Bir evlilik meselesi...

Ya nasıl bir çevreniz var bilmiyorum ama benim bile psikolojimi bozdu. Ben de 28 yaşındayım yani benim reddettiğim insanlar da mı bu yaşta niye reddediyor diye düşünüyor?? Valla şu an kendimi aşırı yaşlı hissediyorum:KK43:(

Merhabalar. Bu aralar çok canımı sıkıyorum dertleşmek fikir almak istiyorum. Biraz uzun olacak lütfen okuyun, konuya dalıyorum... 28 yaşındayım bi ilişkim var 2 ay sonra 7 senemiz bitecek. Sevgilimi çok seviyorum ve bunca sene beni üzecek kıracak tek bi davranışı olmadı (maşallah diyin:) ) hep ciddiydik 1.senemizde evlilik teklif etmişti. Ancak okuyorduk. Okul bitti. Küçük şehirdeyiz Özel sektörde iş aradı bulamadı. Markete vs girmek istemiyorum istemeye geldiğimizde matkette çalışıyorum demek istemiyorum diyordu sürekli. Güzel bi iş bulmak istiyordu. Sonrasında kpss süreci vs oldu atanamadı. Bende atanamadım 1,5 sene bi eğitim kurumunda çalıştım sonra çıktım. Geçen atamalarda sevgilim 0,01 puanla kaçırdı. Ağladık oturup. Çünkü senelerdir çabalıyor görüyorum elinden geleni yapıyor. Bir türlü olmuyor :KK43: işi olmadanda nişan isteme yapamıyoruz. Ailem işi olsun askerliği olsun öyle karşımıza gelsin kafasında oldukları için babam vs bilmiyor. Annemse ilişkimizin en başından beri biliyor.

DEdiğim gibi küçük şehirdeyiz. Buralarda görücü usulü çok yaygın. Tanıdık eş dost komşu vs görücü gelmek istiyor. Tabiki kibar bi dille reddediyorum. Ama bu süreçte çok yıprandım. Kimseyi istemediğim için ve yaşım 28e geldiği için insanlar saçma imalarda bulunuyor bu çok canımı sıkıyor. Kibar bi dille reddettiğimiz insanlar sonrasında başkalarına "28 yaşında zaten birde kimseyi istemiyor beğenmiyor kendini ne zannediyor burnu havada bu yaştan sonra onu bizden başka kim isterki" böyle laflar ediyorlar. Kimseyi ilgilendirmez belki hiç evlenmeyeceğim bu kimi ilgilendirirki. Sevgilim var görüştüğüm var diyemiyorum insanlar hadi ne zaman evlenceksin vs diye sıkkştırılmak istemiyorum çünkü. Ki sevgilimin işi olmadığı için o konuda da ekstra baskı yiyeceğimi biliyorum. Sevgilim olduğunu bilen kişilerden fazlasıyla baskı yiyorum çünkü. Sürekli sevgilin iş bulamadı mı daha ne kadar bekleyeceksin yaşın 28 oldu vs vs.. bu resmen psikolojik şiddet.

Herneyse. Yakın zamanda kardeş gibi olduğum birlikte büyüdüğüm kuzenim görüştüğü tanıştığı insanla 2 ay içinde nişanlandı. Kendisi benden 4 yaş küçük. Bi kaç ay sonrada düğünleri olacak. Herşeyinden haberim olan kuzrnim benimle arasına mesafe koydu. Nişanıyla düğünüyle olan detayları benimle paylaşmıyor sorduğumda ağzından kerpetenle laf alıyorum. Kardeşim gibi gördüğümden mutluluğunu herşeyden çok istediğimden herşeyinde destek olmak yanında olmak istiyordum. Bu süreçte benden anlamsız şekilde uzaklaştı. Nişanında amcam bana sürekli laf soktu. Evet amcam. Herhangi bir bayan kişisi değil. "Sende evlenemedin. Sıra sendeydi ama benim kız senden erken davrandı. Darısı sana artık 28 yaşındasın" vs. Bunları tatlı bi dille değil bildiğiniz eziklercesine söyledi. Ve herkesin içinde yaptı bunu.Yakın uzak akrabalar tanımadığım insanlarında fazlasıyla olduğu bir ortamda.

Yengem annemle çok samimiydi. Sürekli arardı. Hayırlı işleri olacağını söylediğinden beri hiç aramıyor. Annem arayıp soruyor aranmak istiyorlardır destek olayım diye yanlarında olmak için. İki laf edip kapatıyor bahanelerle. Eskiden 1 saatten az konuşmazlardı. İşi vardır diyeceksiniz hayır evde oturduğu zamanlar arıyor annem. Herhangi bir işi yok yani. Artık ciddi ciddi bişdy mi yaptık diye düşünüyoruz yok. En çok biz havalara uçtuk ki dediğim gibi çok içli dışlıydık.

Bu durumu paylaşıp tarafsız yorum yapın dediğim kişiler hep bana şu yorumda bulundu. Büyük ihtimalle senin onu kıskandığını düşünüyorlar. Ve nazar korkusuyla nazar edersin diye sizi uzak tutmaya çalışıyorlar.. iyide neyini kıskanayım. Benimde mutlu bir beraberliğim var. Evet bişeylere adım atamadık. Bu kuzenimi kardeşimi kıskanma ihtimalim olduğunu mu gösterir? Siz kız kardeşinizin mutluluğunu kıskanır mısınız?

Herşeyden öte amcamın herkesin içinde beni rencide etmeye çalışması ne peki? Bunu neden yaptı ne alaka anlam veremiyorum. Bi soğuk bir uzak tavırlar? Kendimde arıyorum bi hareketimi bi sözümü mü yanlış anladılar? Yada daha fazla mı ilgi bekliyorlar anlamadım. Amcamın tavrından sonra ona mesafe koydum artık. Ancak kuzrnim benim kardeşim. Herşeye rağmen yanında olmaya çalışıyorum. Kendi hallerine bırak diyenler var. Sizce ne yapmalıyım?

Edit; sevgilim 3 4 farklı işe girdi çıktı ancak kısa süreli. Şuan çalışmıyor. Askerliğinide yaptı. Tek problemimiz güzel bir iş bulabikmesi. Onun içinde fazlasıyla çabalıyor. Gözümle görüyorum. Lütfen linç i

Yorumları okudum da aslında burda herkes aklını başına alman için fikirlerini söylemiş ama sen linçliyorlar diye düşünmüşsün.
7 yıl çok uzun bir süre. Böyle daha ne kadar bekleyeceksin. Küçük ilde iş yoksa civar büyükşehirlere gidip ikinizde iş bulmalıydınız. Sadece sevgiliniz değil siz de artık bir işe girmelisiniz. Ve bir tavsiye kimse için yıllarınızı heba etmeyin değmez.

Kuzen konusu ise konu açmaya bile değmeyecek bir şey. Mesafe koyun bitsin gitsin. Akrabalara bu kadar pirim vermeyin değmediğini yıllar size gösterir zaten.

Kuzeniniz ve ailesi saçmalamış. Benimde çok yakın bir arkadaşım nisanlaninca iletişimi kesmişti. Hatta biri de bı havalara girmişti. Çok cahilce bir tavir. Sosyo-kültürel olarak düşük seviyedeki insanlar böyle yapıyor. O yuzukte var bı keramet! Bu arada o kişilerden birini evlendi yıllar sonra gördüm, yüzünü tırnakları ile çizik çizik etmişti. Evliliğinde büyük sorunlar çıkmış, cahil ailesi "herkes yaşıyor sorun boşanmayacaksin." demişler. Böyle insanlar evet var. Depremle yaşamayı öğrenmek gibi bunlarla yaşamayı da öğrenmek lazım.

Bence en önemli konuya gelirsek,

Adam bimde işe girmiş olsaydı bu kadar senede mağaza sorumlusu olurdu. Yani bence çalışmak isteyen bir insan değil. Siz şuan önemsemiyor olabilirsiniz ama evlilik sonrası başınız çok ağrır. Gerçi bu adama kalırsa evlilik yakın görünmüyor..

Cahillikle mücadele etmek dünyanın en zor işi.
Siz tahsilli birisiniz, anladığım kadariyla da öğretmensiniz. Bu cahil zihniyete neden bu kadar kulak asıyorsunuz ki?

Sevgiliniz bugün atansa yarın evlenecek misiniz?yada bu sene atanmasa bir sene yada birkaç sene daha mı bekleyeceksiniz?
İş olayını farklı çözüp adım atabilirsiniz

Sevgilimde garanti işim var diye ailemin karşısına gelebilmek istiyor. Hele babası yok diye kendini tek hissediyor. Sağlam bi işim olmazsa babamsız geldiğimde ailen haklı olarak bu kızımıza nasıl bakacak düğün vs nası yapacak işide garanti değil diye düşünürler diyor. Ortamda babam yoktu. Annemde bu işler nasip kısmet şuan evlilik düşünmüyor sadece. Dedi. Ondan sonra sustu zaten. Ortamda babam olsaydı ciddi bir gerginlik çıkardı zaten iyiki yoktu. Sonradan öğrendiğinde köpürdü zaten insanlafın içinde konuşmayı bilmiyor diye

Aminn. Sizde çok çok çok mutlu olun❤️

Evet emek sabır sabır sabır...
Zorunda kalsa limonda satar demek istedim. Markette çalışmak ağırına gitmiyor. Markette çalışıyorum diye kız istemeye gelmek ağırına gidiyor. Babamların karşısında öyle bir durumda kalmak istemediğini söylüyor. Babasız ve markette çalışan birine karşı babamların düşüncelerinden vs çekindiği için.
Buradakiler çevrenizden farklı değil maalesef, herkes her şeyi çok biliyor. Aslında yaşadığımız çoğu çaresizlikte yalnızız, insanlar eleştirmeyi ya da akıl vermeyi çok severler ama asla içinde bulunduğun durumu anlamazlar. Eleştirenlere baksan genelinin başarı olarak gördüğü şey evlenip çocuk yapmak. Benim eşim de hayata geç başlamış biri. Ben öğretmenim ve mesleğimde 3. senemi bitirdiğimde eşim daha üniversite okuyordu. Hayata geç başlamış annesi yok babası başkası ile evli o da orada burada zorlu hayat yaşamış. Üniversiteyi 28 yaşında bitirdi ve aynı sene askere gitti geldi. Askere gitmeden önce de işi oImadığı halde geldi ailesiyle beni istedi. Ben eninde sonunda bulur dedim ve inandım eşime. Işini de gelince buldu, iyi bir firmada makine mühendisi. Evlendikten 6 ay sonra evimizi aldık. Ekstra iş kurmaya çalışıyoruz ve şimdilerde aynı zamanda bebek bekliyoruz. Yani demem o ki vaktinden önce horoz ötmez. Ama vakti gelince her şey bakmışsın bir anda yerine oturmuş. Siz yeter ki çabalayın. Allah hiçbir emeğin karşılığını boşa çıkarmaz. Kimseye de kulak asmayın. ❤️

Merhabalar. Bu aralar çok canımı sıkıyorum dertleşmek fikir almak istiyorum. Biraz uzun olacak lütfen okuyun, konuya dalıyorum... 28 yaşındayım bi ilişkim var 2 ay sonra 7 senemiz bitecek. Sevgilimi çok seviyorum ve bunca sene beni üzecek kıracak tek bi davranışı olmadı (maşallah diyin:) ) hep ciddiydik 1.senemizde evlilik teklif etmişti. Ancak okuyorduk. Okul bitti. Küçük şehirdeyiz Özel sektörde iş aradı bulamadı. Markete vs girmek istemiyorum istemeye geldiğimizde matkette çalışıyorum demek istemiyorum diyordu sürekli. Güzel bi iş bulmak istiyordu. Sonrasında kpss süreci vs oldu atanamadı. Bende atanamadım 1,5 sene bi eğitim kurumunda çalıştım sonra çıktım. Geçen atamalarda sevgilim 0,01 puanla kaçırdı. Ağladık oturup. Çünkü senelerdir çabalıyor görüyorum elinden geleni yapıyor. Bir türlü olmuyor :KK43: işi olmadanda nişan isteme yapamıyoruz. Ailem işi olsun askerliği olsun öyle karşımıza gelsin kafasında oldukları için babam vs bilmiyor. Annemse ilişkimizin en başından beri biliyor.

DEdiğim gibi küçük şehirdeyiz. Buralarda görücü usulü çok yaygın. Tanıdık eş dost komşu vs görücü gelmek istiyor. Tabiki kibar bi dille reddediyorum. Ama bu süreçte çok yıprandım. Kimseyi istemediğim için ve yaşım 28e geldiği için insanlar saçma imalarda bulunuyor bu çok canımı sıkıyor. Kibar bi dille reddettiğimiz insanlar sonrasında başkalarına "28 yaşında zaten birde kimseyi istemiyor beğenmiyor kendini ne zannediyor burnu havada bu yaştan sonra onu bizden başka kim isterki" böyle laflar ediyorlar. Kimseyi ilgilendirmez belki hiç evlenmeyeceğim bu kimi ilgilendirirki. Sevgilim var görüştüğüm var diyemiyorum insanlar hadi ne zaman evlenceksin vs diye sıkkştırılmak istemiyorum çünkü. Ki sevgilimin işi olmadığı için o konuda da ekstra baskı yiyeceğimi biliyorum. Sevgilim olduğunu bilen kişilerden fazlasıyla baskı yiyorum çünkü. Sürekli sevgilin iş bulamadı mı daha ne kadar bekleyeceksin yaşın 28 oldu vs vs.. bu resmen psikolojik şiddet.

Herneyse. Yakın zamanda kardeş gibi olduğum birlikte büyüdüğüm kuzenim görüştüğü tanıştığı insanla 2 ay içinde nişanlandı. Kendisi benden 4 yaş küçük. Bi kaç ay sonrada düğünleri olacak. Herşeyinden haberim olan kuzrnim benimle arasına mesafe koydu. Nişanıyla düğünüyle olan detayları benimle paylaşmıyor sorduğumda ağzından kerpetenle laf alıyorum. Kardeşim gibi gördüğümden mutluluğunu herşeyden çok istediğimden herşeyinde destek olmak yanında olmak istiyordum. Bu süreçte benden anlamsız şekilde uzaklaştı. Nişanında amcam bana sürekli laf soktu. Evet amcam. Herhangi bir bayan kişisi değil. "Sende evlenemedin. Sıra sendeydi ama benim kız senden erken davrandı. Darısı sana artık 28 yaşındasın" vs. Bunları tatlı bi dille değil bildiğiniz eziklercesine söyledi. Ve herkesin içinde yaptı bunu.Yakın uzak akrabalar tanımadığım insanlarında fazlasıyla olduğu bir ortamda.

Yengem annemle çok samimiydi. Sürekli arardı. Hayırlı işleri olacağını söylediğinden beri hiç aramıyor. Annem arayıp soruyor aranmak istiyorlardır destek olayım diye yanlarında olmak için. İki laf edip kapatıyor bahanelerle. Eskiden 1 saatten az konuşmazlardı. İşi vardır diyeceksiniz hayır evde oturduğu zamanlar arıyor annem. Herhangi bir işi yok yani. Artık ciddi ciddi bişdy mi yaptık diye düşünüyoruz yok. En çok biz havalara uçtuk ki dediğim gibi çok içli dışlıydık.

Bu durumu paylaşıp tarafsız yorum yapın dediğim kişiler hep bana şu yorumda bulundu. Büyük ihtimalle senin onu kıskandığını düşünüyorlar. Ve nazar korkusuyla nazar edersin diye sizi uzak tutmaya çalışıyorlar.. iyide neyini kıskanayım. Benimde mutlu bir beraberliğim var. Evet bişeylere adım atamadık. Bu kuzenimi kardeşimi kıskanma ihtimalim olduğunu mu gösterir? Siz kız kardeşinizin mutluluğunu kıskanır mısınız?

Herşeyden öte amcamın herkesin içinde beni rencide etmeye çalışması ne peki? Bunu neden yaptı ne alaka anlam veremiyorum. Bi soğuk bir uzak tavırlar? Kendimde arıyorum bi hareketimi bi sözümü mü yanlış anladılar? Yada daha fazla mı ilgi bekliyorlar anlamadım. Amcamın tavrından sonra ona mesafe koydum artık. Ancak kuzrnim benim kardeşim. Herşeye rağmen yanında olmaya çalışıyorum. Kendi hallerine bırak diyenler var. Sizce ne yapmalıyım?

Edit; sevgilim 3 4 farklı işe girdi çıktı ancak kısa süreli. Şuan çalışmıyor. Askerliğinide yaptı. Tek problemimiz güzel bir iş bulabikmesi. Onun içinde fazlasıyla çabalıyor. Gözümle görüyorum. Lütfen linç etmeyin :KK43:

Yorumların geneli empatiden yoksun malesef. Veya okuduklarını anlayamayanlar olduğunu düşünüyorum. Sevgilim el el üstünde oturmuyor. Sınavlara çalışıyor, borsa ile uğraşıp bişeyler kazanıyor aylık zaten asgari ücrete yakın. Ailesinden harçlık almıyor merak etmeyin zaten annesinin dul maaşı harici bir gelirleri yok. Nerdeyse 30 yaşına gelmiş vs diyenlere söylüyorum adam zaten üniden 24 yaşında mezun oldu. Şuanda 28 yaşında. Bu 4 senede de kpss kaymakamlık gümrük muhafaza memurluğu vs bütün sınavlara mülakatlara girdi çıktı. Bu arada 3 4 iş denedi ama deneyimlediği işlerde kalıcı olamayacağını anladığı için aile kurmaya yeterli değil diyerek ya devlet ya kendi işim dedi. Sonuç olarak şuan atama sonuçlarını bekliyoruz. Olmazsa yaz sonu ticarete yönelecek kendi işini kuracak. Markette çalışmak istemiyor lafıma takılanlar büyük ihtimalle bu tarz yerlerde çalışanlar sanırım. Saygım sonsuz. Ki sevgilimde bende kısa sürede olsa deneyimledik. Bizim karşımıxa iyi insanlat çıkmadığından belkide krndi kişisel kararı. Buna saygı duyulmayıp nasıl linçleniyor. Başkasıda devlette memurluğu beğenmeyrbilir. Ticafetten 4 5 katjnı kazanıyorum diyebilir. Ben buna saygı duyarım. Ağır eleştiri yapanları kendileriyle başbaşa bırakıyorum zira yaşamadığınız durumlar yaşamadığınız çaresizlikler için bu kadar ağır eleştiriler yaparken inşallah benimde başıma böyle benzer çaresizliklrr gelmez diye dua etmenizi öneririm.

Canım ben seni anladım, erkekler biraz şeydir böyle hemen ipleri atma derim 🤩 Evlilik olur, herşey hallolur iyi düşünelim iyi olsun hele sen bir çilingir sofrası kur sevgiline. Müstakbel kocişim biz nasıl geçinicez sen çalışmazsan de ama dümdük sorma giyin, süslen gözüne hitap et bir böyle dene. Sakın iş beğenmeyen adamla yıkma köprüleri bebişim, yıkmak kolay yapmak zor 😍

Erkek arkadaşın o beğenmediği büyük marketlerin birinde çalışmaya başlasaydı şimdiye çoktan mağaza müdürü olmuştu.Gerçekten Türkiye de işsizlik yok iş beğenmemek var,bir an önce iş hayatına atılması lazım.Kpss insanın gerçekten ömrünü yiyor

Tamam memur olmak istiyor belli ki ama 4 yıl olmuş mezun olalı bence artık başka bir alternatif düşünme zamanı erkekler için biyolojik yaş yok kadınlar içinse işliyor.28 yaş asla geç değil evlenmek için ama madem tek sorun iş bulması uzun süredir berabersiniz artık biraz alternatif çözümlere bakma zamanı gelmiş diye düşünüyorum.çocuk istemiyorsanız asla ben child free takılacağım diyorsanız zaten çok önemli değil hangi yaş olduğu ama sizden öyle bir vibe almadım.akrabalarıda boşverin ya siz evlenince bu sefer çocuk için sizi sıkıştırıp aşağılayacaklar böyle zihniyetlerle ne muhatap olup adam yerine koyarsınız bilmem Allahtan çevremde yok pek böyle tip kuzenin derdide seni mi gerdi kız evlenir yarında çocuk yapar senin sevgilin bu kafayla giderse sen daha yıllarca evlenemezsin ha bunu da evlenmek istediğin için diyorum yoksa ister evlen ister evlenme kim karışacak sana.

Edit; sevgilim 3 4 farklı işe girdi çıktı ancak kısa süreli. Şuan çalışmıyor. Askerliğinide yaptı. Tek problemimiz güzel bir iş bulabikmesi. Onun içinde fazlasıyla çabalıyor. Gözümle görüyorum. Lütfen linç etmeyin :KK43:

Yorumların geneli empatiden yoksun malesef. Veya okuduklarını anlayamayanlar olduğunu düşünüyorum. Sevgilim el el üstünde oturmuyor. Sınavlara çalışıyor, borsa ile uğraşıp bişeyler kazanıyor aylık zaten asgari ücrete yakın. Ailesinden harçlık almıyor merak etmeyin zaten annesinin dul maaşı harici bir gelirleri yok. Nerdeyse 30 yaşına gelmiş vs diyenlere söylüyorum adam zaten üniden 24 yaşında mezun oldu. Şuanda 28 yaşında. Bu 4 senede de kpss kaymakamlık gümrük muhafaza memurluğu vs bütün sınavlara mülakatlara girdi çıktı. Bu arada 3 4 iş denedi ama deneyimlediği işlerde kalıcı olamayacağını anladığı için aile kurmaya yeterli değil diyerek ya devlet ya kendi işim dedi. Sonuç olarak şuan atama sonuçlarını bekliyoruz. Olmazsa yaz sonu ticarete yönelecek kendi işini kuracak. Markette çalışmak istemiyor lafıma takılanlar büyük ihtimalle bu tarz yerlerde çalışanlar sanırım. Saygım sonsuz. Ki sevgilimde bende kısa sürede olsa deneyimledik. Bizim karşımıxa iyi insanlat çıkmadığından belkide krndi kişisel kararı. Buna saygı duyulmayıp nasıl linçleniyor. Başkasıda devlette memurluğu beğenmeyrbilir. Ticafetten 4 5 katjnı kazanıyorum diyebilir. Ben buna saygı duyarım. Ağır eleştiri yapanları kendileriyle başbaşa bırakıyorum zira yaşamadığınız durumlar yaşamadığınız çaresizlikler için bu kadar ağır eleştiriler yaparken inşallah benimde başıma böyle benzer çaresizliklrr gelmez diye dua etmenizi öneririm.
Kuzeniniz siz nazar etmeyin diye sizden uzak kalıyor bence başka açıklaması olamaz

Valla sizi insan için de rencide eden akrabalarınizi Bozun geçin valla ben öyle yapardım

Sevgilinizi seviyorsanız ayrılmak istemiyorsanız çevrenizin ne dediğini umursamayin önemsemeyin yapacak birşey yok bir tanidigimizda da senelerce sevgili olmuşlardı liseden beri üniversitede bitti bulamadı iş güç sonra kız bıraktı iş bulamiyor Nisan olmuyor diye onun bıraktığı sene memur olmuştu ama bir erkek için çok büyük yıkım bence yaşınızda geçmemiş ayrıca nisanliniz polislik jandarma ne bilim bu tür sınavlara da girebilir umarım biran önce iş bulablir

bahaneden bol ne var dimi :)
ailenizle tanıştıktan sonra "ben şu an bu işin yapıyorum ama hedefim memuriyet o yüzden kpsss çalışıyorum" diyerek kendini açıklayabilirdi. defalarca sınavlara girmiş ve yapamamış bu yaştaki bir adamın çoktan başka alanlara yönelmesi gerekirdi, sizin sevginiz biraz gebeş sanırım.
ayrıca benim sevgilime görücü gelecek olsa ortalığı yıkarım. nasıl bir erkek ki bu ilişkiniz için hiç çaba sarfetmiyor ve tüm bunlara kulak kapatıyor.
son olarak borsadan para kazanıyor lafına çok güldüm. 😂 işsizsevgiliminasılaklayabilirim.com

X