Bebeklerde Atopik Dermatit ( Alerjik egzama)

Selvi Giray Korkmaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2009
51
3
Merhabalar, 4 aylık oğlum var. 2. ayından itibaren yüzünde kızarıklık ve pullanmalar oluştu. Dr. götürdük atopik dermatit dedi. Kan tahlili yapıldı küçük olduğu için kanında çıkmadı. Dr. yumurtaya alerjisi olabilir dedi. Anne sütüyle beslendiğinden ben yumurta ve yumurta içeren gıdalar tüketmiyorum. Bazen azalıyor bazen daha da çoğalıyor. Bebeği aynı durumda olan var mı? Bir kaç Prof. araştırdım. Kolsuz Agop ve Yonca Tabak arasında ikilemde kaldım hangisine götürsem? Faydası olurmu? Kortizon içeren kremlerden Locoid kullandım kullandığım sürede geçiyor sonra tekrarlıyor. Mustela stelotopia ile nemlendiriyorum sürekli doktoru verdi. Kesin çözümü yok mu?Tedavisi yok deniyor.Çok kaşınıyor yavrum kaşıntıdan uyuymıyor. Uyuyamayınca da sürekli ağlıyor. Kaşıntısını nasıl kesebilirim?Çok üzülüyorum.

öncelikle geçmiş olsun..benim kızım şuan 3 yaşında ama bebekliğinde bizde yaşadık benzer durumu hatta hala yaşıyoruz zaman zaman..kullandığınız şampuan kullandığınız deterjan hepsi etkili olabiliyor bu duruma..bizimde aklımıza gelmeyen şampuandı dalin kullanmaya başlayınca kızımın yüzü kızarmaya egzamaya döndü..şampuanı kesip kortizonlu krem kullanarak geçti..neye alerjisi olabileceğini düşünmeniz lazım yoksa krem geçici oluyor..

merhaba arkadasim cok gecmis olsun.bende ayni dertten muzdaribim kizim bes yasina girecek, dogdugundan beri cekiyoruz bu derdi.sana bu konuda tecrubelerimi yazmak istedim...ben bu arada yurtdisinda yasiyorum gunesin az oldugu ulkelerde:)gunesli havalarda disariya cikarmaya calis malum gunes girmeyen eve doktor girermis:)oncellikle bebegin odasi ne sicak ne soguk olacak,sik sik havalandir...elbiselerini parfumsuz yani naturel deterjanlarla yika,banyosunu sik sik yapma.geceleri cok kasindiginda islak bir bezle hafifce sil. banyoda yani suda cok kalmasin bebis ve ozel parfumsuz sampuan kullan.ve vucudunu sik sik kremle.ben bu ara kortizon iceren kremlere kafayi taktim zarari cok uzun sure kullanirsan.sadece olan bolgeye sur..bakimini cok iyi yapmaya calis ben gercekden kucuk bebislerin vucuduna her turlu kremin surulmesini hic onaylamiyorum:KK43: birde benim kizin alerjisi var.genelde atopik egzame alerjiyle baglantilidir...insallah senin bebis erkenden atlatir:) umarim yardimci olmusumdur tekrar gecmis olsun.

öncelikle geçmiş olsun..benim kızım şuan 3 yaşında ama bebekliğinde bizde yaşadık benzer durumu hatta hala yaşıyoruz zaman zaman..kullandığınız şampuan kullandığınız deterjan hepsi etkili olabiliyor bu duruma..bizimde aklımıza gelmeyen şampuandı dalin kullanmaya başlayınca kızımın yüzü kızarmaya egzamaya döndü..şampuanı kesip kortizonlu krem kullanarak geçti..neye alerjisi olabileceğini düşünmeniz lazım yoksa krem geçici oluyor..

Çok teşekkür ederim. Hakkaten zor bir süreç. Ben şampuan olarak Sebamed kullanıyorum. Gün aşrı yıkıyorum. Oğlumun kullandığı herşeyi dalin sıvı deterjan ve dalin hipoalerjik yumuşatıcı ile yıkıyorum. 1 aydır yumurtalı ve yumurta içeren hiçbişi yemiyorum. Süt ürünlerinden olabilir mi acaba diye düşünmeye başladım. Anne sütüm yetersiz olduğundan günde iki öğün Aptamil bebek sütü kullanıyorum. Süte alerjisi varsa bu üründe yapabilir mi acaba? Bu sitede geçmiş yıllarda yazan yorumları okudum biri HIMALAYA tuzunu banyo suyuna katmış geçirdiğini yazmış. Denesem mi?

merhaba arkadasim cok gecmis olsun.bende ayni dertten muzdaribim kizim bes yasina girecek, dogdugundan beri cekiyoruz bu derdi.sana bu konuda tecrubelerimi yazmak istedim...ben bu arada yurtdisinda yasiyorum gunesin az oldugu ulkelerde:)gunesli havalarda disariya cikarmaya calis malum gunes girmeyen eve doktor girermis:)oncellikle bebegin odasi ne sicak ne soguk olacak,sik sik havalandir...elbiselerini parfumsuz yani naturel deterjanlarla yika,banyosunu sik sik yapma.geceleri cok kasindiginda islak bir bezle hafifce sil. banyoda yani suda cok kalmasin bebis ve ozel parfumsuz sampuan kullan.ve vucudunu sik sik kremle.ben bu ara kortizon iceren kremlere kafayi taktim zarari cok uzun sure kullanirsan.sadece olan bolgeye sur..bakimini cok iyi yapmaya calis ben gercekden kucuk bebislerin vucuduna her turlu kremin surulmesini hic onaylamiyorum:KK43: birde benim kizin alerjisi var.genelde atopik egzame alerjiyle baglantilidir...insallah senin bebis erkenden atlatir:) umarim yardimci olmusumdur tekrar gecmis olsun.

Çok sağolun Allah sizinde yardımcınız olsun. Alerji testini ne zaman yaptırdınız? Benim oğlum 4 aylık ben kan testi yaptırdım ama çıkmadı. Ne dokunuyor anlayamadım bi türlü. :KK43: Yüzünde olması çok kötü oluyor herkes soruyor yavruma baktıkça içim acıyor. Kahroluyorum resmen. Allah beterinden saklasın. Başk hstalıklarıda da görünce bun şükür diyorum ama üzülmeden de edemiyorum. :KK43:

gecmis olsun, ins kisa zamanda atlatir bebeklerimiz sagliksiz durumlari.
benim kizimin elinde de kabarciklar cikti doktor egzama dedi ama turunu soylemedi.
17 aylik,kasintisi yok ama o kabarciklar sadece vucudunun sol yaninda yayilmaya basladi.
hastalikla ilgili hic de bilgim yok. yakin zamanda tekrar etraflica arastiracak bir hasyaneye gitmeyi dusunuyorum.
sarimsak iyi tukettigimiz birsey.
dikkat edeyim bakayim ayrica faydasi olacak mi..

he bir de yediklerinden olmaz dedi doktor. her yerde de yedigi seyler etkilemis olabilir dikkat edin diye okuyorum anlamadim gitti.
sadece dokundugu seylerden olurmus..

benimde kızım 2 bucuk yasında ve ara ara aktif hale gelen bir egzaması var.ilk sanırım 4 aylıkken boynunda olmustu.sık sık banyo yaptırın banyodan sonra nemlendirici surun bioderma abc derm ato diye bir nemlendirici soyledi dermatolog. 5 gun locoid ve hametankullanmıstık.locoid cok kullanılmaz.sampuanına dıkkat edın.deterjan yumusatıcı hassas cıltler ıcın olacak.her bebek farklı zmanla anlıyorsunuz neye alerjısı var.bir numaralı etken sıcak.orgu hıcbırsey gıydıremem kasınır dırek.yelek gıydırsem boynu kızarır.tırnaklarını kısa kesın kasıyamasın.bıkac ay once tekrarladıgında ıslenmıs gıda vermeyın demıstı cıkolata gıbı.gercekten yemıstı o gunlerde.arada tekrarlıyor. locoıdle bırkac gunde gecıyor kasıntısı korkmayın.aktıf olmayan gunlerde o kadar dıkkat etmıyorum mesela uzun sure dalın kullandım kasınınca tekrar sebamed.gecmıs olsun

arkadaşım benim oğlum 11 aylık 2 aylıkken başladı atopik dermatiti bi çok doktora gittim bütün araştırmalarımı denedim kremler şampuanlar deterjan bakımı v s ve 4 ay dana eti süt yumurta ve içerdiklerine diyet yaptık bebeğim ve ben çok üzülüyordum oğlumun haline denemediğim şey kalmadı ama yinede yüzü geçmiyordu kortizon sürüyordum sürmediğim zaman yaraya dönüşüyordu yüzü çok zor günlerdi şimdi çapa hastanesine alerji bölümüne götürüyorum fakat şuan diyetide bıraktık ve oğlumun egzaması ona rağmen yüksek derecede azaldı. ben anlamadım sanırım büyüdükçe bağışıklık sistemi güçlendi ve artık vücudu savaşabiliyor. sabret geçicek seni anlıyorum zorr günler allah yardımcın olsun

Benim oglumun yuzunde de kizarikliklar olmustu.5 aylikken sutum bitince azar azar hazir mama ve kavanoz mama vermeye baslamistim.ilk baslarda sorun yoktu.sonra seyahat esnasinda bunlar birkac ogune cikinca yanaklari kizardi.pul pul puturlu oldu.once anlamadim.sakalli biyikli optuler.ondan oldu dedim.neden sonra mamalardan oldugunu anladim.cunku her verdigimde kizariypr birkac gun vermeyince iyilesmeye yuz tutuyordu.sonunda once kavanoz mamayi sonra devam sutunu kestim.normal taze sut verdim.cocugun yuzunde hicbir kizariklik kalmadi.anladigim su ki hazir mamalar in zamanla vucutta biriktirdikleri seyler alerjiye sebep oluyor

Benim oglumun yuzunde de kizarikliklar olmustu.5 aylikken sutum bitince azar azar hazir mama ve kavanoz mama vermeye baslamistim.ilk baslarda sorun yoktu.sonra seyahat esnasinda bunlar birkac ogune cikinca yanaklari kizardi.pul pul puturlu oldu.once anlamadim.sakalli biyikli optuler.ondan oldu dedim.neden sonra mamalardan oldugunu anladim.cunku her verdigimde kizariypr birkac gun vermeyince iyilesmeye yuz tutuyordu.sonunda once kavanoz mamayi sonra devam sutunu kestim.normal taze sut verdim.cocugun yuzunde hicbir kizariklik kalmadi.anladigim su ki hazir mamalar in zamanla vucutta biriktirdikleri seyler alerjiye sebep oluyor

Cnm aslinda o sekilde degerlensirmemeli belkide bebeginin mama icerisindrki bi besine karsi aleejisi vardir mesela oglym 6 ay boyinva sadece aanne sutu aldi ve tam 2 ayllikken yasadiklarini yasamaya basladim zamab zaman cogalip zaman zaman aZaliyordu anladimki ben yumurta yedigimde kabaiyo ek gidalarada gecinde kesinlesti ben yumurtayo hayatimdan cikardim

gecmis olsn canm benm kizm4,5 yasinda 1,5 senedr bacak arkasnda var krem kullannca geciyo surmeynce geri kizarark tekrarliyo gecen gun baharatli cips yedi dikkatimi cekti back arkasi kizarms aci kasiniyo dedi ben baharattn kaynaklndgni dusunuyrm birde egzama bulguru sogani sarmsagi sevmz tekrarlr bunlarada dikkatedin derm

Benim oglum da yaşadı bunlari.tek bi çözümü var deterjanlar dan uzak dursun.piyasadaki şampuanları kullanmayın eczanelerde olan medical ürünleri kullanın.çamaşırlarını sabun tozu ile yıkayıp mutlaka ekstra durulama yapın.kendi kiyafetleriniz ekstra durulansin.evin tozunu boş su ile alin deterjan yok.hali koltuk temizliğinde doğal urun kullanın.asla anne parfüm kullanmasin.el yuz kremi kullanmasin.kısa süreli banyo yapılsın. Odasi bolca havalansin.bir de sut alerjisi var mi bakılsın.cilt üzerinden yapılan alerji testleri 5 yas öncesi doğru sonuclar vermeyebilir onlara çok bakmamak lazım.kısacası deterjan dolaylı da olsa cocugu çok etkiliyor.her yıkama sonrasi ek durulama.biz böyle kurtulduk çok şükür hiç bir krem ise yaramamisti.

MERHABA ARKADAŞLAR. BENİM KIZIMDA ATOPİK EGZAMAYDI.KIZIM 22 AYLIK ŞU ANDA.5 AYLIKKKEN ÇIKTI KIZIMDA EGZAMA.KAÇ DOKTORA GİTTİK.KORTİZONLU İLAÇLAR VERDİLER.SONRA HEM ARKADAŞIM HEMDE ÇOCUK DOKTORU OLAN BİRİSİ KULLANMA BU İLAÇLARI ZARARLI DEDİ.NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM HER GÜN NEMLENDİRİCİLER ,YAĞ KARIŞIMLARI AMA YİNEDE GEÇMEDİ.BİRGÜN İBRAHİM SARAÇOĞLU EGZAMANIN TEK ÇARESİ DUT KURUSU KÜRÜ DEDİ .BENDE KIZIMA HERŞEYİ DENEDİM BUNUDA DENEYİM YAN ETKİSİ OLACAK DEĞİL YA DEDİM .PEK ÜMİTLİ DEĞİLDİM AMA DENEDİM .2 HAFTA DENEDİM VE SONUÇ ÇOK GÜZEL OLDU.ALLAH'A ŞÜKÜRLER OLSUN.6 AY OLDU .UMARIM TEKRARLAMAZ.ARADA NEMLENDİRİCİ SÜRÜYORUM KORKUDAN :)İBRAHİM BEYDEN ALLAH RAZI OLSUN ...:nazar::emir_bebek::KK16::KK8:
BEN HALA ŞAMPUANINA, DETERJANA ,BANYO SUYUNA DİKKAT EDİYORUM .TAHRİŞ EDECEK ŞEYLERDEN UZAK DURUYORUM.KIYAFETLERİ BOL SEÇİYORUM.ANLIYACAĞINIZ KORKUYORUM HALA :)

Son düzenleme:
dur kurusu kurunude anlatsaydiniz iyiydi :)

Yarım litre suyu genişce bir kapta kaynatıyorsun.kaynayınca içine 2 avuç dut kurusu atıp 5 dakika kaynatıyorsun.Ocaktan alıp biraz soğutuyorsun.dayanabileceği sıcaklığa gelince egzama ellerindeyse ellerini o kabın içerisine sokup bekliyor,vücudunda ise sürüyorsun suyu ellerinle.En önemli nokta su ne kadar sıcaksa o kadar etkili olması. Su soğunca ısıtıyorsun.15 dk devam ediyorsun bu işleme.Bu kürden sonra en az 1 saat bekliyorsun banyo ve su değmeyecek .benim kızımın koltuk altlarında dirsek içlerinde ve boynunda vardı dermatit geçti.umarım denersiniz .inş şifa olur sizede...​

Çok teşekkür ederim. Hakkaten zor bir süreç. Ben şampuan olarak Sebamed kullanıyorum. Gün aşrı yıkıyorum. Oğlumun kullandığı herşeyi dalin sıvı deterjan ve dalin hipoalerjik yumuşatıcı ile yıkıyorum. 1 aydır yumurtalı ve yumurta içeren hiçbişi yemiyorum. Süt ürünlerinden olabilir mi acaba diye düşünmeye başladım. Anne sütüm yetersiz olduğundan günde iki öğün Aptamil bebek sütü kullanıyorum. Süte alerjisi varsa bu üründe yapabilir mi acaba? Bu sitede geçmiş yıllarda yazan yorumları okudum biri HIMALAYA tuzunu banyo suyuna katmış geçirdiğini yazmış. Denesem mi?
Merhaba, Oncelikle belirtmek istedigim kizimda bende atopik cilt yapisina sahipiz. Bir cok urun denedik cogu alerji yapti ve bunlarin en basinda Dalin'in deterjan ve yumusaticisi kizimda erken farkettigimden ciddi bir sey olmadan atlattik fakat o deterjan ziyan olmasin diye kendi camasirlarimda kullandim (bende o kadar tepki vermez diye dusundum) ve 1'5 ay karnimda ciddi yaralar olustu.Dalin'in bu urunlerinde tek sorun yasayan ben degilmisim onu ogrendim.. Size tavsiyem Amway'in bebek deterjani ve yumusaticisi
. Sorunsuz 2 yasina girmek uzere kizim.

merhaba arkadaşlar
öncelikle herkese geçmiş olsun benim 3,5 yaşında oglum var oglumun yanakları çok hassas bebekliğinden beri yanaklarında pütürler minik sivilceler var bazen biraz fazlalaşıyor sonra azalıyor özellile güneşe çıkınca yanakları çok kızarıyor doktorlar tam atopik dermatit olmasada çok hassas bir cildi oldugunu söyledi ve alerji testi gibi şeylere gerak duymadılar kortizonlu kremler ve nemlendiri kullanıyor ama tam olarak geçmiyor sadece yanaklarında böyle bir problem var vücudunda yok tam egzamada değil benim içinde önerisi olan varmı teşekkürler

X