Bende depresyon mu, yoksa motivasyon eksikliği mi var?

Bu bende de var. Bence biz bariz üşengeciz.. :KK43: yani her iş için motivasyon bekleyemeyiz ki.. Bazen de zorunluluktan yapmak gerekir. Ben hale tam aşamadım ama işe başlarsam motive olurum bunu biliyorum
Valla benimle ayni kafadansiniz 🤣😂

Ben de ise baslayinca sanki hayatima sihirli bir degnek degecekmis gibi hissediyorum 😀

Dort gozle bekliyorum ise baslamayi... ama olmuyor.

Merhaba, en kısa zamanda İyi Hissetmek isimli kitabı edinin mesela hemen sipariş verin :) Altını çize çize okuyun, alıştımaları yapın. Sizin derdinize deva olacağına eminim :) Yukarıda da bahsedilmiş ama Beyhan Budak'ı ben de yeni keşfettim, dinlemek gerçekten işinize yarar diye düşünüyorum. Şu soruyu kendinize sorun eylem mi önce gelir motivasyon mu? Cevabı hemen vereyim: eylem, o nedenle birşey yapmak için motivasyon beklemeyin yapın, deneyin görün. Kolay gelsin..
Merhaba. Psikonet yayinlarinin kitabını mi diyorsunuz? Ismini duymustum.

Nasil bir kitap? Ne anlatiyor?

Merhaba, en kısa zamanda İyi Hissetmek isimli kitabı edinin mesela hemen sipariş verin :) Altını çize çize okuyun, alıştımaları yapın. Sizin derdinize deva olacağına eminim :) Yukarıda da bahsedilmiş ama Beyhan Budak'ı ben de yeni keşfettim, dinlemek gerçekten işinize yarar diye düşünüyorum. Şu soruyu kendinize sorun eylem mi önce gelir motivasyon mu? Cevabı hemen vereyim: eylem, o nedenle birşey yapmak için motivasyon beklemeyin yapın, deneyin görün. Kolay gelsin..
Galiba sorunum su,

Ertelemis oldugum o kadar cok is var ki hangisinden baslayacagimi bilemiyorum. Bu birincisi.

Birini secsem, bu sefer de ailem bir sonraki gun baska bir secenege yogunlasmami istiyor, bu da belki endişemi arttiriyor... bu da ikincisi.

Hep aynı seyi yasiyorum, ondan bunu soyledim. Mesela bir gün ingilizceye yogunlasmak istiyorum, ertesi gun babam mutlaka "Kpss'ye iyi hazirlan" diye soyleniyor. Laftan da anlayan bir insan degil. Kaygim artiyor. Kimseye anlatamiyorum da bunu, saçma gelir millete diye.

Ben Boğa burcuyum. Biraz heveslenmek hırslanmak lazım aslında. Hayatınızı suan yaptıklarınız belirliyor maalesef. Kendiniziv hevese getirecek şeyler yapın ama depresyondayım diyip salmayın lütfen :)
Galiba depresyondayim 🙊🙈

Gerci ben depresyona girsem, ailem cikayim diye gozumun icine bakar 😂😂

Siz nasilsiniz, hirsli misinizdir? 😊

Haklisiniz. Zorlamak gerekiyor.

Yararli sey derken belgesel gibi mi?

Odami aslinda kasvetli buluyorum, bulmasina ama sanki odamdaki bir sey benim enerjimi emiyor. 🥱 anlamadim gitti.
Değiştirin, fazlalıkları atın, ufak tefek yenilik ekleyin.
Yararlı şeyler dizi bile olabilir ne izlediğinize bağlı olarak.
Günümüzde bir her an üretken olma kaygısı var açıkcası ben sağlıklı bulmuyorum. O yüzden ben boş anımda dizi izlerim ama siz zaten yatıyorsanız bir belgesel açın izleyin, yararlı bir program izleyin. Bir şeyler katar ya da bir şekilde başka şeylere ilginizin kaymasına sebep olur.

Gayet iyisin dönem dönem bizde geçtik bu yollardan üni mezunuyum 1 yıl işsiz kaldım aynı sn gbiydim işe yaramaz hssedyodm muhtaçlk duygusu vardı hep somra saçma sapan bir işe girdim yermde lise meznuda yapardı o işi asgari ücret aldm am çalştm evden uzklaşmak iyi geldi 1 sene dayandm çktm anra baska yrrlerde yne işe girdm hep iş değiştirdim dedm herhlde sn tembelsin yani bsürü iş değiştirdinn derken son girdğim yerde 7. Yılım yani demem o kü vazgeçme sabret güzel şeyler olacak inan

Gayet iyisin dönem dönem bizde geçtik bu yollardan üni mezunuyum 1 yıl işsiz kaldım aynı sn gbiydim işe yaramaz hssedyodm muhtaçlk duygusu vardı hep somra saçma sapan bir işe girdim yermde lise meznuda yapardı o işi asgari ücret aldm am çalştm evden uzklaşmak iyi geldi 1 sene dayandm çktm anra baska yrrlerde yne işe girdm hep iş değiştirdim dedm herhlde sn tembelsin yani bsürü iş değiştirdinn derken son girdğim yerde 7. Yılım yani demem o kü vazgeçme sabret güzel şeyler olacak inan
Ya gecenlerde bir kargo sirketi ile gorusmeye gitmiştim mesela ama orada konustugum IK muduru bile olmayacagina yönelik sinyaller verince ozguvenim yerle bir oldu 😣

Artik alanim disi islere bile razi oldum magaza cafe vs ama onlar bile referansla aliyormus... 😞

Çok zor bir donemden geçiyoruz, geciyorum.

Keske ben de sizin kadar sansli olsam, sacma sapan da olsa bir isim olsa. Elim ekmek tutsa. Ailemin, babamin eline bakmasam para icin...

Bende bir sorun var herhalde, her mulakatim elimde patladigina gore...

aslinda kendinizi tanimak icin iyi bir firsatiniz var.

size ne iyi gelecek deneyimleyerek ogreneceksiniz.

kimi insan tek bir hedefe odaklanir, onu elde eder sonra baska hedef koyar,
kimisi birden fazla hedef koyup gununu ona gore boler ve o sekilde ilerleme kat eder.
kimisi haftanin 2 gunu tamamen yatar, diger 5 gunu abanir,
kimisi tam tersini yapar ama ayni gelisimi gosterir,
kimisi her gun az az da olsa hedefine yonelik calisir.

deneyin bence,
kendinizi de bu yolda kesfetmis olursunuz.

ben uzun hedefler koyup takip edemiyorum ornegin, biliyorum kendimi,
ama gunluk hedefler koydugumda daha basarilabilir oluyor benim icin,
yine tek bir seye degil bir cok seye odaklanirim, ama gunumu de ona gore bolerim,

ornegin simdilerdeki hedefim her gun icin: en az yarim saat spor, en az yarim saat yabanci dil dinleme/izleme, en az yarim saat yabanci dil yazili okuma/odev yapma. Gun icinde yine en az yarim saatimi evin duzeni ve temizligine ayirma.
ben bunlari 8 saatlik calisma ve 2 cocukla yapabiliyorum,
sizin planiniza neler neler sigar.

Ya gecenlerde bir kargo sirketi ile gorusmeye gitmiştim mesela ama orada konustugum IK muduru bile olmayacagina yönelik sinyaller verince ozguvenim yerle bir oldu 😣

Artik alanim disi islere bile razi oldum magaza cafe vs ama onlar bile referansla aliyormus... 😞

Keske ben de sizin kadar sansli olsam, sacma sapan da olsa bir isim olsa. Elim ekmek tutsa. Ailemin, babamin eline bakmasam para icin...

O iş için yetersiz değil fazla olduğunuz için almamıştır

Yani alanında iş bulup gider diye yetkin elemanları da tercih etmiyorlar

Hatta gelişip yükselecek elemanı da almıyor zira uzun süre çalışırsa çok ücret isteyecek

Özel hastalere bak asistan sekretr aklnda bulunsn düzelicek inan buna mutlaka sana görede bir iş var biryerlerde vazgeçme

O iş için yetersiz değil fazla olduğunuz için almamıştır

Yani alanında iş bulup gider diye yetkin elemanları da tercih etmiyorlar

Hatta gelişip yükselecek elemanı da almıyor zira uzun süre çalışırsa çok ücret isteyecek
Nasil saçma sapan isler anlamadim gitti 🙄🙄

"E kimi alacan o zaman salak?" diye sorarlar isverene o zaman.

Ben de o kargo sirketine babamin zorlamasi ile gitmiştim zaten, o zorlamasa hic 1 km otesinden bile gecmezdim. Babam cok sabirsiz, gene iyi sabretti 2 sene issiz olmama. Ben de "bir tanidimiz var kargoda calisir misin?" deyince mahsus bir sey demedim... "Bak, is begenmiyor" gibi olmasin diye...

aslinda kendinizi tanimak icin iyi bir firsatiniz var.

size ne iyi gelecek deneyimleyerek ogreneceksiniz.

kimi insan tek bir hedefe odaklanir, onu elde eder sonra baska hedef koyar,
kimisi birden fazla hedef koyup gununu ona gore boler ve o sekilde ilerleme kat eder.
kimisi haftanin 2 gunu tamamen yatar, diger 5 gunu abanir,
kimisi tam tersini yapar ama ayni gelisimi gosterir,
kimisi her gun az az da olsa hedefine yonelik calisir.

deneyin bence,
kendinizi de bu yolda kesfetmis olursunuz.

ben uzun hedefler koyup takip edemiyorum ornegin, biliyorum kendimi,
ama gunluk hedefler koydugumda daha basarilabilir oluyor benim icin,
yine tek bir seye degil bir cok seye odaklanirim, ama gunumu de ona gore bolerim,

ornegin simdilerdeki hedefim her gun icin: en az yarim saat spor, en az yarim saat yabanci dil dinleme/izleme, en az yarim saat yabanci dil yazili okuma/odev yapma. Gun icinde yine en az yarim saatimi evin duzeni ve temizligine ayirma.
ben bunlari 8 saatlik calisma ve 2 cocukla yapabiliyorum,
sizin planiniza neler neler sigar.
Evet, vaktim bol ancak ayni gun icinde cok fazla hedefe odaklanip bitirememe gibi lanet bir özelliğim var 😬

Mesela, kucuklugumden beri cocuklarini 3-5 kursa yollayan annelere ve cocuklarına ozenmisimdir. Çünkü o annelerin o cocuklara zaman yönetimi konusunda cok buyuk bir iyilik yaptığını dusunurum. Ve tabii ki kisisel gelisime katki sagladiklarini da... bende bu acidan problemler oldugu icindir belki de.

Evet, haklisiniz nasil olacagini kendim kesfetmem gerek. O konuda lafim yok. Ama calisma sistemi konusunda saydiginiz secenekleri sorsaniz ben aklima getiremezdim 🤣 yaratıcılığım o denli öldü yani... yine de, geçtigimiz 2-3 sene once, gunluk hedeflerimi bir kagida yazip, tipki bir yapilacaklar listesi gibi takip ediyordum, o zaman bayagi verim almistim. Ama sonradan ayni verimi nedense alamadim.

Evet, vaktim bol ancak ayni gun icinde cok fazla hedefe odaklanip bitirememe gibi lanet bir özelliğim var 😬

Mesela, kucuklugumden beri cocuklarini 3-5 kursa yollayan annelere ve cocuklarına ozenmisimdir. Çünkü o annelerin o cocuklara zaman yönetimi konusunda cok buyuk bir iyilik yaptığını dusunurum. Ve tabii ki kisisel gelisime katki sagladiklarini da... bende bu acidan problemler oldugu icindir belki de.

Evet, haklisiniz nasil olacagini kendim kesfetmem gerek. O konuda lafim yok. Ama calisma sistemi konusunda saydiginiz secenekleri sorsaniz ben aklima getiremezdim 🤣 yaratıcılığım o denli öldü yani... yine de, geçtigimiz 2-3 sene once, gunluk hedeflerimi bir kagida yazip, tipki bir yapilacaklar listesi gibi takip ediyordum, o zaman bayagi verim almistim. Ama sonradan ayni verimi nedense alamadim.

vaktinizin tamamini da doldurmayin zaten,
insanin bazen tembellige de ihtiyaci var,
ama bir minimum calisma hedefi koyun ki tamamen de kopmamis olun.

Hedefiniz sure olabilir, ders calisiyorsaniz unite bitirme seklinde olabilir, kitap okurken sayfa sayisi ya da yine tek bolum bitirme olabilir.
Bu sekilde sizde de basarma hissi de olusur, ufuktaki bir hedefe ilerlemek zordur,
ama bugun su kadar sayfa okuyacagim dediginizde ve o kadar sayfayi okudugunuzda bugunun hedefi tamamdir, boylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz ve tembellik yaptiginiz zamanlari da daha cok hakettiginizi dusunursunuz.

Aklimda tutacağım, sağ olun.

Ama genelde saglikla ilgili bolumlerden olanlari almazlar mi? 🤔

Veya buro yonetimi, vs?
şu checplarda çalşan yönlendirme yada karşılamada kızlar oluyor bu tarz işlere bakın :) hastanede sıçrama kolay oluyor yükselme acısından

Merhabalar herkese.

Neyse, uzatmadan direkt konuya gireceğim.

Benim sorunum, genelde vaktimi çok boş geçirmek. Mesela, sabah kalkıyorum 11-12 gibi, kahvaltı yapıyorum, evin alınacaklarını alıyorum (ekmek vs) ve eve gelince de bütün gün TV'nin başındayım. Ailemle oturuyorum salonda. Arada ev işi olursa onları yapıyorum işte, o kadar.

Üniversite mezunu olduğum için arada iş başvurusu yapıyorum, uygun is buldukça. (2-3 ayda bir mülakata giriyorum. Rutinimdeki değişiklik, sadece bu oluyor.) Ama onun haricinde TV izle, oyun oyna. Rutinim böyle.

Belki de uzun süredir işsiz olduğum için, hayata karşı pozitif düşüncemi kaybettim, onu bilemiyorum. Hiçbir motivasyonum yok şu anda hayata karşı. İş bulabilecegime dair ümidim de yavas yavaş azalıyor, ne yapacağım inanın bilmiyorum. Bundan ötürü müdür bilinmez, canım gerçekten hiçbir şey yapmak istemiyor...

Bazen bu durumdan rahatsız oluyorum, ev ahalisi ile paylaşıyorum bunu, evdekiler de şey diyor "ne yapacaksin bütün gün evde, rutinin normal" gibilerinden. Hiç motive etmiyorlar. Sanki işsiz, yeni mezun genclerin hepsi ayni rutine sahipmiş gibi düşünüyorlar. Veya benim dışındaki kişilerin vakitlerini nasıl geçirdiğini bilmedikleri icin, benim rutinim onlara normal geliyor. Zaten odamda otursam, anında annem salona çağırıyor beni. Çok uzun sürmüyor çağırması. Veya ben, ders bile çalışsam, bir sure sonra yorulup veya sıkılıp salona geçiyorum..

Ben de istiyorum, boyle mesleki sinavlara hazırlanıp belgeler toplamak, online kurslar bitirmek, yabanci dil gelistirmek.
Ama motivasyonum yok herhalde. Hedeflerim var, hepsini kağıda bile yazdım. Ama hiçbir zaman hedefim için bir adım dahi atamadım... Hep harekete geçme konusunda sıkıntı yaşadım.

Normalde benimle aynı şartlarda olan biri, bütün gün odasında Kpss, Ales vb. çalışıp, hedefleri icin çabalıyor. Veya dil öğreniyor, kitap okuyor "odasinda". Ama benim için kendi odam, sanki kasvetli bir yer. Yani genelde odamda gelecek üzerine kaygılanıp, kuruyorum çok, belki de böyle bir imgeleme oldu kafamda odama girince. Bunu da bilmiyorum açıkcası.

Ama sanki zamanim çok değersizmiş ve ne yaparsam yapayim digerleri gibi olamayacakmisim gibi hissediyorum. (Kendimde değersizlik hissi de var zaten, özgüven eksikligi de. Kabul ediyorum bunu.) Zamanimi degersiz gibi gördüğüm için baskalarina zamanimi harcamakta sakinca görmüyorum, ancak onlar bana benim kadar zaman harcamadığı zamansa üzülüyorum. Bende bir tuhaflık var herhalde :///

Sizce sorunum motivasyon mu, yoksa depresyon gibi bir sey mi? Şu anda psikologa vs gitme imkanim yok, eğer baska öneriniz varsa açığım (kisisel tavsiyeler, kitap-video vb. önerisi, vs...).

Şimdiden herkese teşekkürler. İyi akşamlar.

Not: Lütfen hakaretvari yorum yapacaklar baştan yazmasın. Hayatımda bazı şeylerin ters, belki de anormal gittiğinin zaten farkındayım, farkında olmasam buraya yazmazdım ve sizden tavsiye istemezdim. Eğer çözüm önerileriniz varsa, seve seve açığım...
Sorun motivasyon gibi duruyor işsiz bi surectesiniz motivasyon dediğimiz şey her şey yolundayken değil sıkıntıdayken lazım olan şeydir aile evinde olmanız da motivasyonunuzu etkiliyor olabilir.
Ben bir anneyim kpss hazırlanıyorum çocuk ev tahmin edersiniz yorgunluğunu ama yine de gözümden yasta gelse cocuk uyudugu dakika o masaya oturup dersimi çalışırım. Bekar arkadaşlara göre daha şanslıyız çünkü olan zamanı verimli kullanmaya daha çok meyilliyiz . Bekar olsam dur ya bi oturayım bi yatayım bi tv izleyeyim derken boş boş otururdum heralde. Nasılsa zaman var mantığıyla
Gün geçer ama omur kısa hareket lazım bir yerden tersten de olsa başlamak lazım. Dusunsenize evsiz yiyecek ekmeginiz olmasaydi aile evinde olmasaydiniz bu da olabilirdi basinizin derdinizin cozumunu bir sekilde bulacaktiniz kul sikismayinca imdat yetismezmis disinizi sıkın hedefe pür dikkat odaklanin boşta gezseniz iş aramaya çıkın mutlaka.

X