Maske Tarifleri Bakım adına her şey!

Evde Yapılabilen Doğal Cilt Bakımları Kolay yüz maskesi, Basit Kolay Cilt Maskeleri , Yüz Maskesi, sivilce maskesi, en iyi maske tarifleri, cilt lekeleri, en iyi yüz maskesi, yüz temizleme maskesi, ev yapımı doğal yüz maskeleri, cilt beyazlatma, evde yapılan yüz maskeleri, siyah nokta

filix

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2010
970
104
Güzel bir cilt için bakım yapmak şart peki bu bakıma yüklü paralar ödemek zorunda mıyız???

İnanın hiç de değiliz!

Burada sizinle hem ekonomik hemde cildimize o pahalı kremlerin vaat ettiklerinden daha etkili bakım maskeleri ve birkaç öneri paylaşmak istiyorum.

Güzel bir cilt için cilt bakımının birinci adımı cildimizi temizlemek
hepimiz cildimizi temizleme jeli olsun sabun olsun bir şekilde temizliyoruz ama inanın yetmiyor haftada iki kere kökten derinlemesine temizlememiz şart!

Bunu iki şekilde yapabiliriz:

Kil maskesi ve peeling

Yağlı ciltler için kil maskesi:

3 yemek kaşığı kil
1 çay kaşığı limon suyu
ve kilin kıvamını ayarlabilecek kadar gül suyu
isteğe bağlı olarak kayısı çekirde yağı (kayısı yağı değil dikkat etmek gerekir kaysı yağı cilde uygulanmaz), lavanta,havuç ve limon yağıda ilave edebiliriz

Kuru ciltler için kil maskesi ( gerçekten çok etkili )

2 çorba kaşığı mayayı 2 tatlı kaşığı ılık suda eritin
1 tatlı kaşığı toz şeker ilave ederek karıştırın
3 damla avokado yağı (maske sonrası kurumayı ve pullanmayı önlüyor)
3 çorba kaşığı kil
cildinize iyi gelen yağları damlatabilirsiniz

Karma ciltler için

3 çorba kaşığı kil
2 çorba kaşığı lavanta suyu
bir kaç damla pirinç kepeği yağı

Kil maskesinin kıvamı yoğut kıvamında olmalıdır
Bide nerden aklımda kaldı bilmiyorum ama( lüzumsuz bilgiler uzmanı :KK52:) gerçek kil limon damlatıldığında köpürmez diye aklımda kaldı doğruluğunu pek bilmiyorum aldığım killerin kimi köpürdü kimi köpürmedi sadece paylaşmak istedim.
Kil maskesini ben 20-30 dk arasında bekletiyorum ama hassas ciltleri göz önüne alarak cilt çekildiğini hissettiğiniz anda temizlemeniz doğru olacaktır.
Ilık suyla yüzü hırpalamadan temizlemenizi öneririm kil temizlendikten sonra birazda soğuk su cildinizin toparlanmasına yardımcı olur.
Paylaştığım tüm maske tariflerini kendim uyguladım normalde cildim karmadır ama yazın yağlı kışın yeri geldi kuru ve hamilelikte benimde anlayamadığım gel gitler ve sivilcelenmeler....
Size önerim cildinizi tanıyın ve gözlemleyin cilt tipinizi
Maskenizi banyo öncesi değil sonrası yapmanızı öneririm ( ben yıllardır temizlenmesi kolaylığı ile tersini yapardım artık yapmıyorum ama)

Bakımımızın 2 adımı burada devreye giriyor tabiki toniklemek

Benim tercihim maden sularından ve gül suyundan yanadır genişlemiş gözeneklere birebirdir

Ve son adım alarak nemlendirme

Bunu da size bırakıyorum içerik olarak paraben bulundurmyan e vitamince zengin herhangi bir krem işinizi görecektir.

göz bakımı için : haftada 3 gün ozan yağı geri kalan zamanda yaşıma uygun aldığım göz kreminin içine yarım ampul evigen ilave ettim işimi görüyor bu ikisi. Özellikle göz altı morluklarım yok oldu desem yeridir uykusuz gecelerin gündüzünde bile (bebekleri olanlar anlar :KK37: )

maske ve tonikleme sonrası cildi yatıştırması ve beslemesi için ben pirin kepeği yağı ne nar çekirdeği yağını masaj halinde cilde yediriyorum(kendilerini kalınlar külübünde başka bir topikte tanıştım En Büyük KK ) her cilt tipi için uygun kesinlikle yağlandırmadan cilde verdiği berraklık ilk uyguladığım andan itibaren aşk yaşadığım ve aynamın önünden ayırmadığım 2 yağdır kendileri.şiddetle öneriyorum hamilelikte çıkan lekelenme ve cillerimin lekelerini açmış bulunmaktalar.
herkes anneliğin çok yakıştığını hatta yüzüme nur geldiğini söylese bile bu iki yağı serum şeklinde yatmadan uyguladığımdan onduğunu biliyorum :KK34: :KK12:

Vücut catlakları için ise kakao yağını doktorum önerdi genetik olarak çok musait olduğumuzdan çatlamadım diyemeyeceğim ama en azından çok olmadı buda tesellim :KK9: (hamileler ve ergenlik dönemindekilere tavsiyemdir)

Koltuk altı kararmalarına: Burada bir topikte yazıyordu kötü koku oluşmaması için karbonat sürüldüğü az bir suyla ıslatarak. Bu aklımda kaldı ama denememiştim (hatta melek programında bir kızda doğal deodorant olarak anlattı o toz halde nişastayla karıştırdı toz toz uygulamıştı ) bitkisel katı parfüm vardı elimde ona biraz buğday kepeği yağı ve karbonat ekledim koltuk altıma yedirerek uyguladım. Amacım hem bakım yapmak hemde deodorant kullanmak istemediğim için alternatif bulmaktı. Sir ağdadan dolayı oluşan kararmalarımı baya açmış bulunmakta bu karışım.

Ayrı ayrı topik açmak istemediğimden dolayı uyguladığım işime yarayan bilgileri tarifleri paylaşmak istedim. Aklıma gelen bunlar şimdilik umarım bir faydam olur size.

peki kaç yaşındasın cnmm cildin durumunu merak ettimm
tatlım 26 yaşındayım çok fazla problemli bir cildim yok aslında ama hamilelikte ergenlikte olmadığı kadar sorun yaşadım. Hem lekelenme hemde sivilcelenme oldu. Tam anlamıyla 1.5 aydır kendime bakım yapmaya çalışıyorum ve hemen hemen temizlendi duruldu hamilelikte tanıştığım arkadaşım şimdi hayretler içinde cildimin güzelleşmesine. bakım gerçekten şart ama yanlış bir bakımla zaman kaybetmemek gerekir :KK34:

en güzeli yaptın cnmm bakımlı olmadan olmaz tabi ama tariflerine göre kil maskesini öneriyorsun beyaz kil mi yoksa yeşil kil mi birde karma maskesini deneyecektim ama pirinç kepegi yagı alamadım evde nar çekirdek yag var mı onu katsam olur mu

en güzeli yaptın cnmm bakımlı olmadan olmaz tabi ama tariflerine göre kil maskesini öneriyorsun beyaz kil mi yoksa yeşil kil mi birde karma maskesini deneyecektim ama pirinç kepegi yagı alamadım evde nar çekirdek yag var mı onu katsam olur mu
canım ben genelde beyaz kil kullanıyorum nar çekirdek yağıda olur kullandığında sana iyi genel herhangi bir yağda bu sana kalmış yağ katmamızdaki amaç cildi temizlerken tahrişi en aza indirip biryandanda bakım yapmak ayrıca nar çekirdek yağının cilt sıkılaştıcı ve tazeleyici etkisi var yalnız göz çevresi için uygun olmayan bir yağ kil maskesi sonrası yüzüne masajla uygulasan serum etkisini elde edebilirsin :KK12:

canım ben genelde beyaz kil kullanıyorum nar çekirdek yağıda olur kullandığında sana iyi genel herhangi bir yağda bu sana kalmış yağ katmamızdaki amaç cildi temizlerken tahrişi en aza indirip biryandanda bakım yapmak ayrıca nar çekirdek yağının cilt sıkılaştıcı ve tazeleyici etkisi var yalnız göz çevresi için uygun olmayan bir yağ kil maskesi sonrası yüzüne masajla uygulasan serum etkisini elde edebilirsin :KK12:

merhabalar paylaşım için teşekkur ederim ::) :KK54:bende bu doal yağlara aşığım :KK70: yuzume pudra gul suyu maskesı ypıorum hftada ıkı defa snra gul suyuyla yıkayıp kayısı kremıı suruorum. smdı karma cıldım ıcın dedgnz gıbı bakım ypmak ıstıorum ama prinç kepeği yagı yerıne badem yağı kullanmk nasıl olur acaba ? bide lavanta suyu nerden bulabılırım ? cok oldu ama bşi daha sorucam :KK52: nemlendırıcı olrak kayısı kremıne devm mı etsem yoksa arko nem inci dokunusu var hangısını tavsıye edersınız ? cildim karma sadece bu bı senedr cenemde ve byk bolgesnde svlcelenme vr bayagı gectı ama tam gecsın ıstıorum:KK47::KK9::KK16:

peki önce sabunla temizlenmiş cilde kil maskesi mi yapım hangi serumu diyorsun birde nemlendirici kreminden bahsetmedin yaşına uygun kremi kullanıyormuşsn bende onu istiyorum

merhabalar paylaşım için teşekkur ederim ::) :KK54:bende bu doal yağlara aşığım :KK70: yuzume pudra gul suyu maskesı ypıorum hftada ıkı defa snra gul suyuyla yıkayıp kayısı kremıı suruorum. smdı karma cıldım ıcın dedgnz gıbı bakım ypmak ıstıorum ama prinç kepeği yagı yerıne badem yağı kullanmk nasıl olur acaba ? bide lavanta suyu nerden bulabılırım ? cok oldu ama bşi daha sorucam :KK52: nemlendırıcı olrak kayısı kremıne devm mı etsem yoksa arko nem inci dokunusu var hangısını tavsıye edersınız ? cildim karma sadece bu bı senedr cenemde ve byk bolgesnde svlcelenme vr bayagı gectı ama tam gecsın ıstıorum:KK47::KK9::KK16:

tatlım badem yağı karme cilt için doğru seçim değil saç bakımı veya kirpik için kullan sen :KK34: . pirinç kepeği yağı yağ gibi değil birkaç damla yüzüne yedirdikten sonra cildinde yağ hissi kalmıyor cildin aydınlanıyor :KK31: cilt rengini açıyor düzenli kullanımda lekelere ve çillerede iyi geliyor. kayısı kremini bir dönem bende kullandım gayet güzel cildinede iyi geliyorsa macera arama ama bir tavsiye göz kremi için bahsettim ama yüz kremi içinde geçerli kreminin içine evigen (eczanelerden temin edebilirsin fiyatı uygun ampul şeklinde E vitamini) kırman olacak :KK42: lavanta suyunu aktardan satın alabilirsin yalnız %100 doğal olmasına dikkat et istersen özelden sana kendi aldığımı tavsiye edebilirim.

peki önce sabunla temizlenmiş cilde kil maskesi mi yapım hangi serumu diyorsun birde nemlendirici kreminden bahsetmedin yaşına uygun kremi kullanıyormuşsn bende onu istiyorum

canım banyodan sonra gözenekleri açılmış cildine kil maskeni yap hazır gözenekler açıkken kolayca kiri yağı kil sayesinde arındırırsın.
serum dediğim doğal kozmetikle aklımı bozmadan önce kullandığım bir serum vardı este lauder advanced night repair severek kullandım ama hamile kalınca kullanmak istemedim pirinç kepeği yağı ile nar çekirdeği yağını karıştırıp uyguladığımda nerdeyse aynı etkiyi yakaladım serumdan kasttım oydu :nazar:
kremim yves rocher ilk kırışıklıklar için olan seriden kullanıyorum

göz kremim sebamed tüplü ama ben başka bir göz kreminin içine aldım ve evigen kırdım içine. kovonozda kullanım zordur ama her ne kadar elimiz temiz kullansakta kavonozda mikropların üremesi kaçınılmaz oluyor. benim tavsiyem kulak çubuğu yada küçük bir spatula :KK34:

tatlım badem yağı karme cilt için doğru seçim değil saç bakımı veya kirpik için kullan sen :KK34: . pirinç kepeği yağı yağ gibi değil birkaç damla yüzüne yedirdikten sonra cildinde yağ hissi kalmıyor cildin aydınlanıyor :KK31: cilt rengini açıyor düzenli kullanımda lekelere ve çillerede iyi geliyor. kayısı kremini bir dönem bende kullandım gayet güzel cildinede iyi geliyorsa macera arama ama bir tavsiye göz kremi için bahsettim ama yüz kremi içinde geçerli kreminin içine evigen (eczanelerden temin edebilirsin fiyatı uygun ampul şeklinde E vitamini) kırman olacak :KK42: lavanta suyunu aktardan satın alabilirsin yalnız %100 doğal olmasına dikkat et istersen özelden sana kendi aldığımı tavsiye edebilirim.

cok tesekkurker cnm özelden tavsıyenı beklıorum :KK54::KK9:

X