Konuşma Problemleri Bebekleriniz ne zaman konuşmaya başladı

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Her bebeğin gelişimi farklıdır kızım 3 yaşında çok anlaşılır konuşuyo yeğenim erkek 4 yaşında pek anlaşılmıyor konuşmaları. Kıyaslamayın bence 14 aylıkken kızımı çok hatırlamıyorum ama kendi çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Dil becerilerini geliştirici aktiviteler yapın şarkı söyleyin masal anlatın

kuzenimin oglu 3 yasinda konusmustu

Görümcemin kızı 21 aylık sadece baba diyor başka tek kelime yok. Acele etmeyin her çocuk farklı gelişim gösterir.

Merhaba arkadaşlar 14 aylıkken bebekleriniz konuşuyor muydu kaç kelime kullanabiliyordu
Bu aylarda iki heceli kelime olabilir. Genelde hece tekrarı olan kelimeler. Dede, baba, nene gibi. 18-24 ay arası iki kelimeli cümle beklenir. “Anne gel” gibi. 24 aydan sonra susturmak mümkün değil 😄

Benimde oğlum 15 aylık ama hiç bir kelime söylemiyor 2 yaşına kadar konuşması lazım dedi doktoru

Merhaba arkadaşlar 14 aylıkken bebekleriniz konuşuyor muydu kaç kelime kullanabiliyordu
Suan 2 yasina 2 sonra gidecek yigenim var,baba,dedi,annesini pek fazla beceremez ama söyler,amcaya amdam der,birisine cagircak olsa elimden tuta gel der,baskada birsey diyemez gel dediginde istedigi seyin oraya gtorurur IIhh der ister.
Onun abisine 4 yaşında konuştu 🤣🤣

kızım 14 aylık. anne, annane, mama, ma (su), adda, ver, teyze, gel, al diyor. oğlum da bu zamanlar bundan daha fazla konuşuyordu. genetikle ve çevreyle çok yakından alakalı

İyi günler. Öncelikle "3 yaşında konuşuruz bişey olmaz, falanca 5 yaşında konuşmuş" gibi yorumları ciddiye alıp konuyu onemsemekten vazgecmemenizi umarım. Erken çocukluk döneminde kelime hazinesi çok önemlidir. Kimi önemli uzmanlara göre zeka yerine geçer (yani bu dönemde başka türlü bir "zeka" ölçümünden etkilidir). Buraya çocuğunuz daha 14 aylıkken bunu yazmaniz ne güzel. Benim çocuğum 32 aylık. Bizim gibi her şeyi konuşuyor artik. Malesef etrafimizda, parklarda 3 yaşında konuşmayan çocuklar çok ağırlıkta. Bir sebebi pandemi nedeniyle yeterince sosyallesememe olabilir, bir diğer neden ekran! Geleyim sorunuzun yanıtına. Özellikle günlüğü açıp baktım, benim çocuğum 14 aylıkken 50-60 kelime söylüyormuş ama bazıları kendince değiştirerek. Mesela "maamun" maymun yerinde, ya da yılanı gösterip "tiss". Yani hayvan seslerini de katıyorum içine. 2 yaşına gelmeden her şeyi söylüyordu. 2 yaşa doğru mesela "yardım et, elimi tut" hatta "eve kargo geldi" diyordu. Konuştuğundan emin olana kadar hiç tv acmadik. Tablet telefon hala yok. TV sınırlı. Çok kitap okuduk doğduğundan bu yana ve konuştuk. Bu arada bebege kitap okumak 4-5 yaşındaki çocuğa okumak gibi degil tabii, yazısız kitaplarla ya da ne yazdığını dikkate almadan kitap üzerinden konuşma, karşılık vermeye başladığı aydan itibaren de "etkileşimli okuma.

17 aylik baba dede ac at digidik mama meme diyor. Konusmadan kastiniz kelime bazli mi cumle kurma mi?

En erken ne zaman konuşabilir?
O çocuktan çocuğa değişir benim kızım 18 aylık net konuşuyordu şarkılar söylüyordu sohbet ediyorduk ama oğlum daha geç konuştu.en azından 12.ayda tek kelimeleri olmalı.anne, baba,abla,ver,git gel,aç....gibi.ama.dedigim gibi kimi çocuk 12.ayda 50 kelime kullanır kimisi 3
Eğer iki kelimeli cümleleri diyorsaniz da iki yaşında iken başlamalı diyorlar

Kelime kartları hazırlayıp kelime çalışması yapabilirsiniz. Eğlenirken daha çok öğreniyor çocuklar bol şarkı görsellerle destekleyerek kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz. Onunla yaptığınız her şeyi anlatın, bol bol konuşun, o tekrar etmese de. Oğlum şu an tüm trafik kurallarını biliyor mesela. Bir de kıyaslamayın 2 yaşın da hala bir ilerleme görmüyorsanız bir uzmana danışın. Örneğin; Benim oğlum 13-14 aylıkken anne meme ver dedi, fay hattı tek sefer de kırıldı sanırım sonra pek bir şey demedi. Öyle ki fiiller ne kadar düzgünse nesneler o kadar anlamsızdı, her kelime yerine kendince bir şeyler türetiyordu. Şu an 5 yaşında özgün konuşma bozukluğu var eylülden beri terapi görüyor, ve bu dediğimi duyan terapist ya inanmıyor ya da bunun konuşma olmadığını konuşmuş olsa bu durumu sürdürmesi gerektiğini söylüyor. Yani çocuğun edindiği kelimeyi sıklıkla ve doğru yerde kullanabilmesi gerekiyor.
Bir de not alın, çocuğunuzla ilgili gelişmeleri yakından takip etmek için emin olun çok iyi oluyor.

X