Bebeğimle ilgili vicdan azabı çekiyorum

power pump var bu arada sutu artirmak icin hic duydunuz mu? bende cok ise yaradi ama biraz zahmetli

mesela benim cocuk gece uykusuna gectiginde, eger sabaha kadar 5-6 saat emmeyecekse bu power pump yapip uyuyordum, sagdigim sutleri de buzluga atiyordum, bayagi artirdi bu sutumu
Aa uygulaması da basit gözüküypr
Yarın sünnet olacak
Sonra hemen başlayayım buna

Yaa ne güzel yazmışsın
Burası bana çok iyi geldi
Hala aklıma geldikçe üzülüyorum ama
Mesela 1 hafta önce büyüme atak haftasıydı
O kadar ağlıyordu memeye yapışıyordu ki biz de hep bak büyüme sancısı vs dedik. Doymuyormuş. Bunlar aklıma geldikçe gözlerim doluyor elimde değil. Özür diledim bakıp bakıp. Dili olsa söyleyecek ama anlatamamış o da derdini. Bunlar üzdü beni, kilo alamaması değil.
Şimdi yanımda huzurla uyuyor. Bunla avutuyorum kendimi. Burası sizin mesajlarınız da iyi geldi. Tecrübe olduğunu kabullendim. Ben de ilk kez anne oluyorum sonuçta.
Mamayı da cidden göğsümü gere gere vereceğim. Kimseyi dinlemeyeceğim artık.
ben de katiliyorum diger yaza kisiye. eger yaptiginiz sey size huzur vermiyorsa, bebege huzur vermiyorsa, o zaman size en iyi gelecek sey ne ise onu yapin. cunku bebege en cok zarari surekli aglayan, yuzu hic gulmeyen, mutsuz ve sinirli anne veriyor

Bence üzülmeyin sonuçta sizde tecrübe ederek öğreneceksiniz. Beni annem sadece 3 ay emzirmiş sonra mama vermek zorunda kalmış. Çoğu insana göre gayet sağlıklıyım. Annelerde korkmasın süt yetmiyorsa mama vermek ayıp bir şey değil. Bebeğin sarılık olmasından iyidir. Bence kendinizi üzmeyin bebeğinize alışmaya çalışın.

Aa uygulaması da basit gözüküypr
Yarın sünnet olacak
Sonra hemen başlayayım buna
yalniz dikkat edin power pump sonrasi memede sut kalmiyor, o yuzden cocugunuzun en az 3-4 saat emmeyecegi bir zaman olmasi lazim ki cocuk emerse ac kalmasin. ayrica verdiginiz sutu bebege hemen icirirseniz o zaman yine sutunuz artmaz, onlari buzluga saklayin, ilerde mama yaparsiniz, muhallebi yaparsiniz vs. bir nevi memeyi bebek daha cok istiyormus gibi kandiriyorsunuz :)

yalniz dikkat edin power pump sonrasi memede sut kalmiyor, o yuzden cocugunuzun en az 3-4 saat emmeyecegi bir zaman olmasi lazim ki cocuk emerse ac kalmasin. ayrica verdiginiz sutu bebege hemen icirirseniz o zaman yine sutunuz artmaz, onlari buzluga saklayin, ilerde mama yaparsiniz, muhallebi yaparsiniz vs. bir nevi memeyi bebek daha cok istiyormus gibi kandiriyorsunuz :)
Bakalım 50 cc den yukarı çıkabilecek miyim :KK70:
İnternette yorumlar gördüm, günde 2 litre sağanlar, sütü buzluğu doldurup taşanlar vs vs

Ben yeni doğum yaptığımda sütüm gelmemiş 4 gün . -miş diyorum 4 günün sonunda cocuk mışıl mışıl uyuyunca farkettim bende o dönem çok vicdan azabı çektim hatta eski esin ailesi ve kendisi yüzünden fışkıran sütüm 1 ayda falan kesildi mama verdim ağlayarak. O dönem acayip bir kafadaydim çok vicdan yapıp heba ettim kendimi sonuç ne koca bir hiç. Şuan kızım 4 yaşında kilosu boyu zekası duygusal durumları her şeyi çok iyi normal. Bana olan sevgisi hele.... Yani sözün özü mama meme bunları geçin önemli olan bebeğinizi stressiz ve sevgi dolu büyütün her şeyinizi hisseder 9 Ay aynı bedeni taşıdınız değil mi ? Ne gerekiyorsa akışa bırakın lütfen. Ayrıca eklemek isterim çok şükür bağışıklığı çok iyi . Meme ile büyüyenler hastalıktan kırılırken benimki taş gibi atlattı her kişi. Tabi yanlış anlaşılmasın elbette kıyas yapmıyorum ama bağışıklık için meme şart değil demek istiyorum psikolojik baskı yaşatmasın sizde diye.

Bakalım 50 cc den yukarı çıkabilecek miyim :KK70:
İnternette yorumlar gördüm, günde 2 litre sağanlar, sütü buzluğu doldurup taşanlar vs vs
bunu yapmak sut cikarmak icin degil zaten bir sure sonra hic sut gelmiyor ama sagmaya devam ediyorsun.
amac memeyi uyarmak ve sut salinimini artirmak, zaten bi kac gun yapmak gerekiyor.

bunu yapmak sut cikarmak icin degil zaten bir sure sonra hic sut gelmiyor ama sagmaya devam ediyorsun.
amac memeyi uyarmak ve sut salinimini artirmak, zaten bi kac gun yapmak gerekiyor.
Ay ne soracağım
Ben en fazla 10 dk sağabiliyorum
Çünkü çok acıyor memem
Pompam çok acıtıyor sanırım
Çekilince içim gidiyor.

Sizin pompa markası neydi
Acaba Philips mi alsam diyorum paraya kıyıp

Ay ne soracağım
Ben en fazla 10 dk sağabiliyorum
Çünkü çok acıyor memem
Pompam çok acıtıyor sanırım
Çekilince içim gidiyor.

Sizin pompa markası neydi
Acaba Philips mi alsam diyorum paraya kıyıp
hemen hemen tum pompalar ayni bence, caniniz aciyorsa dedigim gibi cok yapmayin o zaman, onemli olan rahatlik :)

Merhaba hanımlar,
Şu an kendimi çok kötü hissediyorum.
Aşırı bir vicdan azabı içindeyim.
45 günlük bir oğlum var. Doğduğunda yüksek risk grubunda diye meme artı mama ile besledik. Sütüm gelmiyordu, sarılığı artmasın diye.
Sonraki kontrollerde mama miktarı yarıya düştü ama hep vermeye devam ettik.
Ben çevrem sürekli mama mı ooo tü kaka şeklinde tepkiler aldım. Zaten lohusa kafasındayım. Mama vererek kötülük yapıyormuşum gibi hissettim.
1 ay kontrolünde mamayı bırakmak istediğimi söyledim.
Doktor bırakma ama sayısını azalt, her memeden sonra verme ama günde 4 kez ver dedi. 2 hafta sonra kilo kontrolüne gel dedi.
Bu arada oğlum aşırı gazlı ve gazdan sürekli ağlayan bir bebek.
Ben de öyle yaptım. Geçen hafta iyiydi ama bu hafta çok kötü geçti.
Gece gündüz asla uyumadı. Sürekli mememde durmak istedi. Çekince ağladı. Biz hep gazdan ağlıyor zannettik çünkü ayaklarını çeke çeke ağlıyordu.
Mama da hem yarım doz hem de az miktarda veriyorduk.
Mememde 1 saatten fazla duruyordu. 20 dk uyuyup tekrar mememe yapışıyordu. (Bu arada sütüm hala çok az 50 cc zor çıkıyor sağınca)
Bunu söylediğim tecrübeli çocuk sahibi arkadaşlarım hep bana dedi ki: aç olsa uyumaz, pompa ile bebek emmesi aynı değil, memenden çekiyordur o.

Bugün sonuç, oğlum sadcee 50 gram kilo almış. Aç olduğu için uyumuyormuş. Sütüm yetmiyormuş meğerse. (Tabi bu 1.ihtimal. diğer ihtimal bir hastalık sebebiyle kilo almaması ama bu düşük bir ihtimal dedi)
2 hafta boyunca aç bırakmışım. Aslında sürekli elini vs emiyordu. Ağzını silerken bile bezi emmek istiyordu. Ama doktor emme güdüsü yüksek, emerek rahatlıyot emzik verin dediği için beslenme zamanlaro dışında hep emzik verdim. Onu da ağlaya ağlaya alıyordu. Biz yine gazı var dedik.

Of ben kötü bir anneyim sanırım. Beceremedim bu işi.

Kilo almaması değil üzüntümün sebebi.
Aç olduğunu anlayamamam. Onu aç bırakmam. Çevreyi dinlemem, iç güdülerime güvenmemem.

Halbuki ben hiç mama karşıtı olmadım.

Doktordayken 90 cc mama verdik. Bir huzura erdi, tam bitiremeden anında uykuya daldı ve 2 saat oldu hala uyuyor.
Yarın tekrar kilo kontrolümüz var. Bir günde kilo almışsa hastalık ihtimalini eleyeceğiz.
Bugün hep 3 saatte bir meme ve alabildiği kadarıyla 90 cc mama ile gideceğiz.

Şu an o kadar huzurla uyuyor ki...
2 haftadır hiç böyle uyumamıştı. Resmen rahatladı çocuk ama ben nasıl rahatlayacağım onu bilmiyorum :KK43:
Öncelikle hayırlı olsun bebeğiniz ama hepimiz geçtik bu yollardan canınızı sikmayin kimseyide takmayın ve gerçekten çocuk açlıktan ağlıyor ve mamayı verin lütfen. Benim ilk oğlumda mamayla büyüdü şimdi tüp gibi 2. Oğlumda 10.5 ay emdi manada veriyordum gün içinde hiçte bisey olmadı. Emin olun bundan sonra kilo alımıda çok güzel olacak.

Size o duyguyu hissettiren cevrenin ben baskısına tüküreyim.

Sizi en iyi ben anlarım.

Cevreden oyle bir imaj ciziliyorki emziren anne mukemmel mama veren anne tü kaka. Normal doğuran anne mükemmel sezeryan ile doğuran tü kaka.

İlk oğlumu 24 ay emzirdim. hic bir sağlık problemim yoktu. o zamanda gazdan ağladığinda ac bu cocuk sutun yetmiyordur mama ver diye tutturdu cok bilmiş çevre.

2. cocuguma hamileyken ileri derecede kalp yetmezligim cikti ustelik ben bunu 20. haftada ogrenip şok oldum. Gebeligi sonlandirmadım 30. haftadan 35. haftaya kadar hastanede yatarak cocuk dogurdum. Cünku kalp giderek kotuye gidiyordu. Hatta ve Hatta dogumu kaldirmayabilir lafini bile duydum bir kardiyologtan. 35. haftada cok zor bir sezeryan gecirdim. Kalp yetmezliginden akcigerim odem topladı 3 gunluk bebegim eve dondu ben tekrar hastanede yattım. Yine de doner dönmez emzirdim bebegimi cunku buyumesi icin benim sutume ihtiyacı vardı 35 gunluk 2.500 kilo doğmustu.

3 ay bebegi emzirdim ama kalbim doğumdan sonra kendini toparlamadı once belki toparla bekleyelim dendi ama benim kalbim kotuye gitmeye basladı acil ameliyat olman lazım dendi.

Şimdi 3 aylik bebegimi anneme birakıp ameliyat icin istanbula geldim ameliyat oldum 1 haftadır istanbuldayim. annem mama ile besliyor bebegi. ben bir umit burada hergun sutumu sağıyorum sutüm bitmesin diye ama cok azaldı sutum. 3 4 gun sonra evime donecegim ama belki mamaya alisan bebeğım beni emmeyecek.

Simdi ben kotü anne miyim? ben ister miydim 3 aylik bebekle kalp ameliyatı olmak zorunda kalmayı ama bu ameliyatı olmazsam 2 cocugum annesiz kalacaktı belki birgun kalbim bırakacaktı atmayı.

Sözde hala gecmis olsuna arayanlar ay bebek ne oldu emmiyor mu seni annenende mi diye soruyorlar. Ağizlarina kurekle vurasım geliyor evet emmiyor mama ile besleniyor var mı?

Ne siz ne ben bebegımiz mama ile beslendiği icin kotü anne değiliz. Sezeryanla doğum yapanlarda kotu anne değil.

Sakın üzülmeyin. Evet emzirmek guzel evet normal dogum guzel ama bunlar ovulurken zorunda olan biz annelerin kalbini kırmamak gerekiyor. Cünkü bazen gercekten anneler zorunda kalıyor.
Sen canının derdine düşmüşsun onlar ne diyor bir kurekte bana ver ya yemin ederim deli oluyorum bu kafalara. Ne içiyorlar acaba bu kadar güzel kafalara sahipler. Hiç deme birde sezeryan muhabbeti var. Ben ultra kötüyüm hem sadece 5 aycik emzirdim iki bebeği oysa evlenecekleri zamana kadar emzirmem gerekirken 😅üstüne üstuk birde sezeryan 😅😅

Size o duyguyu hissettiren cevrenin ben baskısına tüküreyim.

Sizi en iyi ben anlarım.

Cevreden oyle bir imaj ciziliyorki emziren anne mukemmel mama veren anne tü kaka. Normal doğuran anne mükemmel sezeryan ile doğuran tü kaka.

İlk oğlumu 24 ay emzirdim. hic bir sağlık problemim yoktu. o zamanda gazdan ağladığinda ac bu cocuk sutun yetmiyordur mama ver diye tutturdu cok bilmiş çevre.

2. cocuguma hamileyken ileri derecede kalp yetmezligim cikti ustelik ben bunu 20. haftada ogrenip şok oldum. Gebeligi sonlandirmadım 30. haftadan 35. haftaya kadar hastanede yatarak cocuk dogurdum. Cünku kalp giderek kotuye gidiyordu. Hatta ve Hatta dogumu kaldirmayabilir lafini bile duydum bir kardiyologtan. 35. haftada cok zor bir sezeryan gecirdim. Kalp yetmezliginden akcigerim odem topladı 3 gunluk bebegim eve dondu ben tekrar hastanede yattım. Yine de doner dönmez emzirdim bebegimi cunku buyumesi icin benim sutume ihtiyacı vardı 35 gunluk 2.500 kilo doğmustu.

3 ay bebegi emzirdim ama kalbim doğumdan sonra kendini toparlamadı once belki toparla bekleyelim dendi ama benim kalbim kotuye gitmeye basladı acil ameliyat olman lazım dendi.

Şimdi 3 aylik bebegimi anneme birakıp ameliyat icin istanbula geldim ameliyat oldum 1 haftadır istanbuldayim. annem mama ile besliyor bebegi. ben bir umit burada hergun sutumu sağıyorum sutüm bitmesin diye ama cok azaldı sutum. 3 4 gun sonra evime donecegim ama belki mamaya alisan bebeğım beni emmeyecek.

Simdi ben kotü anne miyim? ben ister miydim 3 aylik bebekle kalp ameliyatı olmak zorunda kalmayı ama bu ameliyatı olmazsam 2 cocugum annesiz kalacaktı belki birgun kalbim bırakacaktı atmayı.

Sözde hala gecmis olsuna arayanlar ay bebek ne oldu emmiyor mu seni annenende mi diye soruyorlar. Ağizlarina kurekle vurasım geliyor evet emmiyor mama ile besleniyor var mı?

Ne siz ne ben bebegımiz mama ile beslendiği icin kotü anne değiliz. Sezeryanla doğum yapanlarda kotu anne değil.

Sakın üzülmeyin. Evet emzirmek guzel evet normal dogum guzel ama bunlar ovulurken zorunda olan biz annelerin kalbini kırmamak gerekiyor. Cünkü bazen gercekten anneler zorunda kalıyor.
Çok geçmiş olsun Rabbım tekrarını yaşatmasın okurken ağladım ve gücünüze hayran kaldım inşallah o güzel kalbinizle iki evladinizin ennn güzel en özel günlerine şahit olursunuz bol sağlık ve mutluluk diliyorum 💞

Siz zaten dersinizi almissiniz. Daha da vah tüh deyip demoralize olmaya ağlamaya gerek yok. Olanı değiştiremeyiz. Şükür ki oğlunuz sağlıklı ve bir problem yok. Bundan sonrası için ic gudulerinize ve doktorunuza güvenin.

Merhaba hanımlar,
45 günlük bir oğlum var. Doğduğunda yüksek risk grubunda diye meme artı mama ile besledik. Sütüm gelmiyordu, sarılığı artmasın diye.
Ben çevrem sürekli mama mı ooo tü kaka şeklinde tepkiler aldım. Zaten lohusa kafasındayım. Mama vererek kötülük yapıyormuşum gibi hissettim.
Doktor bırakma ama sayısını azalt, her memeden sonra verme ama günde 4 kez ver dedi. 2 hafta sonra kilo kontrolüne gel dedi.
Gece gündüz asla uyumadı. Sürekli mememde durmak istedi. Çekince ağladı. Biz hep gazdan ağlıyor zannettik çünkü ayaklarını çeke çeke ağlıyordu.
Mememde 1 saatten fazla duruyordu. 20 dk uyuyup tekrar mememe yapışıyordu. (Bu arada sütüm hala çok az 50 cc zor çıkıyor sağınca)
Bunu söylediğim tecrübeli çocuk sahibi arkadaşlarım hep bana dedi ki: aç olsa uyumaz, pompa ile bebek emmesi aynı değil, memenden çekiyordur o.

Bugün sonuç, oğlum sadcee 50 gram kilo almış. Aç olduğu için uyumuyormuş. Sütüm yetmiyormuş meğerse. (Tabi bu 1.ihtimal. diğer ihtimal bir hastalık sebebiyle kilo almaması ama bu düşük bir ihtimal dedi)
2 hafta boyunca aç bırakmışım. Aslında sürekli elini vs emiyordu. Ağzını silerken bile bezi emmek istiyordu. Ama doktor emme güdüsü yüksek, emerek rahatlıyot emzik verin dediği için beslenme zamanlaro dışında hep emzik verdim. Onu da ağlaya ağlaya alıyordu. Biz yine gazı var dedik.

Aç olduğunu anlayamamam. Onu aç bırakmam. Çevreyi dinlemem, iç güdülerime güvenmemem.

Doktordayken 90 cc mama verdik. Bir huzura erdi, tam bitiremeden anında uykuya daldı ve 2 saat oldu hala uyuyor.
Yarın tekrar kilo kontrolümüz var. Bir günde kilo almışsa hastalık ihtimalini eleyeceğiz.

2 haftadır hiç böyle uyumamıştı. Resmen rahatladı çocuk ama ben nasıl rahatlayacağım onu bilmiyorum :KK43:
O çevredekiler pok yesin, sen dinleme onları. o mamaların formülasyonları ne kadar zengin. kendileri daha 2 dişi çıkmış cocuğa keki böreği hamuru lapayı dayarlar çok da sağlıklı sanarlar. bebek bakımı kimseye doğustan yuklu değil, deneye yanıla birbirinizi tanıyarak öğreneceksiniz. üzülmeyin, çevreyi dinlememeyi öğrenmiş oldunuz. :)

Annelik =vicdan azabı galiba.. sadece emzirme mama konusu değil. tuvalet eğitimi, ek gıdası memeden kesmesi , uyku eğitimi….liste uzayıp gider. Güle güle sağlıkla büyütün bebeğinizi B Bana Diyor Nau Nau . Benim kuzu bütün gün kucakta, uyumuyor tüm gün akşam sizip kalıyor uykusuzluktan. İnanılmaz gazı var. Ve ben gaz damlası vermiyorum. Versem oğluma kimyasal ilaçlar veriyorum diye vicdan azabı çekeceğim. Vermiyorum bu kez gücüm tükeniyor, yoruluyorum bu kez kızımla ilgilenemiyorum diye vicdan azabı çekiyorum 😭

Merhaba hanımlar,

Bebeğim o masumlugu, çaresizliği, muhtacligi hormonlar ile birleşince ne kadar üzüldüğünuzu anlıyorum.
Mama ya da meme ile ya da her ikisi ile birlikte gitmekte sıkıntı yok, ki siz de demişsiniz zaten
Ama naçizane, doktorlar emzirme konusunda çok bilgi sahibi olmuyor genelde. Emzirme danışmanindan destek alabilirsiniz. Mama azaltılırken kişiye özel takip daha doğru olacaktır.

Bu baskıyı yapan da kadınlar yani.. kadının kadına ettiği siddet, hepsinden beter yemin ederim..
2 tane oglum var ikisini de cok az emzirdim. 'Sütüm yok, ölsün mü cocuk açlıktan' dedim her agzını açana..
Lohusa anneye bu tür psikolojik şiddet uygulayanlar Allah'ından bulsun

Hala mama veren bir anne olarak. Mama verin.
Kapsamlı çalışmalar ile anne sütüne en yakın ve çocuğa vitamin, mineral açısından en iyi destek olarak üretiliyor bizim gibi annelere en büyük destek.

Sonuçta biz çocuğa eskiler gibi şeker, beze sıkıştırılmış lokum, unlu inek sütü yada ekmek içi dolu çayla beslemiyoruz.

İçini rahatlat çok yenisin ve hala lohusasın üzme kendini.

Bebeğin için en iyisini sen yapacaksın buna inan.

Yanlis anlamayin ama o mama icip rahatladigi icin degil bünyesine agir geldigi icin uzun uzun uyuyor mamayi sindirmek anne sutunu sindirmek gibi degil. Neyse sutunuzun artmasini istiyorsaniz bukgur pilavi marul rezene ve isirgan cayi icin kuru meyveden sekersiz komposto yapin bol bol emzirin sutunuz artacaktir mamayi zamanla birakir yada azaltirsiniz. Mama tu kaka degil ama bence anne sutuyle buyuyen cocuklar cok saglikli oluyor nekadar cok verebilirseniz kardir

X