Bebeğimizin sağlığı için dikkat etmemiz gerekenler

yazperisi

Guru
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2012
205
136
Yeni anneler ve anne adayları için tecrübelerimizi paylaşalım, canımız bebeklerimizi, tehlikeye atmadan, sağlıkla, mutlukla büyütmek için neler yapabiliriz yazalım lütfen.
Benim söyleyeceklerime gelirsek;
*Bebek kıyafetlerinin etiketine bakarak %100 pamuk olmasına, arkasında düğme olmamasına(sırtına batabilir,üreticiler niye düşünmezler anlamıyorum çarşafı bile kırısmasın diye dikkat ediyorum), alt pijamaların bel kısmı cok dar yapılıyor (sürekli lastiğini evde genişletiyorum hemen hemen hepsini) birde üzerinde yazan ay dan genelde 6 ay büyük olanları alıyorum çünkü kücük oluyor hep. Çıtçıtları sıkıştırmamasına dikkat edelim
*Beşiğine kenar minderi koymak yenidoğan için zararlı olduğu söyleniyor (ani bebek ölüm sendromu) ben bir yaşından sonra ayaklandığında koymayı düşünüyorum, yatak olarak gömülmeyecek kadar orta sert olması öneriliyor,( ben mobilya beşik kullanıyorum ve visco yatak tercih etmedim)
* Kullanılan takviye vitaminler var biliyorsunuz d vitamini olarak zeytinyağı içeren tercih edilmesi öneriliyor, bha içeren vitaminlerin kanserojen etkisi olduğu söyleniyor, demir takviyeside en az katkı maddesi olan tercih edilmeli, minicik savunmasız bebişlerimize vereceğimiz herseyi iyice incelemeliyiz.
Özellikle ek gıdaya geçince, büyüyünce besinlerde şekerli paketli gıdaları kesinlikle vermemeliyiz
*Aşı konusunda farklı görüşler mevcut biliyorsunuz, ben özel aşıları yaptırmamayı tercih ettim zorunluları yaptırıyorum, ve bazıları ateşi çıkmasın diye aşı öncesi veya hemen sonrası ateş düşürücü veriyormuş, bunun aşının etkisini düşürdüğünü yazan doktorlar gördüm,şurubun önce bebeğin ateşini sürekli takip edip, yükselmeye başlarsa verilmesi gerekiyomuş, bunada dikkat edelim lütfen..
* işitme testi için gittiğimiz doktor kesinlikle 3 yaşına kadar telefon tablet televizyon yasağı koydu, bircok sağlık problemi saydı otizme kadar, çocuklar yemek yesin oyalansın diye lütfen bunlara maruz kalmasın bebişlerimiz..
Ve lütfen sağlıklı beslenelimki güzel sütümüz olsun
Biraz uzun oldu umarım okursunuz :) :emir_bebek:
Şimdilik aklıma gelen bunlar sizlerde paylaşırsanız sevinirim :KK200:

Son düzenleme:
Canim çok iyi oldu baya faydalanacağız buradan benimde 8 günlük bebeğim iki gündür çok uyuyordu meğer sarılık geciriyormus saat başı emziriyorum uyanmazsa ayaklarını ellerini ıslatıp soyundur dedi doktor sadece çıtçıt kalıyor öyle uyanıp emiyor çok şükür şimdi iyi doğum yapacak arkadaşlar her saat başı emzirin iki saate bir vs değil yarım saat en geç 1 saat dedi doktorum. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum çünkü çok faydalı bir konu hepinizden birşey ogrenevegiz ♥️

Canim çok iyi oldu baya faydalanacağız buradan benimde 8 günlük bebeğim iki gündür çok uyuyordu meğer sarılık geciriyormus saat başı emziriyorum uyanmazsa ayaklarını ellerini ıslatıp soyundur dedi doktor sadece çıtçıt kalıyor öyle uyanıp emiyor çok şükür şimdi iyi doğum yapacak arkadaşlar her saat başı emzirin iki saate bir vs değil yarım saat en geç 1 saat dedi doktorum. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum çünkü çok faydalı bir konu hepinizden birşey ogrenevegiz ♥️
Hayırlı olsun bebeğin ayy daha çok küçük:) benim bebeğimde sarılık gecirdi 2 saatte bir emzir dedi doktor mama yiyorsa 3 müş , keske hangisi doğru bilsek hem bize hem bebeğe zor oluyor..

Son düzenleme:
X