Bahçemde besledigim kedicik

Patikiz

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2022
8
1
44
Merhaba...bahçemde bir kedi besliyorum. Neredeyse doğduğundan beri, bizim bahçeden ayrılmadı. Mamasını, suyunu da verdiğimiz için bizim bahçenin kedisi oldu gitmiyor dışarı...evin garajinda korunaklı yuva da yaptım ona geceleri oraya alıyorum maalesef özel sebeplerden dolayı eve alamıyorum şimdilik. Yalnız birkaç gündür daha önce hiç görmediğim bir kedi benim kedimi resmen takibe almış durumda. Sürekli kedimin çevresinde dolaşıp tehditkar hareketler bakışlar sesler çıkartıyor ve en sonunda saldırıyor. Bu kedi oldukça büyük yetişkin bir kedi (cinsiyetini bilemiyorum ama erkek gibi) benimkisi ise henüz altı aylık civarında bir dişi..önceleri acaba çiftleşmek mi istiyor bu kedi diye düşündüm ama internetten okuduğuma göre çiftleşme durumu dişinin zamanının gelmesi üzerine olurmuş sanirim. Ama benim kedimde kızgınlık dönemi belirtisi asla yok. Çunku müthiş sakin ve uysal her zamanki gibi...zaten yaşı da küçük...Acaba bu kedi benim kedimi yemek falan mı istiyor dedim. (maalesef bazi durumlarda büyük kedilerin yavruları yiyebildigini duydum ama benim kedim o kadar küçük de değil. )Bu büyük kedinin bir kereresinde minik bir kediyi koklayıp bıraktığını ama sonrasında yerleri kokladigini resmen benim kedimin izini sürdüğünü farkettim. bir keresinde büyük bir kediyle de kavga tonlarında sesler çıkardı ama saldirmadi. Fakat benim kedimin peşinde izini sürüyor tehdit ediyor gibi sesler çıkartiyor çevresinde dönüyor ve üzerine saldırıyor. Izini sürdüğünü düşündüğüm günün akşamında benimkini sıkıştırıp saldırdı elinden zor kurtardım...bugün ben evde yokken yakalamış sanırım kedicigimin burnu kan içinde kalmış. Bu büyük kedinin derdi yemek de değil çünkü verdiğim mamaya asla yaklaşıyor bile. Alanını korumaya çalışıyor desem ilk defa gördüğüm bir kedi bu...Ben olayı çözemedim kedilerle ilgili çok da tecrübem yok açıkçası...Hayvanların hepsini çok seviyoruz tartışmasız fakat bu büyük kedi neden benim yavrucuğum peşinde ve ben onu nasıl koruyabilirim fikri ve tavsiyesi olan varsa yazabilirseniz çok mutlu olurum.

Bir müddet eve alabilirsiniz. En azından kış çıkana kadar. Yani eve alamamanızın özel sebepleri ne bilmiyorum ama kedinizin başına bir iş gelme ihtimali( ısırılma, kavga esnasında tırnak darbesiyle kör kalma,o kediden kurtulmak için uzak bir semte kaçıp gitme) ile eve aldığınızda sorun olacak şeyler arasında bir tercih yapmanız gerekiyor.
Aile evindeyken benimde bahçede kedilerim vardı. Büyük erkek kediler dövmek için geliyordu sık sık çareyi bir müddet yavru olan kedimi eve almakta buldum. Vicdan yükü daha ağır olur diye evdekinlerle tartışa tartışa yinede aldım 🤷🏻‍♀️

Bir müddet eve alabilirsiniz. En azından kış çıkana kadar. Yani eve alamamanızın özel sebepleri ne bilmiyorum ama kedinizin başına bir iş gelme ihtimali( ısırılma, kavga esnasında tırnak darbesiyle kör kalma,o kediden kurtulmak için uzak bir semte kaçıp gitme) ile eve aldığınızda sorun olacak şeyler arasında bir tercih yapmanız gerekiyor.
Aile evindeyken benimde bahçede kedilerim vardı. Büyük erkek kediler dövmek için geliyordu sık sık çareyi bir müddet yavru olan kedimi eve almakta buldum. Vicdan yükü daha ağır olur diye evdekinlerle tartışa tartışa yinede aldım 🤷🏻‍♀️

6 aylık bir kedi yavru değildir doğum yapabilir. Dişi kedinin kızgınlığa girmesine gerek yok, erkek kedi çiftleşebilir zorla. 2 kediyi de kısırlaştırın belediyeler ücretsiz yapıyor. Başka bir niyeti olamaz kedinin erkek olsa dövmek isteyebilir ama dişiye çiftleşme dışında yaklaşmaz.

Teşekkür ederim ilginiz için...benim de aslında iceri alamadığımız sebebi sizinkine benzer. Ailenin diğer üyeleri konuya çok sıcak bakmayabiliyor. Siz çok iyi yapmışsınız...vicdanı sorumluluk daha ağır olsa gerek...Peki tartisa tartisa aldığınızı söylediniz evde yürüdü mü işler yoksa sorun mu yaşadınız...alıştılar mi diğerleri

6 aylık bir kedi yavru değildir doğum yapabilir. Dişi kedinin kızgınlığa girmesine gerek yok, erkek kedi çiftleşebilir zorla. 2 kediyi de kısırlaştırın belediyeler ücretsiz yapıyor. Başka bir niyeti olamaz kedinin erkek olsa dövmek isteyebilir ama dişiye çiftleşme dışında yaklaşmaz.
Bugün internetten "despot kedi" terimini öğrendim. Baskın karakterli bir kedi herhangibir evin kedisini gözüne kestirip taciz edebiliuormus. Buna "despot kedi" deniyormuş.bir davranış bozukluğu anlayacaginiz. Kısırlaştırma için randevu aldım kendi kedim için şimdilik belediyeden. Peki benim kedim kisirlastiği zaman sorun ortadan kalkacak mı sizce...Bu kedi çok takıntılı ve saldırgan, iz sürüyor ...

Bugün internetten "despot kedi" terimini öğrendim. Baskın karakterli bir kedi herhangibir evin kedisini gözüne kestirip taciz edebiliuormus. Buna "despot kedi" deniyormuş.bir davranış bozukluğu anlayacaginiz. Kısırlaştırma için randevu aldım kendi kedim için şimdilik belediyeden. Peki benim kedim kisirlastiği zaman sorun ortadan kalkacak mı sizce...Bu kedi çok takıntılı ve saldırgan, iz sürüyor ...
Mümkünse o erkek kediyi de kısırlaştırın anca öyle çözülür problem. Erkek kediler kısırlaştırılmazsa zaten büyük davranış problemleri ortaya çıkıyor, hayvan gergin yani.

Teşekkür ederim ilginiz için...benim de aslında iceri alamadığımız sebebi sizinkine benzer. Ailenin diğer üyeleri konuya çok sıcak bakmayabiliyor. Siz çok iyi yapmışsınız...vicdanı sorumluluk daha ağır olsa gerek...Peki tartisa tartisa aldığınızı söylediniz evde yürüdü mü işler yoksa sorun mu yaşadınız...alıştılar mi diğerleri
Ailem kedinin en çok evi pisletmesinden korktu. Allah kedileri öyle bir yaratmışki bir defada öğrendi tuvaletini. Kapalı tuvalet kabı, tuvalet önü paspası(ayağındaki kumlar içeri girmesin diye) ve karbonlu kedi kumu aldım. Kedi tuvaletini hemen öğrendi. Her söylendiklerinde "yazık değilmi anne-baba dili yokki bu garibin derdini anlatsın" dedim vs vs duygu sömürüsü ve vicdani değerlere dokunan sözler dedim. Biraz büyüsün yine bahçede yatar dedim. 3 ayın sonunda artık gece babam odamın kapısını açıp kediye hadi git ablanın yanına yat diyodu 😂😂😂😂😂
İlk eve sokmak sıkıntı sonradan onlarda alışıyo. Benim yaptığım şey zıtlaşmadan bildiğimi okumak oldu. O dediklerimi alırsanız birde imkan varsa aşılarınıda yaptırırsanız ailene karşı tam savunma yapabilirsin. (Hayvan dostlarıyla ortak çalışan veterinerler var onlar ucuza aşı yapar öğrenciyseniz eğer)

Yaşınız 42 gözüküyor ama şimdi baktım eğer gerçek yaşınızsa sizin işiniz daha kolay. Sıcak bakmazsanız bakmayın valla ben bu kedinin sürekli dayak yemesine izin vermicem diyin geçin

Ailem kedinin en çok evi pisletmesinden korktu. Allah kedileri öyle bir yaratmışki bir defada öğrendi tuvaletini. Kapalı tuvalet kabı, tuvalet önü paspası(ayağındaki kumlar içeri girmesin diye) ve karbonlu kedi kumu aldım. Kedi tuvaletini hemen öğrendi. Her söylendiklerinde "yazık değilmi anne-baba dili yokki bu garibin derdini anlatsın" dedim vs vs duygu sömürüsü ve vicdani değerlere dokunan sözler dedim. Biraz büyüsün yine bahçede yatar dedim. 3 ayın sonunda artık gece babam odamın kapısını açıp kediye hadi git ablanın yanına yat diyodu 😂😂😂😂😂
İlk eve sokmak sıkıntı sonradan onlarda alışıyo. Benim yaptığım şey zıtlaşmadan bildiğimi okumak oldu. O dediklerimi alırsanız birde imkan varsa aşılarınıda yaptırırsanız ailene karşı tam savunma yapabilirsin. (Hayvan dostlarıyla ortak çalışan veterinerler var onlar ucuza aşı yapar öğrenciyseniz eğer)

Yaşınız 42 gözüküyor ama şimdi baktım eğer gerçek yaşınızsa sizin işiniz daha kolay. Sıcak bakmazsanız bakmayın valla ben bu kedinin sürekli dayak yemesine izin vermicem diyin geçin
🤗🤗🤗 çok haklısınız...verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim 🙏🙏🙏

Şu an tüm memleket ülke kedilerde viral hastalıklarla yıkılıyor. Tükürük, tırmalama, ısırmadan genclik hastalığı, fip gibi bir çok hastalık geçiyor. Siz bence karşınızdaki kedinin ne yaptığıyla ilgilenmeden direkt kedinizi veterinere götürün. Çünkü hastalık kapma olasılığı yüksek. Temas var kaybedebilirsiniz.

X