Kekler - Pastalar Badem Unu İle Çikolatalı Kek

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.816
48
20200410_163643.jpg

Makaron yapmak için badem ununu fazla alınca tüketmezsemde bozulacak diye bende badem unu ile neler yapabilirimi şöyle kısaca bir araştırdım.Badem unu dediğimiz bademein öğütülerek toz haline getirilmesi ile elde ediliyor.Badem tozu aslında ama kullanım alanı onu un kategorisine sokmuş durumda....Aslında beyaz unun yapıldığı ,kullanıldığı her tarife beyaz un yerine badem unu kullanabiliriz...Ama pahalı olduğu için sanırım yaplmış,denenmişlerde pek bir alternatifim olmadığınıda gördüm.Badem unu makaronun ve beyaz un kullanmayanların olmazsa olmazı..Dediğim gibi makaronun olmazsa olmazı,onun dışında kek yapılabilir,ekmek yapılabilir ve kavala kurabiyesi yapılabilir ...Bende makaron,kek ve kavala kurabiyesi yaparak badem unu ile yapılmış tariflerin çoğunu denemiş oldum..

Badem unu ile kek fena olmadı.Tadı hiç un olmadığını belli etmeyecek derecede güzel di.Hafif ıslak kek tadında ve dokusunda ..Fazla kabarmaması unsuz olmasının bir sonucu.Peki normal unla çikolatalı bir kek yapmak dururken neden badem unlu bir kek tercih edeyim dersiniz en büyük cevabı daha sağlıklı olması..Beyaz unun kullanıldığı her tarife badem unu kullanabilirsiniz demiştim.Ama işte pahalı olması kullanım alanını sınırlıyor.Fakat sağlıklı besleneyim ,daha az kalorili yiyeceklerle tatlı ihtiyacımı gidereyim diyorsanız bu tarif sizler için.Hatta kullanılan şeker yerine agave şurubu tarzı birşeyler kullanarak daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz..

Malzemeler:

-150 gr badem unu
-100 gram tereyağ
-3 yumurta
-100 gram bitter çikolata
-100 gram toz şeker
-Yarım paket vanilya
-Yarım paket kabartma tozu
-Yarım yemek kaşığı kakao
-Bir fiske tuz

Yapılışı:

Tereyağını küçük bir tavada sadece eritelim.Eridikten sonra ocaktan alalım ve sıcak haldeyken içine parçalar halindeki bitter çikolatayı ekleyip güzelce karıştıralım ve çikolataların yağın sıcağı ile erimesini sağlayalım...

Derin bir kapta yumurta sarılarını şekerle ve vanilya ile rengi açık sarı olacak kadar çırpalım.

Başka bir kapta yumurta beyazlarını bir fiske tuz ile kar gibi olana kadar çırpalım.

Yumurta sarılarının içine erimiş tereyağ ve çikolatayı katıp kabartma tozu ve badem ununu ekleyip karıştıralım.. Toz kakaoyu da ekleyip güzel bir karışım yapalım.

Son olarak çırptığımız yumurta beyazlarını ekleyip spatula ile çok ezmeden alttan üste doğru söndürmeden karıştıralım...

Yağladığımız düz yuvarlak kek kalıbına kek harcımızı dökelim..

Önceden ısıtılmış 175 derece fırında kapağını açmadan 25-30 dakika pişirelim.

Kekimiz ilk başta kabariyor gibi olacak ama unsuz olduğu için çökebilir endişelenmeyin..

Afiyet Olsun...

20200410_163916.jpg

Badem unuyla kurabiye demiştim bende , sonuç harika olmuştu.

Bu da çok güzel olmuş belli ki.

Ellerinize sağlık.

X