Bir garip oldum

Kimse SİZİN annenize bakmak zorunda degil, bunun lafini yapiyorsaniz siz de bakmayin.

Geri kalan konu icin de ablanizin 1 senelik tatili var, durumu musaitse cani nerde gezmek istiyorsa orda gezer. Ne denek hep parali aktiviteler planliyorlar? Size gore mi planlasinlar tatillerini?
Bizi davet ettikleri aktiviteleri paralı olmayabilir demek istiyorum. Her aktivitesini bana göre planlasın demedim. Sonra gelmiyorsunu görüşemiyoruz diye laf sokuluyor. Eşim paradan dolayı gitmek istemediğinde de onlarla görüşmek istemiyormuş gibi algılanıyor.

Bizi davet ettikleri aktiviteleri paralı olmayabilir demek istiyorum. Her aktivitesini bana göre planlasın demedim. Sonra gelmiyorsunu görüşemiyoruz diye laf sokuluyor. Eşim paradan dolayı gitmek istemediğinde de onlarla görüşmek istemiyormuş gibi algılanıyor.
Bence Senede 1 gelen ablaniza butce ayirmayan kocaniza daha cok kizin

Kimse SİZİN annenize bakmak zorunda degil, bunun lafini yapiyorsaniz siz de bakmayin.

Geri kalan konu icin de ablanizin 1 senelik tatili var, durumu musaitse cani nerde gezmek istiyorsa orda gezer. Ne denek hep parali aktiviteler planliyorlar? Size gore mi planlasinlar tatillerini?
Bakmak zorunda değil elbet ama ince düşünce gerekir. Kimse yok yanında biri olsa iyi olurdu. Engelli çocuğu olan teyzemi çağırmak zorunda kaldık. Biraz anlayış. Her buraya gelmek istediklerinde babam gidip alıyor 80 km mesafeye, dönüşte onları bırakıp geri geliyor. Annem onlar için neler yaptı maddi manevi. Biraz ince düşünce diyorum. En azından 1 gece olsun nöbetleşe kalınabilirdi kimse mağdur olmazdı. He özel hastane olsa babam kalacaktı yanında ama işte herkes farklı düşünüyor. Ben kayınvalidemden şikayetçi olmama rağmen aynı durum onun başına gelse benimde ekstrem bir durum olmadıkça yanında durmamam uygun olmaz.

Bugün gelecekler. İznimizin bitmesine az kaldı son günlerde gelemeyiz dedi. Ben çalışsam sıkıntı olmaz her yere giderim ama eşim tek başına çalışıyor aldığı para 19.000. Onların gittiği yerlere gitsek 10 günde paramız biter. 🤣
Küçük bebeğiniz yoksa Sizde çalışın 19k bu zamanda yetmesi çok zor hele birde ev kiraysa o zaman dahada zor.

Onun da kardeşi sene de 1 geliyor. Uzağa gitti. Şimdi biz de memlekete gidiyoruz tatile anca köye gidiyoruz. Ne yapalım biz de sene de bir defa gelen ablam için boyumuzu cebimizi aşan yerlere mi gidelim. Kurban da kestik. Tl kazanan ve tek çalışan biri ne ayırabilir acaba ev masrafları da var. İki taraflı düşünmek lazım.

Onun da kardeşi sene de 1 geliyor. Uzağa gitti. Şimdi biz de memlekete gidiyoruz tatile anca köye gidiyoruz. Ne yapalım biz de sene de bir defa gelen ablam için boyumuzu cebimizi aşan yerlere mi gidelim. Kurban da kestik. Tl kazanan ve tek çalışan biri ne ayırabilir acaba ev masrafları da var. İki taraflı düşünmek lazım. Beb
Küçük bebeğiniz yoksa Sizde çalışın 19k bu zamanda yetmesi çok zor hele birde ev kiraysa o zaman dahada zor.
Evimiz kira değil. Kayınpederimin evi. Ama yinede zor oluyor. Kenara köşeye para koymak da zor. Kredi kartı da çok nadir kullanırız her şeyi nakit alır eşim taksit vs yaptırmaz.

İlk evlendiğimiz sene gidiyorduk o zamanlar her şey bu kadar pahalı değildi hatta hesabı da eşim öderdi bazen ama şimdi fiyatlar o zamanki gibi değil ki. Onların gittiği yerlere gitsek günlük en az 1500 tl gözden çıkaracaksın mesafe de uzak. Eğer tek kişi çalışıyor ve bazı şeyler sizi sıkıntıya sokacaksa ve borcunuz da varsa düşünüyorsunuz yani.

Ablam istediği yeri gezsin gitsin hakkıdır parası var. Ama bizi davet ettiği yerler paralı olmasın. 2021 yazında ablamlar ısrarla çağırdılar Süleymaniye taraflarında bir cafeye gittik ama 4 kişi için 1200 tl ödemişti eniştem ve eşimle ikimiz limonata içmiştik başka birşey söylemedik. Diğer kuzenlerimiz de vardı onlarda yurtdışından gelme, tek türkiyeden olan bizdik ve sadece 4 kişiye o kadar hesap ödenmesi bile eşimin zoruna gitti. Onların yanında maddi olarak yetersiz kalmak onu üzüyor ve bundan dolayı çok para harcanacsk etkinliklerde bulunmak istemiyor.

İlk evlendiğimiz sene gidiyorduk o zamanlar her şey bu kadar pahalı değildi hatta hesabı da eşim öderdi bazen ama şimdi fiyatlar o zamanki gibi değil ki. Onların gittiği yerlere gitsek günlük en az 1500 tl gözden çıkaracaksın mesafe de uzak. Eğer tek kişi çalışıyor ve bazı şeyler sizi sıkıntıya sokacaksa ve borcunuz da varsa düşünüyorsunuz yani.

Ablam istediği yeri gezsin gitsin hakkıdır parası var. Ama bizi davet ettiği yerler paralı olmasın. 2021 yazında ablamlar ısrarla çağırdılar Süleymaniye taraflarında bir cafeye gittik ama 4 kişi için 1200 tl ödemişti eniştem ve eşimle ikimiz limonata içmiştik başka birşey söylemedik. Diğer kuzenlerimiz de vardı onlarda yurtdışından gelme, tek türkiyeden olan bizdik ve sadece 4 kişiye o kadar hesap ödenmesi bile eşimin zoruna gitti. Onların yanında maddi olarak yetersiz kalmak onu üzüyor ve bundan dolayı çok para harcanacsk etkinliklerde bulunmak istemiyor.
Ama bu esinizin sorunu. Ablanizin ya da abinizin degil. Esiniz kendini ezik, kotu hissediyor diye ablanizla gorusmemeniz de sizin ayibiniz bana gore. Kardesim bana boyle yapsa cok uzulurdum

Sadece tatil kismina yorum yapacagim.
Tum sene calisip tatil yapmaya gelince,insan en iyi sekilde yapmak istiyor. Tl degersiz ise,gurbetde yasayanlarin sucu degil bu. Evet malum partiye baya oy cikti 😂 fakat Türkiyede ki insanlari ayni sefilligi cekmek icinde ayni partiye oy vermeye devam ediyor.
Ben tatile gelmisim,once tatilimi yapar en sona aile ziyareti dusunurdum. ( Diyordu TR e gidince 3hafta kv evinde kalan 😂 fakat bundan da memnun olan kisi)

Bizim paramız da burada değerli,sizin de her yerleriniz full dolu,herkes ellerinde i Phone lar ile dolanıyor diyen bir kişi ile ablam dahi olsa görüşmem,net.Diğer ailevi konular için bir şey diyemem.

Seni çok göresi gelen biri ya uygun yerlere çağırır ya da masraflarını öder. Ağzıyla şuraya gel diyen biri için neden kendini paralayasın ki?

25 yaşındayım, 20 yaşındayken kendime hedef koymuştum 24 yaşına kadar yurtdışına çıkmış olacağım diye, yerleşmek için falan da değil ha. Sadece tatil amaçlı 4 5 gün bile olsa gideceğim diye. Hala gidemedim ve uzuuuun bir süre daha gidemeyeceğim. Bazı şeyler bu kadar zor olmamalı o kadar üzülüyorum ki artık senin gibi.

Eviniz kira değilmiş
Eşiniz de 19 bin alıyormuş. Olmasa haklısınız derdim. Onlarda çocukları gezdirmek istiyor doğal olarak
Ve çocukların istediği yerler genelde paralı. Eşiniz bence cimri
Ablanizla gezmek istiyorsanız siz de bütçe ayırmaniz gerek. Sonuçta siz istiyorsunuz

Ama bu esinizin sorunu. Ablanizin ya da abinizin degil. Esiniz kendini ezik, kotu hissediyor diye ablanizla gorusmemeniz de sizin ayibiniz bana gore. Kardesim bana boyle yapsa cok uzulurdum
Görüşmemek değil ama ben her seferinde kendi hesabımı başkasına ödetmek zorunda değilim. Ödeyemediğim bir yere de gitmek zorunda değilim. Maddiyatım el vermiyor ben ne yapabilirim gidip kredimi çekeyim onlarla gezebilmek için?

Görüşmemek değil ama ben her seferinde kendi hesabımı başkasına ödetmek zorunda değilim. Ödeyemediğim bir yere de gitmek zorunda değilim. Maddiyatım el vermiyor ben ne yapabilirim gidip kredimi çekeyim onlarla gezebilmek için?
Gerekiyorsa evet, ozlemediniz mi

Eviniz kira değilmiş
Eşiniz de 19 bin alıyormuş. Olmasa haklısınız derdim. Onlarda çocukları gezdirmek istiyor doğal olarak
Ve çocukların istediği yerler genelde paralı. Eşiniz bence cimri
Ablanizla gezmek istiyorsanız siz de bütçe ayırmaniz gerek. Sonuçta siz istiyorsunuz
Zaten bazı şeylere bütöe ayırıyoryz biz de gezmeye gidiyoruz ama sürekli paralı olan yerlere değil. Mesela geçen hafta florya sahile gittik, gezdik lunaparka girdik vs. Ama çok aşırı pahalıysa bütçemizi aşıyorsa oraya gitmiyoruz. Mesela geçenlerde annemleri de alıp pikniğe gittik ablamlara da dedik siz egeden geldiğinizde de gidelim hep birlikte filan çocuklar için en güzel piknik alanı başka etkinlikler de var burda vs diye anlattım gösterdim. Onların oturduğu yerdeki piknik alanları böyle değil çünkü. Neyse bana dediği şu " Uzak kalıyor, enişten istanbul trafiğine girmek istemiyor artık, o taraflara pikniğe gelemeyiz. Siz bu taraflara gelin." Yüzme için söyledim onun içinde aynısını söyledi biz çocukları aqua parka götüreceğiz denize de gideriz ama o tarafa gelmeyiz dedi. Yani Yalova'ya gitmek zor gelmiyor, Bursa'ya gitmek zor gelmiyor ama İstanbul'a gelmek zor geliyor. Herkes planını onlara göre ayarlasın gibi istiyorlar sanki.

Yani eşim evde yemesinden içmesinden kısan bir insan değil, ama kredi kartını çok mecbur kalmadıkça kullanmamaya çalışan biri ve biz her şeyi nakit aldığımız için ay sonu eksiye düşüyoruz. Birde tv ve telefonum bozulduğu için yeni tv ve telefon almıştık borç ödüyoruz. Hem Ramazan hem Kurban bayramında memlekete gittik geldik, araba masrafı derken çok açıldık. Herkes rahat gezmek ister ama zor.

Gerekiyorsa evet, ozlemediniz mi
Gezmek için çekemem. Hele de gidilecek yerleri tek taraf seçiyor ve belirliyorsa hiç çekmem. Özledim tabiki. Bayramda görüştük üç gün boyunca köyde. Bayramdan sonra 1 kere annemlerde görüştük, 1 gece de annemlerle birlikte ablamların evine gittik orada kaldım. Öyle görüştük. Ondan sonra daha görüşmedik.

Seni çok göresi gelen biri ya uygun yerlere çağırır ya da masraflarını öder. Ağzıyla şuraya gel diyen biri için neden kendini paralayasın ki?
Aynen öyle. ☺ Ben de hem sürekli hesap ödeten taraf olmamak için eşimi zorlamıyorum. Mesela geldiğinde birlikte bir asya ülkesi mutfağının restorantına giderdik eskiden bu sene de gidelim vs dedik o kendini ayarlamadı mesela. Çok isteyen ayarlardı sonuçta.

Bugün bize geliyorlar. Onları bekliyorum. Yemek hazırladım.

Siz de kendi imkanlarınız dahilinde aktiviteler yapın, ablanız muhtemelen çalışıyordur, 1 yıl boyunca eşek gibi çalışanlar bırakın da 1 ay ağız tadıyla tatil yapsınlar, gurbet elde çalışmak kolay mı, bir de orda kolay işlerde çalıştıklarını mı zannediyorsunuz, bu ne kıskançlık ya, resmen onların tatiline mutluluğuna göz dikmişsiniz, çok yazık, herkes kalbinin ekmeğini yer...

Niye sürekli aktivite gereken yerlerde olmak zorunda bu toplantılar. Kardeş olarak birbirinizi özleyip sakin ev ortamında sohbet etme ihtiyacı duyulmuyor mu acaba? Kimse kimse için tatilini değiştirmek zorunda değil ama zincirini koparmış gibi de her gün paralı aktivite yapılmaz ki. Yani en azından aile yanına memlekete gidiliyorsa birkaç gün de aile buluşması yapılır, bana çok garip geldi bu. Küçük kardeşseniz eğer bir de ben kardeşimin yanında olmasını istiyorsam ve durumunu biliyorsam ki tahmin etmek zor değil, bir kaç kere de masrafını karşılardım. Bilemedim garip geldi konu bana.

X