Yöresel Tarif Beyti Kebabı

Yöresel Yemekler
Soğuk ve puslu bir Bursa akşamından herkese merhaba. 🙋🏻‍♀️ Bu sefer güneydoğudan esintilerle karşınızdayım. Ev usulü olduğu için pratik ve gözlere, gönüllere hitap eden bu tarif Pınar Labne dokunuşuyla daha da lezzetli oluyor. Tarife geçelim öyleyse.

Beyti Kebabı Tarifi

Malzemeler
2 adet yufka

Sosu İçin;
1 su bardağı domates rendesi.
2-3 yemek kaşığı tereyağı
Karabiber, pulbiber, toz kırmızı biber ve tuz.

Köftesi İçin;
400 g kıyma
1 adet yumurta
1 diş sarımsak
1 adet soğan
1 çay bardağı galeta unu
Karabiber,pul biber, kimyon, tuz.

Servis İçin;
Yoğurt ve Pınar labne. Biber ve domates.

Yapılışı:

Kıyma, yumurta, rendelenmiş ya da rondodan geçirilmiş soğan ve sarımsak, bir çay bardağı galeta unu ve baharatları bir kaba alıp yoğuruyoruz.

Köftelere uzun ve yassı şekiller vererek tepsiye yerleştiyoruz. 180 derece ısınmış fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

Yufkayı tezgaha alıp ikiye bölüyoruz. Üst üste yerleştiriyoruz. Eritilmiş tereyağını fırçayla sürüyoruz.

Köfteleri yerleştirip kenarları içe katlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Sonra bunları verev olarak kesip tepsiye yerleştiriyoruz. Üzerine tereyağ sürüp 180 derecede fırına veriyoruz. Hafif kızarsa yeter.

Eki Görüntüle 2821727 Eki Görüntüle 2821728 Eki Görüntüle 2821730 Eki Görüntüle 2821731 Eki Görüntüle 2821732 Eki Görüntüle 2821733

Sos için de tavada tereyağını erittikten sonra domates rendesi ve baharatları ekliyoruz. Kıvam alana kadar pişiriyoruz. Yaklaşık 5 dakika.

Eki Görüntüle 2821734 Eki Görüntüle 2821735

Servis tabağına köfteleri dizip üzerine Pınar Labne+yoğurt karışımımızı döküyoruz. En son da sosu gezdirdik mi tamam. Ben domates ve biber de kızartıp tabağa ekledim.

Eki Görüntüle 2821736 Eki Görüntüle 2821737

Eki Görüntüle 2821738 Eki Görüntüle 2821739

Servis için ayrıca bulgur pilavı yaptım. Sumaklı soğan piyazı ve salata ile birlikte sundum.
Eki Görüntüle 2821729
Tamamen siz, keyfiniz ve kahyasına bağlı. 🤷🏻‍♀️

Eki Görüntüle 2821740 Eki Görüntüle 2821741 Eki Görüntüle 2821742 Eki Görüntüle 2821743
Ellerine sağlık harika görünüyor 🤩🥰

Offf nefis gözüküyor😍😍😍 Bi kere ablam yapmıştı o zaman yemiştim. Görüntüsü ve tadı da muhteşemdi. Sizinde ellerinize, emeğinize sağlık. Başarılar dilerim. 😍😍😍

Offf nefis gözüküyor😍😍😍 Bi kere ablam yapmıştı o zaman yemiştim. Görüntüsü ve tadı da muhteşemdi. Sizinde ellerinize, emeğinize sağlık. Başarılar dilerim. 😍😍😍
Evet, görüntüsüne göre de pratik bir tarif aslında. Çok teşekkür ederim. 🥰💋

X