Biraz da sen gayret etsen

Adam cool takılıyorsa aldıklarınızı kredi olarak eşinize yükleyin. Siz zaten sorumlu bir şekilde birikim yapıyorsunuz. Eşiniz de kredi dolayısıyla zorla katkı sağlamış olur.

Doğru söylüyorsunuz. Ama borç altına girmesi için bile bu kadının kendini yirtması lazım. Elindekini avucundakini dökmesi lazım. Ancak o şekilde gerisi geliyor. Başka türlü olmuyor.

Hayata ev almaya mı geliyoruz acaba? Şu koca evrende uzun zaman diliminde ufacık bir süre hayatımız var. Tadını çıkaramadıktan sonra hayatımı bir ev almak için çalışarak kendimi stres yaparak geçirmişim ne önemi var? Ölüp gittikten sonra bir anlamı kalıyor mu böyle şeylerin? Genel olarak sorguluyorum.
Ayy evet ya Turklerdeki bi ev alayım da başımı sokayım saplantısı hiçbir memlekette yokmuş. elalem evi otel gibi kullanıp ne bileyim hayata katılıyor, dünyayı geziyor, üretiyor bişeyler yapıyor. Biz de boğazımızdan kısıp dantelli, işlemeli, küçücük salonuna kocaman pembe koltuklar koyduğumuz ve 24 içinde oturmaya bayıldığımiz evler alıyoruz. Boşver ya kasma konu sahibi, bak eşin keyfine bakıyormuş sen de bak. Ailenin reisi düşünsün

Bankadaki para yerinde dursun. Ya hep ya hic diye bir sey yok, onumuzdeki bir-iki ay maas takim elbiselere gitmeden sen de ye, harca, gez. Sonrasinda ister yemeye karar verirsin, ister birikime...

Ben hayat yaşamadık tan sonra kenarda duran 50 bini Napim ki????? 50 binim olmaz 30 binim olur.ostedigim telefonum istediğim kıyafetim vs vs olur.....pahalı yemeklere de giderim salaş yerde de yerim....arada bir bunları yapmak lazım...çalışmadan bu para nasıl birikti anlamadım

Çalışmadan olur mu hiç. Günde 13 saat çalışarak birikti.Ben sadece bankada önümdeki ekranda hazır duran altın dolar piyasasını zaman zaman takip ederek yatırımla artırdım paramı.

ev alıcam diye kendinden bu kadar kısmanın mantığını anlamıyorum ben. evi aldınız diyelim ee sonra? mezara mı götüreceksiniz ne olacak ki. gezip yeyip içip alışveriş yapmadıktan sonra çalışmanın yaşamanın mantığı ne? iki duvar için mi tüm bu eziyet. çok saçma.

ev alıcam diye kendinden bu kadar kısmanın mantığını anlamıyorum ben. evi aldınız diyelim ee sonra? mezara mı götüreceksiniz ne olacak ki. gezip yeyip içip alışveriş yapmadıktan sonra çalışmanın yaşamanın mantığı ne? iki duvar için mi tüm bu eziyet. çok saçma.

Zaman zaman ben de bu şekilde düşünmüşümdür.Hatta geçenlerde bir konu açılmıştı. 4 tane evleri varmış. Kocası hala geleceklerinden endişe duyup kadıncağızın gönlünce yaşamasına engel oluyordu. Ben bu kadarına zaten karşıyım.
Ama şunu da düşünüyorum. Bu günün şartlarında babamların evi olmasaydı kira ödeselerdi iki kardeşim bu kadar rahat okuyabilir miydi? Hastalandıklarında hiç düşünmeden sıra beklemeden özel hastanede tedavi olabilirler miydi ? Bazı yıllar bir, bazen 2 kere tatile gidebilirler miydi? Babam artık 58 yaşında ve yıllık 15000 kira vermek zorunda olmadığı için iş konusunu kendine hiç stres yapmadan gül gibi geciniyorlar.

Zaman zaman ben de bu şekilde düşünmüşümdür.Hatta geçenlerde bir konu açılmıştı. 4 tane evleri varmış. Kocası hala geleceklerinden endişe duyup kadıncağızın gönlünce yaşamasına engel oluyordu. Ben bu kadarına zaten karşıyım.
Ama şunu da düşünüyorum. Bu günün şartlarında babamların evi olmasaydı kira ödeselerdi iki kardeşim bu kadar rahat okuyabilir miydi? Hastalandıklarında hiç düşünmeden sıra beklemeden özel hastanede tedavi olabilirler miydi ? Bazı yıllar bir, bazen 2 kere tatile gidebilirler miydi? Babam artık 58 yaşında ve yıllık 15000 kira vermek zorunda olmadığı için iş konusunu kendine hiç stres yapmadan gül gibi geciniyorlar.

babanız 50 yaşından sonra mı gönlünce yaşıyor yoksa 50 yaşından önce mi?
yaşlandıktan sonra ne yapayım ben evi, gezmeyi tozmayı.

Ev 32 yaşından beri var.58 yaş dememin sebebi ekstra 15bin için iş kovalamak ve kendini yormak zorunda değil.

siz bilirisniz. sanırım bankada 50.000 liranız var. bu parayla ev almak mümkün değil. kredi çekeceksiniz diyelim. en az 10 yıl da kredi ödersiniz. yıllarca mağaza vitririne bakmamışsınız. bi on sene daha bakmadığınızı düşünün. ben burada bi mantık göremiyorum.

Şu anda kira vermiyoruz. Ama oturduğumuz evde 4 kardeşin hakkı var. Kısa zaman içinde ben onlardan hak talebi bekliyorum açıkçası ve bence yerinde bir hareket olur.

Bence hazır kira vermiyorken önce ev alsaydınız şimdi kredisi bitmiş olurdu... 6 yıl demişsiniz uzun bir süre. Eşiniz evi geçindirsin sizde hem alışverişinizi yapın hem de birikim yapmaya devam edin bu kadar biriktirmesiniz sıkmazsınız kendinizi ama size evden çıkın derlerse zaten kira ödeyeceğinize kredi çekip kendi evinize taşının bence.

konu sahibi size hayran kaldım kendimde sizi gördüm benim esim biraz sizikinden farklı sadece
sizi ayrıca tebrik ediyorum ne becerikli ne tutumlu ne tuttugunu koparan bayansınz
bence siz en kısa sürede ev bark sahibi olursunz hiç merak etmeyin bu azimle
bunu nasıl basardınz bana özelden yazın neler yaptınız tutum için ve para biriktirmek içn rica etsem

Merhaba sevgili arkadaşlarım,
.Bu kadar sıkıntının, yaşanmışlığın arasında ilk açtığım konunun parayla ilgili olması canımı sıkıyor açıkçası.
6 yıldır devam eden güzel bir evliliğim var (çok şükür en azından hayatımda yolunda giden bir şey ).Benim zaman zaman canımı sıkan bir durum var. Eşim maddi konularda hiç gayretli değil. Geleceği hiç düşünmüyor. Ben de zengin olma planları yapan biri değilim ama şu fani dünya da bir evimiz olsun istiyorum. Neyimiz varsa benim gayretimle, fedakarlık ve cabamla oldu. Evlenirken yarım yamalak baştan savma döşenmiş bir evimiz vardı. İnanın 6 yılda hem iyisi olsun hem ekonomik olarak bizi zorlamasın diye ne terler döktüm, ne çabalar sarfettim. Öğrenci evi gibi diye dalga geçilen evi yuvaya çevirdim. Vestiyer, aydınlatma, tv sehpası, zigon sehpa, klima, klozet, balkon demiri hepsi yapıldı. Altınlarımı sattım, minnacık bir arsa aldım yatırım olsun diye. Arabamı sattım, 6 yıl yatırdığım bireysel emekliligimi bozdum, bebeklerime gelen altınları bozdurdum, düzgün bir arabamız oldu.çalıştığım süre içinde hep kendimden kıstım, mağaza vitrinlerine bakmadan geçtim, temizliği kendim yaptım para cebimde kalsın diye. Bankada birikmiş belli bir param var. Kocamdan azıcık gayret görsem, ben köşeye 3 kuruş attım haydi ev alalım dese inanın al benden de 50 kuruş diyeceğim. Ama içimden gelmiyor. Hep ben mi fedakarlık yapacağım? Neden kendimi hep erteliyorum? Adam cool rahat,sen de sal kendini diyorum bazen. Şu anda calışmıyorum. Şeytan diyor al o 50bini çatır çatır ye. Bazen de düşünüyorum kimseye güven olmaz. Bu adamla ilerde yollar ayrılabilir. Bu parayla belli bir süre zorlanmadan gecinebilirsin. Çocuklarının güvencesi olsun sakla.Kafam çok karışık.siz ne düşündünüz benim hikayemi okuyunca.???

Not:arsa da araba da eşimin üstüne. Arabanın eksiğini eşim kredi ile tamamladı.
ben olsam o parayı eşimden gizli vadeli hesapta saklardım

konu sahibi size hayran kaldım kendimde sizi gördüm benim esim biraz sizikinden farklı sadece
sizi ayrıca tebrik ediyorum ne becerikli ne tutumlu ne tuttugunu koparan bayansınz
bence siz en kısa sürede ev bark sahibi olursunz hiç merak etmeyin bu azimle
bunu nasıl basardınz bana özelden yazın neler yaptınız tutum için ve para biriktirmek içn rica etsem

Ben aslında bu başlık altında parça parça yazmış oldum nasıl basardığımı .ekstra olarak suan söyleyecek birsey yok suan

Muhtemelen evi de onun üzerine yapacaksınız. Bence gerek yok...

Benim üstüme yap demek zor görünüyor. Bana bile antipatik geliyor evi üstüme yap, arabayı üstüme yap diyen kadınlar. Hatta cem yılmaz bile üstüne yapmakla ilgili çok komik espriler yapmıştı, izleyip gülmüştük.

Ben aslında bu başlık altında parça parça yazmış oldum nasıl basardığımı .ekstra olarak suan söyleyecek birsey yok suan
tsk ler ben okudum aslında bazı tuyolarınızı al sat yapmak falan
bende basarabilirmiyim acep birde bankacısınz
bazı finansal tuyolarınz varmı ne karlı falan gibi
sizi su konuda eleştirecgm sadece klasik olucak ama
arsa ve araba neden esinzin üstüne ilk etapta siz üstünüze alsaydnz herhangi bir durumda allah korusun tabi annenize vede babanıza yapardınz talep olmazdı cünkü cogu sizin eemginz
birde ben o peşinatla yasadıgım yerde cokkk iyi bir ev alırdım
sizde alın o peşinatla ödeyin taksitleri

X