Bebeğim artık konuşmuyor

Theblabla

Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2019
317
131
23
Merhaba bayanlar 13aylık bebeğim var 14aylık olacak bebeğim fiziksel olarak cok hizli gelişti 5aylıkken emekleyip 9aylıkken desteksiz yüruyodu. 7aylıktan itibaren filan sürekli baba dede diye ses çikartiyodu. bu virüsten dolayı aylardır hiç evimizden çıkmiyoruz hiç insan yüzu görmuyoruz. eşim sabah erkenden işe gidip akşam 8de dönüyor geldiğindede yorgun olduğuna uyuyor fazla ilgilenemiyor bende tek başima ilgilenmeye çalışiyorum oynayacak oyun bulamıyorum mecburen ev işlerimi yaparken televizyondan şarkıli çizgi film izletmeye başladım. o yüzden mi bilmiyorum bebeğim uzun zamandır baba mama dede demiyor. anne demiyordu zaten ama dediklerimizden anlıyo hayır dur al ver su iç gibi şeyleri anlıyor. ama hiç sesi çikmiyor. çıglik filan atiyo arada ama konusmuyor. 1haftadır cizgi film izleymeyi azalttım oyunlar oynamaya çalışiyorum ama yaşı kucuk o yüzden birşeyler bulamiyorum oynayacak ne yapabilirim.

Mesela bizim bir komşumuzun kızı vardı. Evdeyken hiç konusmazmıs. Bize getirince biz ilgi alaka sürekli üstüne düştüğümüz için bize geveleyerek bişeyler anlatmaya çalışırdı. Minicik haliyle. Yani bebek hep evde olunca bence farklı ortama girmediği için konusmuyo olabilir. Bence geçici bir durum. Korkmayın zamanı gelince bi konusucak susturamicaksınız:)

Tv izletmeyi azaltmayın , tv hiç izletmeyin. Tv konuşma ve anlama yetisini azaltmada bir etken. Bebeğinize sürekli kitap okuyun, konuşun. Çok güzel eğitici öğretici oyuncaklar var temin edip beraber oynayabilirsiniz.
30 milyon kelime kitabını öneriyorum ayrıca. Okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Çocuğunuzla oyun oynayın, motor becerilerini geliştirecek bir sürü oyun var, internetten bakın yaşına uygun muhakkak bulursunuz. Kitap okuyun, resimli kitaplar çok ilgilerini çekiyor, resimlerden farklı farklı hikayeler uydurabilirsiniz. Yasak saati dışında da günde 1 saat dışarı çıkarın, tenha yerlerde dolanırsınız, arabasında otursa bile dışarıyı görmüş olur. Benim yeğenim de 1,5 yaşında dışarı çıkınca yavrum her gördüğü insana el sallıyor, sevindirik oluyor.

Merhaba bayanlar 13aylık bebeğim var 14aylık olacak bebeğim fiziksel olarak cok hizli gelişti 5aylıkken emekleyip 9aylıkken desteksiz yüruyodu. 7aylıktan itibaren filan sürekli baba dede diye ses çikartiyodu. bu virüsten dolayı aylardır hiç evimizden çıkmiyoruz hiç insan yüzu görmuyoruz. eşim sabah erkenden işe gidip akşam 8de dönüyor geldiğindede yorgun olduğuna uyuyor fazla ilgilenemiyor bende tek başima ilgilenmeye çalışiyorum oynayacak oyun bulamıyorum mecburen ev işlerimi yaparken televizyondan şarkıli çizgi film izletmeye başladım. o yüzden mi bilmiyorum bebeğim uzun zamandır baba mama dede demiyor. anne demiyordu zaten ama dediklerimizden anlıyo hayır dur al ver su iç gibi şeyleri anlıyor. ama hiç sesi çikmiyor. çıglik filan atiyo arada ama konusmuyor. 1haftadır cizgi film izleymeyi azalttım oyunlar oynamaya çalışiyorum ama yaşı kucuk o yüzden birşeyler bulamiyorum oynayacak ne yapabilirim.
Hiç izletmeyin. Tv den dolayi olmuş. Surekli konuşun sıkılmadan her seyin ismini söyleyin, dışarı çıkın temiz havada yürüyüş yapin yada anakucagina alip konuşa konuşa gezdirin. Evde sizin için sıradan olan seyler onun oyuncağı olabilir unutmayin plastik bardaklarla bile oyun oynatilabilir. Instagramda cok guzel oyunlar var her evde bulunan seylerle, guzel fikirler var bi bakin tavsiye ederim.

Bana çok garip gelmedi. Konuşmadığı zamanlar da oluyor bu çağda çocukların. Her gün kelimelerine kelime ekleyip bülbülleşmiyorlar yani. Arada durabilirler böyle. Sizi anlıyorum ama televizyon gerçekten zararlı. Eline değişik nesneler verin. Evde varsa Süzgeç, cezve,yumurta fırçası, muffin kalıbı... bunları incelemesi, evirip çevirip ısırması bile zaman alır. Hem güvenli hem oyalayıcı şeyler

Çocukla ilgileneceksiniz bunu başka yolu yok. Face de insta. da bir sürü anne bebek grupları var. Hiçbir şey bilmiyorum diyorsanız yaşına uygun resimli masal kitapları alın. Lego alın. Büyük parçalı olanlardan alın ki ağzına alamasın. Evinizin bir köşesi pasaklı kalıcak ama çocuk ilgiden mahrum kalmayacak. Evet zor ama küçücük bebek ilgi ister. Daha kendi kendini oyalayacak yaşta değil.

bebeginizle sürekli konusun
tv hic izlememeli
birlikte aktiviteler yapın ona kitap okuyun bol bol

Bebeklerimden biri gecen hafta boyleydi.Konusmadi hic.Beni balkondan gorunce anne annee derdi hic demedi.Birkax gun surdu bu.Simdi tekrsrdan basladi.Bence biriktiriyolar.Oyle dusunuyorum ben.

Konuşmak sosyalleşmek için lazım. Evdeyken ihtiyaç duymuyor demek ki. Bu konu benim branşım ve üzüldüm hep evde olmanıza. Gündüz bebek arabasıyla dışarı çıkarsanız. İnsanların seyrek olduğu, deniz kenarı gibi yerlerde gezseniz. Küçük bir şehirde yaşıyorsanız boş çocuk parkı bulunca oynatsanız iyi olur. Bir de arabayla gezerken etraftaki her şeyi anlatın. Gözünün gördüğü her şeyi renkleriyle, özellikleriyle anlatın. Saçma diye düşünmeyin, sürekli konuşun.

Mesela siz yemek yaparken yanınıza mama sandalyesine oturtun, konuşun. Bak şimdi havuçları doğruyorum, sonra da patates vb. Tek tek anlatın yaptıklarınızı.

Oynayacak oyun mu bulamıyorsunuz? Onlar için her şey oyun her şey hayal gücü.
Tv den başka uyaran olmayınca çocuk neden konuşsun.
Onun yaş aralığına göre oyuncaklar ve oyunlar var.
Elinizin altında İnternet var
Oyun bulamamanız imkansız

Çocuklar ekrana maruz kalınca o kadar üzülüyorum ki anlatamam. Bu yaşadığınız ekran maruziyetinden kanakli bi durum zaten anlamış ve vazgecmissiniz. Benim oğlum 14 aylık neler yaptığımızdan biraz bahsedeyim.
7.30 uyanma
Sabah ilk rutinimiz su içer 5 -10 dk kucakta vakit geçirir sonra mutfağa geçeriz ben kahvaltısını hazırlarım. Bebeğim bu arada mutfağı karıştırır, çekmeceleri boşaltır başka şeyler koyar. Yani mutfak biraz talan olur. O arada ben ona pekmez veririm , sonra cevizini yer . Sonra kahvaltısını yediririm. Tüm bunlar yaklaşık saat 9 gibi bitiyo.
Saat 10 da diğer uykusuna başlayacak bu bir saatte süpürgeyle oynar, ahşap bloklar almıştım bimden onlarla oynarız, resimli kartlarıyla oynarız, kitaplarının resimlerine bakar yeni hikayeler uydururum. Top oynarız. Ben topu atarım o gider getirir.
10.00 -11.20 uyku
Uyandıktan sonra yine su içer bu sefer kucakta biraz daha fazla zaman geçirir. 15 dk civarı kucağımda sağa sola döner. Kademeli olarak yere bırakırım . Sevdiği oyuncaklara yonlendiririm ve yerde vakit geçirmeye başlar. Oyuncaklar pek de ilgisini çekmez . Etrafı karıştırmayı keşf etmeyi seviyo. Salon bertaraf edilmiş bir vaziyete geliyo. Sonra mutfağa gidiyoruz ben ona yiyecek bir şeyler hazırlıyorum o karistiracagi şeylerle ilgileniyo. Sonra yemeğini yiyoruz. Şarkılar söylüyoruz, kitaplarla uğraşıyoruz , kartları, arabalar , top , saklambaç vs derken ben de yoruluyorum. Öyle olunca onu kendisi ile bırakıyorum başta sinirleniyo ama sonra keşf edecek biseyler buluyo. Prof. Selçuk R. Şirin çocukları sıkılmaya teşvik edin der. Böylece hem kendisi ilgisini çeken şeylere yöneliyo ve benim ona göstermeyi akıl edemeyeceğim bişey buluyo.
Bir süre ki bu çok az oluyo ama sık sık yapıyorum. Aralarda da sürekli oyunlar oynuyoruz. Aşırı yorulunca yere uzanıyorum o benimle oynuyo. Sacimla , gözümle, corabimla, tişörtümle... Ben de o arada dinleniyorum . Dışarı cikabilecegimiz bir hava varsa insanlardan uzak olarak yarım 30-45 dk civarı dolaşıyoruz.
Sonraki uykusu
16-17.20
Uyanınca yine su içer biraz kucağımda durur. Sonra yeniden oyuncaklar ,kitaplar , resimli kartlar....
Yemeğini yer sonra yine oyungece uykusundan önce biraz pencereden dışarıyı seyrederiz, dışarıda ne varsa ben onları anlatırım. Banyo yaptırırım sonra yatar zaten.
Saat 21.00 gece uykusu

Ben oyuncaklarını dönüşümlü olarak değiştiririm, kitaplarını da aynı şekilde. Çok zorlandığım zaman yere uzanıyorum oyuncağı bizzat ben oluyorum. Cee-ee oyununu çok seviyo saklanarak, hayvan sesleri çıkarıyoruz. En sevdiği şey zaten her yeri karıştırmak buna müsaade ediyorum. .corona günlerinde her şey biraz daha zor ve benim eşim de koronadan dolayı 9 aydır eve gelemiyo yani belli bi saatten sonra biraz da sen bak ben dinleneyim diyeceğim biri de yok. Ne olursa olsun kesinlikle ekrana maruz bırakmayın. Ona dokunacagi değişik dokuda şeyler veriyorum çok hoşuna gidiyo. Etkinlik sayfaları var oralardan destek alabilirsiniz. Ayrıca o neye dokunuyosa ,ne yapıyorsa ve ben ne yapiyosam her şeyi anlatıyorum . Bu onda anlama ve kavrama yeteneği gelistiriyo

Ya mesela kızdırın oyun oynarken oyuncağını elinden alın ses çıkarana kadar onunla uğraşın ☺️

dısari c
Konuşmak sosyalleşmek için lazım. Evdeyken ihtiyaç duymuyor demek ki. Bu konu benim branşım ve üzüldüm hep evde olmanıza. Gündüz bebek arabasıyla dışarı çıkarsanız. İnsanların seyrek olduğu, deniz kenarı gibi yerlerde gezseniz. Küçük bir şehirde yaşıyorsanız boş çocuk parkı bulunca oynatsanız iyi olur. Bir de arabayla gezerken etraftaki her şeyi anlatın. Gözünün gördüğü her şeyi renkleriyle, özellikleriyle anlatın. Saçma diye düşünmeyin, sürekli konuşun.

Mesela siz yemek yaparken yanınıza mama sandalyesine oturtun, konuşun. Bak şimdi havuçları doğruyorum, sonra da patates vb. Tek tek anlatın yaptıklarınızı.
dısari cikamiyiruz ama surekli mutfakta iş yaparken yanimda etrafi kurcalar bnde onunla konuşurum surekli ama önceden konusuyodu 2-3kelime soyluyodu yaklaşik 3aydir o kelimeleride söylemiyo

X