Bambu

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
3.292
185
bambu.jpg

Bambular iki yüzden fazla türe ayrılır. Bazı bilim adamları bunu beş yüze kadar çıkarırlar. Bambulardan çoğu Asya’ da, büyük bir kısmı ise Amerika’ da, bazıları Afrika’da, deniz yüzeyinde 3.000 m ( Himalaya ), hatta 5.000 m ( Andlar ) yüksekliğe kadar yetişir. Bambunun, içi boş ve düğüm düğüm bölmeli bir gövdesi, düğümlere bağlı sürekli yada süreksiz bir yaprak kını ve başaklardan oluşan az çok dallı salkım biçiminde çiçekleri vardır. En büyük bambu türü ( Cava’ da yetişen Gigantocloa maxima ) 45 m boy yapar. Hemen hemen bütün bambular, Güney Avrupa iklimine uyum gösterir. Bugün bambular tropikal kuşakta yer alan ülkelerin hemen hepsinde yetiştirilmektedir. Çin kçkenli olan saz bambu, Cezayir’ de yetiştirilir. Bambular kök parçalarıyla yetiştirilip çoğaltılır. Bambuların hafif fakat esnek ve dayanıklı olan gövdeleri ( sapları ), gemi direği ve yapı gereci olarak kullanılır. ( Çin ve Japonya’ da bazı köylerde evlerin tümü bambu odunuyla yapılmıştır.) bambu gövdeleri enine kesilerek, bunlardan vazolar, kutular, trampetler yapılır. Körpe filizleri sebze olarak yenilir. Bazı bambu türleri çok nitelikli kağıt hamuru verebilir. XVII. yy.’ da, Avrupa’ ya ithal edilen bambu gövdelerinden az çok işlenerek evlerde, teraslarda ve bahçelerde kullanılabilen hafif mobilyalar yapıldı. Türkiye’ de XIX: yy.’ ın ikinci yarısında, saray bahçelerinde yetiştirilmeye başlayan bambulardan bir grup bugün Beylerbeyi Sarayı’ nın bahçesindedir. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde de bambu yetiştirilebilir.[/CENTER]

Son düzenleyen: Moderatör:
S

shekermish

Ziyaretçi
çok enteresan bi bitki ben bizim eski iş yerinde görmüştüm,çok tuhafıma gitmişti açıkçası:S

N

nirvan80

Ziyaretçi
benim evdede var çok seviyorum hatta bazı inanışlara göre adedine göre manaları var tam hatırlamıyorum ama işte 3 tane olursa aşk yok ?olursa huzuru ?olursa mutluluk falan gibi

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
3.292
185
Şimdi ben 3 tane aldım. Çıkan dalları farklı bir bardağa koydum. Çabuk uzuyormuş. Bölece üretim yapabilirm sanırım
benimki aynen bunlardan
b523518.jpg

vazonun içinde az miktar su ile duracakmış ve 15 günde bir de suyu değişicekmiş
LUCKY BAMBU

Lucky Bambu daha çok dracenaya benzer. İç mekanda yetiştirmek için diğer bambu cinslerinden daha uygundur. Uzakdoğu Asya'nın tropikal bir bitkisidir.

Topraksız,sadece vazo içine iri çakıltaşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.

Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir.

Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir.
şimdi ben suyamı koyam toprağamı dikem çözemedim yahu:uhm:

bersu

Guru
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2007
1.177
1
Şimdi ben 3 tane aldım. Çıkan dalları farklı bir bardağa koydum. Çabuk uzuyormuş. Bölece üretim yapabilirm sanırım
benimki aynen bunlardan
b523518.jpg

vazonun içinde az miktar su ile duracakmış ve 15 günde bir de suyu değişicekmiş
LUCKY BAMBU

Lucky Bambu daha çok dracenaya benzer. İç mekanda yetiştirmek için diğer bambu cinslerinden daha uygundur. Uzakdoğu Asya'nın tropikal bir bitkisidir.

Topraksız,sadece vazo içine iri çakıltaşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.

Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir.

Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir.
şimdi ben suyamı koyam toprağamı dikem çözemedim yahu:uhm:

Canavar,bizde de bu anlattığın türden var 2 tane.1,5 ay oldu.Biz de vazoya koyduk fakat biri kurumaya başladı.Ne yapabiliriz bir önerin var mı?fisfisfisfisfisfis

H

hexe

Ziyaretçi
canavar canim toprak olmaz suya koyucan icine istersen dekor olsun diye taslardan koyabilirsin ama susuz birakkirsan ölürler suyu cok seviyo bunlar

a.sa.sa.s

melody

Guru
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
311
8
43
benim 6 bambum var suda cam vazoda.. çok hoşuma gidiyorlar.
bambunun daha iyi olması için bilgisi olan var mı
şans hakkındaki konu ne peki..? yani sayısı önemliymiş güya

seyma88

Guru
Pro Üye
18 Ağustos 2007
1.258
2
Bambunun bazı kültürlerde sembolik anlamları vardır. Çinlilerde bambu uzun bir ömürün sembolüdür. Hindistan'da ise dostluğun sembolüdür. Filipinler'de çiftçiler bambu sırıklarını şans getirsinler diye tarlalarının etrafına dikerler. Bambu, yemyeşil yaprakları ve çok dümdüz bir şeklide dik büyümesi ile, Japonya'da dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarının iki yanına birbirine bağlanmış bambular ("kodamatsu") koyarlar ve bunun şans getirdiğine inanırlar.

Bende yetiştiriyorum 6 tane var yaklaşık bir sene oldu alalı.Kuruyan yaprakları kesebilirsiniz büyümeye dvm ederler sorun olmaz ben öyle yapıyorum.Susuz bırakmamaya özen gösterin ve 2-3 parmak kalınlığında olacak şekilde su koyun.Suyun az olması gerekir fazla olduğu takdirde kökler daha büyük olur sadece dipte kök olması yeterlidir. a.s.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 3172 gün geçti.

C

capensis

Ziyaretçi
Arkadaşlar şans bambularınızı direk güneş ışığından ve soğuktan koruyup 15 günde bir suyunu değiştirirseniz, koyduğunuz su yağmur suyu ya da saf su olursa ve cam kabını koyu renkli seçerseniz bitkiniz uzun yıllar sağlıklı bir şekilde sorunsuzca büyür.

Herhangi bir sebepten dolayı gövdede ya da yapraklarda sararma-kuruma olursa bu kısımları kesip tekrar suya koymadan önce varsa aşı macunu yoksa da kesilen kısmı mum damlatarak iyice izole etmeniz gerekiyor.

Filizlerinin artması için bol humuslu bir toprağa da dikilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey toprağın çamurlaşacak kadar ıslak, deyim yerindeyse bataklık derecesinde sulu olması gerekiyor. Bu şekilde bol filiz verdiğini gözlemleyeceksiniz.

kedicik81

işte yanlızlık ben buyum
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.692
4
bendede var biraz yavaş büyüyor ama kuruma falan olmadı hatta alttan bir filiz verdi bende araştırıyodum nasıl bakımı diye iyi oldu bu bilgiler

aleyna72

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
523
2
48
iki adet aldım 15 de bir suyu degistr ve suyuna bir aspirin koy dedi satıcı . aynen yaptım bir tanesı sardı soldu cürüdü ya tek kaldı şimdi yanlışmı yaptım ben suyuna aspirin koymakla hatamı yaptım

ecrin1001

BIR KIZI BIR OGLU VaRMIS
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2008
10.494
15
bende de var ve bir yılı geçti cam kavanızun içi kökleri ile doldu ama herhangi bi filiz verme yok neden acaba.aldıgımızda üstte yaprakları daha minikti şimdi birbuçuk karış kadar yaprak buyudu.filiz verme nasıl olcak ne yapabilirim çogaltmak için.

aleyna72

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
523
2
48
anladım şimdikkkk benim bambularım niye öldüü .ben vazotya cok suyu koymuştum.tek birtane kaldı bari onu öldürmeyem hmn suyu degiştirecegim ve tabıkı az suyu koyacagım

Topesto

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Kasım 2008
74
0
Bu akşam bu bambuyu araştırmaktan gözlerim ağırdı.Benim 3 tane vazoda bambum var.Borları uzuyor mu diye düşünüyordum ama koçtaşta bir ziraat mühendisi uçlarının mumlandığı için uzamayacağını söyledi ve ben hayal kırıklığına uğradım doğrusu :çok üzgünüm: Ben uçlardaki filizlerin daha yaygın olmasını istiyorum,hani birkaç yerden daha filiz vermesini.Bir de çoğaltmak için ucundaki filizi kırıp suya koymamızın yeteceğini okudum nette ama emin olamadım.Tekrar sormak istiyorummmm ,siz ne dersiniz ???