Bebeğimle ilgili vicdan azabı çekiyorum

Merhaba hanımlar,
Şu an kendimi çok kötü hissediyorum.
Aşırı bir vicdan azabı içindeyim.
45 günlük bir oğlum var. Doğduğunda yüksek risk grubunda diye meme artı mama ile besledik. Sütüm gelmiyordu, sarılığı artmasın diye.
Sonraki kontrollerde mama miktarı yarıya düştü ama hep vermeye devam ettik.
Ben çevrem sürekli mama mı ooo tü kaka şeklinde tepkiler aldım. Zaten lohusa kafasındayım. Mama vererek kötülük yapıyormuşum gibi hissettim.
1 ay kontrolünde mamayı bırakmak istediğimi söyledim.
Doktor bırakma ama sayısını azalt, her memeden sonra verme ama günde 4 kez ver dedi. 2 hafta sonra kilo kontrolüne gel dedi.
Bu arada oğlum aşırı gazlı ve gazdan sürekli ağlayan bir bebek.
Ben de öyle yaptım. Geçen hafta iyiydi ama bu hafta çok kötü geçti.
Gece gündüz asla uyumadı. Sürekli mememde durmak istedi. Çekince ağladı. Biz hep gazdan ağlıyor zannettik çünkü ayaklarını çeke çeke ağlıyordu.
Mama da hem yarım doz hem de az miktarda veriyorduk.
Mememde 1 saatten fazla duruyordu. 20 dk uyuyup tekrar mememe yapışıyordu. (Bu arada sütüm hala çok az 50 cc zor çıkıyor sağınca)
Bunu söylediğim tecrübeli çocuk sahibi arkadaşlarım hep bana dedi ki: aç olsa uyumaz, pompa ile bebek emmesi aynı değil, memenden çekiyordur o.

Bugün sonuç, oğlum sadcee 50 gram kilo almış. Aç olduğu için uyumuyormuş. Sütüm yetmiyormuş meğerse. (Tabi bu 1.ihtimal. diğer ihtimal bir hastalık sebebiyle kilo almaması ama bu düşük bir ihtimal dedi)
2 hafta boyunca aç bırakmışım. Aslında sürekli elini vs emiyordu. Ağzını silerken bile bezi emmek istiyordu. Ama doktor emme güdüsü yüksek, emerek rahatlıyot emzik verin dediği için beslenme zamanlaro dışında hep emzik verdim. Onu da ağlaya ağlaya alıyordu. Biz yine gazı var dedik.

Of ben kötü bir anneyim sanırım. Beceremedim bu işi.

Kilo almaması değil üzüntümün sebebi.
Aç olduğunu anlayamamam. Onu aç bırakmam. Çevreyi dinlemem, iç güdülerime güvenmemem.

Halbuki ben hiç mama karşıtı olmadım.

Doktordayken 90 cc mama verdik. Bir huzura erdi, tam bitiremeden anında uykuya daldı ve 2 saat oldu hala uyuyor.
Yarın tekrar kilo kontrolümüz var. Bir günde kilo almışsa hastalık ihtimalini eleyeceğiz.
Bugün hep 3 saatte bir meme ve alabildiği kadarıyla 90 cc mama ile gideceğiz.

Şu an o kadar huzurla uyuyor ki...
2 haftadır hiç böyle uyumamıştı. Resmen rahatladı çocuk ama ben nasıl rahatlayacağım onu bilmiyorum :KK43:

o mama tüh kaka diyen herkese öyle okkalı küfürler sallarım ki üyeliği kökünden silerler öyle nefret doluyum o tayfaya..
benim oğlum da sarılıklı doğdu ve hep meme+mama gitti. sütüm vardı ama oğlum hep açtı ve mama yemeden doymadığı gibi mama yemediğinde hem huzursuz oluyordu hem de kilo almıyordu.. 3,5 kilo doğan çocuk 40 günlükken hepi topu 1 kilo almıştı..
herkes konuştu heerrrkessss.. düzenli mama yediğinde aldığı kiloyu gördükten sonra hiç kimseyi dinlemedim, doymadığında verdim mamayı ve o sayede saatinde uyuyan, huzurlu ve alması gereken kiloyu alan sağlıklı bir evladım oldu. ve bir daha asla huzursuz olmadı..
siz kötü anne değilsiniz, asla bu kafaya girmeyin.. sizi bu kafaya sokanlara tüküreyim hatta.
mamadan korkacak bir şey yok.. çocuğun aç kalıp kilo almamasındansa ve huzursuz olup sürekli ağlamasındansa mama candır.. aksini söyleyen de bi özele gelsin bakiim bişey denicem...

Kötü hissetmeyin netice de hepsini onun iyiliği için yaptınız.
Benim oğlumda sürekli memede kalmak istiyordu sütümde vardı ama etraftakiler mama ver doymuyor dediler.
Bir defa verdik ama durum aynıydı sürekli ağlama ve emme isteği.
Bizimkinin sebebi aşırı gazmış emince rahatlıyormuş.
Sonuç sadece meme ile tosbik bir oğlum var ilk ay kilo vermişti ama sonraki aylar fazlası ile kilo aldı iki yaşına girecek yakında.

Sütüm sağınca benimde az geliyor gibiydi ama zaten bebeğin ihtiyacı kadar gelirmiş dediler birde gerçekten sağmak ile bir olmuyor emmesi.
Rabbim huzurla ve sağlıkla büyütmeyi nasip etsin inşaALLAH.
Ben de aşırı gazdan düşündüm çünkü zaten halihazırda gazlı bir bebekti. Ama açmış oğlum. 2.5 saat oldu hala uyuyor. Hiç böyle uyumamıştı

Bu kadar dramatize etmeye gerek yok. Annelik sadece emzirmekten ibaret değil. Bu konuda hazır mamadan destek alırsınız olur biter.
Memesi hiç olmayan anneler var, onlar daha mı az anne? Siz o elalem terör örgütüne kulak asmayın. Bebişin mamaya ihtiyacı varsa mama verin, o mutlu siz mutlu. Emzirmek çok önemli ama bu kadar da hayati bir sorun haline getirilmesini anlayamıyorum ben. Sağlıkla büyütün bebeğinizi.
Ben mama vermek istemiyorum veya mamadan üzülüyorum demedim ki şu anda
Beni biraz anlamamışsınız sanki
Şu an hiç emmese hep mama alsa dert değil
Tabi ilk istediğim her zaman anne sütü olur
Sütüm az diye değil üzüntüm
Çocuk açlıktan kıvranıyormuş ben hep gazdan sandım, bunu anlamamışım. Buna üzülüyorum.

Doğduğu günden beri mama veriyorum anne sütü sarılığı vardi oğlumda sütüm de azdi 3 aylikken birakdi beni emmeyi cevremdekiler aciyarak bakiyor yüzüme ayy tüh keske daha emzirseydin cogalirdi vs bir sürü sacmaliyolar bende Rabbim ne guzel mama imkani yaratmis miss gibi bende oğlumda memnunuz bu durumdan siz kafaya takmayin diyorum geciyorum.Bacim cocuk buyudukce baska yerden baskı olacak yok onu yedirme yok bunu giydirme yok o zararli milletin cenesi kapanmaz annesi benim canim ne isterse onu yaparim de gec karsiya ve herzman annelik hisslerine güven.

Canim vicdan azabi cekme ben anlamadığım için doktor oglumu fazladan 4 gun daha kuvezde tuttu. Hepimizin başına gelebiliyor, Allahtan kan şekeri düşmemiş. Ilk annelikte hepimizin başına geliyor.

Ahhh ahhh ben de kızıma mama vermediğim için, sarılığı uzun sürdüğü için, doktorunu dinlediğim için çok pişmanım...

ama annelik bu işte, pişmanlığımız, telaşımız, yürek sızımız hiç bitmeyecek..

elalemi dinlemeyin, hem emzirin hem de her emme sonrası muhakkak mama verin, tok çocuk huzurlu çocuk oluyor..

zararın neresinden dönsek kar, sağlıklı bi ömür dilerim..

Erken doğum sebebiyle bebeğimle ayrı kaldık kuvezdeydi sıkıntı stres onun göğsümü tutamamasi sütüm çok azdı 4, ayında komple kesilmişti.
O süre zarfında yok emzik verme yok mama verme emsin çoğalır diyip durdular
Kimseyi dinlemedim emzirdim baktım saatlerce emiyor doymadığı belli mama verdim hala aaaa mama mi içiyor diyorlar .
Ne anlayacak ki onlar benden iyi mi bilecekler veya annesi olarak sizden daha iyi mi bilecekler .
Tü kaka diyenler halt etmiş çok biliyorlarsa o mükemmel zekalariyla sütümüzü cogaltsinlar hadi .
Evet hep emzir çoğalır dediler
Neler yemedim içmedim ki
Çoğalmıyor sütüm

1 ayda mı 50 gr almış?
bas mamayı evhamlı hatun bundan sonra

boşuna evham yapma diyecem de yapacaksın
50 cc evet az biraz o nedenle mama ile dengelemen lazım
ama asla asla sütüm az diye dertlenme paso emzir inan ki sütüm en son 12. ayında toplamda 60 cc geliyordu tüm gün boyundan bahsediyorum ve ya buna değmez deyip sütten kestim çünkü bir de içmiyordu çok zor içiyordu
bıraktığım an kilo alışı düştü.
burada hamile gruplarına katılsana yaa gruplar çok faydalı oluyor gerçekten
biz hala yazışıyoruz.
14 günde 50 gram almış
Zaten çok zayıf doğmuştu
Şu an 3800 gram
Bakayım o gruplara :)

Aslında doktoru da dinledim.
Doktorda emzirdimm. İyi emiyor aktif dedi. Mama sayısını düşürün dedi.
Açıkcası çocuğum yok konuyla ilgili bilgim de sınırlı sadece kötü anneyim diye düşünmenize üzüldüm. Bunun kötü annelikle ilgisi yok sadece tecrübesizlik .Kendinizi üzmeyin:KK200:

Kendini kahredecek bir durum yok, bak fark etmişsiniz telafi edilmiş.
Aynısını oğlumda yaşadım, kolik bir bebekti ve sürekli ağlıyordu, kendimi yetersiz bir anne hissetmekle beraber ne için ağladığını keşfetmekte de zorlanıyordum çünkü sürekli bir ağlama halindeydi. Aynı hataya düştüm Muhtelif, oğlum 3 kilo 850 gram civarı doğdu, dört kiloya yakın, "Maşallah maşallah" diyerek getirdiler hastanede kucağıma öyle verdiler, tosun gibi bir bebekti, emme, tutunma refleksleri çok kuvvetli dediler; bir tutuyordu parmağımı, salmıyordu :)
Sonrasında sütüm az geldi. Yetiyor sandım, o şekilde besledim ancak yanlış emzirmişim ve sütüm yetmiyormuş.

Sürekli bu yanlış emzirmeden bebeğin karnı gaz dolmuş ağrı yapmış durmuş yavruma, yeterli beslenemediği, aç kaldığı için ağlamış ve biz kırk günün içinde sarılık olup bir gece hastanede kaldık, kilo alması beklenirken, ben anlayamadığım ve çevrenin yanlış yönlendirmesini dinlediğim için kilo vermiş yavrum.

Mama verdim ama hep "Mamayı az ver, emsin" dediler durdular, dinledim etkilendim o an. Ne gerek vardı ki diyorum ben neredeyse hep mamayla beslenmiş büyümüşüm de bir sorunum mu var sanki? Bağışıklık sistemim de taş gibi vallahi, yaşıtım insanlardan çok daha iyiyim, korona geçirdim yatak döşek yatmadan sadece koku, tat gitti ayakta atlattım, her türlü hastalıkta öyledir ayakta geçiririm hiç bünyemin, bağışıklığımın teklediğini görmedim maşallah diyeyim.

Yani ben böyle olduğum, kendim dahi mamayla büyüdüğüm halde (Annemin sütü kesilmiş 3 aylık, gelmiyormuş zaten), bebeğimde ilk ay mamadan kaçtım, bilemedim, aç bıraktım, sarılık oldu. Olabiliyor yani, ağlıyordu sürekli, ilk kez anne olmuştum, anlayamıyordum, yeni alışıyordum. Şimdi neye nasıl ihtiyacı vardır biliyorum, çocuğumu tanıyorum ama ilk iki aylık anne iken bilemiyordum. Napayım?

Sonuçta çözülmüş, doymuş kuzu mamasına, sütüne, beslensin de; gerisi teferruat boşver. :)
Sağlıkla büyüsün inşallah.
Aynı süreçlerden geçmişiz
Bem de çok pişmanım çevremdeki sadece anne sütü veren, memesinden litrelerce süt fışkıran mükemmel anneleri dinlediğim için
Ben de anne sütü emmemişim

Evet hep emzir çoğalır dediler
Neler yemedim içmedim ki
Çoğalmıyor sütüm
Sen elinden geleni yapıyorsun devamında mamaya yüklen mama kötü değil onlar anlamazlar bol bol sütümüz olsa sanki mama verirmiyiz üzülme bundan sonra toparlar bebegin

Aynı süreçlerden geçmişiz
Bem de çok pişmanım çevremdeki sadece anne sütü veren, memesinden litrelerce süt fışkıran mükemmel anneleri dinlediğim için
Ben de anne sütü emmemişim
Onlardan her yerde var eve gelip hıçkırarak ağlamıştım
Anılarım depreşti elim ayağım titredi sinirden
Lütfen ama lütfen bu güzel günlerinizi kimsenin zehir etmesine izin vermeyin

o mama tüh kaka diyen herkese öyle okkalı küfürler sallarım ki üyeliği kökünden silerler öyle nefret doluyum o tayfaya..
benim oğlum da sarılıklı doğdu ve hep meme+mama gitti. sütüm vardı ama oğlum hep açtı ve mama yemeden doymadığı gibi mama yemediğinde hem huzursuz oluyordu hem de kilo almıyordu.. 3,5 kilo doğan çocuk 40 günlükken hepi topu 1 kilo almıştı..
herkes konuştu heerrrkessss.. düzenli mama yediğinde aldığı kiloyu gördükten sonra hiç kimseyi dinlemedim, doymadığında verdim mamayı ve o sayede saatinde uyuyan, huzurlu ve alması gereken kiloyu alan sağlıklı bir evladım oldu. ve bir daha asla huzursuz olmadı..
siz kötü anne değilsiniz, asla bu kafaya girmeyin.. sizi bu kafaya sokanlara tüküreyim hatta.
mamadan korkacak bir şey yok.. çocuğun aç kalıp kilo almamasındansa ve huzursuz olup sürekli ağlamasındansa mama candır.. aksini söyleyen de bi özele gelsin bakiim bişey denicem...
Mamayı sakla görme diyenler bile oldu
Mama o kadar öcüydü ki
Mama verdiğim için emmeyecek diyenler
Sütüm mama yüzünden gelmiyor diyenler

Şimdi istediği an mamayı vericem

Ben ilk bebegimde insanlari dinledim, yemedigim icmedigim sey kalmadi, 15 kg aldim kendim, sekerim firladi vs ve 8 ay zor emzirdim. İkinci de kimseyi takmadim, mama-meme karisik verdim ve 6 ay emdi ama ben sagligimdan olmadim. Hic takilmayin, verin mamayi, benim 2. Oglum su an daha dayanikli

Ya sanki bebe önünüze geçmiş, ben açım demiş siz de anlamamışsınız gibi niye kendinizi suçluyorsunuz. Zaten sorunları anlayamadığımız için doktora gitmiyor muyuz?

Siz sorunu anlamak için üzerinize düşeni zaten yapmışsınız, sorunu da anlamışsınız. Hani bundan sonra eski davranışınızda ısrar edersiniz, o zaman biz hep beraber sizi suçlarız zaten.

Gönlünüzü ferah tutun, kendinizi de bebeğinizi de yersiz streslere sokmayın.

Bence her anne, özellikle ilk çocukta yapıyor böyle hatalar. Ya belki hata da değil bilmiyorum, sonucunda düzeltilemeyen bir şey olmuyor yani.

Ben de mesela emzirmek için çok çaba sarf etmedim, belki sarf etsem uzun süre emzirebilirdim ama napayım yani o kadar süre geçti.

Sana şeyi anlatayım da gülersin belki, daha yeni ek gıdaya geçmişiz kızım 7 aylık falan. Blw yapıyorum. Hiemlich manevrası falan teoride yalayıp yurtmuşum. Çocuğun boğazında takılı kaldı yediği şey, o panikle ne manevrası, gelişine kafasına arkadan yapıştırdım bir tane :KK70: sonra günlerce ağladım ettim ama bak bugün gülüyorum. Hatta yine aynı ay kilo almamıştı kızım hiç, doktor blw yaparken azıcık da desteklesen ölmezsin demişti bana. Ben de çocuğunu aç bırakan zalım ana grubundaydım yani.

Sonra büyüdü, bugün az mı oyun oynadım zalım ana mıyım moduna girdim.

Uyurken "hadi artık uyu" dedim diye zalım ana mıyım moduna girdim.

Geçiyor geçiyor, hepsi geçiyor.

Ben mama vermek istemiyorum veya mamadan üzülüyorum demedim ki şu anda
Beni biraz anlamamışsınız sanki
Şu an hiç emmese hep mama alsa dert değil
Tabi ilk istediğim her zaman anne sütü olur
Sütüm az diye değil üzüntüm
Çocuk açlıktan kıvranıyormuş ben hep gazdan sandım, bunu anlamamışım. Buna üzülüyorum.
Hayır çok iyi anladım. Mama verdiğiniz için yargılayanlaraydı o sözüm.
O 45 günlük bebekse siz de 45 günlük annesiniz. On tane çocuk büyütmediniz ki, aç mı neden her şeyi emiyor bilemezdiniz. Anne sütü nehirler gibi aksaydı keşke ama nasip bunkadarmış. Kendinizi böyle üzmeyin. Artık çok kaliteli mamalar varz

Hatun sen mama da versen, meme de versen o paşanın annesisin :)
Herkese kulaklarımızı tıkıyoruz kimseyi dinlemiyoruz.
Başlamasın çok bildimciler.
Ayrıca sırf eziyet olmasın, memem sarkmasın diye çocuğuna meme vermeyen doğar doğmaz mamayla büyüten anneler tanıdım ben.
Lütfen meme mama diye ayırma sadece sev onu mıncıkla.
Benim ortanca kardeşim 40 gün emdi meme şuan aramızda en tosunumuz o :)
Sağlıkla büyüt kuzuyu öp benim için kendini üzme lütfen.

Seni de çok öptüm :KK200: :KK200:

Vallaha insanlar hemen bir anne sütü baski moduna geciyor bebek dünyaya gelince. Bu yüzden bir cok yeni annede kendini cok yipratiyor. Sahsen emzirdim, ama gerekseydi mama da verirdim. Artik eskisi gibi değil, bebek mamali cok sıkı kontrollerden geciyor. Kendinizi üzüp yipratmayin. Ilk zamanlar herseyi 4/4lük yapamadigimiz normal.

X