Bebek Beslenmesi Bebeğim mama almıyor, nasıl yedirebilirim?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Yildiz39

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2019
10
2
30
Oğlum 4 buçuk aylık, 68 cm, 8.100 gr. Bugüne kadar sadece anne sütüyle beslendi. Yaklaşık 2 aydır çalışıyorum ve ben işteyken bebeğimin içmesi için, geceleri kalkıp süt sağıp bırakıyordum. Sabah eşim ben çalışırken biberonla sağdığım sütü veriyordu. Ama son iki haftadır sütüm ne yaparsam yapayım gittikçe azalıyor ve ona yetecek kadar süt sağamıyorum. Eşimle bundan sonra bir öğün için mama verelim dedik ama bugün bebeğim mamayı kesinlikle içmemiş, ne biberondan ne kaşıktan ve eşimin aramasıyla acil izin alıp eve gittim ki çok ağlıyordu. Mama aptamil acaba tadını mı beğenmedi, başka marka mı alsak. Gün içinde tadına alışsın diye ara ara vermeyi denedim ama asla içmiyor zorlarsam öğürüyor. Annem, benim de, bir yaşında sütten kesene kadar ne mama ne ek gıda kabul etmediğimi söyledi acaba bebeğim de almayacak mı? Her seferinde işten böyle izin alıp gelemem zaten süt iznimi öğleden sonraları için kullandım. Öğlene kadar 4 saat çalışıyorum. Evden çıkmadan hemen önce emziriyorum ve bebeğim 2 buçuk saatte bir acıkıyor yani sadece bir öğün.. Aranızda benzer şeyler yaşayanlar var mı ne yapmalıyım?

Merhaba. Doktora danışıp alerjisi olmadığından emin olarak keçi sütü vermeyi deneyebilirsiniz. Keçiler kapalı ortamda besiye uygun olmadığı için ilaç verilerek müdahaleyle ve stres altında büyütülme olasılığı düşük hayvanlar. Ayrıca sindirilmesi en kolay hayvan sütü diye biliyorum. Tadı da anne sütüne benzediği için bebeğiniz kabul edecektir. Denemeye değer.

Ben hc emziremedm emmedi cunku mamayi kasimla veriyordum biberonda almamisti mecburiyetten 4 m ay da ek gidaya gectim mamayla yapilan tarifler veriyordum 😶 doktorunuza danisin kasikla inanilmaz zor oluyor 😶

Aynı durumu yaşadım. 2 aylık ise başlamam gerekti. Calistigim köyde bakici bulduk. Öğretmenim. 10.30 gb boşluk 12.30 boşluk ihtiyaç olursa bakici çagırirsa idareye haber verip gidiyordum yanına. 2dklik mesafedeydi yürüyerek. Ilk dönem bitene kadar boyle idare ettik. Biberon almıyor, mama hangi markayı denediysem içeremedik hicbir yöntemle. Sadec e emdi. 5 aylık ek gıdaya başladık. Ikinci dönem arımama içti biberonla. Sıvı pisiriyordu bakıcımız. Emzirme saatleri aynı devam ettirdik. Püreler tartışıyorduk bir de.

Ben de öğretmenim bu arada, son bir hafta çok zor geçti, idarem anlayışlı çok şükür sorun olunca gidebiliyorum, gece süt sağmaya devam ediyorum ama bırakabildiğim 75-90 cc arası, 3 Aylıkken 130 cc içiyordu, şu an tabiki yetmiyor ama oyalıyor bir süre. Gün içinde kaç defa denedim mama vermeyi alışsın diye, açken yer illa ki dediler olmadı, keyfi yerindeyken verdim olmadı, uyurken verdim tadını alınca hemen ağlayarak uyandı, biberona sağdığım sütü koyunca içiyor ama mamanın tadını hemen anlıyor. Dediğiniz gibi bir de keçi sütlü olanı deneyeceğim, neyse ki az kaldı okulların kapanmasına, bu bir ay bi geçse...

Ben de öğretmenim bu arada, son bir hafta çok zor geçti, idarem anlayışlı çok şükür sorun olunca gidebiliyorum, gece süt sağmaya devam ediyorum ama bırakabildiğim 75-90 cc arası, 3 Aylıkken 130 cc içiyordu, şu an tabiki yetmiyor ama oyalıyor bir süre. Gün içinde kaç defa denedim mama vermeyi alışsın diye, açken yer illa ki dediler olmadı, keyfi yerindeyken verdim olmadı, uyurken verdim tadını alınca hemen ağlayarak uyandı, biberona sağdığım sütü koyunca içiyor ama mamanın tadını hemen anlıyor. Dediğiniz gibi bir de keçi sütlü olanı deneyeceğim, neyse ki az kaldı okulların kapanmasına, bu bir ay bi geçse...
Aptamil her ne kadar meşhur olsa da, güzel bir mama değil maalesef. Hem aptamille büyüyen bebeklerde daha çok obezite ve hantallık görülüyor Sma var mama, o güzel tabi bebeğiniz yer mi sever mi bilemem

Keçi sütlü mamalar da prebiyotik yok diye biliyorum , aptamili ben kullanıyroum bebeğim hiç şişman değil , ek gıda veriyorsanız aptamile meyve katarakda verilebiliyor

X