Bebekte böbrek genişlemesi down sendromu, amniyosentez ?

hanpare

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2016
206
56
Merhabalar detaylı usg sonucunda her şey temiz fakat iki böbrekte de genişlik saptandı :/ doktor da down sendromu açısından amniyosentez önerdi. Başına gelen var mı amniyosentez sıvısı almak tehlikeli değil mi ? Yaptıran varsa yazabilir mi.

Bebek erkek mi ? Bnim oğlumda da detaylı ultosyn da böbrek büyümesi çıktı, doktrum genelde erkek bebeklerde olur çok büyük değil kontör edicez her hafta dedi ve doğumdan sonra da gözetim edicez dedi doğdu geçmedi büyümesi 6 aylıkken sünnet oldu geçti. Oyuzden cinsiyetini sordum yanlış anlamayin

Bebek erkek mi ? Bnim oğlumda da detaylı ultosyn da böbrek büyümesi çıktı, doktrum genelde erkek bebeklerde olur çok büyük değil kontör edicez her hafta dedi ve doğumdan sonra da gözetim edicez dedi doğdu geçmedi büyümesi 6 aylıkken sünnet oldu geçti. Oyuzden cinsiyetini sordum yanlış anlamayin
Yok benim kız bebek ve evet genelde erkek bebeklerde oluyormuş bende anlamadım sebebini

Yok benim kız bebek ve evet genelde erkek bebeklerde oluyormuş bende anlamadım sebebini
Benim ilk hamileğimde kızımın iki böbreğinde de genişleme vardı. Sağlıklı doğdu çok şükür. Doğum sonrası ultrasonla takip edildi. 1 yaşa doğru düzeldi.

Kaç mm genişliğindeydi acaba ? Size de test önerdi mi doktor
Tam değer hatırlamıyorum ama genişleme vardı. Takip eden doktorum Down sendromu riskinin arttığını söylemişti. Ben birkaç doktora daha gitmiştim. Biri çok önemli olmadığını söylemişti. Başka biri de down sendromunda tek taraflı genişlemenin olduğunu söyledi.

Merhabalar detaylı usg sonucunda her şey temiz fakat iki böbrekte de genişlik saptandı :/ doktor da down sendromu açısından amniyosentez önerdi. Başına gelen var mı amniyosentez sıvısı almak tehlikeli değil mi ? Yaptıran varsa yazabilir mi.
merhaba bana da bugün aynı şeyi söylediler ikiz bebeklerim olacak inşallah biri kız biri erkek böbrek büyümesi kız bebekte görüldü her iki böbrekte büyüme görüldü ikili testim temiz çıkmasına rağmen genetik hastalıklara yol açar dedi yani down sendromu vs dr dan çıktığımdan beri gözyaşlarımı tutamıyorum
Siz doğum yaptınız mı ,, bebeğiniz sağlıklı doğdu umarım ?? Böbrek genişlemesi geçmiştir inşallah

merhaba bana da bugün aynı şeyi söylediler ikiz bebeklerim olacak inşallah biri kız biri erkek böbrek büyümesi kız bebekte görüldü her iki böbrekte büyüme görüldü ikili testim temiz çıkmasına rağmen genetik hastalıklara yol açar dedi yani down sendromu vs dr dan çıktığımdan beri gözyaşlarımı tutamıyorum
Siz doğum yaptınız mı ,, bebeğiniz sağlıklı doğdu umarım ?? Böbrek genişlemesi geçmiştir inşallah
Detaylıya girdiğimde benim bebeğimde de vardı. Bir böbreğinde genişleme kalbinde de ufacık bir delik. Hem detaylı doktorum hem de takipli olduğum doktor hiçbir şekilde kafaya takılacak bir durum olmadığını söylediler. Çoğu bebekte de görülüyormuş dediler. Hatta ben fazlaca takınca takipli olduğum doktor kızmıştı o derece önemsiz demişti. Bebeğim doğduğunda genişleme geçmişti. Kalpteki delik vardı hala ama o kadar önemsiz ki 1 sene sonra kontrole getir dediler. Bebeğim çok da sağlıklı. Hiçbir zaman da down sendromlu olabilir demediler. Doktorlar korkutmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Hepsi para tuzağı. Sadece böbrek genişlemesi ile down olabilir denmesi aşırı acımasız. Ayrıca hiçbir bulgu yokken bile downlu doğabilir. Bir çok bulgu olmasına rağmen de çok sağlıklı doğabilir. Sen tevekkül et Allah’ın izniyle çok da sağlıklı, minnoş bir kızın olacak inşallah 🌸🫶🏻

X