Bekarlık soyadıma dönmek istiyorum

Namutenahii

"Direnenler yaşar"
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2016
3.293
5.812
Merhaba kızlar
6 senelik evliyim, şuan sadece eşimin soyadını kullanıyorum.
Evlendiğim günden beri eşimin ailesi ile sorunlar yaşıyoruz şimdi uzun uzun anlatmayacağım bunları ama hem bana hem de benim aileme çok saygısızlık yaptılar.
Bu süreçlerde eşim kah benim yanımda kah ailesinin yanında durdu, çok arada kaldı, geçen 6 sene sonunda şuan eşim çoğunlukla benim yanımda bana hak veren bir pozisyonda ve eşimin ailesine gitmek istemezsem gitmiyorum görüşmek istemezsem görüşmüyorum, eşim kabullendi artık.
Benim sorunum şu.
Ben eşimin ailesinin soyadını taşımaktan rahatsızım.
Akademisyen olarak çalışıyorum, gittiğim kongrelerde sunum yaptığım yerlerde yazdığım makalelerde kitaplarda hep Dr. X olarak görünüyorum, yani bazen adımla değil sadece soyadımla hitap ediliyor, akademik başarım sanki bu sülaleye atfediliyormuş gibi hissediyorum, benim aileme onca hakaret ve haksızlık yapılmışken ailemin soyadını taşımıyorum bu benim canımı sıkıyor.
Diyeceksiniz belki şimdi, kendi soyadını da beraber kullan. Ama ona bile tahammül edemiyorum. Erkekler evlendiği zaman da boşandığı zaman da soyadı meselesiyle uğraşmıyor. Medeni duruma göre bi yüzük takıp çıkartıyorlar. Ama kadınlar bi evleniyor her yerden her kurumdan tek tek uğraşıyor bi boşanıyor yine her yerden uğraş. Bana bunlar hiç adil gelmiyor bide sevmediğim sülale olunca hepten zoruma gidiyor.
Eşimin düşüncesi şu o benim kararıma saygı duyuyor soyadını değiştirebilirsin benim için sorun yok dedi.
Ama gerçek duygusu bu mu ya da belki şuan ona da sorun değilmiş gibi geliyor ama bunu yaparsam zamanla sorun haline getirir mi emin olamıyorum.
Ama yapmazsam da içimde kalacak.
Soyadımı her gördüğümde rahatsız oluyorum.
Bazı arkadaşlarım da iş yerinde boşandığını sanacaklar dedi. Kimle evli olduğun belli olmayacak diyenler de oldu.
Aile bütünlüğü olayına inanmıyorum yani eşimle beni bağlayan bir soyadı değil zaten.
İlerde çocuğum olursa babasının soyadını alsın ailede bir tek benimki farklı olsun sorun değil. Şimdiki çocuklar alfa kuşağı artık her şeyi anlıyorlar bunun sorun olacağını hiç sanmıyorum.
Sizce içimden geleni yapayım değil mi cesaret arıyorum biraz :)

Son düzenleme:
Merhaba kızlar
Evlendiğim günden beri eşimin ailesi ile sorunlar yaşıyoruz şimdi uzun uzun anlatmayacağım bunları ama hem bana hem de benim aileme çok saygısızlık yaptılar.
Bu süreçlerde eşim kah benim yanımda kah ailesinin yanında durdu, çok arada kaldı, geçen 6 sene sonunda şuan eşim çoğunlukla benim yanımda bana hak veren bir pozisyonda ve eşimin ailesine gitmek istemezsem gitmiyorum görüşmek istemezsem görüşmüyorum, eşim kabullendi artık.
Benim sorunum şu.
Akademisyen olarak çalışıyorum, gittiğim kongrelerde sunum yaptığım yerlerde yazdığım makalelerde kitaplarda hep Dr. X olarak görünüyorum, akademik başarım sanki bu sülaleye atfediliyormuş gibi hissediyorum, benim aileme onca hakaret ve haksızlık yapılmışken ailemin soyadını taşımıyorum bu benim canımı sıkıyor.
Diyeceksiniz belki şimdi, kendi soyadını da beraber kullan. Ama ona bile tahammül edemiyorum. Erkekler evlendiği zaman da boşandığı zaman da soyadı meselesiyle uğraşmıyor. Medeni duruma göre bi yüzük takıp çıkartıyorlar. Ama kadınlar bi evleniyor her yerden her kurumdan tek tek uğraşıyor bi boşanıyor yine her yerden uğraş. Bana bunlar hiç adil gelmiyor bide sevmediğim sülale olunca hepten zoruma gidiyor.
Eşimin düşüncesi şu o benim kararıma saygı duyuyor soyadını değiştirebilirsin benim için sorun yok dedi.
Ama gerçek duygusu bu mu ya da belki şuan ona da sorun değilmiş gibi geliyor ama bunu yaparsam zamanla sorun haline getirir mi emin olamıyorum.
Bazı arkadaşlarım da iş yerinde boşandığını sanacaklar dedi. Kimle evli olduğun belli olmayacak diyenler de oldu.
Aile bütünlüğü olayına inanmıyorum yani eşimle beni bağlayan bir soyadı değil zaten.
İlerde çocuğum olursa babasının soyadını alsın ailede bir tek benimki farklı olsun sorun değil. Şimdiki çocuklar alfa kuşağı artık her şeyi anlıyorlar bunun sorun olacağını hiç sanmıyorum.
Siz bilirsiniz. Dava yoluyla oluyor bildiğim kadarıyla. Denk gelmedim henüz.

Merhaba kızlar
Benim sorunum şu.
Akademisyen olarak çalışıyorum, gittiğim kongrelerde sunum yaptığım yerlerde yazdığım makalelerde kitaplarda hep Dr. X olarak görünüyorum, akademik başarım sanki bu sülaleye atfediliyormuş gibi hissediyorum, benim aileme onca hakaret ve haksızlık yapılmışken ailemin soyadını taşımıyorum bu benim canımı sıkıyor.
Birilerine kızdınız diye soyadınızı değiştirmek mantıksız ,ilerde belkide sorun teşkil etcek 🤷 bu benim kendi düşüncem , tabiki sizin kararınız önemli 🥰

Ben eşimin soyadını aldım ama bazı sertifikalarım oluyor workshoplar eğitimler alıyorum kızlık soyadımı yazdırıyorum hepsine sadece kimlikte böyle tabi sizin akademik olduğu için otomatik geçiyordur eş soyadı , bence de değiştirin eşinizle konuştunuz mu ne diyor?

Birilerine kızdınız diye soyadınızı değiştirmek mantıksız ,ilerde belkide sorun teşkil etcek 🤷 bu benim kendi düşüncem , tabiki sizin kararınız önemli 🥰

Soyadımı değiştirmiyorum aslında, değiştirdiğim soyadımı eski haline getiriyorum:) teşekkür ederim yorumunuz için 😊

Bu kanun yeni çıktı diye biliyorum.
Valla o kadar emek verip ortaya güzel bir iş çıkarıyorsunuz.
Sonra bu işe her baktığınızda sizi rahatsız etmesi kadar kötü bir şey yok diye düşünüyorum.
O yüzden durmayın ve değiştirin.
Boşandığınızı düşünebilirlermiş, düşünsünler.
Düşünenleri aydınlatıverirsiniz, olur biter. Hem böylece diğer kadınlara da örnek olabilirsiniz.
Eşiniz zamanla sorun haline getirebilirmiş, getirsin. Bu kadar şeyden ego yapıp sorun haline getirecekse bu onun sorunu olur. Üstesinden de gelmenin bir yolunu bulur eninde sorunda.
Çocuğunuz sizi farklı bir soyadla görerek büyürse onun normali bu olur.
Hem nasıl ki iki soyadı kullanan kadınlar var, zamanla toplumda kendi soyadını kullanmayı tercih eden kadınlar da artacaktır.
İnsanlara ilk başta garip gelse de bir süre sonra herkes alışır, rahat olun.
İçinizden geldiği gibi yapın, gerisini de boşverin bence.
Su akar yolunu bulur.

Ben eşimin soyadını aldım ama bazı sertifikalarım oluyor workshoplar eğitimler alıyorum kızlık soyadımı yazdırıyorum hepsine sadece kimlikte böyle tabi sizin akademik olduğu için otomatik geçiyordur eş soyadı , bence de değiştirin eşinizle konuştunuz mu ne diyor?

Eşim saygı duyuyor istediğini yapabilirsin diyor. Ailesinin yaptığı şeylerden dolayı o da rahatsız o yüzden hak veriyor.

Mesela birine kızdığım için değilde alışamadığım için değiştirmek isterdim 😊 soyadını anladımda evlenince kütükte değişiyor çok saçma değil mi

Alışamadım ki zaten.. 6 senedir içime oturdu 😅 kütük olayı da çok saçma evet ama neyseki eşimle aynı zamanda hemşeriyiz o kısımdan yırttım gibi 🥲

Başarın niye onların başarısı olsun seven adam dert etmeyecek adam etmez ne ki yani ....ben destekliyorum yap gitsin aynı durumda olsam ben yapardım ama bana bakma ben erkeklere en iyisi olsa bile canımi vereyim diyen olsa bile hep bir pay bırakırım önce ben .....bence

X