Bebeğin sürekli tek tarafa yatma isteği

Benim kizim iki aylikken kafasinda düzlesme ve sol tarafa dogru kafasini uyurken cevirdigini farkettim hemen doktorundan randevu aldik,

Bana soyledikleri bol bol tummy time yapacak ve guvenli yan yatis yastigi kullanilacak, zamanla düzelir denildi

Düz kafa yastigi ise yaramadi
Tummy timedan en başlarda nefret etti , bebek arabasını tam yatış pozisyonuna getirip kendi dönebilene kadar parkta tummy time pozisyonunda gezdi , motor becerileri gelişti ama kafası düzelmedi
Güvenli yan yatış yastığına rağmen ve sürekli sağa yatırmamıza rağmen gece bi saat sonra yine de sola çevirdi kafasını,
Osteopat gördü sorun yok dedi, tummy time ı günde iki defa yarım saat yerine günde belki 20 defa kısa kısa yaptırın dedi ve bir nesne ile dönerken kafasını çevirmesini sağlayın dedi , yaptık , düzelmedi

Bu arada düzenli olarak 4. Aydan 7.5 aya kadar kask terapisi için kafası ve asimetrisi tarandı . İlk çocuk ortopedisti de iki ayrı muayeneden sonra gerek yok , estetik bir asimetri dedi

En son Allah razı olsun şehre yeni gelen bir Türk doktor kask terapisi almalı dedi de başlayabildik , çünkü kaskı kafanıza göre parasını ödeyip takamıyorsunuz bir doktorun evet lazım demesi gerek. Biz almanyadayız saçma bürokrasi elimizi kolumuzu çok bağları . En son başlayabildik ve bugün 4. Günümüz sanırım 4-6 ay sonra bitecek ve bu arada düzenli kontrolle düzelme gözlemlenecek.

Kimisi kafaya takmaz , saçı uzun örter der ama kadın sonuçta neden ilerde topuz yaptırmak kısa saç kestirmek istediğinde sorun yaşasın ki . Ayrıca kulak delikleriniz hizası yarım cm denk değil mesela , bunlar önemli şeyler

Korkmanız için söylemiyorum , belki söylediğim ilk metodlar sizde işe yarar diye açıkladım
Anladım teşekkürler. Aynen dediğiniz gibi düşünüyorum ben de annem beni bebekken hep kafa üstü yatırmış kafam o yuzden dümdüz ve hep yuvarlak kafalılara özenmişimdir. Oglumda çok dikkat ettim ama kızım çok hareketli ve kendi kafasını sürekli döndürüyor engel olamıyoruz. Umarım yakında çözeriz dediklerinizi uygulayacağım.

Çocuklarım bebekken yan yatma yastığı almıştım. Ebebekte vardır tavsiye ederim. Yastıksız da ayarlayabilirsiniz kulak altına havluyu rulo yapıp koyduğum da oldu
Deneyeceğim bunu bu gece. Yan yatma yastığını da düşündüm ama doktorlar sırtı düz kafası yan olsun diyor diye hiç kullanmadım.

Evet sağ taraf düzleşmiş nasıl farketmedim bilmiyorum aslında kırık elimi kolumu bağladı göz yumdum galiba şimdi sürekli sola yatıyorum umarım düzelir. 1 yaşa kadar bebeklerin kafası düzelir dyorlar
Ya çok normal ben de kendime diyorum nasıl alışkanlık haline getirdi de ben farkedemedim. Ama çok küçükler daha kafaları Hamur gibi gerekli önlemleri alırsak düzeltirler bence

Ya çok normal ben de kendime diyorum nasıl alışkanlık haline getirdi de ben farkedemedim. Ama çok küçükler daha kafaları Hamur gibi gerekli önlemleri alırsak düzeltirler bence
Evet bazı annelerin yazılarını okudum çok güzel kafası var şuan boşuna takmışım kafaya dyorlar.

Darısı bize inşallah. Şuan sağa döndükçe sola çeviriyorum uyurken daha 28 günlük sırt üstü yatıyor uyanıkkende sağa dönük durmak istiyor canı isterse sola dönüyor. Sizin uyanıkken nasıldı
Uyanıkken de öyleydi ama ben oğlumun kafasında asimetrik bir görüntü düzleşme vs gözlemlemedim doktora sormadık bile bu durumu geçicidir diye düşündüm, sanırım boyun kasları geliştikçe kendiliğinden geçti şu anda da görüntü olarak bir sorunu yok 22 aya yaklaştık 🙏🏻

Uyanıkken de öyleydi ama ben oğlumun kafasında asimetrik bir görüntü düzleşme vs gözlemlemedim doktora sormadık bile bu durumu geçicidir diye düşündüm, sanırım boyun kasları geliştikçe kendiliğinden geçti şu anda da görüntü olarak bir sorunu yok 22 aya yaklaştık 🙏🏻
Maşallah sağlıkla büyüsün inşallah bebişler 🙏🏻

Bize de doktor hep aynı yöne yatmış şu tarafı düzleşmiş, anakucağında uyusun, yanlardan destekleyin aynı tarafa yatmasın demişti. Biz de yatağındaki yönü değiştirdik. Doktorun söylediği gibi düz yatıramadım kusar vs diye ama hep yattığı tarafa yastık koydum döndüremedi o yana. Sonra doktoru değiştirince yoo kafası normal, doğuştan gelen şekli öyle dedi😒 Şu an kendi çeviriyor istediği tarafa, dokunmuyorum ben

65 günlük kızım kafasını sürekli sağ tarafa çevirmek istiyor. Uyurken de kafasını sola çeviriyorum. Yine bir bakmışım sağa çevirmiş. Uyanıkken çok hareketli bir bebek kendisi zaten kafasını bir sağa bir sola çeviriyor. Ama yirgunken.veya uykuya dalacağı zaman sadece sağ tarafa doğru uyumak istiyor. Bu durumun yüz ve kafa simetrisini bozacağından korkuyorum. Araştırınca tortikollis diye bir hastalık gördüm boyun eğriliği ama orada bebeğin kendi başına kafasını sağa veya sola ceviremediği yazıyordu. Bir de kafasının sürekli tek tarafa eğik olduğu. Kızım kendi isteyince kafasını çevirebiliyor kucağıma aldığımda evet çoğunlukla sağ tarafa yatık ama arada kafasını dik tutup etrafa bakabiliyor. Boyun eğriliği olsa bunu yapamazdı diye düşünüyorum. Tek taraflı uyuma isteğinin önüne nasıl geçebilirim ? Veya boyun eğriliği varsa başlangıç aşamasında mıdır ?
Bi gelişme var mı ?

65 günlük kızım kafasını sürekli sağ tarafa çevirmek istiyor. Uyurken de kafasını sola çeviriyorum. Yine bir bakmışım sağa çevirmiş. Uyanıkken çok hareketli bir bebek kendisi zaten kafasını bir sağa bir sola çeviriyor. Ama yirgunken.veya uykuya dalacağı zaman sadece sağ tarafa doğru uyumak istiyor. Bu durumun yüz ve kafa simetrisini bozacağından korkuyorum. Araştırınca tortikollis diye bir hastalık gördüm boyun eğriliği ama orada bebeğin kendi başına kafasını sağa veya sola ceviremediği yazıyordu. Bir de kafasının sürekli tek tarafa eğik olduğu. Kızım kendi isteyince kafasını çevirebiliyor kucağıma aldığımda evet çoğunlukla sağ tarafa yatık ama arada kafasını dik tutup etrafa bakabiliyor. Boyun eğriliği olsa bunu yapamazdı diye düşünüyorum. Tek taraflı uyuma isteğinin önüne nasıl geçebilirim ? Veya boyun eğriliği varsa başlangıç aşamasında mıdır ?
Benim oğlum da öyle hep sağ tarafına yatıyor sol tarafı düz gibi . Sola yatiriyorum kendi çeviriyor sağa. Arkasına destek koyuyorum bu defa ağlıyor. Çocuk doktorumuz tortikolis olabilir dedi beyin ve sinir cerrahina gittik . Doktor 1 dk baktı hayir değil dedi hep bir tarafa yatmaktan bu dedi. Kendi başına kafasını çeviriyor . Bir şişlik yok boyunda dedi . Bedeni ile beraber sola döndür arkasını destekle dedi 3 aylık olduk biz . Insallah düzelir 1 ay sonra tekrar kontrole cagirdi . Siz de bi götürün isterseniz beyin ve sinir cerrahlar bakıyor bu alana.

Benim kızım da hep sola çeviriyor karnımda hiç dönmedi hep aynı pozisyondaydı o yüzden yüzünün sağ tarafı düzdü orası gelişsin diye sola yatırdım şimdi öyle alıştı hep sola çeviriyor sağa çevirmiyor ne yapsak ne koysak gene çeviriyor doktora göstermeye gerek var mı acaba

Bi gelişme var mı ?
Tortikollis değilmiş kafasını isteyince istediği tarafa çevirebiliyor çünkü sadece sağa doğru yatmayı çok seviyor sanırım alışkanlıktan ben kafasını sola çeviriyorum derin uyumussa ancak o zaman çevirmiyor. Gün içinde de sürekli şoka döndürmesini sağlayacak egzersiz yapıyorum ama şimdilik hala aynı umarım zamanla geçer

Tortikollis değilmiş kafasını isteyince istediği tarafa çevirebiliyor çünkü sadece sağa doğru yatmayı çok seviyor sanırım alışkanlıktan ben kafasını sola çeviriyorum derin uyumussa ancak o zaman çevirmiyor. Gün içinde de sürekli şoka döndürmesini sağlayacak egzersiz yapıyorum ama şimdilik hala aynı umarım zamanla geçer
Aynı durumdayız canım. Profa götürdüm el muayenesinde tortikollis yok dedi. Sağa masaj yap sola dikkat çekecek oyuncak koy dedi. Bizde düzleşme oldu çok değil ama yinede var. Dediğin gbi derin uykudaysa sola veya düz yatırıyorum. Uyumadığında sağa destek koyuyorum ama çevirmek için uğraşıyor. Bugün yine bi çocuk doktoru ile görüştük direk zamanla geçer dedi. Kafalarını tutmaya başladıklarında dönmeye başladıklarında geçer dye düşünüyorum yani inşallah geçer

Canım öncelikle bebeğini güle güle büyüt Allah analı babalı büyütsün Allah bağışlasın ben ilk doğumumda kızıma hep yan yatırdım bilmedim daha doğrusu sürekli bir tarafa yatıyordu ben de bilmiyorum hiç çocuk olduğu için kimse de uyarmadı o konuda beni ve kızımın kafası hafiften yamuk kaldı yani bir tane böyle bir daha basık kaldı bilgin olsun sürekli yatma tarafını değiştir gerekirse altına yumuşak bez yastık gibi şeyler koy çocuğun kafası yamuk oluyor yani benim öyle oldu

Canım öncelikle bebeğini güle güle büyüt Allah analı babalı büyütsün Allah bağışlasın ben ilk doğumumda kızıma hep yan yatırdım bilmedim daha doğrusu sürekli bir tarafa yatıyordu ben de bilmiyorum hiç çocuk olduğu için kimse de uyarmadı o konuda beni ve kızımın kafası hafiften yamuk kaldı yani bir tane böyle bir daha basık kaldı bilgin olsun sürekli yatma tarafını değiştir gerekirse altına yumuşak bez yastık gibi şeyler koy çocuğun kafası yamuk oluyor yani benim öyle oldu
Sürekli mi öyle yattı hiç değiştirmediniz mi ? Genelde 1 yaşına kadar düzeliyor diyorlar. Mesela ben 28 günlükken farkettm bir tarafa yattığını ve oranın düzleştiğini şimdi sola veya düz yatırmaya çalışıyorum.

Sürekli mi öyle yattı hiç değiştirmediniz mi ? Genelde 1 yaşına kadar düzeliyor diyorlar. Mesela ben 28 günlükken farkettm bir tarafa yattığını ve oranın düzleştiğini şimdi sola veya düz yatırmaya çalışıyorum.
Canım maalesef kimse bana değiştir demedi hep bir tarafa yattı çocuk ve şu anda 26 yaşında kızım ve kafası hala yamuk Allah'tan saçları uzun olduğu için belli değil ama elinizle dokunduğunuz zaman o yamukluğu hissediyorsunuz ben hiç bilemedim hep sağ tarafa doğru yattı hiç kimsede beni uyarmadı evlendiğimizde de çok gençtik doyduk hiçbir bilgimiz yoktu iki çocuk olduğu için yani dolayısıyla bu şekilde oldu çok şükür bir sağlık problemi yok ama hani kafası elinden dokunduğunda kafanın bir tarafa doğru yassı olduğunu fark ediyorsunuz saç uzun olduğu için belli olmuyor ama erkek çocuklarında saçları kısa olduğu için daha çok belli olur o yüzden annelerin bu konuda şimdiki aklım olsa yani daha dikkatli davranırdım şu an çok şükür sağlıklı bir problemimiz yok ama tabii kız çocuğu saçları uzun olduğu için belli olmuyor ama elinizle yüklediğiniz zaman bile o hafif yassılık insanın eline geliyor ya o yüzden çok suçluluk duygusu hissediyorum ama işte dediğim gibi hiç bilemedik hiç kimsede uyarmadı o yüzden annelere tavsiyem bebekleri doğduktan en az 1 yaşına kadar zaten şekilleniyor kafaları mutlaka ve mutlaka sağlı sollu yatırsınlar sürekli çevirsinler ben hep bilmediğim için hep çocuk sağ tarafa başını çevirerek yattı ilk doğduğu zamanlar bunu fark ettiğimde de zaten kafasındaki hafif eğriliği yani çocuk yaşını falan bayağı bir geçmişti ama Allah'tan çok çok fazla evlilik yok hafif

Canım maalesef kimse bana değiştir demedi hep bir tarafa yattı çocuk ve şu anda 26 yaşında kızım ve kafası hala yamuk Allah'tan saçları uzun olduğu için belli değil ama elinizle dokunduğunuz zaman o yamukluğu hissediyorsunuz ben hiç bilemedim hep sağ tarafa doğru yattı hiç kimsede beni uyarmadı evlendiğimizde de çok gençtik doyduk hiçbir bilgimiz yoktu iki çocuk olduğu için yani dolayısıyla bu şekilde oldu çok şükür bir sağlık problemi yok ama hani kafası elinden dokunduğunda kafanın bir tarafa doğru yassı olduğunu fark ediyorsunuz saç uzun olduğu için belli olmuyor ama erkek çocuklarında saçları kısa olduğu için daha çok belli olur o yüzden annelerin bu konuda şimdiki aklım olsa yani daha dikkatli davranırdım şu an çok şükür sağlıklı bir problemimiz yok ama tabii kız çocuğu saçları uzun olduğu için belli olmuyor ama elinizle yüklediğiniz zaman bile o hafif yassılık insanın eline geliyor ya o yüzden çok suçluluk duygusu hissediyorum ama işte dediğim gibi hiç bilemedik hiç kimsede uyarmadı o yüzden annelere tavsiyem bebekleri doğduktan en az 1 yaşına kadar zaten şekilleniyor kafaları mutlaka ve mutlaka sağlı sollu yatırsınlar sürekli çevirsinler ben hep bilmediğim için hep çocuk sağ tarafa başını çevirerek yattı ilk doğduğu zamanlar bunu fark ettiğimde de zaten kafasındaki hafif eğriliği yani çocuk yaşını falan bayağı bir geçmişti ama Allah'tan çok çok fazla evlilik yok hafif
Sağlıklıymış şükür. Benim bebek erkek sağ düzleşmiş sol köprücük kemiği doğumda kırıldı diye sağa yatırdık mecbur şimdi sağa alıştı sola yatıyorum destekle falan umarım düzelir. Düz kafa yastığıda aldım ama kullanmadım daha kRarsızım kullanıp kullanmamakta

X