Bir öğretmen konusu da benden ( 1. Sınıf)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilenmek değil ki bu
Ayrıca getirin çalıştırayım dediği kişi ben değilim ki ne diyeyim o veliye demişsiniz madem benimkini de çalıştırın mı diyeyim çok saçma olmaz mı bu

Bakın bir yorum yapılmış gördünüz mü daha ç harfinde olan sınıf varmış
Biz tüm harfleri bitirdik okuduğunu anlamaya yönelik soru cevaplama ödevleri veriyor artık sizce bu denli aceleye gerek var mı? Ayrıca kızım okuyamayan tek çocuk değil dikkatinizi çekerim

Yani şimdiye kadar harfler bitmeli mi bitmemeli mi bilmiyorum o sıralamayı da ben okula gitmeden önce öğrenmiştim okumayı yazmayı kendi kendime. Ben diğer çocuklar harfleri öğrenmeye çalışırken sıkılmayayım diye öğretmenim farklı alıştırmalar verirdi bana hep. Aynı şekilde verilen ödevlerin yanı sıra benim ek okuma ödevlerim olurdu. Belki başlarda zorlanmışımdır bilemiyorum ama eğitim hayatım boyunca en sevdiğim öğretmenim birinci sınıfı okutan olmuştu benim. Bence biraz zorlanmayı öğrenmeli çocuk ek olarak siz yardımcı olun ilgilenin eğlenceli hale getirin. Tamam sınavlar çok önemli değil ama kendini geliştirmesi için daha iyi hissetmesi için destek olun. Ayrıca niye saçma olsun öğretmenle konuşmak madem öyle bir vakti var pekala sizin çocuğa da vakit ayırabilir. En ufak bir zorlukta cesaretini kaybetmesin mücadele etmeyi öğrensin bu bunun için bir fırsat bence.

Anlıyorum sizi ve kaygılarınızı ben sadece nacizane bir tavsiye vermeye geldim. “Kuzunuzu” karşısına çıkan her zorlukta aman travma oldu aman yoruluyo diye kaçırmayın. Biraz savaşmayı öğrensin. Doğru zaman büyüdüğü zaman değil cünkü böyle hiç büyümeyecek. Başarı belgesi alamadı travma oldu diyorsunuz. O zaman öğrenecek okumayı alacak belgeyi. Hayat böyle kusura bakmayın. Hayatta başarısız ve güçsüz olursa daha çok üzülürsünüz. Aynı hikayeyi arkadasımda gördüm, içgörüsüz başarısız bi insan oldu, işin kötüsü farkında bile değil.

Merhaba ben de öğretmenim. Sınav dediğiniz dikte uygulaması mi hani öğretmen söylüyor öğrenciler bakmadan yazıyor bunu yapıyorsa çok normal ama puan vermesi doğru değil eksikleri sizlerle paylasmasi lazım. 37 kişilik sinifta sesleri erken bitirmiş.bide artık bu ödüllerin kalkması lazım xocuk başarıya değil ödüle odaklanıyor.benim zümrem çok yapardı her ders çikolata şeker aklınıza ne gelirse bigun gelmedi arkadaş bOS dersimde sınıfına girdim soru soruyorum. Çocuklarda ki tepki öğretmenim ödül ne ? Başarı belgesi komusun da çok haklisiniz.çocuklar çok kırılgan oluyorlar bunları iyi düşünmek lazım keşke herkese karne zamanı verseydi.eğer iyi vicdanlı adaletli bir öğretmense değiştirmeyin derim ve evde bol bol ilgilenin çocuğunuzla.
Sınav şöyle fotokopi oluyor nesneler oluyor ve o nesnelerin ismini yazmalarını istiyor
Matematik de sınav oluyor 20 ye kadar olan sayılarla toplama çıkarma soruları oluyor matematik olarak hep yüksek alıyor kızım okuma da zayıf sadece

1.sınıfa giden yeğenim öğrendiği harflerle çok güzel okuyor. 16.harfe geçmişler şuan. Ve sadece bir kere sınav oldular. Ki o da zaten puansız, sadece yıldızlı:) Ödevleri de en fazla 2 sayfa oluyor. Hikaye kitaplarını okuyor bol bol hem de eğleniyor.
O yüzden okuyunca bana garip geldi..Ben öğretmenin tutumunu beğenemedim bilemiyorum. Zaten ileride yıllarca sınav kaygısı yaşayacaklar, zaten bir sürü projeleri ödevleri olacak. Şimdiden bu kadar kasmaya gerek yok bence. 11 sayfa ödevi bana verseler ben şimdi yapmam daralırım. Ki tam oyun çağı çocukların.. dozunda olmalı diye düşünüyorum.

Attım size ödevimizi
Sınıf öğretmeni meslektaşlarım daha iyi bilir tabi ama naçizane fikrim bu ödevleri çocuk kendisi okuyup yapamaz anca veli çocuğuna okur anlatır çocuk da öyle cevap verir yani. Ben zannetmiyorum ki sınıfındaki öğrenciler bunları yapabilsin. Ölçme değerlendirme yapıyor o kadar madem hiç mi sonuçlara bakıp ona göre yavaş gideyim demiyor ne bilim tuhaf açıkçası. Yaşlı mi acaba öğretmeniniz genelde eski kuşak bu tarz geleneksel şekilde eğitim veriyor da merak ettim

Merhaba
Kızım 1. Sınıfa başladı Öğretmenimiz erkek 18 yıllık öğretmen devlet okuluna gidiyor kuzum

şimdi maddeler halinde sıralamak istiyorum şikayetlerimi

1.hiç abartmıyorum okulun açıldığı ilk haftadan itibaren yani ilk hafta da dahil her cuma sınav yaptı ilk hafta ne sınavı yaptı derseniz elimde sınav kağıdı var atabilirim çizgi ve çubuklardan sınav yaptı

2. Sınav öncesi akıllı tahtadan çocuklara göstererek bize de whatsapdan gruba atarak fiyatı 150/200 arasında değişen barbie bebek ya da işte arabaya dönüşen helikopter şeklinde oyuncaklar aldı

sınavdan yüksek alan öğrenciye bunu verdi kendince özendirici olduğunu düşünüyordu (evlenmiş ayrılmış birisi annesiyle yaşıyor param çok bu şekilde harcamayı seviyorum diyor )

3. İnanılmaz çok ödev verdi öyle ki 11 sayfa ödev olduğunu bilirim

iki öğrenci kurdeşen döktü bir öğrenci ödev esnasında baygınlık geçirmiş acile götürmüşler ve stresten saçlarında dökülüyor çocuğun demiş doktor

bu çocuğun annesi Sınıf annesiydi ve çocuğunu alarak ayrıldı başka sınıfa geçti

ben velilerle konuşup hani nasıl yetiştiriyorsunuz ödevleri dediğimde ağlata ağlaya yaptırıyorum kusa kusa yaptırıyorum döverek yaptırıyorum diyenler oldu ben tabii ki bunların hiç birini yapmadım çocuğuma ve yoruldum dediği anda ödevi bıraktırdım

4. şu an tüm harfleri bitirdik ve normal derslere geçtik ama 38 kişilik sınıfta 8 kişi okumaya geçemedi bunlardan birisi de benim kızım

5. Dün madalya takıldı tüm sınıfa zaten parasını biz vermiştik resimli madalyalar yapıldı biz de görev dağılımı ile evde hazırlık yaptık yiyecek içecek vs kutlamalı bir etkinlik oldu

6. Madalyadan hariç başarı belgesi bastırmış ben bunu bilmiyordum 30 çocuğa o belgeleri tek tek verdi ve onlarla tek tek resim çektirdi gelmeyen öğrencilerde vardı ve sonuç olarak benim kızım belge alamayan tek çocuktu üzüldü ağladı haliyle bende çok üzüldüm

7. Öğretmen dedi ki kalanlara da vereceğim ama karne ile beraber ben şok oldum dedim ki karneye kalmış 1 ay hepsine o zaman verseydiniz ya da okumaya geçenlere misal geçtikleri gün kırmızı kurdele taksaydınız büyük kızlarımda öyle yapmıştı öğretmenleri gerçekten yavrum için bir travma oldu bu

8. Daha önemlisi ise yavrum 6,5 yaşında ve yemin ediyorum Sınav kaygısı geliştirdi perşembe akşamı kaygılanmaya başlıyor yarın sınav var diyor bazen ödülü söylüyor çok güzel ama ben kazanamam diyor nasıl üzüldüğümü bilemeZsiniz üzülme yavrum diyorum ben sana alırım o oyuncağın aynısından diyorum

9. Bir veliye öğretmenimiz okul başlama saatinden 1 saat evvel okulda olduğunu ve eğer isterse çocuğunu çalıştırabileceğini söylemiş getirin ben çalıştırayım onu demiş bu da bana ayrımcılık olarak geldi çok şaşırdım çocuğun herhangi bir sorunu yok hatta o da okuyabilen öğrenciler arasında

10. Tüm bunların ışığında sorum şu ki ben okulu değiştirmeli miyim lütfen Bana yardımcı olun cevaplarınızı dikkatle okuyacağım çok teşekkür ederim

Dört yılı bu öğretmen ile götürebilecek miyim bilmiyorum ...
Öğretmen değiştirin .Benim 1. Sınıf öğretmenim iyi orta ve kötü diye sınıfı ayırırdı.Ben okumayı geç öğrendim. Kötü gruptaydım. Adama o kadar hırslanırdım ki Hele defterimi sınıfa gösterip bakın ne güzel de yazmış deyişini unutamıyorum. Aslında alt metni sen başarısızsın nasıl becerdin.
Sonraki sene değişti. 2 .sınıf öğretmenim çok iyi bir hocaydı. O gittikten sonra çok başarılı bir öğrenci oldum.

Daha geçen hafta müdürümüz okul grubuna çiğ köfte partisi yapmış bir sınıf öğretmenini attı ç harfine geçince bunun gibi bir parti yapabilirsiniz diye sınıf öğretmeni arkadaşlarımız henüz ç harfine gecmedik müdürüm ama aklımızda bulunsun dediler yani her gün boyama, etkinlik defterleridir bir ton alıştırma yapılması için uğraşıp duruyorlar. Müfredat olarak hangi harfde olmaları gerekir bilmiyorum ama sınıfın düzeyine göre hareket ediyorlar
Harf ogretim sirasi alfabe sirasina gore gitmiyor yaniltmayalim kimseyi. Ç 4. Grup seslerden son sekiz harf icinde.

Bence ikinci donem ogretmeninizi degistirin. Tatilde de hergun en az 1 sayfa okuma ve yazma yaptirin.

Cok odev vermesi ,yeterli sebep bana gore. 1 .sinif icin 11 sayfa cok fazla. Sinifta her öğrenci bir degil. Ogretmen genele gore davranmaliydi. Yapanlarda odevlerini zorla yapiyorlasa bence onlarda sikinti yasar ilerde.
Öğretmen degilim ama kendi cocugumdan pay biciyorum. Yada kendimi koyabiliyorum cocugun yerine. 11 sayfa cok iyi okuyup yazan cocuk icin bile fazla.Cocuk ne zaman dinlecek, kendine vakit ayiracak.

Ben yıllar önce küçük bir köyde öğretmendim
Harfleri mart ayında bitirdim mecbur öyle yapmam gerekiyordu çünkü veliler çok fazla ilgilenmiyordu.1.sınıfta sınıfın durumuna göre gidersin plana göre geç gitsen bile bu durumu telafi edebilirsin. Ama hızlı gidip de geride kalan öğrencilerde başarısızim duygusunu yaşatırsan bu durum eğitim hayatı boyunca devam eder. Çocuklar 6 ders okulda görüyorlar zten sayfa sayfa ödevin bir faydası yok.
Veliler olarak ortak karar alıp öğretmenle konuşun

Benim oğlum da 1. sınıf, ilk 3 yıl not sistemi yok, ödev olarak günlük genellikle 3-4 yaprak veriyor, yarısı matematik oluyor yarısı yazı şeklinde. Oğlum yazı çok olunca yapmak istemiyor, öğretmeni yapmıyorsa zorlamayın diyor.
Bu kadar ödev, sınav, yarış çok fazla. Ben olsam değiştirirdim sınıfını ama dönem ortası oldu mümkün mü bilmiyorum. Ben hiç bir zaman bir çocuğun ödev için azarlanmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bende öğretmenim lakin meslektaşımı sizin anlattıklarınıza bakarak tabii tek taraflı oluyor ama kınıyorum en başta o törende çocukları öyle üzmeye kimsenin hakkı yok kimi çocuk 2. Dnm okur ama en başarılı olur, eğitimde maddi değerli hediye vermek kullanmak hiç doğru değil bence çocuğunuzu harcatmayın Sınıfını okulu değiştirin

çocuklar için üzüldüm aşırı mükemmelliyetçi sanırım öğretmen.size uymuyorsa çocuğunda fikrini sorup sınıfını değiştirin 2.sınıfa geçince.30 kişinin okumayı söktüğü sınıfta 8 çocuğun okumaması normal mi?sakın yanlış anlamayın özel bir sebebi var mı diye soruyorum.ayrıca ödül sisteminde pahalı hediyelere ne gerek var bir şeker,sakız vs verse çocuklar yine mutlu olurdu.orta okul ve lisede başarı belgesi gibi onur belgesi verilirdi bizim sınıfta takdire ek olarak ve bu herkese verilmezdi.hem bütün dersleri 5 olana hemde davranışları düzgün olana verilirdi.başarılı çocuklarla başarısızlar arasında bir farkın olması adil gibi geliyor ama bunun 1.sınıfta olması saçmalık.

Öğretmen fazla baskıcı olabilir de, bir anne evladına, nasıl döve döve, kusa kusa yada ağlata ağlata ödev yaptırır..
Ben asıl burda şoka girdim.
Öğretmende ister oyuncak alsın, ister belge versin..
Bosverin.
Siz çocuğunuza onları deneme amaçlı yaptığını, strese girmemesi gerektiğini söyleyin.
Herşeyi bu kadar ciddiye almayin, saha oyun çocuğu yahu 😕
Ben olsam sanırım psikolojik hakaret içeren şiddet ve tabi ki fiziksel şiddet olmadığı sürece almazdım okuldan.
Birazda içinde bulunduğu şartlarda yaşamayı ogrensinler diye düşünüyorum.
Ve evet maalesef her yerde, başarı odullendilirilir, basarisizsa bir şekilde kenarda köşede kalabilir..
Yavrunuzun da yapacağı şey çalışıp, kendini göstermek.
Herkes tabi ki aynı öğrenme kapasitesinde değildir, kimi 3 günde öğrenir, kimi 3 ayda.
Bu da normaldir.
Siz çocuğunuza bunu anlatın, elbet öğreneceksin, seninki de biraz geç oluversin, bizim için önemli değil deyin.
Yapabildiğini yapsın, gerisini bosverin...

İnanın hayatta herkes onların psikolojisine uygun, bu kadar nazik davtanmayacak, o yüzden biraz da bırakın kırılgan buyumesinler.
Tabi ki abartılı bir durum yoksa..

Cimere hakkında 2 şikayet yapılmış
Ben üzüldüm şahsen bilmiyorum bence onur kırıcı hani şikayet etmem ama benim yavrum da bana kıymetli 6,5 yaşında sınav kaygısı olur mu siz söyleyin cidden objektif olmaya çalışıyorum olamıyorum

Alin o siniftan..
Bu yasta ne gerek var ki boyle sacmaliklara

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X