Bina Hasar Tespiti Hakkında Bilgilendirme Yapabilir Misiniz?

Eurielle

Nirvana
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2009
138
104
Tüm ülkemizin başı sağ olsun. Maraş depremiyle birlikte yeni yapılan binalara dahi güven olmayacağını anladık. Nasıl araba seçerken değişenlere, boyalara bakıyorsak, uzman uzman dolaşıyorsak ev seçerken de titiz olmamız gerekiyor.
Bizde ailecek binamızı kontrol ettirmek istiyoruz. Bu konu hakkında bilgili olan arkadaşlar bilgilerini, kontrol yaptırmış arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.
1) Sitede oturuyoruz. Bina tespiti için yönetim kurulu ile hareket etme zorunluluğu var mı yoksa sadece kat malikinin başvurusuyla oluyor mu?
2) Kat maliki başvurursa sadece onun oturduğu bina mı teste sokuluyor yoksa sitede bulunan bütün binalar mı?
3) Başvuru nerelere yapılıyor? Büyükşehirde ikamet etmiyoruz. Araştırmalarımla öğrendiğim kadarıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü (ARAAD) platformunda başvuru yapılabiliyor. Bakanlığın lisans verdiği kuruluşlar test için görevlendiriliyor.
4) Testler paket halinde mi? Yani hızlı kontrol, ayrıntılı kontrol gibi ayrımları var mı?
5) Testin kapsamı ne? Zemin, kolon, rutubet, fay hattına yakınlık vs. neler kontrol ediliyor? Dairelerde projeye aykırı bir durum tespit edilirse ne oluyor? Aynı binada kaldığımız bazı komşularımız balkonları kapatıp iç cephede kalan duvarları yıkarak mutfaklarını, odalarını genişletmiş. Bu gibi durumları da inceliyorlar mı?
6) Ücretli mi? Ücretliyse ne kadar?
7) Başvuru için gerekli belgeler neler?

Şimdiden sorularıma cevap veren herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kendi planımı anlatim.

Ben ortalık biraz yatışsın, çevre şehircilik bakanlığının sayfasındaki yapı denetim firmalarını bir araştıracağım. Ordan iyi üniv mezun mühendislerin çalıştığı, referansları olan bir firmayı seçip, binamızın risk analizini yaptırmayı planlıyorum. O risk analizinde deprem dayanıklılığı +yapılması gerekenler raporlanıyormuş. Parası tamamen cebimden.

Ne belediyenin risk analizcelerine, ne sıradan bir firmaya hiçbir güvenim yok. Tr ekonomisinde işini iyi yapan insan bulmak çok zorlaştı. Ayakta kalmak için hepsi oyunu kuralına göre oynamaya başlamış.

Bana böyle bir mesaj geldi.Detaylarını bilmiyorum.Umarım işinize yarar.

Eklentiler

• 527D14BD-B421-4DD9-A6BE-EA95A5D2F2E5.jpeg
    527D14BD-B421-4DD9-A6BE-EA95A5D2F2E5.jpeg
    200,1 KB · Görüntüleme: 133
Kendi planımı anlatim.

Ben ortalık biraz yatışsın, çevre şehircilik bakanlığının sayfasındaki yapı denetim firmalarını bir araştıracağım. Ordan iyi üniv mezun mühendislerin çalıştığı, referansları olan bir firmayı seçip, binamızın risk analizini yaptırmayı planlıyorum. O risk analizinde deprem dayanıklılığı +yapılması gerekenler raporlanıyormuş. Parası tamamen cebimden.

Ne belediyenin risk analizcelerine, ne sıradan bir firmaya hiçbir güvenim yok. Tr ekonomisinde işini iyi yapan insan bulmak çok zorlaştı. Ayakta kalmak için hepsi oyunu kuralına göre oynamaya başlamış.
Gerçekten hiç kimseye güven kalmadı. Barınma hakkımızı geçtim yaşam hakkımız bile güvende değil. Müteahhitlerin insafına kaldık. İnsan ev alırken gözü kapalı bir şekilde güvenmek istiyor. Konduramıyor, bu kadar çok cana zeval gelmesini önemsemeyeceklerini. Ama önemsemiyorlar. Gördük paralarla kaçanları.

X