Konuşma Problemleri Bebegini otistik sanip ancak ilerde bir problem olmayanlar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Iyi günler,benim bebegimdede cogu gibi konusma problemi var,22 aylik anne baba mama meme anane gibi 4-5 kelime disinda anlamli kelime yok ancak dedigim herseyi anliyo komutlari yapiyo,organlarini tamamen gösteriyo,hayvan seslerini yapiyo,bul tak kovalari yapiyo tek parca puzzeleri yapiyo,doktora götürsek belki otistik baslangici falan deyecek cünkü ismine herzamn bakmiyo, genelde oyun oynarken bakmiyo ama beni duyuyo mehmet diyorum bakmiyo gel bak elimde ne var diyorum geliyo hemen,yabancilara cok cekingen davraniyo,parkta cocuklarla iletisim kuruyo ama cok degil,bu problemi yasayip suan hersey normal olan anneler varmi acaba lütfen buraya yazin bizde rahatlayalim cok saolun iyi günler dilerim.
Bence çocukta hiçbir problem yok. 22 aylık bir bebek ve dediğiniz şeyleri yapıyorsa çok çok normal. Ayrıca 1 yaş sendromu, 2 yaş sendromu, 3 yaş sendromu…. Bunlar da bence çocuğu etkiliyor yani hırçınlığı dönemleri oluyor sakinlik dönemleri oluyor, paylaşma paylaşmama dönemleri…

Çok normal bence.

Evet arkadaşlar fırsat buldum yazayım dedim oğlum 30 aylik oldu,yaklasik iki yasina kadar konusma konusunda hep korku sıkıntı yasadim ama cok sükür artik korkularimdan tamamen kurtuldum,artik net olmasada 2-3 kelimeli hemen hemen herseyi söylüyo,ben bunlari niye söylüyorum googleye konusma problemleri yazinca direkt otizim cikiyo ordaki belirtilerde inanin bana her cocukta olan davranislar cok farkli bir durum olmadikca hareketlere takilmayin,ben neredeyse cocugu oturup bi saat araliksiz izleyip her davranisini arastirip sonrada tamam kesin otizimli bu cocuk dedim ama cok sükür degilmis ,oyüzden sizde bosa üzmeyin kendinizi saglicakla kalin.

Çocuğunuz iyiymiş ben bu mesajı görmemiştim🤗 Anneyiz her şeyi dert ediyoruz işte😊 Benim oğlum sizinkinden kötü😁 3 yaşında ve konuşmuyor. Diğer becerileri güzel. Dediğiniz gibi internette baksam kesin otizmli😔 Cumartesi ilk defa doktora gideceğiz psikiyatriden randevumuz var😔 Bakalım ne diyecek… Ayrıca ben bunları yazınca burada çoğu anne beni çok kötü bir anne olarak gösterdi😔 Çocuk otizmli olsa bile nolur o annelere kötü davranmayın, kimse çocuğunun böyle olmasını istemez😔 O annenin desteğe ihtiyacı varken söven anneleri görünce çok kızıyorum.
İnşallah benim oğlumda da sorun yoktur😔

aradan çok uzun zaman geçmiş, su an oğlum ilk mesajınızdaki gibi, konuşmaya ne zaman başladı oğlunuz hatırlıyor musunuz?
Merhaba benim oglum 8 yasinda ablasi,sinif 1.si😊
Hic korkmayin eger sizi anliyorsa konuscaktir,ben cok agladim cok korktum simdi diyrm ne kadar salakmisim
2 yas 4 ayda anlamli kelimeler cikti sonra 2 ay icinde cümle kurdu ve hic bu ne demedi,herseyi biliyormus konusmadi ama akla yazmis meger,konusunca direk cikti kelimeler patir patr,ben gec konusmusum genetik muhtemelen,ama söyledigim gibi herseyi anliyordu yani iletisimde hic sıkıntı yoktu sadece kelime yoktu ıh ıhlarla anlatiyordu herseyi,sonra bir konustu arkasindan cümle kurdu bildigin net degildi sadece oda zamanla duzeldi

Çocuğunuz iyiymiş ben bu mesajı görmemiştim🤗 Anneyiz her şeyi dert ediyoruz işte😊 Benim oğlum sizinkinden kötü😁 3 yaşında ve konuşmuyor. Diğer becerileri güzel. Dediğiniz gibi internette baksam kesin otizmli😔 Cumartesi ilk defa doktora gideceğiz psikiyatriden randevumuz var😔 Bakalım ne diyecek… Ayrıca ben bunları yazınca burada çoğu anne beni çok kötü bir anne olarak gösterdi😔 Çocuk otizmli olsa bile nolur o annelere kötü davranmayın, kimse çocuğunun böyle olmasını istemez😔 O annenin desteğe ihtiyacı varken söven anneleri görünce çok kızıyorum.
Insallah yoktur,sizle iletim kuruyorsa korkmayin diger arkadasa yazdim nasl oldugunu ordan okuyun,hayir her anne üzülur böyle biseye bu kotü oldugumuz anlamina gelmez,kimsenin bunu sorgulamayada hakki yok ayrica

Dokto ne söyledi peki insallah iyisinzdir

Otizm değilmiş.
Konuşma geriliği var dedi.
Bana uzun uzun anlattı ama bilemiyorum.
Söylediğim her komutu anlamıyor. Zeka geriliğinden şüphelendi doktor.
Korkuyorum.
Doktorun yanında doktor ne dese yaptı ama ev ortamında her şeyi anlamıyor.
Ben korkuyorum ama zeka geriliği olduğunu ben de düşünüyorum😢
Yaşıtlarından farklı olduğu çok belli…

Bu forumda anneler o kadar yadırgadı, o kadar kötü şeyler söyledilerki bana… Keşke anne olmasaydım.
Ben çocuğumla ilgilenen bir anneyim ama her çocuk farklıdır. Ben oğlumda yoğun bir gerilik sezmemiştim. Olan da normal işte çocuk sonuçta diyordum. Doktorum da dedi profesör değil çocuk yetiştiriyorsun dedi. Ama yine de diğer annelere bakınca kendimi kötü hissediyorum. Evde hergün ağlıyorum. 1,5 ay sonraya doktor randevu verdi. Bakalım ne diyecek. 😔😔

Bu forumda anneler o kadar yadırgadı, o kadar kötü şeyler söyledilerki bana… Keşke anne olmasaydım.
Ben çocuğumla ilgilenen bir anneyim ama her çocuk farklıdır. Ben oğlumda yoğun bir gerilik sezmemiştim. Olan da normal işte çocuk sonuçta diyordum. Doktorum da dedi profesör değil çocuk yetiştiriyorsun dedi. Ama yine de diğer annelere bakınca kendimi kötü hissediyorum. Evde hergün ağlıyorum. 1,5 ay sonraya doktor randevu verdi. Bakalım ne diyecek. 😔😔
Insallah hersey yoluna girer,Insan olarak herseyi kabul etmek zorundayiz
Benim oglum dogduginda ciddi bir kalp rahatsizligi vardi ve o rahatsizlik genelde sendromlu bebeklerde olan biseydi 1 ay kadar genetik sonucunun cikmasini bekledik o surec cok zordu bende hergün agladim ama en sonunda kendi kendime öyleysede bundada bir hayir vardir dedim ve kabul ettim
belki saglikli olup cok kötü bir insan olacakti sonucta cok saglikli olup inanilmaz kötü baskalarina cok zarari olanlar var öyle bir insan olmasinda sagliksiz olsun melek olsun diye düsundüm kendimi cok cok yiprattim ama en sonunda kabul edince rahatladim
Sunu anlamak lagzim insaniz ve cok aciziz hersey olabiliyor
Oglum 8 yasinda cok zor büyüttum 2. Bebek hic istemedim yeni bebegimz oldu istedik artik ve bebegim 46 günlukken depreme yakalandik iki aydir ortadayim bu bebektede böyle sıkıntı yasadim
Yasadigim ilde hayat olarak ortalamanin üzerinde bir hayatim vardi simdi yasıyorz iste,hayatimz mahvoldu
Bunlari niye yaziyrm size insan olarak cok cok aciziz ben bunu yasaya yasaya ögremdim,imsallah sizinde korkularnz gercek olmaz ama olsada inanin vardir bir hayir deyp benim kaderm buymus deyip kendinizi teselli edin,cünkü bisey yapamiyrz zaten 😔

Otizm değilmiş.
Konuşma geriliği var dedi.
Bana uzun uzun anlattı ama bilemiyorum.
Söylediğim her komutu anlamıyor. Zeka geriliğinden şüphelendi doktor.
Korkuyorum.
Doktorun yanında doktor ne dese yaptı ama ev ortamında her şeyi anlamıyor.
Ben korkuyorum ama zeka geriliği olduğunu ben de düşünüyorum😢
Yaşıtlarından farklı olduğu çok belli…
Benim oglumda artik söylediklerimi yapmiyordu,cünkü ben kontrol etmek icin sürekli biseyler söylüyordum,babasi ne dese yapiyordu ben ismini söyledigimde bakmiyirdu bile insallh sizinde öyledir

Insallah hersey yoluna girer,Insan olarak herseyi kabul etmek zorundayiz
Benim oglum dogduginda ciddi bir kalp rahatsizligi vardi ve o rahatsizlik genelde sendromlu bebeklerde olan biseydi 1 ay kadar genetik sonucunun cikmasini bekledik o surec cok zordu bende hergün agladim ama en sonunda kendi kendime öyleysede bundada bir hayir vardir dedim ve kabul ettim
belki saglikli olup cok kötü bir insan olacakti sonucta cok saglikli olup inanilmaz kötü baskalarina cok zarari olanlar var öyle bir insan olmasinda sagliksiz olsun melek olsun diye düsundüm kendimi cok cok yiprattim ama en sonunda kabul edince rahatladim
Sunu anlamak lagzim insaniz ve cok aciziz hersey olabiliyor
Oglum 8 yasinda cok zor büyüttum 2. Bebek hic istemedim yeni bebegimz oldu istedik artik ve bebegim 46 günlukken depreme yakalandik iki aydir ortadayim bu bebektede böyle sıkıntı yasadim
Yasadigim ilde hayat olarak ortalamanin üzerinde bir hayatim vardi simdi yasıyorz iste,hayatimz mahvoldu
Bunlari niye yaziyrm size insan olarak cok cok aciziz ben bunu yasaya yasaya ögremdim,imsallah sizinde korkularnz gercek olmaz ama olsada inanin vardir bir hayir deyp benim kaderm buymus deyip kendinizi teselli edin,cünkü bisey yapamiyrz zaten 😔
Çok çok geçmiş olsun, Rabbim çocuklarınıza sağlık versin bahtları açık olsun🤲🏻 Biz de Hatay/İskenderun ‘da depremi yaşadık😔 Çok acı çok sabır gerektiren bir süreç. Çocuklarımız malesef korku içinde. Doktor oğlumun depremden de etkilendiğini söyledi. Çok duygusal dedi. Gerçekten öyle bir çocuk. Benim ağladığımı görse yanımdan ayrılmaz ve gözlerimin içine bakar, başını üzerime sürer. İşitme engeli de olabilirmiş. Kulak iltihabı geçirip az duyuyor olabilirmiş. Bazen bakıyorum her şeyi anlıyor, bazen de hiç umursamıyor. Kuzenim psikoloji okudu, o diyor ki bu hastalık değil sadece öğrenme geriliği var.

Her şey Allahtan🤲🏻 Rabbimize teslimiz. Allah Yakup’a “Yusuf’u sana neden geri verdiğimi biliyor musun” diye sormuş. “ Bilmiyorum Ya Rabbi” ve Allah buyurmuş “ çünkü sen tüm ümidini bana bağladın” 🤲🏻

Rabbim her şeyin en hayırlısını versin. Her insan zor süreçlerden geçer. Herkesin bir zamanı var. Dünya 1. Okçu Mete Gazoz kekeme ve zor anlayan bir çocukmuş. Ama ailesi ümidini kesmemiş onun gelişmesi için her şeyi yapmışlar. Şimdi meyvelerini alıyorlar😇

Allah size ve herkese sabırlar versin. İnşallah çocuklarımız bizi çok gururlandıracak😇 Her zaman olduğu gibi😇

Çocuğumun gelişimi geri evet, ama hiçbir çocuğa zarar vermez. Hayvanları çok sever. Elleri çok kibardır herkes hayran olur oğluma😇

Canları sağolsun her şey hallolur🤲🏻 😍 🌸 🌿

Çok çok geçmiş olsun, Rabbim çocuklarınıza sağlık versin bahtları açık olsun🤲🏻 Biz de Hatay/İskenderun ‘da depremi yaşadık😔 Çok acı çok sabır gerektiren bir süreç. Çocuklarımız malesef korku içinde. Doktor oğlumun depremden de etkilendiğini söyledi. Çok duygusal dedi. Gerçekten öyle bir çocuk. Benim ağladığımı görse yanımdan ayrılmaz ve gözlerimin içine bakar, başını üzerime sürer. İşitme engeli de olabilirmiş. Kulak iltihabı geçirip az duyuyor olabilirmiş. Bazen bakıyorum her şeyi anlıyor, bazen de hiç umursamıyor. Kuzenim psikoloji okudu, o diyor ki bu hastalık değil sadece öğrenme geriliği var.

Her şey Allahtan🤲🏻 Rabbimize teslimiz. Allah Yakup’a “Yusuf’u sana neden geri verdiğimi biliyor musun” diye sormuş. “ Bilmiyorum Ya Rabbi” ve Allah buyurmuş “ çünkü sen tüm ümidini bana bağladın” 🤲🏻

Rabbim her şeyin en hayırlısını versin. Her insan zor süreçlerden geçer. Herkesin bir zamanı var. Dünya 1. Okçu Mete Gazoz kekeme ve zor anlayan bir çocukmuş. Ama ailesi ümidini kesmemiş onun gelişmesi için her şeyi yapmışlar. Şimdi meyvelerini alıyorlar😇

Allah size ve herkese sabırlar versin. İnşallah çocuklarımız bizi çok gururlandıracak😇 Her zaman olduğu gibi😇

Çocuğumun gelişimi geri evet, ama hiçbir çocuğa zarar vermez. Hayvanları çok sever. Elleri çok kibardır herkes hayran olur oğluma😇

Canları sağolsun her şey hallolur🤲🏻 😍 🌸 🌿
Sizede cok cok gecmis olsun,Allah ulkemize bidaha yasatmasin
Oglunuzuda saglikla güzel günlerde büyütün insallh
Belkide ögrenme geriligi kulaktan kaynaklidr,ama söyledigim gibi bir sikıntı varsa bile Allah büyüktür bundada bir hayr vardir,benim onerim bol bol oyun oynayin,gözlerine bakarak masal anlatin,markete götürün reyon gezin,katolog alip onlari inceleyin,parka gidip cocuklari izletin,yerdeki bir karincaya bir böcege baktirin anlatin,ben bunlari cok yaptim,
Gönlünüzü rahat tutun Allaha emanet olun
Insallh seneye güzel haberinizi bekliyrm

Sizede cok cok gecmis olsun,Allah ulkemize bidaha yasatmasin
Oglunuzuda saglikla güzel günlerde büyütün insallh
Belkide ögrenme geriligi kulaktan kaynaklidr,ama söyledigim gibi bir sikıntı varsa bile Allah büyüktür bundada bir hayr vardir,benim onerim bol bol oyun oynayin,gözlerine bakarak masal anlatin,markete götürün reyon gezin,katolog alip onlari inceleyin,parka gidip cocuklari izletin,yerdeki bir karincaya bir böcege baktirin anlatin,ben bunlari cok yaptim,
Gönlünüzü rahat tutun Allaha emanet olun
Insallh seneye güzel haberinizi bekliyrm
Allah razı olsun 🤲🏻
Söylediklerinizi aslında çoğu zaman yapıyorum ama daha fazla üzerine düşeceğim👍🏻 Her şeyin bir zamanı var. İnşallah oğlumun da konuşma zamanı gelir.
Siz de Allah’a emanet olun, Rabbim çocuklarımızı korusun🤲🏻👍🏻

Bence senin cocugun gayet normal. Biraz zman gerek konuşması için okadar daha ne istiyon. Benim oğlum 25 aylik anne bile.demiyor kimseyle oynamıyor komut almıyor ben bagiracam öyle. Onu o yaşta çocuğa yapmak istemiyorum ya benim morelim çok bozuk. Haline şükret
Ya çok eski konu ama farklı bi durumu oldumu cocugunuzun

Merhaba sonuç ne oldu iyidir inşallah çocugunuz ?

X