Bebekte sallanma biryere dalmis gibi bakma ismine tepki vermeme bilgisi olan varsa lütfen yazsın

Bebegim 10.5 aylık 4m aydan sonra dizlerinin ustunde kopek pozisyonunda ileri geri sallanma başladı bu hareketi yaparken kafasini beşiğine vuruyordu bu sallanma hareketi devam ediyor şuan kafasini vurarak yapmıyor. Ayaklanmaya başlamasıyla birlikte ileri geri sallanma ayaktaykende başladı. Mama sandalyesinde ve bebek arabasindaykende ileri geri cok sert sallaniyor başını vuruyor ama yinede devam ediyor. Bunlarla birlikte ismine tepki vermediğini fark ettim uzaktan seslendigimde sadece bi ses geldigi icin dönüyor ama yanindayken ismiyle seslendigimde dönüp bakmıyor bunlarin disinda fark ettigim baska seylerde var bir yere dalıyormus gibi bir sure bakıyor, kollarini asagi yukari kanat çırpar gibi hareket yapıyor, tik gibi agzini cok hafif kaydırıyor ve eline araba verdigim zaman sadece tekerleklerini döndürüyor bunlari yasayan yada bilen var mi lutfen yardimci olun cok korkuyorum bebegime bisey olmasindan
Arkadaşımın kızına atipik otizm teşhisi konuldu...İleri geri sallanma,bende mesela görüştüğümüzde 6-7 kere seslendim ismiyle bakmıyor..Hatta sanki odada kimse yokmuşcasına gülüyor,alkış yapıyor..Zıplıyor,sallanıyor dediğiniz gibi sıralama yapıyor oyuncakları...

Önce psikiyatriyle başlayın o sizi götürmeniz gereken eğitimler hakkında bilgilendirecektir..Buarada 3 yaşına geldi 7 ay sonra 4 olacak henüz konuşamıyor..Ama sıkı eğitimlerle herşey güzel olur..Yeter ki kafaya koyun..

Buarada arkadaşım çocuğu ekrana maruz bıraktığı için sanırım asıl nedenlerden biri şuan bu gözüküyor..Evde kavga-gürültü vs.de etkileyebiliyormuş..

Alkis yapmayi ogretiyordum 2 gun once kendisi yapmaya başladı dunden beri baş baş yapıyor bize karşı çok güleç özellikle uyandığında odaya girdigimde sevinçten zıplıyor gülücük atıyor ama sevindiginde de ileri geri hareketini yapıyor onu güldürmek icin yaptiklarimizi anlıyor gulerek tepki veriyor babasi yanima getirdiğinde beni gorunce cok seviniyor guluyor adimlamaya başladı kendi kendine tutunmadan bikac adim atınca bravo aferin diyerek alkış yapiyorum buna alıştı galiba bikac adim atinca tebrik edecek miyim diye bazen dönüp bakıyor disarda insanlara karşı cok gulec hatta kendisine bakmayana sesler cikarip dikkatini cekmeye calisiyor cekincede gülücük atmaya başlıyor iletişimle ilgili bunlari soyleyebilirim. Bugun tanidigimiz bir cocuk psikiyatirla görüştük bulgularimi soyledim otizm bulgularina benziyor ama teşhis koydugumu dusunmeyin dedi bilmiyorum inanin gorseniz o kadar guzel bir cocuk ki bi bakan bi daha bakiyor cok güleç cok mutlu bi bebek ama boyle bisey varsa da 1.5 yasina kadar takip ediliyormus tedavi verilmiyormus ve beni en cok üzen engelli raporu veriliyormus doktorun söylediklerinden sonra dunya başıma yıkıldı ne yapacagimi bilmiyorum
Bence sakın olun bazı bebekler dış acısını bastırmak için kafasını vurulmuş arkadaşım bir yaşına kadar çıldırdı işte gözü dalıyor benimle ilgilenmiyor cok sinirli falan diye sabrı hergunere götürdü otizm şüpheli demisti 14 aylıkken falan tekrar kontrole goturduler otizm riskinden çıktı beni instagramda takip etme bi daha da gelmeyin bu arada 1 yaa doğum günü videosunu atmisti orda çocuk sevindi ve kanat cirpmisti bende oğlumda otizmmi diye delirmiş bir anneyim çocuğum otizm falan değil dehb dedi doktor ama öğretmeni çok memnun 1.sinifa gidiyor ve okuma mantığını çözen ilk çocuklardan arkadaşlarıyla da gayet uyumlu inan oğlumun da çok garip hareketleri vardı hatta sinirlenince kafasini yere vururdu ama doktor bazı cocuklarin bunu yaptığını söyledi lütfen kendini üzme sadece bebeginle ilgilen bu arada arkadaşım iki yaşında sabrı beye yine götürdü ve adam lütfen baba vi daha gelme bu çocuk yasitlarindan ileride demis

Diz üstünde durup sallanma benim oğlumda yaptı şimdi 9 aylik ama 4-5aylikken yaptı sürünüyordu diz üstünde durup bir süre yaptı sonra emekledi. Al ver yapıyor mu sonuçta buda komut
Al ver yapmiyo veya top atiyorum sonra ona diyorum hadi sende at diye atmiyo ama sallanirken hayir uras dediğimde duruyo ardindan tekrar sallaniyo hayir dediğimde durup beni anliyo ve dinliyo yada hikaye okurken gözlerimin icine bakiyo goz teması var dun ozel egitim merkezine gittik ordaki uzmanlar bazı bulgular oldugunu ama otizm varsa da hafif seyreden bir durum olabileceğini söylediler cunku etrafiyla iletişimi odayi incelemesi var guldurmek istedigimizde yaptiklarimiza gülüyor bizi guldurdugunu fark ettiginde tekrar guldurmek icin ayni hareketi yapiyor dun cok tatli bi gulus attı bizde asimle hosumuza gittigini belli ettik bunu anlayinca ayni gulusu sirf bizi güldürmek icin tekrar tekrar yapti kendi dunyasinda yasayan bi çocuk degil ama bazi bulgular sallanma veya oyun oynarken kendi halinde oynama komut almama gibi durumlar dikkatlerini cekti ve risk olabilir ama cok kucuk oldugu icin teshis etmek cok zor dediler

Cok gecmiş olsun, Allah yardımcınız olsun. Maşallah bebeğiniz minik bir savaşçıymış her şeye rağmen mücadeleyi bırakmamış. Sizin psikolojiniz ve bu yaşadıkları mutlaka etkilemiştir ama bebeklerimiz düşündüğümüzden cok daha güçlü emin olun. Dediğim gibi ekranı hayatınızdan tamamen cıkarın, etkinlik yapın mutlaka yaşıtlarıyla bir araya getirin.
Hastanede yattiginda cok huzursuzlandi defalarca kan aldilar ve damar bulamadiklari icin 1 saat uğraştılar heryerini delik deşik ettiler o arada sakinlesmesi icin video acmak zorunda kaldim hava verilirken durmuyordu ama hava almak zorundaydi durmasi icin yine mecburen açtım yoksa asla izin vermiyo ve doktor cigerinde lekelenme oldugunu soyledi hava almasinin şart oldugunu soyledi mecbur kaldım açmaya bu sure icinde cok etkilendi ama bu bahsettiğim hareketler daha once de vardi dun ozel egitim merkezine goturduk ve cocukta ciddi bisey gormediklerini otizm varsada cok hafif seyreden bir durum olabilecegini soylediler cunku etrafiyla iletisimi cok guzel gulucuk saçıyor

Vakit kaybetmeden doktora goturun bi sorun varsa erken mudahele cok onemli yoksada en azindan icinizdeki acabalardan kurtulmus olursunuz benim teyzemin torununada otizm teshisi koydular ne kadar erken fark edilirse o kadar iyi
10.5 aylikken fark etmemizin cok iyi oldugunu söylediler bu kadar kucukken fark etmek zor oluyormus ama bebegimle surekli beraberim ve saglik konusunda cok hassasim surekli izlerim gozlemlerim ayin 10 unda cocuk psikiyatri randevumuz var gittigimizde hersey daha net olacak diye dusunuyoruz cunku suan teşhis konulamadi sadece riskli dendi

7 aylik oglum var tarif ettiginize gore dizlerinin uzerine duruyo ve totoyu ileri geri yapiyodur ,suan benim oglumda oyle yapiyor ve 1 ay oluyo yapali ,gecen hatta doktorun yanindaykende yapti cok iyi dedi bundan sonra 4 ayak uzerinde surunmeye baslicakmis. Ismiyle tam olarak benimkide bakmiyo daha, uyandiginda cok tepinen bir cocuktur ayaklarini one dogru tepiyo habire, hatta tepinmesinde geceleri uzerini bien aciyo o sekil. Oyuncak konusunda cok dikkat etmedim ama oyuncaklarla 1 saat nerdeyse oynayan bir cocuk kendisi. Yani gozle bakilinca benim oglumda nerdeyse ayni harekelteri veriyor ama doktor kontrolumuzde hersey normal cok iyi ilerliyor diyo doktor . Sizde korkmayin insallah birsey olmaz 🤗
Benim bebegim 10.5 aylik ve 1 oyuncakla maksimum 5 dakika oynar cok hızlı sıkılıyor ve baska oyuncağa geciyor sizin bebeginiz ayni oyuncakla mi 1 saat oynuyor acaba

Diz üstünde durması normal,emekleme başlangıcı.Uykuya geçmek istememe ya da uyku sayısını düşürmesi,uyurken ses çıkarması gayet normal.Tekerlegi çevirmesi kol cirpmasi ve kıyafet degistirirken kasılması normal değil.Bizim doktorumuz 2 aylık kontrolünde sosyal gülümsemeyi sordu.Aslinda otizm 2 aylıktan itibaren aşama aşama belirti veriyor.Bir arkadaşımın arkadaşının bebegime 9 ya da 10 aylıktı teşhis konulup tedaviye başlandığında.O zaman çok şaşırmıştım bundan 7 yıl önceydi...
Benim bebegim icin henuz teshis koyamadilar cunku sosyal gulumsemesi var etrafiyla ilgili farkli bi ortama girdiginde her yeri inceler tanidik tanımadık herkese gulucuk atar oynamayi bilmediginden mi bilmiyorum ana eline too verip

Bu arada ilk cocugumda otizmden çok şüphelendim.En ünlü psikiyatristlere götürdüm...Yok dediler .Bir türlü ikna olmadım...Ama büyüdükçe normallesti oğlum..Yani şimdiden çok kafanıza takmayın zaten bir sıkıntı varsa doktor bilir.Uzulmeyin ben de çok boş yere üzüldüm,sizi anlıyorum.Lutfen bebeğin yaninda TV izlemeyin,bebeğe de asla bir şey izletmeyin.,..İnanın çok çok etkiliyor
Eline top verip once kendim atiyorum sonra hadi sende at dedigimde atmiyor veya bizi taklit etmiyor biz onu taklit ettigimizde hosuna gidiyor hatta gulelim diye defalarca yapiyor goz kontagi var ama bazen bana bakarken bakislarinin donuklastigini fark ediyorum kenara cekildigimde oylece donup kalmis gibi duruyor seslenince kendine geliyor ve salanma var ama bi yandan da hayir uras dediğimde duruyor sallamıyor tabi sonra yine başlıyor ama hayir dediğimde durmasi beni dinledigini gösteriyor bu yuzden cok ikilemde kalıyorum yaptığı iyi şeylerde otizm degil diye dusunurken bazi yaptiklarinda da otizm belirtisi gosteriyo diyorum kendi kendime o yuzden hep ikilemdeyim

Arkadaşımın kızına atipik otizm teşhisi konuldu...İleri geri sallanma,bende mesela görüştüğümüzde 6-7 kere seslendim ismiyle bakmıyor..Hatta sanki odada kimse yokmuşcasına gülüyor,alkış yapıyor..Zıplıyor,sallanıyor dediğiniz gibi sıralama yapıyor oyuncakları...

Önce psikiyatriyle başlayın o sizi götürmeniz gereken eğitimler hakkında bilgilendirecektir..Buarada 3 yaşına geldi 7 ay sonra 4 olacak henüz konuşamıyor..Ama sıkı eğitimlerle herşey güzel olur..Yeter ki kafaya koyun..

Buarada arkadaşım çocuğu ekrana maruz bıraktığı için sanırım asıl nedenlerden biri şuan bu gözüküyor..Evde kavga-gürültü vs.de etkileyebiliyormuş..
Benim bebegim biri uzaktan seslendiginde bakiyor yanindayken ilgilenmiyor etrafindaki seslere karşı duyarlı beklemedigi bi ses gelirse hemen döner bakar. Oyuncaklarını siralamiyor ama zıplama ve sallanma var

Bence sakın olun bazı bebekler dış acısını bastırmak için kafasını vurulmuş arkadaşım bir yaşına kadar çıldırdı işte gözü dalıyor benimle ilgilenmiyor cok sinirli falan diye sabrı hergunere götürdü otizm şüpheli demisti 14 aylıkken falan tekrar kontrole goturduler otizm riskinden çıktı beni instagramda takip etme bi daha da gelmeyin bu arada 1 yaa doğum günü videosunu atmisti orda çocuk sevindi ve kanat cirpmisti bende oğlumda otizmmi diye delirmiş bir anneyim çocuğum otizm falan değil dehb dedi doktor ama öğretmeni çok memnun 1.sinifa gidiyor ve okuma mantığını çözen ilk çocuklardan arkadaşlarıyla da gayet uyumlu inan oğlumun da çok garip hareketleri vardı hatta sinirlenince kafasini yere vururdu ama doktor bazı cocuklarin bunu yaptığını söyledi lütfen kendini üzme sadece bebeginle ilgilen bu arada arkadaşım iki yaşında sabrı beye yine götürdü ve adam lütfen baba vi daha gelme bu çocuk yasitlarindan ileride demis
Bebegim suan 10.5 aylik Dislerini yeni cikarmaya başladı biraz gec cikardi ama yataginda dizlerinin ustunde sallanip kafasini vurmasi 4 aylikkendi o yuzden dişe baglayamiyorum. Benim bebegimde de goz dalmasi var biseyi istemiyorsa yada yaptigimdan rahatsiz olduysa cok sinirleniyor yumruklarını sıkıp çığlık atıyor o kadar fazla sinirleniyor. Galiba kanat cirpma hareketini bazi bebeklerde normal olarak yapabiliyor baska cocuklarda da görmüştüm otururken ellerini omuz seviyesine kadar kaldirip dizlerine vuruyor ama surekli yapmiyor ara ara yapiyor. Sallanma harekerini cok yapıyor ama hayir uras dediğimde duruyor bizimle iletişimi cok guzel ama uzaktan seslenirsem bakar yakindan seslenirsem cogu zaman bakmiyor ama bak burda ne varmisss dediğimde donup bakıyor yani o kadar ikilemde kaliyorum ki ne yapacağımi sasirdim

Benim bebegim 10.5 aylik ve 1 oyuncakla maksimum 5 dakika oynar cok hızlı sıkılıyor ve baska oyuncağa geciyor sizin bebeginiz ayni oyuncakla mi 1 saat oynuyor acaba
Canım çocuklar bu dönemde zaten dikkatleri dağınık oluyor bir saat aynı şeyle nasıl ilgilensin

Yok tabiki 1 oyuncakla 1 saat oynamiyor deyiserek oynuyo

Canım çocuklar bu dönemde zaten dikkatleri dağınık oluyor bir saat aynı şeyle nasıl ilgilensin
Bebeğimde fark ettigim seylerden biride benimle oynamamasi kendi halinde oynuyo ben katilmaya calistigimda istemiyor gibi hissediyorum mesela renkli toplar getiriyorum onun eline bi tane veriyorum kendim topu ileri atiyorum hadi sende at diyorum ama atmiyor defalarca deniyorum yapmiyor yada arabayi on dogru itiyorum hadi sende bana dogru it diyorum ama arabayla kendi halinde oynuyor işaret ediyor ama al ver yaptigimda aliyor vermiyor 10.5 aylik bebekte bu normal mi bilmiyorum

Bebegim suan 10.5 aylik Dislerini yeni cikarmaya başladı biraz gec cikardi ama yataginda dizlerinin ustunde sallanip kafasini vurmasi 4 aylikkendi o yuzden dişe baglayamiyorum. Benim bebegimde de goz dalmasi var biseyi istemiyorsa yada yaptigimdan rahatsiz olduysa cok sinirleniyor yumruklarını sıkıp çığlık atıyor o kadar fazla sinirleniyor. Galiba kanat cirpma hareketini bazi bebeklerde normal olarak yapabiliyor baska cocuklarda da görmüştüm otururken ellerini omuz seviyesine kadar kaldirip dizlerine vuruyor ama surekli yapmiyor ara ara yapiyor. Sallanma harekerini cok yapıyor ama hayir uras dediğimde duruyor bizimle iletişimi cok guzel ama uzaktan seslenirsem bakar yakindan seslenirsem cogu zaman bakmiyor ama bak burda ne varmisss dediğimde donup bakıyor yani o kadar ikilemde kaliyorum ki ne yapacağımi sasirdim
Canim inan çok kucuk bu arkadaşımın bebeginde de göz dalmasi vardı cok sinirli diyordu sonuç suan yasitlarindan üstün tabiki gotur takibini yaptır ama kendini yiyip bitirme kesin otizm diye dusunme

Bebeğimde fark ettigim seylerden biride benimle oynamamasi kendi halinde oynuyo ben katilmaya calistigimda istemiyor gibi hissediyorum mesela renkli toplar getiriyorum onun eline bi tane veriyorum kendim topu ileri atiyorum hadi sende at diyorum ama atmiyor defalarca deniyorum yapmiyor yada arabayi on dogru itiyorum hadi sende bana dogru it diyorum ama arabayla kendi halinde oynuyor işaret ediyor ama al ver yaptigimda aliyor vermiyor 10.5 aylik bebekte bu normal mi bilmiyorum
Tabiki normal al ver yapamaması işaret parmağını da erken kullanmış

Tabiki normal al ver yapamaması işaret parmağını da erken kullanmış
Bugun parka goturdum yolda giderken gordugu kopeklere kedilere cok heyecanlandi parktaki oynayan çocukları goruncede cok heyecanlandi butun cocuklari izledi hatta dedesiyle yakalama oyunu oynayan bi cocuk vardi kucagimdan onlara dogru atıldı kendisiyle konusan bi kadin vardi cok hosuna gitti baya guldu otizmli bi cocuk bunlari yapar mi bildigim kadariyla etrafindaki kimsenin farkinda olmazlarmis kendi hallerinde olurlarmis hic oyle degil

Bugun parka goturdum yolda giderken gordugu kopeklere kedilere cok heyecanlandi parktaki oynayan çocukları goruncede cok heyecanlandi butun cocuklari izledi hatta dedesiyle yakalama oyunu oynayan bi cocuk vardi kucagimdan onlara dogru atıldı kendisiyle konusan bi kadin vardi cok hosuna gitti baya guldu otizmli bi cocuk bunlari yapar mi bildigim kadariyla etrafindaki kimsenin farkinda olmazlarmis kendi hallerinde olurlarmis hic oyle degil
Önemli olan iletişim bebeğini incelemeyi bırak bence onunla bol bol oyna vakit geçir aylik kontrolüne gotur tamm

Bu arada bazı bebekler cana yakın oluyor benim komşumun ikizleri vardi 12 aylıkken eşimi ilk defa görmelerine rağmen baba baba etrafında dolaniyorlardi şuanda büyüdüler gayet normaller