Bir Açılma Meselesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Psikolog olmayan biriyle terapi için görüşemezsiniz/görüşmemelisiniz. Yaşam koçu ve benzeri ünvanlar altında akıl dağıtanlar insanlara büyülk zararlar verebiliyor. Lütfen bir daha görüşmeyin / bu tip soytarılara itibar etmeyin. Rica ederim burda psikolog yazmayın böyle tipler için
Terapi için görüştüğüm bir psikolog değildi demiş mesleği psikologluk değildi dememiş. Arkadaş gibi bir şey yani. Mesleği psikolog ama bu arkadaşın psikoloğu değil.

Psikolog olmayan biriyle terapi için görüşemezsiniz/görüşmemelisiniz. Yaşam koçu ve benzeri ünvanlar altında akıl dağıtanlar insanlara büyülk zararlar verebiliyor. Lütfen bir daha görüşmeyin / bu tip soytarılara itibar etmeyin. Rica ederim burda psikolog yazmayın böyle tipler için
Kisinin kendisi psikolog bir kurumda calisiyor benim onunla diyalogum terapi degilde muhabbet ederken konunun degindigi noktada yorum yapmasi oldu

tanıdığım bir kadin, tesettürü birakti ve benim ona karsi hic bir negatif düşüncem olmadi, olamaz da, o tur dusunen insanlarla zaten konusma görüşme bile.
Lazim değil oyleleri.
bu hayat sadece senin, sonrasi da sadece senin.
Nasil istiyorsan onu yap ve kimseyi duyma...

Aa bu ben 😄 çok erken yaşta çevre baskısı ile kapandım. Kapalı bol kıyafetlerden hiçbir zaman hoşlanmadım, salkım saçak hissettim kendimi örtü ile; şimdi ise bone kullanıyorum çok da rahat ve güzel oluyor. Başımı açsam en çok saç baş yapma kısmında zorlanırım bone bu yüzden de kolay geliyor 😂 Net karar verip enine boyuna düşünüp içime sindirmeden açmam. Ki şuanda da kapalı değilim beni öyle görmeyin diyorum herkese. Kendinize yüklenip acele etmeyin derim.

Kisinin kendisi psikolog bir kurumda calisiyor benim onunla diyalogum terapi degilde muhabbet ederken konunun degindigi noktada yorum yapmasi oldu

Ben bu kişini asla psikolog olduğuna inanmıyorum, böyle bir cümleyi asla başka bir insana kullanamazsın/kullanmamalısın.

Neden derseniz bu tek kişini fikri, bütün toplumun fikri asla değil. Ayrıca da kendisinin diplomasız olmasının yanısıra kusbeyinli olduğunu düşünüyorum, saygı kıyafete, eşyaya olmaz insana olur. İnsan farklı şeyler giyebilir ama insan insandır kardeşim. kendisinde insana saygı yok her şeyden once ne psikoloğu Allah aşkına saçma sapan konuşup insanları yanlış yönlendiriyor.

Konuya geleyim ne isterseniz onu yapın. Muhafazakar çevreden gelip açılan biri benim saygımı net kazanır, çevre baskısı, aile akraba baskısı, mahalle baskısına karşı koyup kendi istediğin yapan insan gözümde çelik kadar sağlamdır.

Gecen bi yerde tanistigim bir psikologla konustugumda aslinda senin istedigin sey bu degil once kafanda halletmen gereken bir suru sey var onlari halletmeye bak hala halledemezsen yine yap istedigini dedi.
Sonrada dediki sen bu yastan sonra acilirsan bulundugun ortam icerisinde ciddiye alinmayacaksin dedi sanirim bu cumlesi beni cok etkiledi .
Bu bahsi geçen psikolog kapalı biri miydi? Eğer öyleyse inancı gereği seni yoldan çıkarmak istememiştir
Eğer açık biriyse de beleşe soru sorup içini döken insanlara kıl olduğu için başından savici bir cevap vermiştir
Asla , hiç bir psikoloğun danışanina 'seni saymazlar' dediğini sanmam. Tam tersi, psikologlar çevreden gelen tepkilerle kendi içinde mücadele edebilmeni öğretir, doğru bildiğini yapman için.
Konuya gelince,benim yirmilerinin ortasında kapanan da açılan da arkadaşım oldu. Kapanana da neden kapandin demedim,başka gözle bakmadım, açılana da bakmadım
Boşver, sen içinden geleni yap. Elalem konuşsun dursun. Millet aya gidiyor,bizim elalemin derdi hala senin üç tel saçınsa o da elalemin problemi...

Annem olsa şeytan dürtmüş derdi:KK70:
Psikolog kişisinin tespitinden daha doğru anamın tespiti bence :KK70:

Terapi jcin gorustugum psikolog degildi bir yerde tanismistim konu acilinca boyle dedi

Terapi aldigim surecte psikologuma danismistim nasil istiyorsan oyle yasa ama sadece ne istediginden emin olarak bu karari ver demisti

Baska bir psikologun danismaik degilde arkadasca bir muhabbette böyle wle almasi neni daha cok etkiledi dogrusu
Sizi ciddiye almazlarsa en kötü ne olur?

Arafta yaşamak zordur, insan kendini gereksiz yorar. Ne yaşadığından bi şey anlar ne yaşamadığı/ yaşayamayacağından.

Benim düşüncem bir insan tesettüre girebilir, hiç girmeyebilir, girip tekrar vazgeçebilir, vazgeçtiğinden vazgeçebilir bu böyle uzar gider ve hepsi normal.

Ancakk bu konu o kadar kişisel ki hiç kimse bir şey diyemez. Başkasının tecrübesi şahsına aittir size de bi şey katmaz :KK43:

Fikir verilecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.
İnsanların gözünde ciddiyetini kaybetme meselesi kişisel bir yorum, öylesine söyledi belki de.

Kızım açılacağım diye gelse şaşırırım, üzülürüm, benim doğrum bu çünkü.
Ailelerin duygularını anlayabiliyorum, ama baskı kurmak ayrı bir şey, sen benim parçamsın nasıl ayrı fikirde olursun demek gibi bir şey.

Siz kendinizden henüz emin değilsiniz madem bence bir adım atmayın.
Bu konu zaten kişisel/Allah ile kişi arasında. Kimse ne dese uygun düşmez ama madem sordunuz fikir vermek serbest.
Saçla, saç modelleri ile ilgili hevesleriniz yokmuş, öyle ise içinizde kalan birşey değil bu mesele. Peki nedir? "Ben diğer ibadetlerimi yapmıyorum peki neden başörtülüyüm?" "Bu başörtüsünün hakkını vermiyorum" falan gibi sorularınız mı var acaba derinlerde? Manevi eksiklik mi hissediyorsunuz?
Tam olarak ne istediğinizden emin olun, düşünün,33 yaşındasınız ergen hevesi de değil. Bence düşününce zamanla doğru kararı (asıl istediğinizi) vereceksiniz.
Hakkınızda hayırlısı.

Psikolog dediginiz kişi bir garipmiş bence ona bir şey danişmayin. 😁 Bu yaştan sonra acilirsan ciddiye alinmazsin ne yahu. Psikologluk yapmiyor size kendi sacma dusuncelerini soyluyor bu kişi, illa psikologla gorusmek istiyorsaniz başka birinden destek alın derim objektif olabilen en azindan.

Kendim kapalı bir insanım, dindar yaşamaya çalışan da birisiyim. Kendi isteğimle kapandım. Başörtüsü yasaklarının olduğu süreçte istediğin yerde okuma özgürlüğüm de elimden alındı. Kendi tercihimle yurtdışını da çıkmadım burada okuyabileceğim bölümü okudum. Sonra ikinci üniversiteyi okudum işte yasaklar bitince. O açıdan bakınca benim için örtüm çok kıymetli. Ben değer verdim en başından beri. Ailem istersen biraz daha bekle demesine rağmen çok sevdim ve örttüm. Hala da aynı sevgiyle örterim başımı.

Burada yada sosyal çevremde taban tabana zıt dini görüşleri olan insanlar var ama insani noktada ortak düşüncelerimizin olduğu, aynı insanlara el uzattığımız yerden kaldırmak için...
Birlikte kahvemizi içip, tatilimizi yaptığımız... Neden söylüyorum bunu? Anlayabiliyorum sizi.

Geçen çok yakınımda olan çok sevdiğim birisi dedi ki açılmak istiyorum. O da çok severek başını örttüğünü hatırlıyorum zamanında. Yaşça bizden küçük, iş hayatına yeni başladı. Başarılı ve Türkiye'de hatrı satılır bir şirkette çalışıyor. Çevre değişti vs kendini bulamadı bulunduğu ortamlarda, bu kısımdan bahsetmedi ama biliyorum.

Ona tek söylediğim şey "niçin örtmüştün başını o günü hatırla ve vicdanınla kavgalıyken öyle yada böyle keskin bir karar verme" dedim.

Size de diyeceğim aynı cümle olur.

Bir gün kendim de içimde böyle bir şey hissetsem kendime de aynı şeyi söylerim.

Dini olarak düşünmeyin yazdıklarımı yalnızca. Hayatta bir karar verip zaman içinde bunu değiştirmekle ilgili ne zaman içime bir şüphe düşse kendime bunu sorarım.

Bu çok şahsi bir konu ve bilerek bilmeyerek yapılacak her hangi bir yorum insanı vebale sokar..
Tek tavsiyem olabilir örtünmenin amacını ve gereğini ciddiyetle iyice araştırın ve sonrasında bir karara varmak için düşünün..

Evlenip çocuğum olana kadar açıktım. Ailemden her hangi bir şekilde bir istekte olmamıştı. çocugum olduktan sonra birden kapandım kendi isteğimle.. ilk bir sene gayet güzeldi.Sonralari dikkat edememeye başladım çok gevsedim balkona çıkarken falan hiç ortunmuyordum ama tekrar açılmaya da korkuyordum bu böyle 5/6 sene sürdü. En son bir arkadaşıma bahsettim ondan biraz destek aldım açıkçası baya gaz verdi bana sonra birden açıldım bir tek eşim ve annem biraz bozuldu ama bir hafta bile sürmedi kimsede cesaret edip yüzüme birşey diyemedi gayet dik durdum. Kimseye de bişey açıklamak zorun da hissetmedim nasibim bu kadarmış dedim. Şimdi kimse kapalı halimi hatirlamiyor ... Yani demem o ki insanlar en fazla bir gün konuşur arkandan iki gün konuşur bırak konuşsunlar sonra kimse hatırlamıyor zaten nasıl istiyorsan öyle yaşa...

Ben 38 yaşında örtündum kendi iradem ve isteğimle çok mutluyum 3 sene doldu etrafımda kapsliyken çok açılan oldu hepsinin kendi tercihi bir insanın ciddiye alınması fiziki görünüşüyle hiç alakası yok kendiniz istiyorsaniz acilirsiniz kimseyi ilgilendirmez kendi açımdan konuşayım benim yakınımda birisi olsaydınız aaa acilmissin bile demezdim size

Kusura bakmayın ama "dini çerçevede açmadım" dediğiniz konu direkt dini bir konu, zira tesettür kısaca inancına uygun giyinmek manasına gelir, ki geçen senede "dini bir konu düşüncesiyle değil" diye belirterek tamamen dini olan Sanırım Tanrıya Kırgınım başlıklı konuyu açmıştınız.

Lütfen dini içerikli konular açmayınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X