Bir Gün Bir “Yahudi”, Bir “Zenci” ve Bir “Türbanlı”…

türbanlı okula da kamuya da girilebiliyor artık. daha neyi tartışıyoruz?

Son paragrafı oku. Sorun türban değil konuda. Türkiyede düşünce özgürlüğü kapsamında ne kadar rahat rahat ayrıştırıcı konuşabiliyoruz.

Zaten konu hakkında diğer yorumlarımı gördüysen eğer, açıkçası başörtülü çocuk gördüm mü hiç yorum yapmam umursamam benim alanıma girmez. Benim için tehlike oluşturmaz ailesinin kararı sonuçta. Benim ve çocuğumun özgürlük alanına girmediği müddetçe.. Çocuğumla arkadaşlık da edebilir. Benim çocuğuma sen başörtüsü takmadığın için cehenneme giriceksin demediği müddetçe. Çünkü çocuklar etkileniyor.

Ancak beni esas rahatsız eden dediğim gibi çocuğumun daha çok etkileyecek olan çocuk mağazalarında kız çocukları için kadın kıyafetleri satılması oluyor yukarıda da yazmıştım..

Her neyse konu sapıyor esas demek istediğimiz yurtdışında ırkçı sayılan bu cümleler türkiyede de çok rahat söylenebiliyor ve bu düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiriliyor. Aynı şekilde başörtüsü değilde bu ifadeleri yahudi, alevi, ermeni, rum için söylendiğinde de sizler nasıl rahatsız oluyorsanız bizde de aynı etkiyi bırakıyor. Hatta munenin de dediği gibi burası müslüman ülke canım ülkemizde yaşıyosunuz daha ne tavrındaki görünüşte 'hoşgörülü' ama fazlasıyla itici cümleleri sık sık duyuyoruz. Ben daha bu sitede yeni karşılaştım böyle bir şeyle. Din, dil, ırkla ilgili bu tip söylemler düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemeli artık..

farklı farklı inanışta,ırkta,yaşayışda insanlarız.

ve karşımızdaki hakkında bilgimiz gördüğümüz kadar.....

neden,niçin,nasıl demeden,bilmeden,anlamaya çalışmadan senin ki yanlış deyip çıkıveriyoruz işin içinden.

kabaca kulaktan dolma ,ya da medyadan öğrendiğimiz gerçekliği hakkında şüpheye bile gerek duymadığımız bilgilerle hemen saldırıya geçiyoruz.

hiç bir şey bu kadar basit değil.

hiç kimse de bizim gibi düşünmek zorunda hiç değil.

medeniyet, karşıdaki kim olursa olsun önce saygı duymak.hoş görmektir.

eleştirerek,dışlayarak,hor görerek kimse kimseyi düşüncesinden vazgeçirememiştir.

ben zaten başıörtülü çocuk yorumunu senin için yapmamıştım
senin öyle bir yorumunu görmedim ama bu konuda ters yorumları olanlaraydı benim sözüm ..
evet aynen öyle ,insanlar birbirlerinin alanlarına müdahale etmedikten sonra herkes çocuğuna kendi inancını öğretebilir bence de ...
çocuk kıyafetlerinin öyle olmasının sebebi de teşhirciliğin günümüzde çok fazla olması
moda sektörü teşhircilikten ,dişiliği ön plana sokmaktan para kazanıyor ,sektör de ona göre kıyafet yapıyor
sektördeki bu psikolojik yıkımın önüne geçilmesi lazım ama nedense kimsede tepki yok
aileler bu kıyafetleri alıp giydiriyor ,herkes de halinden memnun ,sektör ne yapsın ,arz talep meselesi
bir insana Yahudi demekle Yahudileri kötülemek farklı şeyler
ben de başka bir konuda mesela Yahudi siyonizmi ile ilgili konuşmuştuk ,bazı kişiler Yahudileri aşağıladığımı söylediler
halbuki anlatmak istediğim o değildi ,ben siyonizmden bahsediyordum
benim için insanlar bana zarar vermedikten ,genel ahlak kurallarına uyduktan sonra istedikleri inanca sahip olabilirler
bunu aşağılamak babında söylenmesine ben de karşıyım

Bu yorumda size katılmıyorum din seçme hürriyeti diye birşey var. Zaten kuran atalarının dininin izinden gitmeyi de onaylamıyor.
trt de çıkıyordu mülüman olan avrupa diye öyle sizin sandığınızın aksine hayatı gayet normal bir insanın hayatı gibi olan birçok insan da müslüman oluyor. Eğer bir insan dine geleneksel yaklaşmaz ve araştırırsa orda bir kıpırdanma olur. Ama müslümanlar da dahil tüm dünya dine geleneksel yaklaşıyor ve atalarının dininden gidiyor.Hatta din değiştiren müslüman olan rahipler de azımsanacak gibi değil. İşi en iyi bilenler diyorum hani.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…