Babamın eşime yaptığı davranış!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hep konularınız annenizin ve babanızın baskısı üzerine …
Yani hayatta hep sizi yanlış anlamayın ama eşya gibi görmüşler
Sanırım tek çocuktunuz ve sizde hep onların çizgisinde onların memnun olacağı şekilde yaşamaya çalışmışsınız.
Evlilikte de eşinizle çok iyisiniz denksiniz uyumlusunuz aslında ama ailevi sorunlar sizinde çekirdek aile huzurunuzu bozuyor.

Haklısınız. Aslında eşim takmıyor ama benim yaşanmışlıklarım var, tek olduğumdan silip atamadım da. E şimdi de hastalık çıktı. Kendimi sıyırmam lazım bu durumdan doğru diyosunuz.

Herkese merhabalar, aslında beni tanıyan eski konularımı bilenler üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri yazacak muntemelen ama bu konu inanılmaz sinirimi bozuyor o nedenle yazmak istedim. Kısa özet geçersem; ruh hastası bir baba problemim var, annem güya psikolog doktor ama o da hiç sağlam bir ruh halinde değil ve bizim benim sürekli üzülmem, kırılıp bozulmama dayalı bir ilişkimiz var. Lanet olsun ki kesemediğim bir ilişki neden derseniz de annemin baskısı kaldı ki şimdi de hasta olduğundan üzülmesin diye bir şey yapamıyorum.

Annem iki ay önce kısmi felç geçirdi bir gece yoğun bakımda yattı ve toplamda dört gece hastanede kaldı. Yardım ile yürüyebiliyor, yürüteç aldı eşim ve ilk etapta durumun ciddiyetini bilmezken hastanede yatılı yardımcı konuştuk ama babam tabi ki olmaz dedi. Annemin de durumu yatalak olmadığından sadece sağ tarafta kısmi bir his kaybı olduğundan o opsiyonu daha ciddi durumlar için tutalım ama size yardımcı bir kadın bulalım dedik babam ona da sıcak bakmadı! En son evi b*k götürdüğü için en azından temizlikçi alalım evi bir toplayalım dedim haftada bir de gelir gibi düşündüm ama babam beni aradı istemiyorum dedi. Gerekçe yok keyfi istemiyor kendisi askerlik gibidir zaten mantık aranmaz aranırsa deli olunur. Neyse ben babamla tartıştım telefonda ve yüzüme kapadı telefonu. Sonra anneme yemek götürdüğümüzde ziyaretlerimiz şu şekilde geçti: annem odasında babam bizle (eşimle de) konuşmuyor biz sanki mapusane damında görüşte gibi annemi görüp yemekleri mutfağa fırlatıp gidiyoruz.

İşte beni delirten de bu nokta oldu. Bende evin anahtarı yok (why yok?) Kapıyı babam ucundan açıyor arkasını eşime de dönüp gidiyor ve eşimle de konuşmuyor? Sebep? 70 Km var evlerimizin arasında insaf eşimin suçu ne ayıp! Anneme 1-2 kez söyledim çok mahçup oluyorum diye ama oralı olmadı çünkü şu an babamla papaz olamaz ona baktığı için.

Adam 40 senedir winner ya! Şaka gibi hep yaptığı hödüklükler yanına kâr kaldı yine kaldı. Annemi onlarca kez çağırdım bana gelip kalmadı en son bari gel bir haftasonu kal dedim gezme zamanı değil dedi gezme mi ?????

Ben çok sinirliyim anneme soğuk yapacak oluyorum hastayım yine felç iner üzme beni diyor. En son böyle söylediğinde sen üzülme diye kocama mahçup oluyorum, sen iyi ol diye evime çağırdım seni düşündüm kadın istedim dedim. Eskiden beri bu şekilde vicdanıma oynadı ve ben ele karıştık, kayınvalidemlere, ele güne rezil olmayım falan derken koparamadım bağları şimdi de hastalık kartını oynuyor annem.

Bu arada biz aracımızı sattık, biraz birimim yapıp yüksek bir model alacağız bu nedenle gitmiyoruz artık bu da iyi bir bahane oldu ama zaten ben artık bayram vs de gitmeyi düşünmüyorum. Eğer annem babama en azından damada iyi davran diyebilseydi giderdim ama ölü taklidi yaptı. En azından haklısın deseydi bari.

Sizin babanız eşinize böyle yapsa ne yapardınız? Ben ne yapayım bundan sonra? Okuyan herkese çok teşekkür ederim.

Merhaba, eski konularınızı bilmiyorum o sebeple sadece bu konunuza yorum yapacağım. Babanızla ne kadar mesafeli olursanız o kadar iyi. Ama annenizin ruh ve beden sağlığı yerinde olmadığı için en azından bayramda eşinizle beraber gidin derim ben. Özel günlerde yalnız kalmak daha da kötü hale getirebilir durumunu. Sonra üzülüp "keşke" dememek için bile olsa gidin. Bunun dışında, daha bayrama çok var. Bayrama kadar da 1 veya 2 defa eşiniz olmadan gidebilirsiniz. 3 saat evet uzun ama söz konusu kişi anneniz.. Değer... Sizi haksız bulduğundan değil ama muhtemelen babanızın korkusuna ses edemiyordur, çünkü o evin içinde belki de yıllarca annenize bakacak kişi babanız. Babanızla arası bozulsa bir ömür size veya bakıcıya muhtaç kalacağını düşünüyor olabilir. :KK43:

anneniz psikolog doktor derken o nasıl oluyor🤔

Merhaba. Belki psikoloji alanında doktora eğitimini tamamlamıştır.

Neyim eksik ayol Duygu’dan :KK70: şaka bir yana dilimize dikkat ediyor olmanız çok güzel. Benim babamla ilgili ilk konum 2013’e dayanıyor sanıyorum ki, burada da eski üye olduğumdan çok detay vermedim az çok konularım bilindiği için ama tabii yeniler var haklısınız. Babam narsist bir adam, annem de mesleğine rağmen ona boyun eğip tepesine çıkartmış bir kadın. Benim ergenliğimden beri babamla problemlerim var, hakaret, aşağılama, yasaklad koyma, sosyal yaşantıma ket vurma, ilk evliliğim bittiğinde destek olacağı yerde yaşattığı ağır travmalar vs. Eşime olan tavrı da bunlardan biri elbette yani evlendiğim gün yoktu bilmem daha nasıl anlatayım. Evet gelmedi bana küstüğü için, konuşmuyorduk çünkü eşim evimize ilk yemeğe geldiği günü burnumuzdan getirmişti bana ayrı anneme ayrı bağırıp çağırıp…..

Hasta işte ya hasta yani ne denir.
Eşim dediğim gibi önemsemiyor ama bunları hak edecek bir insan değil, gelmişsin 77 yaşına azcık bilge ol ya azcık durul, nobranlığı bırak di mi?
O zaman en sağlıklısı ailenizden olduğundan uzak kalmanız hem sizin hem eşiniz için bu ilişkinizi de etkiler. Tabi ki tamamen demiyorum yanlış anlamayın sağlık sorunu var diyorsunuz isteseniz de şuan uzak kalamıyorsunuz insan maalesef ne kadar aşağılansa da ailesi olduğu için kolay kolay kesip atamıyor. Ama sizin yapabileceğiniz çok bir şey yok gördüğüm kadarıyla eşinizden geldiğince ilgilenmeye çalışmışsınız. Çok iyi anlıyorum sizi aynı durum bende de mevcut. Üvey babamla da ben anlaşamam asla bana muhtaçsınız kafasında hep bir de çalışmıyorum daha onun rahatlığı üzerinde annem de sizin ki gibi bu olanlara izin verenlerden olay yine kadınlarda başlayıp kadınlarımız da bitiyor maalesef. Ben yine kendimi çok ezdirmeden cevabını veriyorum kendisine ama annem aman kavga olmasın aman tartışılmasın düşüncesiyle o an susup her yapılana tamam diyor. Ben nefret ederim yanlışları kabullenmekten büyükte olsa babamda olsa yanlış derim. Babam da aksine en doğrusu benim ben bilirim kafasında garibim gerçeklerin farkında değil :) Ama ne benim ne sizin bu aileyi değiştirme gibi bir yeteneğimiz, vasfımız ne bileyim bir hareketimiz olamıyor maalesef bu böyle devam edecek. Eşiniz de az çok farkındadır karakterinin böyle olduğunun ama tavsiyem madem babanız bu denli doğuk davranıyor bence eşinizi her zaman götürmeyin ailenize giderken en azından adamın morali bozulmasın

Ben buna siz olsaydıniz yorumu yapamiyorum çunkü annemde babamda böyle davranmaz naparsan yap onların ilişkisi bu şekilde böyle anlasiyorlar maalesef en iyis gidip gelmemek diyoruz ama sen gene de gidip geliyorsun sonra söyle oldu böyle oldu artik kendi hayatına bak annenin seçimi kocası sen değil 🤷🏼‍♀️ o yüzden vicdan yapacak birşeyde yok bence

Baban hasta annen psikolog kendi sokugunu dikememis
Misali.. ayrica baban size kotu davraniyor annen size arka
Cikmiyor..
Ki
Bence bu hastaliktam oncede var olan birseydir. Bence bi
Muddet gidip gelmeyin

Ben buna siz olsaydıniz yorumu yapamiyorum çunkü annemde babamda böyle davranmaz naparsan yap onların ilişkisi bu şekilde böyle anlasiyorlar maalesef en iyis gidip gelmemek diyoruz ama sen gene de gidip geliyorsun sonra söyle oldu böyle oldu artik kendi hayatına bak annenin seçimi kocası sen değil 🤷🏼‍♀️ o yüzden vicdan yapacak birşeyde yok bence

Ağzını öpeyim kız. Evet seçimi hep o oldu.

Herkese merhabalar, aslında beni tanıyan eski konularımı bilenler üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri yazacak muntemelen ama bu konu inanılmaz sinirimi bozuyor o nedenle yazmak istedim. Kısa özet geçersem; ruh hastası bir baba problemim var, annem güya psikolog doktor ama o da hiç sağlam bir ruh halinde değil ve bizim benim sürekli üzülmem, kırılıp bozulmama dayalı bir ilişkimiz var. Lanet olsun ki kesemediğim bir ilişki neden derseniz de annemin baskısı kaldı ki şimdi de hasta olduğundan üzülmesin diye bir şey yapamıyorum.

Annem iki ay önce kısmi felç geçirdi bir gece yoğun bakımda yattı ve toplamda dört gece hastanede kaldı. Yardım ile yürüyebiliyor, yürüteç aldı eşim ve ilk etapta durumun ciddiyetini bilmezken hastanede yatılı yardımcı konuştuk ama babam tabi ki olmaz dedi. Annemin de durumu yatalak olmadığından sadece sağ tarafta kısmi bir his kaybı olduğundan o opsiyonu daha ciddi durumlar için tutalım ama size yardımcı bir kadın bulalım dedik babam ona da sıcak bakmadı! En son evi b*k götürdüğü için en azından temizlikçi alalım evi bir toplayalım dedim haftada bir de gelir gibi düşündüm ama babam beni aradı istemiyorum dedi. Gerekçe yok keyfi istemiyor kendisi askerlik gibidir zaten mantık aranmaz aranırsa deli olunur. Neyse ben babamla tartıştım telefonda ve yüzüme kapadı telefonu. Sonra anneme yemek götürdüğümüzde ziyaretlerimiz şu şekilde geçti: annem odasında babam bizle (eşimle de) konuşmuyor biz sanki mapusane damında görüşte gibi annemi görüp yemekleri mutfağa fırlatıp gidiyoruz.

İşte beni delirten de bu nokta oldu. Bende evin anahtarı yok (why yok?) Kapıyı babam ucundan açıyor arkasını eşime de dönüp gidiyor ve eşimle de konuşmuyor? Sebep? 70 Km var evlerimizin arasında insaf eşimin suçu ne ayıp! Anneme 1-2 kez söyledim çok mahçup oluyorum diye ama oralı olmadı çünkü şu an babamla papaz olamaz ona baktığı için.

Adam 40 senedir winner ya! Şaka gibi hep yaptığı hödüklükler yanına kâr kaldı yine kaldı. Annemi onlarca kez çağırdım bana gelip kalmadı en son bari gel bir haftasonu kal dedim gezme zamanı değil dedi gezme mi ?????

Ben çok sinirliyim anneme soğuk yapacak oluyorum hastayım yine felç iner üzme beni diyor. En son böyle söylediğinde sen üzülme diye kocama mahçup oluyorum, sen iyi ol diye evime çağırdım seni düşündüm kadın istedim dedim. Eskiden beri bu şekilde vicdanıma oynadı ve ben ele karıştık, kayınvalidemlere, ele güne rezil olmayım falan derken koparamadım bağları şimdi de hastalık kartını oynuyor annem.

Bu arada biz aracımızı sattık, biraz birimim yapıp yüksek bir model alacağız bu nedenle gitmiyoruz artık bu da iyi bir bahane oldu ama zaten ben artık bayram vs de gitmeyi düşünmüyorum. Eğer annem babama en azından damada iyi davran diyebilseydi giderdim ama ölü taklidi yaptı. En azından haklısın deseydi bari.

Sizin babanız eşinize böyle yapsa ne yapardınız? Ben ne yapayım bundan sonra? Okuyan herkese çok teşekkür ederim.

Senin ailenle derdin bitmez :KK43: baban çok zor bir insan ama annen de öyle. Benim babam da eve gemzilikçi falan sokmuyor. Ben de 15 günde bir gidip kendim temizliyordum (kendi evimi temizleyemediğim için bana bi abla geliyor saçmalığa bak ben de babama temizliğe gidiyorum) sonra bıraktım evini şu an pislik götürüyor. Lütfen biri gelsin diyorum cevap hayır.

Babam da birşeye kızınca eşime de surat yapıyor normal konuşmuyor. Biz alıştık artık ama siz bi de 70 km yol diyosunuz yani çok ayıp ya. Bence eşini mümkün olduğunca az görüştür sen muhatap ol babanla annenle. Eşinin hep bi işi olsun gelmiycek olsun babanlara

Babanızın siz dahil herkese karşı aynı olduğunu gördüğü için eşinizin çok üstüne alınacağını düşünmüyorum. Size iyi kendisine bu şekilde davransa evet bozulabilir tabi haklı olarak. Bence siz de çok takılmayın

yanıma alırdım ama anneniz kabul etmiyor büyük olasıkla babanızdan dolayı
tek gidin ilgilenin
ben öyle yapmıştım ama eşimi muhatap ettirmemiştim
benim için çok yorucu olmuştu kaldırabilirseniz siz öyle yapın derim

Psikolog doktor oluyor, olmuyor mu? Manav mı oluyor? 🤔
Daha önce de söyledim
Psikolog tıp okumuyor tıp okumayana doktor diye etiket yapmanın bir anlamı yok ya da diş hekimliği okumadiysa .

Yüksek lisans doktora filan yapıp da mı Dr unvani aldı o doktorluk başka doktorluk

Annenizin mesleğini yıllardır ya psikiyatrist olmasına rağmen ki bu doktordur yanlış biliyodunuz ...
Ya da yazdığıniz savunmaya göre psikoloji okumuş insanları doktor saniyosunuz

Ben sizin eşinizi bilmem ama benim 10 yıllık eşim böyle bir babam olsa herhalde aman der geçer. Çok da umurunda olmaz. Yapılması gereken neyse fazlasıyla yapar. Eşinizin zoruna gidiyorsa onu muhattap etmeyin bundan sonra. Kendiniz gidin veya arabada beklemesini söyleyin. Yani kaç yaşına gelmiş adam. Bu yaştan sonra bir aydınlanma yaşayıp 180 derece dönmeyecek herhalde. Durumu olduğu gibi kabul ederseniz herkes rahatlayacak bence.

Gecmisinizi bilmiyorum, baba haksiz bu konuda evet ama sizin tutumunuz nasil acaba onlara karsi. Merak ettim. Burda bazi yorumlara ters cevaplar vermenizden yola cikarsak, cokta asiri iyimser bir yaklasim icinde degilsinizdir diye tahmin ediyorum.
Yani siz ters baba ters, carpisiyosunuz iste. Bazi iliskilerde boyledir ne yaparsin. Modern cagda 'ailemden uzaklasicam', 'mesafe koyucam' 'ailemle iliskim kangrene donustu, kangreni kesicem' laflari cokca havalarda ucusur oldu. Kendinizi o sekilde daha mutlu hissedecekseniz uzaklasin olsun bitsin.

Annem eşime yamuk yaptı tam bir sene önce , hala gorusturmuyorum ikisini hatta ben de annemle 8 ay görüşmedim konuşmadım , sonra sağlık meseleleri çıktı eşim kendi dedi annendir git ilgilen diye ve tekrar görüşmeye başladım.
Senin aileni biliyorum , konularını da biliyorum , eşinin yanında dur ve görüşme , bırak kendi haline annenle babani

Ayni olmasa da benzer anne babaya sahip biri olarak...yillarca sorunu babam sandim. Babam oldukten sonra aydinlanma yasadim sanki ve aslinda sorunun annemde oldugunu farkettim. Zaman zaman babama hak vermeye bile basladim. Bence siz de sorunu babayla degil anneyle cozmeye odaklanin...ama cozulecegini sanmiyorum artik. Anne secimini yapmis, bu hayati boyle kabul etmis ve inanmasaniz bile mutlu. Siz de kendinize odaklanin.

M meredithgrey instagramda bir psikoterapisti takip ediyorum. toksik ailelerle ilgili çok güzel yazıları var. buradan yazsam olurmu bilemedim, özelden ismini yazıyorum.
okuduklarımın bana çok yardımı oldu, umarım faydası olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X