Konuşma Problemleri Bebeğim artık konuşmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Theblabla

Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2019
317
131
23
Merhaba bayanlar 13aylık bebeğim var 14aylık olacak bebeğim fiziksel olarak cok hizli gelişti 5aylıkken emekleyip 9aylıkken desteksiz yüruyodu. 7aylıktan itibaren filan sürekli baba dede diye ses çikartiyodu. bu virüsten dolayı aylardır hiç evimizden çıkmiyoruz hiç insan yüzu görmuyoruz. eşim sabah erkenden işe gidip akşam 8de dönüyor geldiğindede yorgun olduğuna uyuyor fazla ilgilenemiyor bende tek başima ilgilenmeye çalışiyorum oynayacak oyun bulamıyorum mecburen ev işlerimi yaparken televizyondan şarkıli çizgi film izletmeye başladım. o yüzden mi bilmiyorum bebeğim uzun zamandır baba mama dede demiyor. anne demiyordu zaten ama dediklerimizden anlıyo hayır dur al ver su iç gibi şeyleri anlıyor. ama hiç sesi çikmiyor. çıglik filan atiyo arada ama konusmuyor. 1haftadır cizgi film izleymeyi azalttım oyunlar oynamaya çalışiyorum ama yaşı kucuk o yüzden birşeyler bulamiyorum oynayacak ne yapabilirim.

Merhaba bayanlar 13aylık bebeğim var 14aylık olacak bebeğim fiziksel olarak cok hizli gelişti 5aylıkken emekleyip 9aylıkken desteksiz yüruyodu. 7aylıktan itibaren filan sürekli baba dede diye ses çikartiyodu. bu virüsten dolayı aylardır hiç evimizden çıkmiyoruz hiç insan yüzu görmuyoruz. eşim sabah erkenden işe gidip akşam 8de dönüyor geldiğindede yorgun olduğuna uyuyor fazla ilgilenemiyor bende tek başima ilgilenmeye çalışiyorum oynayacak oyun bulamıyorum mecburen ev işlerimi yaparken televizyondan şarkıli çizgi film izletmeye başladım. o yüzden mi bilmiyorum bebeğim uzun zamandır baba mama dede demiyor. anne demiyordu zaten ama dediklerimizden anlıyo hayır dur al ver su iç gibi şeyleri anlıyor. ama hiç sesi çikmiyor. çıglik filan atiyo arada ama konusmuyor. 1haftadır cizgi film izleymeyi azalttım oyunlar oynamaya çalışiyorum ama yaşı kucuk o yüzden birşeyler bulamiyorum oynayacak ne yapabilirim.
Çocuk kitapları alın bolca, onları kılıktan kılığa girerek okursunuz. Parmak kukla da iyi fikir. Instagramda @mervegulcemal hesabından bebeğinize uygun erkinlikler bulabilirsiniz. Ben size kızımın çok sevdiği uygun fiyatlı kitaplardan bir kaçını yazıyorum almak isterseniz fikir olsun diye. Yas grubuna göre düşükten yükseğe sıraladim.

1. Karlı bir gün - tübitak yayınları
2. Yağmurlu bir gün - tübitak yayınları
3. Rüzgarlı bir gün - tubitak
4. Deniz kıyısında - tubitak
5. Yer altında - tubitak
6. Gölde - tubitak
7. Kelebek - tubitak
8. Çiftlik öyküleri serisinin bütün kitapları - is bankası kültür yayınları
9. Şu yaramaz tavşanlar - is bankasi
10. Kusursuz piknik -is bankasi
11. Tarçının kaybolan havuçları - is bankasi
12. Mutlu su aygırı - is bankası

Çocuk kitapları alın bolca, onları kılıktan kılığa girerek okursunuz. Parmak kukla da iyi fikir. Instagramda @mervegulcemal hesabından bebeğinize uygun erkinlikler bulabilirsiniz. Ben size kızımın çok sevdiği uygun fiyatlı kitaplardan bir kaçını yazıyorum almak isterseniz fikir olsun diye. Yas grubuna göre düşükten yükseğe sıraladim.

1. Karlı bir gün - tübitak yayınları
2. Yağmurlu bir gün - tübitak yayınları
3. Rüzgarlı bir gün - tubitak
4. Deniz kıyısında - tubitak
5. Yer altında - tubitak
6. Gölde - tubitak
7. Kelebek - tubitak
8. Çiftlik öyküleri serisinin bütün kitapları - is bankası kültür yayınları
9. Şu yaramaz tavşanlar - is bankasi
10. Kusursuz piknik -is bankasi
11. Tarçının kaybolan havuçları - is bankasi
12. Mutlu su aygırı - is bankası
tesekkurler arastiriyorum hemen

Türkiye iş Bankası yayınlarının kitabını tavsiye ederim bende,arada çığlık atması normal sesini keşfediyor,ama TV tablet telefon gibi şeyleri kesin kinetik kum alın onunla oynasın,içine oyuncak saklayın onu bulsun,resmi çok yazısı az kitaplar alın okuyun okumanizi istemezse kendiniz okuyun onu da istemezse görebileceği bir yere koyun kendisi alır bı zaman sonra, fotoğraf tanıtın bu kim burada kimler var diye gösterin hem soru sormayı kavrar hem akrabalarını tanır,evcilik oynayın yemek yaparken onun oyalanmasi için gerçek tencere gibi şeylerin içine mercimek nohut fasulye gibi şeyler koyup onun kaşıkla diğerine koymasını sağlayabilirsiniz

Legolar, bloklar, iç içe geçen simit ve kovalar, telden geçirilen şekiller, yap-boz, renk ve şekiller içeren görseller, işitsel oyuncaklar ( davul, çil gibi), yine önüne meyve koyup isimlerini söylerken hangisi portakal, mandalina, elma?, hangisi sarı, yeşil, kırmızı? gibi sorabilirsiniz. Yine saklanbaç, kovalamaca, müzik açıp dans etme. Başında durursanız evde kendi yaptığınız doğal oyun hamurlarıyla oynatabilirsiniz. Görseli ve sesleri bol olan kitaplar, müzikli kitaplar okuyabilirsiniz. Mesela Möö 🐮, hav hav 🐶, cik cik🐥 seslerini içeren hayvanları öğreniyorum serileri var. Kukla oynayabilir, çorap kuklalar alıp ayaklarına geçirip (sizde elinize geçirirsiniz) komik hikayeler canlandırabilirsiniz. Hergün öğrendiğiniz yeni bir mani, çocuk şarkısı söyleyip eğlenebilirsiniz. Oyuncak elektrik süpürgeleri var mesela, mutfak-alışveriş sepeti gibi ürünlerle size eşlik edebilir. Evi süpürüyoruz, yemek yapıyoruz gibi. Hiçbir şey bulamazsanız evdeki mandal, makarnalar, kap kaçakla bile oynayabilir bebeğiniz. Pandemi süreci zor inşallah güzel vakit geçirirsiniz. Tv den uzak tutun derim ben geç konuşma, konuşma bozuklu uzun vadede yaratabilir. Bol bol kelime tekrarı yapın söyletmeye çalışın başarınca alkışlayın mesela teşvik etmiş olursunuz yavrunuzu.

Ben daha hamile kalamadan, çocuk nedir bilemeden çocuklarla iletişimle ilgili vidyolar izliyorum. Yeni oyunlar buldum. Her ayda nasil bir yol izliycem diye kendi kendimi geliştiriyorum. Anne olup olamiycam orasini Allah bilir. Ama çocuğum dogunca onu anlayan hem anne hem arkadaş olacak biriyle karşilaşsin istiyorum. Çalismiyorsaniz zaten yemek yapmak en çok zaman aparan bir iş. Geri kalan işler bir -iki saatte bite bilir. Lutfen çocuğunuzla çok yakindan iygilenin. Oyunlar oynayin. Konuşmasa da belki sizi anlamasa da onunla sohbet edin. 3 gun televizyonu hiç açmadan gayret edin. Yorulacaksjniz ama bunlari bilerek anne olmadiniz mi? Yeter ki tek yorgunlugunuz çocugunuzla oynadiginiz için olsun. ♥️

Çocuğun gelişimi gerilemeye başlamış tv dan sonra.
Acilen tv kesin.
Tlf vermeyin eline

3 yaşa kadar TV ve telefon tablet kullanmamalı kesinlikle. Dil becerileri çok zayıflar ve ileride başka sorunlar da olabilir. Kitap okuyun hatta resimlere bakarak öyküler anlatın sonra ona sorun ne olmuş burda gibi yani kitap üzerinde de sadece okumayın sohbet ederek iletişim kurarak ilgilenin. Ev işleri çocuğunuzun zihin sağlığı ve psikolojisinden önemli değil 👍 ev işlerini bile birlikte oyun haline getirip yapabilirsiniz

X