Bingöl///12

bingöl yöresel yemekleri

Yöre ürünlerine dayanan Bingöl mutfağında yemeklerin çoğu bulgur, ayran, süt, et, çökelek ve yenilebilir bitkilerden yapılmaktadır. Çorba, bulgur pilavı ve daha ziyade hamura dayalı olarak yapılan gömme, sirın, tutmaç, keşkek gibi yemekler en çok yapılan yemek türlerindendir. Halkın büyük bir kısmı kırsal kesimde yaşadığı için tarımsal ürünlerden ve ona bağlı olarak hayvansal ürünlerden istifade ederek beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. Bunların dışında sebzeli yemekler, tatlılar, turşular ve kahvaltılık ürünlerde yöre mutfağına zenginlin ve çeşitlilik katan diğer besin maddeleridir.

Pek çok yörede olduğu gibi Bingöl yöresinde de yaz ve kış mevsiminde yenilen yemekler farklılık göstermektedir. Yazları sebzeli; kışları ise etli ve kurutulmuş sebzelerden yapılan yemekler ile hamur işi yemekler rağbet görmektedir. Yine yemekler sabah, öğlen ve akşam öğünlerinde de farklılık arzederler. Şehir merkezinde kahvaltıda çay, süt, çökelek, peynir, tereyağı, zeytin ve benzeri yenildiği gibi mercimek ve ezo gelin, yayla çorbalarına da rağbet edilmektedir. Öğle ve akşam yemekleri de daha ziyade bulgurlu, hamurlu, etli ve sebzeli yemeklerdir. Özellikle akşam yemekleri erkeklerin eve geldiği en kalabalık öğün olduğu için günün en iyi hazırlanan yemekleridir. Ayrıca bazı özel günlerde ve durumlarda (bayram, mevlüt, taziye, ramazan ayı orucu) yemekler daha özene bezene yapılır. Diğer yörelerde olduğu gibi en seçkin ve en leziz yemek pişirilir. Etli, sebzeli yemekler, çorbalar, turşular, içecekler ve tatlılar hazırlanır.

Yöre mutfağında dikkati çeken bir başka özellikte pişirilen ekmeklerdir. Fabrika ekmeğinin yanında halk mümkün mertebe yörede tandır veya sacda pişirilen ekmeğe yönelmektedir. Birçok aile kendi yaptıkları ekmeği tüketmektedirler. Bu hususa şehir merkezlerinde de rastlamak mümkündür. Bingöl ve köylerinde ekmek ağırlıklı olarak buğday unundan yapıldığı gibi mısır ve darı unundan da yapılmaktadır. Köylerde halkın “ nun kuryek “ tabir ettiği ekmek ayrı bir tada sahip olup çevrede çok sevilen bir ekmek çeşididir. Bingöl yemekleri çorbalar, pilavlar, sebzeli ve yenilebilir bitkilerden yapılan yemekler hamura dayalı yemeklerdir. Salatalar, tatlılar ve turşular gibi çok yönlü bir çeşitliliğe sahiptir. Tatlılar arasında Bingöl burma kadayıfı ve diğer kadayıf çeşitleri meşhur olup ayrı bir lezzete sahiptir.

Köfteler: İçli köfte, sulu köfte, yoğurtlu köfte, kuru köfte, kabak köftesi, yumurtalı köfte, ayranlı köfte, kızartma köfte, gıldırık köfte, çiğ köfte.

Turşular: Acı biber turşusu, lahana turşusu, domates turşusu, fasulye turşusu, patlıcan salamura, yaprak salamura, biber salamura...

Tatlılar : Burma kadayıf, silki baklava, aşure, zerde, sütlaç, revani, un helvası, dolanger...

Yukarıda adı geçen köfte, tatlı ve turşu çeşitlerinin çoğu Bingöl yemek kültürüne zaman içinde etkileşimler neticesinde girerek ona zenginlik katmıştır. Bunların yanında Bingöl’e mahsus olan onun yemek kültürünü başlıca mahalli yemekler şunlardır:

Löl (gömme), mastuva, ayran çorbası (germe dui), turakin (patıfe), tutmaç çorbası, kılç, lopık, maliyez, parmar (semiz otu), pılık.

Mrb arkadaslar ...Bingol''lu degilim ama dun aldigimiz bir habere gore tayinimiz bingol''e cikti ...tercih disi atama yapildi ;hala soku atmatamadik :KK43:
Dubai'den sonra bingol kulaga nasil geliyor bilmiyorum ama cok zor olacak bizim icin :KK43:
Bingol'de oturan arkadaslar hepinizi tanimak va tanismak isterim ...
Buyuk ihtimalle 15 temmuzda orada olacagiz ...
Netten arastirdim ama yasayanlar daha iyi bilir bana bilgi biraz bilgi verir misiniz ?
herkese selamlar ...

Mrb arkadaslar ...Bingol''lu degilim ama dun aldigimiz bir habere gore tayinimiz bingol''e cikti ...tercih disi atama yapildi ;hala soku atmatamadik :KK43:
Dubai'den sonra bingol kulaga nasil geliyor bilmiyorum ama cok zor olacak bizim icin :KK43:
Bingol'de oturan arkadaslar hepinizi tanimak va tanismak isterim ...
Buyuk ihtimalle 15 temmuzda orada olacagiz ...
Netten arastirdim ama yasayanlar daha iyi bilir bana bilgi biraz bilgi verir misiniz ?
herkese selamlar ...

merhaba ben bingölde öğretmenim 2.5 yıldır buradayım.eşim gençte ben merkezde çalışıyorum.eşinizin işi nedir ona göre ev bulmak çok zor buralarda.herhengi bir sorun olursa bana özelden mesaj at yardımcı olmaya çalışırım.

bingölğn neresine düştünüz söylerseniz bilgi verebilirimm..

merhaba ben bingölde öğretmenim 2.5 yıldır buradayım.eşim gençte ben merkezde çalışıyorum.eşinizin işi nedir ona göre ev bulmak çok zor buralarda.herhengi bir sorun olursa bana özelden mesaj at yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba arkadaslar 20 gunu gecti Bingol'deyiz ...Tsk ederim ilginize ...
Evimizi hazir etmisler zaten yerlestik merkezdeyiz ...
alismaya calisiyoruz :bbo:Ne guzel bingol'den de cikti KK'li; sevindim dogrusu:1hug:
gorusmek dilegiyle ...

merhaba bingöllü arkadaşlar ve bingölde yaşayanlar,
nasılsınız umarım iyisinizdir?
zepp hayırlı olsun baya zaman olmuş ama alıştın mı bingöle
duabaiden sonra bingöl biraz garip gelmiş olabilir tabii
şunu söylemek istiyorum bingöl kışları çok soğuk olur,kendinize ve çocuklarınıza dikkat edin,
sormak istediğiniz birşey olursa ben yine elimden geldiğince yardım ederim
kalın sağlıcakla

Ben Bingöllü değilim ama şuan Bingöl'ün Genç ilçesinde çalışıyorum. Genç'i gerçekten çok beğendim.Buraya gelmeden önce çok önyargılıydım,ama yanılmışım...

yeniyil10051.jpg

selam kızlar topiği boş bırakmayalım..
zaten az kişiyiz..

ben de aslen bingöllüyüm.her ne kadar bingöl'ü hiç görmesem de memleketim bingöl diyorum.şu an ankaradayım.

su perisi ne demek her zaman misafirimizsin,kapımız herkese açıktır,
nbsasmaz sende hoşgeldin,umarım birgün görme fırsatın olur..

baya bi geç olacak cevap verme tarihim kusura bakmayın ama o günden sonra pek fazla girme fırsatım olmadı.bingöl-kiğı'lıyım.

X