan ilgi dilenmezdiniz o kendini koruyamamiş gücü yetmemiş ama şimdiki hâli ona ihanet eder gibi hâlâ bir şeyleri unuttum bahanesiyle yara aldıkça alıyor.Ne olmasını bekliyorsunuz?Adamın açık açık suratiniza seni sevmiyorum demesini mi? Merak etmeyin şu hayatta kimse baba sevgisi olmazsa ölmüyor ,hayat devam ediyor.Sozlerim ağır mı geldi? gelsin birinin sizi sarsması gerek .Kızı ölümden döndüğü halde bir tepki vermeyen adam için çok fazla kafa yoruyorsunuz.Boyle giderse tek zararlı çıkan siz olursunuz

emdr demişler ona bakıyorum psikolog mu psikiyatr mı sizce en iyisi nedir.
Psikolog bence daha iyi bir seçim ilaç kullanımı zor. Ben ilaçlardan çok çektim sadece çok kritik durumlarda (aşırı intihar düşünceleri vs) işe yarıyor bence. Düşünce şekliniz değişmezse ilacı bıraktığınızda aynı yere dönüyorsunuz. En azından benim tecrübelerim böyle oldu. 13 sene aralıklarla ilaç kullandım. Son iki senede terapiyle birlikte götürdüm. İlacı geçen ay bıraktım şükür durumum iyi ama terapiye devam ediyorum. Emdr duymuştum ama onun kararı biraz da psikoloğa kalıyo. Tanıya göre en doğru terapi şeklini seçer. Ben bilişsel davranışçı terapi ve şema terapi aldım dönem dönem. Meditasyon ve öz şefkat uygulamaları da çok iyi fayda sağladı bana. Bunların hepsi bütünün parçası birlikte yapıldığında tamamlıyorlar birbirlerini. Sizin için en doğru yönlendirmeyi zaten psikoloğunuz yapacaktır 💕

Kendi yaşadığım tecrübelerden nacizane bir uyarı yapayım ek olarak. Sırf ailenizden uzaklaşmak için alelacele evlenmeyin. Şansıma eşim iyi bir insan ama evliliğimizi oturtana kadar çok sıkıntı çektik. Gerek benim psikolojik durumum kötü olduğu için gerek erken evlendiğimiz için. Eşiniz olana kadar nişanlınıza babanızın tavrından çok bahsetmeyin derim. Ben de nişanlılık dönemimde babamı iyi tutmaya çalıştım. Düğün arifesi çok kötü patladık ve düğünüme gelmedi. Yine de düğünüm çok güzeldi.

Arkadaşlar herkese merhaba. Yine konu açtım. Nasıl başlasam bilmiyorum çok uzun olacak. Pek yazıma dikkat etmiyorum noktalama vs beklemeyin. 26 yaşına yeni girdim ama nasıl anlatsam sanki 16 yaşındayım. aşırı aşırı derecede depresif bir haldeyim. sanki yeniden ergenliğe girmiş gibi hissediyorum. geçmiş anılar gün yüzüne çıktı. geçmişimin canavarı da babam.

Çocukken babamdan şiddet gördüm ve öyle böyle değil. çok sık değildi ama vücudumda morluklar olurdu. yanağımda 5 parmak izle okula gittiğimi hatırlıyorum. döverken parmakları kırılmıştı. annem neden sessiz tepkisiz kaldı bilmiyorum. bazen annem üstüme salardı hatta bunu da hatırlıyorum. sebebi huysuz ve yaramaz olmam. dehbli Zor bir çocuktum kabul ediyorum ama 2 yaşındayken camdan içeri atmış. sebep gezelim diye inat etmem. tesbihi ile 3 yaşında popoma vurmuş izi çıkmış. bunları bir şekilde unuttum. nasıl unuttum bilmiyorum ama unuttum. lise ortaokul üni hayatım bunları unutup geçti. depresif biri değildim aksine mutlu güler yüzlü sevilen biriydim. Hiç içine kapanık değildim. mutluydum.

Şimdi bu geçmiş anılarım aşırı derecede huzursuz ediyor. Geçenlerde yengem yeğenime kızdı diye babam çok bozuldu. dayanamadım beni camdan atıyordun. nasıl dövüyordun. şimdi birden çocuk mu sevmeye başladın dedim.nankörsün dedi direkt.

Hayatımın her anında hayatı zehir etmiştir. ama aksine dışardan görenler babamın bAna düşkün olduğunu düşünür. üniversite kazandım bir kere tebrik etmedi. bir kere derslerin nasıl demedi. bir kere. ir derdin var mı demedi. Mezuniyetimi neşeyle haber verirken bile tebrik ederim demedi. O zaman ne kadar körmüşüm diyorum. hala ondan medet ummuşum. çünkü bu anılarım yok olmuştu beynimden. silinmişti.

Yüksek lisansa başladım. bir kere bölümü bile sormadı alanımı sormadı. yani o kadar üzülüyorum ki. nişanlıyım ve kayınpederimden gördüğüm babalığı herhalde henüz babamdan görmedim. daha geçen akşam aradı ve derslerimi sordu. gelinim şöyle olacak böyle olacak dedi. oturup onunla 2 saar boyunca dertlestim. 26 yıldır bir kere bile babamla dertleşmedim. Bir kere kızım nasılsın bir derdin var mı dememiştir. nişanlımın babasının kızlarına ve oğluna karşı davranışlarını gördükçe sanırım tetiklendim.

babamla tartışma yaşadık nişanlım yüzünden. (bir sebep yok) hayatımda ha varsın ha yoksun. ölü olsan ölü derdim ama sağsın. ölü olsan babasız olmamı buna bağladım dedim. hala bekliyorum biliyor musunuz. hala istiyorum ki babam sevsin. babam düşünsün. Geçen yine ona sen benim demek ki arkamda olmayacaksın dedim. yani sanki eskiden çok arkamda babam varmış gibi. ama geçmişte babamın kötülüğünü unutmuşum herhalde. 1-2 sene önce bana sorsanız eh işte derdim. kafamda babamla ilgili kötü anıları silmişim çünkü. şimdi yeni girdiğim ergenlikle tanıdım hatırladım. ve çok ama çok boğuluyorum bu hislerden.

trafik kazası geçirdim. Abim kullanıyordu arabayı. yüzüm darbe aldı. çenem dişlerim kırıldı. burnum kırıldı. omzuma platin takıldı. kalbime darbe aldım. tost olmuş arabadan sağ çıktık ve darbe olduğum yerden alındı. hastanede uyandım sevgilim vardı. sevgilimin babası ve kuzeni vardı. kaç saatlik yolu gelmişler. babam benim için endişe etmek yerine sevgilime bilenmeyi seçmişti. sevgilim olduğunu biliyordu ama tanışmamışlardı. haber vermedim ölümden döndüm. o halde babam trip attı. o halde bile bana sarılmadı. eniştem bile bakın eniştem bile teyzemin eşi bile bana ağlamış ama o ağlamamış. Ve bingo bunu bile unutmuşum ya. resmen kafam bunları hayal olduğuna inandırmış. Babama bu yüzden bile mesafe koymamışım.

babam para olarak bana sıkıntı yaşatan birisi olmadı. maddi olarak desteği verenin de annem olduğunu görüyorum ama. Ve artık babamın aldığı ekmeği bile yemek istemiyorum. Doğum günümde bana sözde hediye almış. ama onu alanın annem olduğunu biliyorum.

Öyle dertleşmek istedim. Birden bire neden geçmişi hatırladım bilmiyorum. 1-2 aydır sürekli bu düşünceler kafamı boğuyor. sürekli ağlar halde buluyorum kendimi. ara ara üçücük halimi görürken buluyorum halisilasyon gibi. o küçük kızı görüyorum. ki çocukken evet yaramazdım ama sevimliydim herkesin beni sevdiğini hatırlıyorum. videolar var videolarda görüyorum bıcır bıcır konuşan bir kız çocuğu. okuyanlar için teşekkür ederim. öyle dertleşmek istedim. belki benimle aynı durumda olan vardır.
Çok üzüldüm ağır şeyle yaşamışsınız,ama inanın bizde babalar genelde dayakçı.Ben babamdan küfür dahi işitmedim ne bize ne sokaktakine o ayrı ama emsal değil tabi ki.Yine de sizi anlıyorum.Babalar döver de sever gibi yanlış algı oluşmuş.Babanızda bunu bayağı abartılı uygulamış.Şimdi kafanızın derinlerine inen sizi bu sıkıntılardan kurtaran tedavi yöntemleri varmışBence onu araştırın psikologlar tarafından yapılıyormuş.Ben bu yöntemle tedavi olan birini biliyorum.

Kendi yaşadığım tecrübelerden nacizane bir uyarı yapayım ek olarak. Sırf ailenizden uzaklaşmak için alelacele evlenmeyin. Şansıma eşim iyi bir insan ama evliliğimizi oturtana kadar çok sıkıntı çektik. Gerek benim psikolojik durumum kötü olduğu için gerek erken evlendiğimiz için. Eşiniz olana kadar nişanlınıza babanızın tavrından çok bahsetmeyin derim. Ben de nişanlılık dönemimde babamı iyi tutmaya çalıştım. Düğün arifesi çok kötü patladık ve düğünüme gelmedi. Yine de düğünüm çok güzeldi.
yok ilişkim uzun süredir var 4 yıldır. babamın aşırı zıttı birdir. seviyorum sırf babam yüzünden evlenmiyorum. 18 yaşından beri zaten iletişim azdı. ayrı evde yaşadım. bahsetmem zaten görünüyor ams her şey az çok. şiddeti anlatmadım ama ilgisiz olduğunun farkında

Çok üzüldüm ağır şeyle yaşamışsınız,ama inanın bizde babalar genelde dayakçı.Ben babamdan küfür dahi işitmedim ne bize ne sokaktakine o ayrı ama emsal değil tabi ki.Yine de sizi anlıyorum.Babalar döver de sever gibi yanlış algı oluşmuş.Babanızda bunu bayağı abartılı uygulamış.Şimdi kafanızın derinlerine inen sizi bu sıkıntılardan kurtaran tedavi yöntemleri varmışBence onu araştırın psikologlar tarafından yapılıyormuş.Ben bu yöntemle tedavi olan birini biliyorum.
hangi yöntemle biliyor musunuz peki

Tedavi ol,ayıp değil :KK53:
niye kız dikkat eksikliğim olduğu halde senden daha başarılı oldum diye dert mi oldu 🤭🤭🤭🤭 en azından benim sebebim var senin kasiyerligi bile beceremiyo olmanın hasta babandan hala bu yaşında destek görüyor olmanın sebebi ne? çok oturdu herhalde geçen söylediğim şeyler burda bu yaşında gelip kendince tedavi olmayı küçümsüyorsun. çok düşündün günlerce geldin bunu hortlattın. sen de tedavi ol bu kin tutma seviyesi normal değil böyle konuda bile kötülüğünü belli ediyorsun. engelledim seni göz adı ettim. benim tedavi gerektiren halime gelmek için anca dua edersin ayrıca

Son düzenleme:
ben de öyle kayınpederimi gördükçe çok üzülüyorum ve o kadar hak etmediği şeyler yaşıyorlar ki. çok tanımıyorum. ama tanıdığım kadarıyla benim babam o adamın tırnağı olamaz. neden diyorum neden babam böyle değil. belki ben daha normal biri olurdum. bende de aşırı derecede öfke sinir var. ve babam yüzünden başkalarını da üzüyorum. işsizim mesela buna sinirleniyorum. babamı suçlu buluyorum. mezuniyet zamanı akraba düğünü için kuyumcuya gitmiştik. orada bileklik gördüm babama dedim ki bana bunu hediye alabilirsin mezuniyetim için. almadı tabii ki. gittim o bilekliği kendime aldım. baktıkça üzülüyorum. arkadaşlarımı düşünüyorum sonra. Allah'tan pandemi vardı da üzülmedim. ona karşı da artık çok öfkem var sürekli kavga ediyoruz. asla susmuyorum. senden korkan küçük çocuk yok senin karşında dedim. bana sen run hastasısın diyor. ve hala üzülüyorum. bir kurum sınavına hazırlanıyorum. dün kayınpederimle konusunca oturup ağladım. aldığı ekmeği yemek istemiyorum. onun genlerini kazımak istiyorum. şiddet o kadar üzüyor ki. sanki dün beni dövmüş gibi. kalbim ruhum paramparça oluyor

Siz yasadiklarinizi hep bastirip hayatiniza devam etmissiniz cünkü hayatda kalma stratejiniz buydu cocuk olarak. Öyle siddet gören bir cocuk görünmez olmaya gayret etmeye baslar. Babaniza karsi hala bir ümit beslemeniz de normal. Kendinize bu konuda yüklenmeyin. Bileklik konusunda ama bakis acinizi degistirmenizi tavsiye ederim. Her baktiginizda "bunu babam bana almadi" demek yerine "ben kendi emegimle, kendime deger verdigim icin bunu kendime aldim" demeniz gerekir. En cok da bahsettiginiz o kücük kiz o bileklige sevinecektir.

Siz yasadiklarinizi hep bastirip hayatiniza devam etmissiniz cünkü hayatda kalma stratejiniz buydu cocuk olarak. Öyle siddet gören bir cocuk görünmez olmaya gayret etmeye baslar. Babaniza karsi hala bir ümit beslemeniz de normal. Kendinize bu konuda yüklenmeyin. Bileklik konusunda ama bakis acinizi degistirmenizi tavsiye ederim. Her baktiginizda "bunu babam bana almadi" demek yerine "ben kendi emegimle, kendime deger verdigim icin bunu kendime aldim" demeniz gerekir. En cok da bahsettiginiz o kücük kiz o bileklige sevinecektir.
evet ve hiç silik biri olmadım ya hep aşırı özgüvenli birisi oldum ama şimdi aklıma geldikçe yerin dibine giriyorum çok utanıyorum aşırı derecede kötü hissediyorum. ondan belki de hayatım boyunca ilk defa bir şey istemiştim bu arada. bilmiyorum. evet hala beklentim var arkandayım desin istiyorum. kaç yaşına geldim çocuk gibiyim aynı. ama yok taş olsa söze gelirdi ama babamda yok. nasıl gaddar anlamıyorum. yaşlanınca elime düşecek bu huysuzlukla bir yere sığmaz.

bu babalar yaşlanmayacak sanırım
Yaşlansınlar ikisine de bir damla su bile vermem. Kendi babamla zaten birkaç yıldır görüşmüyorum düğünüme bile çağırmadım. Zaten eşimin tarafını günahım kadar sevmem hepsi de çıkarcı insanlardır. Bir damla bak bir damla su bile göremezler benden hem maddi hem manevi. O yüzden sizde yuvanızı kurmaya bakın. Kapınızı kapatıp oturun boşverin geçmişi

Yaşlansınlar ikisine de bir damla su bile vermem. Kendi babamla zaten birkaç yıldır görüşmüyorum düğünüme bile çağırmadım. Zaten eşimin tarafını günahım kadar sevmem hepsi de çıkarcı insanlardır. Bir damla bak bir damla su bile göremezler benden hem maddi hem manevi. O yüzden sizde yuvanızı kurmaya bakın. Kapınızı kapatıp oturun boşverin geçmişi
ben de bakmam ki ne annem ne babam kendi anne babasına baktı benim dedem sürünerek öldü tabiri caizse annem gitmedi anneannem babaannem umurlarında değil. ben kuracağım aileye üzülüyorum. bir de aynı şehirde yaşayacağız. ilerde çocuğum olursa dede diyecek bu adama. onlara da ayrımcılık yapar üzer. zaten nişanlım dışlanmıs durumda evdeyken selam bile vermiyor ne yaptı bu çocuk sana. deprem oldu sevgilim Malatyalı. nişanlıyız. Ara dedim nolur benj rezil etme aramadı ya aramadı

ben de bakmam ki ne annem ne babam kendi anne babasına baktı benim dedem sürünerek öldü tabiri caizse annem gitmedi anneannem babaannem umurlarında değil. ben kuracağım aileye üzülüyorum. bir de aynı şehirde yaşayacağız. ilerde çocuğum olursa dede diyecek bu adama. onlara da ayrımcılık yapar üzer. zaten nişanlım dışlanmıs durumda evdeyken selam bile vermiyor ne yaptı bu çocuk sana. deprem oldu sevgilim Malatyalı. nişanlıyız. Ara dedim nolur benj rezil etme aramadı ya aramadı
Görüşmek zorunda değilsin. Çocuğunu da göstermek zorunda değilsin. Düğüne kadar mecburen aynı evde yaşadığın için sabret. Düğünden sonra iletişimini kopartabilirsin.

EMDR tekniği diye bir yöntem..araştırın isterseniz
bu tekniği çok duydum. peki cidden iyi geldi mi? eskiden önyargım vardı ama aştım sanırım. hangi psikolog hangi şehirde? ben ankaradayım burada seçenek çok ama karar veremedim bir türlü. özele gitmeyi düşünüyorum. ama arkadaşım direkt psikiyatra git ilaçsız ol dedi. psikologlar çok iyi değil dedi

su an çok öfkelisiniz ama ben sizin yerinizde olsam

1) mutlaka terapiye başlardım. çünkü su an kaotik sekilde yasadiginiz dyygularinizi ve tetiklenmelerinizi, terapiste gidince kontrollu bir sekilde yasayacaksınız. Tv deyi gibi olmuyor terapiler. Mesela yasadiklarinizin %1ini anlatıyorsunuz, anlattiginiz olayların tetiklediği duygularla nasıl basedeceginizi konuşuyorsunuz

2) Ergen gibiyim diye yazmissiniz, babanızın davranislari yanlış , ama siz de çok tepkisel bir durumdasınız. mesele belge bulunamadı diye sinirlendiyse, siz ortadan kaybolmaya calisin. evden çıkabilirseniz bir bahane ile disarm dikin (market, arkadasla buluşma vs). kızarsa kısa cevaplarla sinirlendirmeden savuşturmaya calisin. su an evlilik arefesinde iseniz, göstermelik de olsa ailenize ihtiyacınız var. düğünde sorun cikarirlarsa bir de onunla uğraşmak zorunda kalirsiniz. o yüzden ben olsam kısa sureli zamanda sen iyisin sen haklisin deyip kendi isimi halletmeye calisirdim.
artık bunu yapamıyorum ne dese bana batıyor sürekli kavga çıkarıyorum. sürekli sürtüşme halindeydiz :KK43:

Durumunuza çok üzüldüm ama bir o kadar da size kızdım o videoda izlediğiniz küçük kızı evet babası sevmemiş ama şu an siz de sevmiyorsunsunuz gerçekten o masum küçük kızı sevseydiniz ona o kadar acı çektirmiş adamdan ilgi dilenmezdiniz o kendini koruyamamiş gücü yetmemiş ama şimdiki hâli ona ihanet eder gibi hâlâ bir şeyleri unuttum bahanesiyle yara aldıkça alıyor.Ne olmasını bekliyorsunuz?Adamın açık açık suratiniza seni sevmiyorum demesini mi? Merak etmeyin şu hayatta kimse baba sevgisi olmazsa ölmüyor ,hayat devam ediyor.Sozlerim ağır mı geldi? gelsin birinin sizi sarsması gerek .Kızı ölümden döndüğü halde bir tepki vermeyen adam için çok fazla kafa yoruyorsunuz.Boyle giderse tek zararlı çıkan siz olursunuz
çok haklısınız ve evet çok ağır. tam bir korkak gibiyim yapmam gereken şeyi yapmıyorum. hala ondan medet bekliyorum. normalde asla böyle birisi değilimdir başka insanlarla ilişkim böyle değildir. ama babamla ilişkim böyle. hala ona muhtaç gibiyim. istiyorum ki bana kızım desin beni tebrik etsin benimle gurur duysun. yanımda olsun. düğünümde dans edelim. çocuğum olunca benimle mutlu olsun. nişanlımla bir sofrada otursun. yok. o kadar üzülüyorum ki. kendime çok kızıyorum. o küçük kız 26 yaşında hala küçük kız ben maalesef ki sevmiyorum sevemiyoruum ona hala eziyet ediyorum. inandırıcı gelmiyor olabilir ama cidden ben bunları unutmuştum. lisede hiç aklıma gelmiyordu. babamın kötü olduğunu görmüyordum. şimdi düşündükçe yüreğim ağrıyor çok kötü ezik hissediyorum özgüvenim kırılıyor tir tir titriyorum. ama eksiden böyle değildi. bu eve yeniden girene kadar böyle değildi ya. kayınpederimle ilişki kurana kadar böyle değildi. şimdi her şey çok üzüyor. terapi alacağım kafaya koydum

X