BES,döviz,altın?

edlammm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2017
989
853
32
Merhabalar.Arkadaşlar bes konusunda bir akıl verin.3,5 yıldır memurum.İlk atandığım seneden beri bir bes diye bankalar aramaya başlamıştı ama kesintiler falan sıcak basmamıştım.Devletin zorunlu tutttuğundan da çıktım.Kendim altın,euro,dolar hesaplarımda birikim yapıyorum.Ama bu çeyiz ve araba amaçlı.Uzun döneme yönelik bir yatırım değil.Sonrasında oralarda aynı şekilde birikim yapabilir miyim emin değilim.

Bes'e şimdi giriş yapsam,10 yıl sonra en azından coluğuma cocuguma yarar diye düşünüyorum.Bazı arkadaşlarım da TL de 10 sene paranı tutmak mantıksız diyor.Bes kesintisi de ufak olduğu için fark edilmeden birikir kenarda diyorum.Yine döviz de yaparım inşallah:)Besteki arkadaşlar sizler ne düşünüyorsunuz?Başlarsam bozmam diye düşünüyorum.O paraya hiç yokmuş gibi.Het ay 100 lira yenmiş gitmiş gibi:)

Merhaba arkadasım öncelikle suna karar ver kendi kendine birikim yapabilen iradeli biri misin?
Bes bence birikim yapamayan sürekli harcayanlara cok cok iyi ama eğer euro veya dolar altın vs hesaplarında biriktirebiliyorsan kesinlikle bese girme derim

benim de bes var, şu anda bozmak istemiyorum, çocuk için girmiştim. bes karlı bir yatırım aracı değil. ama 100 tl da bugün para değil, her türlü harcanıyor. şahsi fikrim: bese devam et ama ayrı bir yatırım hesabın olsun, altın ve döviz şeklinde.

Peki şöyle mi oluyor sistem?Aylık 100 lira kesilse yılda 1200 lira eder 10 yılda 12.000.Devlet katkısı 12.000 de 3 bin ediyor sanırım.15 bin lira mı olmuş oluyor?

Devletin zorunlu yaptigindan Neden çıktın bes düşünüyorsan ekstra 1000 tl veriyordu açıklamalarda vardı sanki, bende bes var açıkcası tl de para tutulmaz evet ama %25 katkı ve parayı altın da vs tutma şansın var bes te. 100-200-300 gibi rakamlarda olabilir bence bes

Mesela yatırdığın tutarları altın olarak döviz olarak borsa da tutarak degerlendirebilirsin hepsi var besin içinde

Evet ilk 3 ay yatırıyorsun sonra altın döviz borsa vs seçenekler geliyor. Eşim 3 yıldır fln bes ye bende yılbaşındaki zorunlu olanı iptal etmedim paranı güzel deperlendirince bes İyi birşey bence. E edlammm

Evet ilk 3 ay yatırıyorsun sonra altın döviz borsa vs seçenekler geliyor. Eşim 3 yıldır fln bes ye bende yılbaşındaki zorunlu olanı iptal etmedim paranı güzel deperlendirince bes İyi birşey bence. E edlammm
Anladım.Zorunlu olana katılamıyorum sanırım 2 yılda bir sistem alacak diyorlardı.Belki normal bir bese kredi kartı ödemeli geçebilirim.Teşekkür ederim size de.

Merhaba bende bes düşünüyorum 2 tane ayrı hesaptan açılmış eski iş yerlerinde çalışırken az da olsa ikiside para tl var devam etmek istiyorum ama hiç bilgim yok

X