Bademcik Iltihabi Kalbi Vuruyor

S

SENACE

Ziyaretçi
Bademcik iltihabı kalbi vuruyor

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Karataş, bademcik iltihabı yapan 'streptekok' bakterisinin, boğaz enfeksiyonu yanında kalp kapaklarında ve böbreklerde de iltihap oluşturabildiğini söyledi.

Karataş, kış aylarında çocuk ve ergenlerde sık görülen sağlık sorunun olan bademcik iltihabının tedavisinin önemsenmesinin istedi.

Bademcik iltihabı olan hastaların doktora gitmek yerine ilaç alarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmalarının yanlışlığına dikkati çeken Karataş, bademcik iltihabının ciddi bir sağlık sorunu olduğunun göz ardı edilmemesini ve tedavi konusunda duyarlı olunmasını önerdi.

"Bademcik iltihabına neden olan 'streptekok' bakterisi boğaz enfeksiyonu yanında kalp kapaklarında ve böbreklerde de iltihap oluşturabiliyor" diyen Karataş, Türkiye'de orta yaştaki kadınlarda sık görülen kalp kapağı darlığının en önemli nedeninin küçük yaşta geçirilmiş bademcik iltihapları olduğunu vurguladı.

Karataş, "Öyle ki yeterli medikal ve cerrahi tedavi uygulanmayan bademcik iltihapları ileri yaşlarda ölüme yol açabilen kalp rahatsızlıklarının nedeni olabiliyor" diye konuştu.

Bademciklerin insan vücudunun savunma mekanizmaları olduğunu belirten Karataş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bademciklerin görevi dışardan gelebilecek mikroplara karşı vücudu korumaktır. Ancak, bu savunma mekanizması, kişinin yılda 4 ya da 5 seferden fazla bademcik iltihabı yaşaması durumunda tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon kaynağı haline gelmektedir. Vücut için enfeksiyon kaynağına dönüşen bademciklerin ameliyatla alınması gerekir."

Karataş, bütün yaş gruplarında görülen kalp hastalıklarının yüzde 25'inin asıl nedeninin çocuklukta geçirilmiş bademcik iltihapları olduğunu vurguladı. Karataş, savunma mekanizması olmaktan çıkıp vücudu tehdit eden bir mekanizmaya dönüşen bademcikler için ameliyat uygulamasının zorunlu olduğunu ifade etti.

Beni çok yakından ilgilendiren bir konuya değinmişsin. Teşekkürler. Ben her sene bir veya 2 kez yakalanıyorum bu hastalığa. Doktor aldırmam gerektiğini söyledi. Bütün bunları bilmeme rağmen bademciklerimi aldırmaktan çok korkuyorum.

Canım korkma, geçmiş olsun hiç korkulacak bir ameliyat değil.
ben 4. sınıftayken aldırmıştım bademciklerimi.
Benşm bademcklerimin iltihabı kalbime akıyordu ve kalp romatizması yapma ihtimali vardı.
Bademcik vücut için ne kadar faydalıysa bazı durumlarda zararlı da olabiliyor.

Bu arada çok fazla hastalanmıyorum. Ailemdeki diğerlerine göre :)

İnşallah cesaretimi toplar ve bu ameliyatı yaptırırım. Aslında ben genel olarak ameliyattan korkarım. Hayatımda 1 kez ameliyat oldum. Ve ne kadar şanssızımki
çok asabi bir doktora denk geldim. Doktorun tavrından dolayı çok stres yaptım. O yüzden çok korkuyorum. İlgine teşekkürler.:teselli:

küçükken 8-9 yaslarimda bademciklerimin yüzünden çok hasta olurdum,doktor alinmasi gerek ilerde kalp romatizmasina çevirir demis,annemler aldirdi,ve bu yasa geldim çok rahatim arkadaslar,ama bademciklerin vicuda faydasida varmis

İnşallah cesaretimi toplar ve bu ameliyatı yaptırırım. Aslında ben genel olarak ameliyattan korkarım. Hayatımda 1 kez ameliyat oldum. Ve ne kadar şanssızımki
çok asabi bir doktora denk geldim. Doktorun tavrından dolayı çok stres yaptım. O yüzden çok korkuyorum. İlgine teşekkürler.:teselli:

doktorun tavri hasta üzerindeki etkisi çok büyük haklisin,pskolojisi hemen bozuluyor insanin cesareti kiriliyor

X