Bir devlet hastanesi dogum hikayesi

Herkeze merhaba. 3 kuşak o devlet hastanesinde dogan annem ben bebeğim. Tüm kontrollerimi özel hastanede yaptırdım planım bütcem özelde dogum yapmak için ayarlandı son kontrolüm kurban arifesinde hersey yolunda vaktin var 1 hafta sonra görüşürüz diyen doktorum. Pat 17 temmuz 2015 sabah 7 eşim bayram namazından gelmiş kahvaltı hazırlayacagım bi hapsırık kızım geliyorum dedi normal su geliş hikayesi apar topar hastaneye gidiş doktorum tatilde şehir dışında ebe biz yaptırıyoruz doğumu zaten acil bişi olursa başka doktor o zaman geliyor diğer durumlardada devlet hastanesine sevk ederiz korkma diyen bi ebe. haydaa kafa karıstı tabi sağlıkla alakalı acil müdahalede nereye gönderirsiniz sorusuna aldımız cevapla sordum ne kadar vaktim var dedi en fazla 6 saat. koyulduk o hastanenin yoluna bari orda yapalım nasılsa doğdugum yer eski dogum hastanelerinden işin ehli. e gercekten de ehli. saat oldu 9.30 gram sancı yok. ama acilden girdik yine bi muayeneler nst felan dediler ister alalım dogumhaneye orda bekle ister buralarda gez otur aılenle sohbet et sancılar fazlalasınca dayanamaz hale gelince gel dedim yanlız olacaksam beklerim ailemle bahcede. zaten hava sıcak sohbet muhabbet bahcede yürümeler saat oldu 15.00 sancılarım arttı annem ve eşime dedim galiba tamam dayanamıyorum girelim. acilden yine kontrol açıklık 5 cm artık yukarda olman gerekiyor sözü telefon almıyolar içeriye de neyse sıgındım Rabbime girdim içeri sancı odası abartısız 20 yatak hepsi dolu damar yolu acıldı elime verdiler 2 küçük tüpte lağman bide doğum önlüğü wcde hallet onuda hallettim tek başıma kadınlar nasıl bağrıyor ben bi tırstım eyvah nereye düştüm hesapta tek başıma tek kişilik odada cekecektimya sancıyı. yatacak yatak yok biri doğursada bi yere otursam diyorum çantada aldırmıyorlar içeri doğumdan sonra getirtiyorlar. bi elimde üstümden çıkan elbiselerim diğer elimde yarısı alınmıs yatak koruma ped paketi sancı odasında volta atıyorum. biri dogum yaptı bulduk yatacak yer. çocuk kalp atısları için yatırdılar yataga yarım saat yatacam elimdekileri koydum yastıgımın yanına kaldırdılar bi daha hadi baska makine ile bakacaz diye götürdüler başka odaya tasıma elindekileri kalsın orda nasılsa gelecen. geldimki ne elbise ne bişi aradım elbiseyi ve poseti çöpün yanında buldum sadece elbiseyi. bunu buraya atanı gördünüz mü diye hanımlara sordum biri sessizce hizmetli personeli kadın elbiseni attı yatak pedinide aldı gitti dedi asabilerde e kötü davranmasın kimse diye sesimide çıkaramadım. lazım da oldu mu. dedim almışlar elbiselerimide çöpün kenarına yere atmışlar. isteyelim bidaha dediler geldi bi paket daha yarısı alınmış paketin dedim bu ıkıncıye alıyorsun kullanamadan paketim kayboluyo sahip çıkaydın dedi totosunu savura savura dinlemedi gitti.
millet bağrış çığrış saat oldu 18.00 kontrol sürekli, olmuş alalım diyo bitanesi orda oturan ebe hanım dursun daha diyo en son kaldık 4 kişi. saat 21.00 ne olur dayanamıyorum bi bakın diye seslendim Çok bağıranlardan ikisine sağlam laf yapıstırdılar bunu duyuncada kendime sus bağırma diye telkin vere vere Allaha sıgınıp inşirah suresini oku oku sesim çıkmadı rica ede ede geldiler tamam olmuş artık tekerlekli sandalyeyi bekliyoruz gelmedi bi türlü dedim gerek yok giderim yuruyerek yattık masaya ıkı damar yolu daha oldu 3 damar yolu sancı odasında herkezde vardı o serumlardan bana masada ne varsa verdiler 5 dk sonra zeynep şirin'im dünyaya geldi. heryer stajyer dolu bilerek derin kesik attı göstermek için dikiş faslı uzun oldu biraz sıkıştırdılar bi tampon hadi müşhade yatagına sancı odasındaki son 4 yatak oluyo. yatağa geldim oturmaya çalışıyorum malum sıkıntım var. hizmetli kadın küçük boy bavulumu attı önüme tatilemi geliyon bu ne demesinmi kafam attı. doguma geldik ne olacagı belli mi dialogu çok gecmedi kızımın kontrolleri yapılmış getirdi tıfıl bi kız artık hemşiremi ebemi bilmem kızım yatak pedinin arasında işte kızını getirdım bıraktı bacak arama açtı pedi işte kız elini tuttu 10 parmak ayağını tuttu 10 parmak eksiği yok dedi gitti. Annemi kundaklayıp 55 sene önce annaneme veren 25 yıl sonra aynı sekıl eski kundakları bilirsiniz kundaklanıp anneme verilen ben ve çıplak yatak pediyle önüme bırakılan kızım prosedür artık bu herhalde neyse kalktım ayağa tampon düştü heryerim kan.kendimi mi temizleyeyim çocugumu giydireyim bilemedim çocuktan başladım sardım üşümüş yavrum. neyse sonra kendimi temizledim üstümü çıkardım sildim değiştim. inan olsun orada cocugunu bırakıp insan tuvalete gidemez ki gidemedim iyiki o bavulumu yapmışım. kucagıma alacagım damar yolu 3 tane çıkarın diyorum cıkarmıyolar çocugun basına batıyor. sabaha karsı yatak yoklugundan dinlenme odasında tekli refakatçi koltukları vardır o koltuklu odaya koydular beni yanlızım iki. Kelebeği kendim çıkardım attım elimin üstündeki duruyo bişi olursa bana elbet mudahale yapılır. Peşime 3 kişiyi daha. oturamıyoruz zaten bide hepimizin ilk dogum süt tam gelmedi mama takviyesi öğlene doğru odaya aldılar bizi e temmuz ayı heryer sıcakkkk banyo yok wcler ortak banyo yapabılme ihtimali yok kokuyor odalar rezıllik refakatçi yok odaya alınınca eşime bıraktım kuzumu ve wcye ancak gidebıldım annemle konustum ne olur cıkarın beni burdan diye cıkmada cıkamadık bırakmadılar 3 gün. Bukadar şeyin arasında tek güzel sey kızımdı. belki çok uzun ve gereksiz bi yazı oldu ama inanın milletin elinde kobay mı olmadık, kötü cümleler mi işitmedik insan gibi muamele göremedik. Çok şükür bitti Allah hastahanelere düşürmesin yoklugunuda göstermesin diyerek konuyu kapatıyorum. şimdiden bu konuyla ilgilimi derdimi dinlediğiniz için tesekkür ederim

Bende devlet hastanesinde doğum yaptım malesef ki maddi durumum özel hastanede doğum yapmak için elverişli değildi. Devlet hastanesinin pisliğini çekmek istemiyordum neyse ki kızımın şansına yeni şehit hastanesinin açılışı denk geldi tertemiz bi hastane yepyeni cihazlar kişiye özel doğum odası ve açılış günü olması sebebiyle pek bi ilgili sağlık personeli biz şanslıydık ama bilirim o devlet hastanesinin kalabalığını pisliğini sağlım personelinin sanki işini zorla yaptırıyormuşcasına tavrını neyse ki bebeğini sağ salim kucağına almışsın allah analı babalı büyütsün

Son düzenleme:
Bende devlette doğum yapıcam.tokat merkezde yaşıyorum.burda odala 2kişilik.banyo wc odaların içinde.şartlar temizlik falan yerinde.doktorlarda iyi.ama doğumhanedeki ebeler biraz tersmiş.inşallah sancım geldiğinde doktorum nöbette olur diye dua ediyorum valla.2haftam falan kaldı.o anda ters davranan olursa dayanamam o acıyla terslerim diye düşünüyorum

Bende nasipte Bartın kadın doğumda devlette yapacağım ama çok korkuyorum devlet olarak çok korkuttular yorumunuzu görünce sevindim tavsiye edermisiniz yani ilk olacak nasipse

X