Çocuk Hastalıkları Bebeğinizde VSD var mı?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

dryist

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2011
33
1
Bebeğimizde VSD ve Patent Foamen Ovale var.İki ayrı doktora götürdüm ama çok endişeliyim.Bu tecrübeyi yaşayanlar var mı?

Vsd dediğimiz şey kalpte delik.Kapanacakmış ama endişelenmemek elde değil.Varsa sizde de paylaşın lütfen.

geçmiş olsun canım..
ventriküler septal defekt..belki senin bebeğiinin bu deliği daha geç kapanacaktır..endişe etme çaresi olan bişey kapanmasa bile..
bi mesai arkadaşım 27 yaşında ameliyat olmuştu,o yaşa kadar farketmemişti,sadece çabuk yorulduğundan yakınırdı..

Merhaba,

benim bebeğimde de vsd var. Vsd'nin boyutu önemli küçük olanlar büyük ihtimalle kapanır diyorlar. Bizimki orta büyüklükte. 4,2 mm. Bu delik için büyük ihtimalle ameliyata gerek olmayacak küçülür dedi dr. Krndiliğinden kapanma ihtimali %35 imiş. İlaca başladılar mı? benim bebeğim 1,5 aylıkken başladılar. Kalbi desteklemek için ilaç veriyorlar. Sizi çok iyi anlıyorum bende çok endişeliyim fakat doktorlar genel olarak rahat davranıyorlar. Zaten çok büyük birşey olsa hemen ameliyata alıyorlar.

Birde bu bebeklerde en önemli şey düzenli ve yeterli kilo almaları. Bebek büyüyor fakat delik aynı boyutta kalıyor. Eğer bir zorlanma yaşayacaksa mama yerken çabuk yorulma, soğuk soğuk terleme, sık nefes alma(uyanıkken) ellerde, ayaklarda ve ağız çevresinde morarma gözlenebiliyor.
Birde yabancı dr sitelerinden incelediğim kadarıyla bu çocukların ileride en çok dikkat etmeleri gereken konu ağız sağlığı ve hijyeniymiş. Çünki ağızdan gelen bir virüs kalbe giderek mikrop kaptırabiliyormuş Allah korusun. Bu durum delikten bile daha tehlikeliymiş. Ayrıca ağız bölgesinde bir operasyon yapılacaksa (dişçide) mutlaka öncesinde antibiyotik kullanılması gerekiyormuş delik kapansa da kapanmasa da.

geçmiş olsun canım..
ventriküler septal defekt..belki senin bebeğiinin bu deliği daha geç kapanacaktır..endişe etme çaresi olan bişey kapanmasa bile..
bi mesai arkadaşım 27 yaşında ameliyat olmuştu,o yaşa kadar farketmemişti,sadece çabuk yorulduğundan yakınırdı..

Çok teşekkür ederim.Doktor 4 yaşına kadar kapanır dedi.Kapanmasa bile bu şekilde devam eder diyor hayatına.Arkadaşınızın kalbindeki deliğin boyutu neydi acaba?Bir de açık ameliyat mı oldu yoksa damardan mı?

Merhaba,

benim bebeğimde de vsd var. Vsd'nin boyutu önemli küçük olanlar büyük ihtimalle kapanır diyorlar. Bizimki orta büyüklükte. 4,2 mm. Bu delik için büyük ihtimalle ameliyata gerek olmayacak küçülür dedi dr. Krndiliğinden kapanma ihtimali %35 imiş. İlaca başladılar mı? benim bebeğim 1,5 aylıkken başladılar. Kalbi desteklemek için ilaç veriyorlar. Sizi çok iyi anlıyorum bende çok endişeliyim fakat doktorlar genel olarak rahat davranıyorlar. Zaten çok büyük birşey olsa hemen ameliyata alıyorlar.

Merhaba..
3. ayımızda öğrendik.2 ayrı yere götürdüm bebeğimizi.İkisi de kanpanır gözüyle bakıyor.3 mm delik.İlaca başlamadılar.Sadece sizin de dediğiniz gibi bir müdahele öncesinde antibiyotik alması gerekiyormuş.İlk gösterdiğimiz doktor çok sık rastlandığını söyledi 6 sonrasında gelin dedi.2. gittiğimiz yerde de %95 kapanır dediler.Morarma ya da terleme yaşamıyoruz.Bazen soğuk terliyor gerçi onunla mı ilgili acaba?Bir de sizin bebeğiniz ne kadarlık?Kontrolleriniz ne sıklıkta?Nereye gidiyorsunuz ayrıca?Çok geçmiş olsun

Eğer emziriyorsanız soğuk terleme olabiliyor ona kafanızı takmayın. Benim bebeğim 2 aylık şu anda. Doktor ayda bir çağırıyor. 2,5 aylık olduğunda tekrar gideceğiz bakalım belki duruma göre daha uzun bir süre sonra çağırır. Sizin bebeğinizin deliği bizimkinden küçük, kaldı ki benim bebeğimde de herhangi bir belirti yok. Fakat biraz sık nefes alıyordu doktor bu yüzden sanırım ilaca başladı.
Aslında ilaca başlayınca benim moralim bozuldu, bebeğim hasta psikolojisine girdim iyice fakat çocuk doktoru sizin bebeğiniz kalp hastası değil herhangi bir kalp yetmezliği yok sadece kalbinde delik var dedi bana.
Doktorun dediği gibi bu şekilde de hayatlarına devam edebiliyorlar. Söylediğim gibi bebek büyüyor fakat delik en kötü ihtimalle aynı büyüklükte kalıyor yada küçülüyor - kapanıyor. Bizim doktorumuz hiçbir zaman bundan daha kötüye gitmez hep daha iyiye gider dedi. Bizim anne olarak moralimizi yüksek tutmamız gerekiyor, umutlu ve iyimser olmamız gerekiyor. İlaca başlanmamış olması da çok iyi. Size de çok geçmiş olsun yine gelişmeleri paylaşalım burda. Bu durumda olan birileriyle paylaşım yapmak iyi oluyor.

Bu arada biz İstanbul'dayız ve Medipol hastanesine gidiyoruz. Orada Siyami Ersek'in çocuk kardiyoloğu var Prof. Ahmet Çelebi. O takip ediyor. Aslında ben Florence Nightingale Kadıköy'de doğum yaptım ve doğumdan hemen sonra teşhis kondu ve oradaki Prof baktı fakat bizde ikinci bir doktor fikri almak istedik ve ayrıca bu doktor bizim içimizi daha çok rahatlattı. Bu tip durumlarda buda çok önemli oluyor. Yeterli açıklama yapılması benim için çok önemli. Siz nereye gidiyorsunuz?

Biz de İstanbul'dayız.Halkalı'da Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi var.Yeni bir hastaneymiş.Bir doktor arkaşdaşımız tavsiye etti.Şu an için bir Prof.a gerek yok dedi.Çünkü birkaç doktor birden izledi.3 ay sonra tekrar gideceğiz kontrole.Evet gelişmeleri paylaşalım.Umudun bittiği yerde hayat da bitiyor.Ama insanın evladı olunca çok zor.

Biz de İstanbul'dayız.Halkalı'da Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi var.Yeni bir hastaneymiş.Bir doktor arkaşdaşımız tavsiye etti.Şu an için bir Prof.a gerek yok dedi.Çünkü birkaç doktor birden izledi.3 ay sonra tekrar gideceğiz kontrole.Evet gelişmeleri paylaşalım.Umudun bittiği yerde hayat da bitiyor.Ama insanın evladı olunca çok zor.

Ben doğar doğmaz öğrendiğim için çok fazla üzülmüştüm, sütüm gelmedi ve bu konuda tek kelime edemeden gözyaşlarına boğuluyordum. Daha yeni yeni bu konuyu ağlamadan konuşabiliyorum. Fakat Allah bize çözümü olan bir 'durum' vermiş hastalık ta değil. Ya genetik bir hastalığı veya tedavisi olmayan bir hastalığı olsaydı? Bu yüzden daha umutlu yaklaşmaya başladım. Doktor dedi ki en kötü ihtimalle anjiyo ile kapatıyoruz hiçbir sorun olmuyor dedi.

Evet haklısınız.Çözümü olmayan bir şey değilmiş çok şükür.Ama insan duyunca şok oluyor.Ben de bu duruma alışmaya başladım.Zaman tek ilacımız olacak.

Bebeğimizde VSD ve Patent Foamen Ovale var.İki ayrı doktora götürdüm ama çok endişeliyim.Bu tecrübeyi yaşayanlar var mı?

benim kızımda ikiside var doğduğunda öğrendim bende florance nightingale hastanesine götürdüm deliklerin orta büyüklüğünde olduğunu ilaca gerek duymadığını söyledi doktor 15 gün sonra kontrol muayenesinde deliğin küçülmeye başladığını söyledi daha sonra 4.5 aylıkken tekrar götürdüm dahada küçülmüştü şu an bir yaşında yakında tekrar gideceğiz endişelenmeyin korkmayın

benim kızımda da vsd var 8 aylık şu an digoksin kullanıyoruz

hey gidi digoksin demek hala aynı ilaç kullanılıyor ben o ilacı 6-7 yaşına kadar kullanmıştım şimdi 27 yaşındayım ve bebek bekliyorum korkmayın inşallah sizin kızınızda atlatır torunlarınızı da büyütürsünüz :KK1:

hey gidi digoksin demek hala aynı ilaç kullanılıyor ben o ilacı 6-7 yaşına kadar kullanmıştım şimdi 27 yaşındayım ve bebek bekliyorum korkmayın inşallah sizin kızınızda atlatır torunlarınızı da büyütürsünüz :KK1:

inşallah canım yaa sen ameliyat oldun mu delikleri çapı kaç mm idi çok zor ama sizler umut oluyorsunuz bize

Merhaba,

Mrb oncelıkle gecmıs olsun umarım hala aktıfsınızdır benım oğlumda 15gubluk 4mm vsd tanısı kondu sızın cocugunuz Nasıl kapandı mı delık

X