Bir annenin haykırışı!

teknoloji lerledi ne oldu.önce çok mu mutsuzduk asla.şimdi artık ellerde dolanan cep telefonlarında bile sınırsız internet var.artık çok korkuyorum çocuklarım için.ve mutlaka devlet eliyle bişeyler yapılmasını istiyorum.emeğine sağlık.artık duysun birileri.çok geç olmadan lütfennnn

feecbook a hiç üye olmadım.asla da düşünmüyorum.:umursamaz:açıkçası içeriğini bile bilmiyorum.bu site yüzünden bir çok insanın istedikleri insana ulaşıp cinayet işlediklerini basından duymuştum.kanımı dondurmuştu.etrafta çok kötü niyetli insan var.tanıdıklarımla msn de görüşmek bana yetiyor.çocuğumu da korumak için elimden geleni yapıcam.ama hepinizin dediği gibi devletin ve eğitimcilerinde bişeyler yapması lazım.:eek:lmaz:

Değerli Dostlarım; her birinize tekrar ayrı ayrı teşekkür ederim. Sağolun. Varolun. Lütfen bu yazıyı ulaştırabildiğiniz kadar çok kişiye ulaştırmaya çalışın.

Dualarım ve yüreğim sizinle...

Merhaba...

Böyle bir konuya deyindiğin için ilk önce seni ve senin gibi eğitimcileri alkışlıyorum alkisalkisalkis

Benim bu sene okula başlayacak ekim 2003 doğumlu bir oğlum var. Ben çocuğumu daha hiç pc başına oturtupta oyun bile oynatmış değilimdir. Yanlız etrafıma bakıyorum onun yaşında, inanamadım ama onun yaşından küçük çocuklar bile mesela eltimin oğlu daha 5 yaşında, pc den kendi oyun açıp oynuyor ve bu çocuk bilgisayarı ele aldığı zamanda kimse onu rahatsız etmiyor. ( Şimdi oyun oynuyor sonra bakarız )

Biyere gidilir mesela misafirliğe, rahat rahat dedikodu yapılsın diye: "Hadi canım sen içeri git pcde oyun oyna." "Yok hayır o daha oyun oynamasını bilemez bilgisayarda" dendiği zamanda gözler fal taşı gibi açılır...:1shok:

Kendimi çoğu kez tuhaf hissettim eşime bile dedim "Biz acaba bu çocuğa bilgisayarı yasak ediyoruz iyimi ediyoruz? Bunun yaşlarındakiler reset atmayı bile biliyor" diye. Acaba cocuğum gerimi kalıyor diye çok düşündüm ama bu konuyu okuduktan sonra diyorumki Yaşasın bilinçli ebeveynlik!

Ben Yurtdışında büyümüş biriyim ve biz okulda 12-13 yaş arasında bilgisayar eğitimi almaya başladık. Evimizde pc vardı ama bizim eğlencemiz aktiviteler yada oyunlardı! Birde ozamanların gameboy u yada atarisi. Şimdi okadar çok alternativ varki!
Çocuklarımızı değişik değişik dizilerdenmi, filimlerdenmi, reklamlardanmı, bunları bırakın çizgi filmler bile artık bi tuhaf, hangilerinden koruyalım uzak tutalım? Şaşırdık artık! Heryerde savaş dövüş kan... Aslında bir çocuk saat akşam 20 dedimi yatacak ama hangimiz yapabiliyoruz bunu? Ben o saatte mesela anca işten çıkıyorum. E bu seferde çocuk anne baba ilgisinden mahrum kalıp bütün gün babaanne görecek. Allahım sen akıl fikir ver Rabbim!

Hiç unutmam bi yavrunun kendini Pikoçu ( Uçan çizgi film kahramanı ) sanıpta evin yüksek bi katından aşşağıya bıraktığını okumuşuzdur hepimiz!

Dikkat edilecek okadar çok husus varki! Ama onları bu dünyaya getirmeyi biz istedik onların tercihi değildi. Yavrularımızı korumak, sakınmak boynumuzun borcu!
Bu vatan onlara emanet!

Senin gibi bilinçli bir eğitmenle daha çok konular paylaşmak isterim!

Haykırışına benimde haykırışım eklendi arkadaşım! vereliniortak a.s.

Hiç sıkılmadan okudum yazınızı. Her cümlenize kat kat hak verdim. Gerçekten çok doğru bi noktaya değinmişsiniz. Ben 18 yaşındayım. Bütün arkadaşlarım Facebook'a kayıtlı. 1 kere bile kayıt olmadım, olmayı da düşünmüyorum. 1 tane abim var onun da Facebook'u yok. Evde 2 tane bilgisayar var ama bizim ailede kimsenin Facebook'u hiç olmadı ve yok. Gerek duymadık. Önceleri bi amacı vardı neymiş eski okul arkadaşlarımıza ulaşacakmışız. Şimdilerde ise bi amacı kalmadı. En çok da şuna şaşırıyorum. 40lı yaşlardaki anneler babalar resim koyuyor, birbirlerinin resimlerine yorum yapıyorlar falan bana garip geliyor. Garipsiyorum sadece. Çok amaçsız bi şey bence. Madem artık eski okul arkadaşlarınıza ulaştınız neden hala resimlerinizi tutuyorsunuz o sitede? 1 tane resim koyun yeter. Başka şehre, geziye, pikniğe gittikleri her resmi koyuyorlar. 1 resim yetmiyor. Bu da amacın farklılaştığını gösteriyor bize. Doğa resimleri falan koyun, kendinizi koymayın. Sizi tanıyan isminizle yaşınızla yaşadığınız şehirle tanır zaten. Her gün kaç kişinin resmi çalınıyor gayet basit bi yöntemle. Sıranın size gelmeyeceğini nereden bilebilirsiniz ki. ış işten geçtikten sonra keşke resim koymasaydım diye dövünmenin de bi faydası olmaz. En yakın arkadaşımın kardeşi bi test çözmüş.(Malum bi sürü test var.)Testin adı: Öpüşmeyi ne kadar seviyorsun? ılkokuldaki çocuk öpüşmeyi nerden bilsin öpüşmekten ne anlasın... Gerçekten çok yazık. Arkadaşımın profilinden görüyorum. (Zaten ne zaman evdeyse o Facebook açık oluyor.) Bizim dersanedeki öğretmenler falan var. Birbirlerinin resimlerine yorum yapıyorlar. Ya bana çok tuhaf geliyor. Bütün bu anlattıklarımı ve olanları sadece TUHAF olarak değerlendiriyorum....

tebrikler gerçektende bunlardan rahatsız olanları bilmek hoşuma gitti her anne böyle olsa çocuklar terbiyeli olur aman çocuklar korkmasın psikolojisi bozulmasın bırakın sizin yüzünüzden bozulsun gezmeye gidemediği internete giremediği sevgilisiyle dolaşamadığı için bozulsun psikolojileri.....
tecavüze uğradığı cinsel saldırıya uğradığı tehdid edildiği belkide öleceği için deilll....................
ben çok çocuk istiyorum ama olmuo tedavi oluyorum ama allah vermiyosa diyorum bi bildiği var bu dünyada çocuk yetiştirmek çok zor dünyanın çivisi çıkmış diyolar ya çivi çoktan çıktı sonsuz sürükleniyoruz bence allah yavrularımıza bu ülkenin müslüman kardeşlerimizin çocuklarını kötülüklerden kötü insanlardan korusun
artık çocuklar hayır demeyi öğrenelim .........................

canım sonuna kadar sana katışıyorum ve seni alkışlıyorum...alkisalkisalkisalkisalkisalkis
böyle bir konuya değindiğin için çok teşekkürler....
yaşamımıza teknoloji girdi ve bence dürüstlük bozuldu benimde 7 yaşında bir kızım var ve elimden geldiğince onu pc den uzak tutmaya çalışıyorummmmm....ama nereye kadar bilmiyorumm...evde net olsa bi dert olmasa bi derttt:1no2:
birde bende eşimde facebooka üye değiliz...arkadaşlarımızın ısrarına rağmen üye olmadık..çünkü çok gereksiz bencee.....

Son düzenleme:
17 yaşımdayım ve okulda facebook konusu açıldığında benim düşüncelerim, haklı olduğu halde, eziliyor! Facebook'un insanların değerlerinden neler çaldığını farkedebiliyorum. Sırf feys denen saçmalığa fotoğraf koymak için fotoğraf çektiklerini görüyorum insanların. Facebook muhabbetleri, hayat face'te dönüyor lagalugaları vs... alıştım ben.
Gerçekten arkadaşına kavuşan kavuştu ve amacı değişti facebook'un.

Evet, acıdır ki henüz dünyadan bir haberdar çocukların bile facebook üyeliği var.
İnternet gereklidir, çok çok önemlidir,faydalıdır! Ama işte "ama"sı da var. İnternet çok çok tehlikeli!

Dediklerinize kelimesi kelimesine katılıyorum. Son noktaya kadar destekçinizim. Ancak bu facebook illetinden çocukların zihinleri nasıl kurtulunabilinir herhangi bir fikrim yok. Ne yaparsak yapalım girecekler, karışacaklar o "boş" muhabbetlere. Dert ettikleri sorun "fotoğrafıma kimse yorum yapmadı" olacak. Oysa üzerinde düşünmeleri gereken hayatları var, yaşları kaç olursa olsun.

Çocukların kişiliklerini erkenden oturtmak gerekiyor, doğru bir şekilde. Bu devirde bunu başarabilmek de çok zor! Henüz 11 yaşındayken size kafa tutan bücürler 21 olduklarında kim bilir size neler yapacaklar.
Siz evinizde engellersiniz tehlikeli şeyleri, ama dışarıda, okulda çocuk bunlara ulaşır. Sağ olsun o arkadaşlar, ah o arkadaşlar!
Aslında onlarla kafa kafaya konuşunca sizi öyle bir anlayacaklar ki... Onlara bir şeyi yapmaması gerektiğini değil, "neden" yapmaması gerektiğini anlatın. Eğer nedenini belirtmezseniz bu baskıcılık olacak... Anlatın diyorum çünkü 17 yaşındayım ve benim bir çocuğum olacak mı, olursa ne kadar bilinçli bir anne olabilirim kimse bilemez. Ama bilinçli olmaya çaba gösteriyorum. Sadece bildiğimi düşündüğüm şeyleri paylaşabilirim. Ahkam kesmek de değil amacım. Çoğunuz benden büyüksünüz ve benim kadar yakın değilsiniz tehlikelere (bir nevi). Ben görüyorum yaşıtlarımın ve benden daha küçük insanların ne hale geldiklerini. Ben de onlarla beraber o bataklıktayım -belki- . Kurtulmamızın tek yolu bilinçlenmek.
Tek bildiğim onların böyle olmak istemedikleri! Hayat daha da tehlike saçıyor,her gün, her an biraz daha fazla!!

İnanır mısınız sizinle küçük bir şeyi paylaşacağım. 6 yaşında çok sevimli bir tanıdığım var, erkek. Adanalı dizisinin hastası!!! Bu diziyi izlemeye başladığından beridir, annesine, çevresine durmadan yumruk atıyor. Sebep olarak da diziyi söylüyor, orada insanlar öyle yapıyormuş! Yahu o dizide ";Akıllı işaretler" var. O dizi küçücük beyne izlettirilir mi? !
Sonra neden oğlum böyle asabi, neden saldırgan diye yakınıyor annesi. Eh çocuk ne isterse anında önünde! Diziyi izlemesine engel olununca çok daha saldırgan oluyor.

Ayşe Hanım duyarlılığınızdan dolayı size büyük bir saygı duyuyorum.
Böyle bir konuya değindiğiniz ve bizleri bir nebze, hatta bin nebze daha bilinçli kıldığınız için sonsuz teşekkürler...
Konunuzu dağıttıysam affedin, bu konuda ben de çok fazla doluyum. Elimden tek bir parça şey gelmiyor. Görüyorum, üzülüyorum.

Sevgiyle kalın Ayşe Hanım ve diğer tüm duyarlı insanlar,
Nihal

bende arkadaşın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum ama şimdiki eğitim sistemine göre çocukları bilgisayardan uzaklaştırmak mümkün değil.benim 9ve 10 yaşında yeğenlerim var .öğretmenleri derslerini usb bellek kartlarını isteyip karta yüklüyor.bizim zamanımız gibi deftere ödev yapılmıyor.1.inci sınıf çocuklarına bile internetten ödevler var.ben önce bunun kaldırılmasını istiyorum

Çok önemli bir konuya değinmişsin,tebrik ederim gerçekten.alkisalkisalkisMaalesef öyle kötü bir çağda yaşıyoruz ki,çocuklarımız için tehlikelerle dolu çevremiz.Evimizde gözümüzün önünde internet bile fazlasıyla tehlikeli.Sonradan pişman olup döğünmektense sürekli kontrol altında tutmalıyız evlatlarımızı.Anne baba olarak bize çok büyük görevler düşüyor.Tekrar teşekkürler,ben de sonuna kadar destekliyorum seni bu konuda..vereliniortak

Sayın Ayşe Yılmaz,
yazdıklarınızda endişelerinizde çok çok haklısınız.
Aslında sorun evde pc olması,çocuklara telefon alınması değil,sorun ebeveynlerin denetimden ve bilinçten uzak olması,eve pc veya çocuğa telefon almamakla sorun çözülmüyor,çünkü siz bilgisayar almasanızda çocuklar ailelerin verdiği harçlıkla internet kafelere gidip her türlü siteye girebiliyor,internet kafelere belli yaş grubunun altındaki çocukların girmesi yasak sözüm ona ama denetlemeler yetersiz olduğu için her kafede birkaç İlköğrerim çağındaki çocuğu görmeniz mümkün.

Evinizde pc varsa evet kesinlikle salonda olmalı,çocuk msne de girmeli,teknolojinin nimetlerinden de faydalanmalı ama önce bizler bilinçli olmalıyız,pcyi nasıl kullanacağını,ne şekilde kullanması gerektiğini çocuğumuza öğretmeliyiz,pc olan evlerde ailelerin kesinlikle bilgisayarı kullanmayı bilmesi gerektiğine inanıyorum,çocuğunuzu yaşamın her alanında olduğu gibi teknoloji de de denetleyebilmelisiniz.
Eline verdiğimiz telefonda kimlerle görüştüğünü,ne yaptığını bilmekte önemli.

Pc,telefon kötü diye nitelendiremeyeceğimiz şeyler,aksine hayatımıza kolaylıklar sağlayan,bilgiye hemen eriştiren teknolojik ürünler,yani en azından benim görüşüm bu doğrultuda,kötü olan bizlerin kullanma amacından çıkmamız ve çocuklarımıza yeterli eğitimi veremeyişimiz.

Yazınızda bahsettiğiniz site erişkin insanlar için bile bir tehlike arz ederken çocuklara vereceği hasarları düşünemiyorum bile,yine bilinç ve denetim çıkıyor ön plana.
Ne olursa olsun aile pc için veya başka birşey için asla bilmiyorum,aklım ermiyor dememeli,öğrenmeli,öğrenmek zorunda,araştırmalı,çağa ayak uydurmalı çünkü çocuk sahibi.
Eğer çocuğunuz varsa uyanık olmalısınız,kendinizi ve çocuğunuzu eğitmek,bilinçlendirmek zorundasınız.
Biz ebeveynler olarak elimizden gelenin en mükemmelini yapmak için var gücümüzle çabalayalım,gerisi zaten alınyazısı.

İnternetin artık iyiden çok kötüye kullanıldığını düşünüyorum...
Yararı azalıyor zararı artıyor...
Bi internet ailelerin dağılmasına yuvaların yıkılmasına sebep olabiliyor...
Çocukların uygunsuz davranışlarına sebep olup uygunsuz ortamlara katılmalarına zemin hazırlayabiliyor..
Başlarına büyük dertler açabiliyor... vs vs vs.. Demem o ki internet artık baş belası oluyor.. Çünkü insanlar bununda suyunu çıkardı... Çok dikkatli olmak gerekiyor dicem ama boş.. hızlı bir şekilde teknoloji ilerlerken buna engel olmak mümkün gibi görünmüyor... Acı ama gerçek... Böyle şeyler daha da yaygınlaşacağa benziyor.. Yazık...

böyle bi konuya değindiğiniz için çok teşekkürler...
gerçekten sonuna kadar katılıyorum size.bu zamanda çocuk yetiştirmek çok ama çoook zor.her zaman rabbime bu yönde dua ediyorum.çocuğumu iyi eğitmede.terbiyeli,edepli,ahlaklı yetiştirmede bana yardımcı ol diye.allah korusun tüm evlatlarımızı ve akıl fikir versin.bizede güzel yetiştirmeyi,hata yapmadan yetiştirmeyi nasip etsin inlşallah.gerçekten 7-8 yaşındaki çocukların facebook ta ne işi var aynen dehşete kapılıyorum.ailelerinde çok uyanık ve takipçi olması lazım.benim kızım 3 yaşına yeni girmiş olmasına rağmen evimize gelen daha büyük çocuklarla 8 yaşında kadar odasında kapıyı kapatıp oynamalarına izin vermiyorum.çünkü büyük çocuk tam merak yaşında.aklımdan bin türlü şey geçiyor.her zaman gözetip takip etmeklazım.işimiz gerçekten zor

şu an cok üzgünüm tamda bu konu üzerıne üzüntü yaşıyorum benımde bır oglum var sekızıncı sınıfa gıdıyor malesef net bagımlısı oldu ılk okulda ögretmenlerının taktır ettıgı cocuk gıttı yerıne sadaca bılgısayar ıcın yaşayan boş kafalı bır cocuk geldı her okula gıttıgımde ögretmenı gelecegın matematık profesörü olur bu gıdışle derdı ta kı şu nalet ps eve alana kadar ne yapacagımı şaşırmış durumdayım yazdıklarınız yerden göge kadar haklı ama benım gıbı bılıncsız anneler malesef bu cocukların hayatını mahvedıyoruz ınanın şu an hem yazıp hem aglıyorum kendı ellerımle cocugumun hayatını mahfettım co üzgünüm cok söyleyecek söz bulamıyorum

Yazınızdaki her cümlenize, her endişenize katılıyorum. Facebook'a üye değilim, olmayacağımda. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim.

X