Biraz da sen gayret etsen

tsk ler ben okudum aslında bazı tuyolarınızı al sat yapmak falan
bende basarabilirmiyim acep birde bankacısınz
bazı finansal tuyolarınz varmı ne karlı falan gibi
sizi su konuda eleştirecgm sadece klasik olucak ama
arsa ve araba neden esinzin üstüne ilk etapta siz üstünüze alsaydnz herhangi bir durumda allah korusun tabi annenize vede babanıza yapardınz talep olmazdı cünkü cogu sizin eemginz
birde ben o peşinatla yasadıgım yerde cokkk iyi bir ev alırdım
sizde alın o peşinatla ödeyin taksitleri

Başarabilirsiniz diye düşünüyorum. Neden olmasın. Ama şuan al sat yapmak için piyasa uygun değil kesinlikle. Ben bunları yaparken sürekli bankada olduğum için bunun avantajını kullandım. Altın günlerce yükselişe geçiyordu mesela ben de alıyordum. Fazla kendimi riske sokmadan satıyordum.veya altının dip noktası olduğu zamanlar olmuştu mesela 2012 de 78 tlye düşmüştü gramı, cumhurbaskanı seçimleri öncesi 94 e düşmüştü.o dip noktalarda param oldukca alıyordum. Zarar ihtimali de var. Onu da düşünmek ve kabullenmek şart. Benim üstüme yapalım diyemedim nedense ciğlik olur diye düşündüm belki bilmiyorum. Güvensizlik belirtisi olacak bir davranış sergilemek istememiş de olabilirim.

o parayla su an cok iyi bir ev alabilirim benim hedef sizdeki para:)) umarım benimde olur birikir
keske benim olsa:)))

Benim yasadığım yerde malesef bu para çok komik. 2 çocuk var.3+1 gerekiyor. Ben tüm akrabalarımin yaşadığı semtte istiyorum. İşim çok zor çok.

valla iyi güzel para biriktirmişsiniz ama ben darlandım daraldım okurken
ben dayanamıyorum dün magazaya bakarken bir elbise begendım aklımda yokken aldım
param yok ama elbısem var mutluyum ne yapayım çalışırken alma çalışmazken alma , istediğimi alamayacaksam niye yaşıyorum ?
ha bizim evimiz var , biz de borcla aldık hala ödüyoruz az kaldı insallah bitecek
biz ev alırken ben hatta alısverıse biraz düşkünüm en cok maddi anlamda sıkılacagız artık istedigimi alamayacagım diye üzülmüştüm ama Allah yardım ediyor hiç de oyle olmadı her istediğimi alıyorum borcumuzu da ödüyoruz şükür

biraz salsanız kendınızı hani biraz olacagına bırkasanız ?

Başarabilirsiniz diye düşünüyorum. Neden olmasın. Ama şuan al sat yapmak için piyasa uygun değil kesinlikle. Ben bunları yaparken sürekli bankada olduğum için bunun avantajını kullandım. Altın günlerce yükselişe geçiyordu mesela ben de alıyordum. Fazla kendimi riske sokmadan satıyordum.veya altının dip noktası olduğu zamanlar olmuştu mesela 2012 de 78 tlye düşmüştü gramı, cumhurbaskanı seçimleri öncesi 94 e düşmüştü.o dip noktalarda param oldukca alıyordum. Zarar ihtimali de var. Onu da düşünmek ve kabullenmek şart. Benim üstüme yapalım diyemedim nedense ciğlik olur diye düşündüm belki bilmiyorum. Güvensizlik belirtisi olacak bir davranış sergilemek istememiş de olabilirim.
sizi bir kez daha takdir ettim
sunuda itiraf edeyim madem ben boyle samimi ve hosuma giden bir tavrınz oldu
bende araba aldım ödüyorum kendi paramla aldım
ama esimin üzerine yaptık arabayı cünkü sigortası onda daha düşük eşimi seviyor ve güveniyorm asla tenezül etmez
tamam dedim senin üstüne olsun hani aklıma gelmedi sizi cok iyi anlıyorum aynı seyi yaparak

valla iyi güzel para biriktirmişsiniz ama ben darlandım daraldım okurken
ben dayanamıyorum dün magazaya bakarken bir elbise begendım aklımda yokken aldım
param yok ama elbısem var mutluyum ne yapayım çalışırken alma çalışmazken alma , istediğimi alamayacaksam niye yaşıyorum ?
ha bizim evimiz var , biz de borcla aldık hala ödüyoruz az kaldı insallah bitecek
biz ev alırken ben hatta alısverıse biraz düşkünüm en cok maddi anlamda sıkılacagız artık istedigimi alamayacagım diye üzülmüştüm ama Allah yardım ediyor hiç de oyle olmadı her istediğimi alıyorum borcumuzu da ödüyoruz şükür

biraz salsanız kendınızı hani biraz olacagına bırkasanız ?

İnanın biz ev almış olsak ben neler neler yaparım. Ne elbiseler alırım, ne ayakkabılar alırım. Canım ne zaman isterse tatillere giderim. Ahh ahh.

Bazen bu çabalarımın ve gayretimin değerini bilmemesi çok sinirlerimi bozuyor. Gecen sene kendisine trip atmamdan mütevellid beyefendi bir hafta konuşmadı benimle. Ben de aldım kredi kartını oğlanın elinden tuttum alışveriş merkezine gittim. Ordan yavrucuguma yepisyeni gıcır gıcır çok orjinal bir modelde adidas bot aldım. Fiyatını bile sormadan cektiriverdim karttan. Direk kvye gittim. Her görenin gözü pörtledi bu neymiş bu neymiş diye. Ben de en iyisinden aldım oğulcuğuma dedim çıktım işin içinden.:halay:

Niye kendinizi paraliyosunuz ev almak için? En güzel yillarinizi varlık içinde yokluk yasayarak geciriyosunuz ? Bu biriktirdiginiz parayı yatirim amaçlı kullanabilirsiniz. Arsa alabilirsiniz. Ama bundan sonra para biriktirmeye uğraşmayın derim

Merhaba sevgili arkadaşlarım,
.Bu kadar sıkıntının, yaşanmışlığın arasında ilk açtığım konunun parayla ilgili olması canımı sıkıyor açıkçası.
6 yıldır devam eden güzel bir evliliğim var (çok şükür en azından hayatımda yolunda giden bir şey ).Benim zaman zaman canımı sıkan bir durum var. Eşim maddi konularda hiç gayretli değil. Geleceği hiç düşünmüyor. Ben de zengin olma planları yapan biri değilim ama şu fani dünya da bir evimiz olsun istiyorum. Neyimiz varsa benim gayretimle, fedakarlık ve cabamla oldu. Evlenirken yarım yamalak baştan savma döşenmiş bir evimiz vardı. İnanın 6 yılda hem iyisi olsun hem ekonomik olarak bizi zorlamasın diye ne terler döktüm, ne çabalar sarfettim. Öğrenci evi gibi diye dalga geçilen evi yuvaya çevirdim. Vestiyer, aydınlatma, tv sehpası, zigon sehpa, klima, klozet, balkon demiri hepsi yapıldı. Altınlarımı sattım, minnacık bir arsa aldım yatırım olsun diye. Arabamı sattım, 6 yıl yatırdığım bireysel emekliligimi bozdum, bebeklerime gelen altınları bozdurdum, düzgün bir arabamız oldu.çalıştığım süre içinde hep kendimden kıstım, mağaza vitrinlerine bakmadan geçtim, temizliği kendim yaptım para cebimde kalsın diye. Bankada birikmiş belli bir param var. Kocamdan azıcık gayret görsem, ben köşeye 3 kuruş attım haydi ev alalım dese inanın al benden de 50 kuruş diyeceğim. Ama içimden gelmiyor. Hep ben mi fedakarlık yapacağım? Neden kendimi hep erteliyorum? Adam cool rahat,sen de sal kendini diyorum bazen. Şu anda calışmıyorum. Şeytan diyor al o 50bini çatır çatır ye. Bazen de düşünüyorum kimseye güven olmaz. Bu adamla ilerde yollar ayrılabilir. Bu parayla belli bir süre zorlanmadan gecinebilirsin. Çocuklarının güvencesi olsun sakla.Kafam çok karışık.siz ne düşündünüz benim hikayemi okuyunca.???

Not:arsa da araba da eşimin üstüne. Arabanın eksiğini eşim kredi ile tamamladı.
bırıncısı esınızın ustune yapmayacaktınız arsa ve arabayı, ısterse sızden habersız satabılır potansıyelı de yuksek gıbı :KK66:
ıkıncısı bu kadar kasmayın bırakın bıraz da sız hayatı yasayın mesela temızlıkcı tutun esınızden para ısteyın ıstedıgını yıyın ıcın gıyın üç günlük dünya evim saray olmuş ruhum zindan ne yapayım ben öyle hayatı .....

9 yıllık evliliğimde eşim evlendiğimzdeki altınları ki o döneme göre iyi altınm vardı
ve sürekli borc yaparak elimzdeki herseyi borsada kaybetti battıkca battı
ben hep bişeyleri erteledim yasadım gittim ama son 3 senedir en lüx evde oturuyorm mobilya degiştirerek
üstüme bişeyler alarak greken harcamayı yapıyorm gezmemden kısmıyorm
bir yıldır calısıyorm araba aldım geziyom rahatca
aldığım parayıda gerektikce hiç düşünmeden kullanıyorm.ama bunun ileriside var tabi ev kiraları artıyor sürekli
birz birikim yapıp peşinat ev almak krediyle ve esime ödetmek istiyorm evide üstüme yapacagm
esim cünkü sansını cok zorladı zamanında bu seferde benim yoldan gidecegz bakalım

seve seve yapacagındanda eminim cünkü ben onun için cokkk cabaladım zamanında cok kıstım kaybettiklerini biliyor farkında hatalarının benim cabamıda görüyor aldıgım maası ne yapıyon demez ama ben gene dayanamayıp eve harcatrım söyle eli kolu sıkı kadın olsamda sürekli biriktirsem
acımasam atsam köseye bana ögretin ne olur acımak yok raki:confused::confused::))

Niye kendinizi paraliyosunuz ev almak için? En güzel yillarinizi varlık içinde yokluk yasayarak geciriyosunuz ? Bu biriktirdiginiz parayı yatirim amaçlı kullanabilirsiniz. Arsa alabilirsiniz. Ama bundan sonra para biriktirmeye uğraşmayın derim

Bu parayla malesef arsa falan alamıyorum. Şehir dışında imarsız tarla falan da almak istemiyorum kesinlikle. Bulundugum şehirde çok fazla Suriyeli var.Ev fiyatları dolayısıyla arsa fiyatları uçmuş durumda.

İnanın biz ev almış olsak ben neler neler yaparım. Ne elbiseler alırım, ne ayakkabılar alırım. Canım ne zaman isterse tatillere giderim. Ahh ahh.

İyi de ev borcu dediğiniz 10 yıllık. Taksitler 2-3 bin. O süreçte de bol harcamalar hayal oluyor. Yaşamı bu kadar ertelemeyi doğru bulmuyorum ben.

İyi de ev borcu dediğiniz 10 yıllık. Taksitler 2-3 bin. O süreçte de bol harcamalar hayal oluyor. Yaşamı bu kadar ertelemeyi doğru bulmuyorum ben.

Seneye işe girmeyi düşünüyorum.Ben çalıştıgim dönemde eşim çok savurganlık yapmıştı. Ben de o zamanlar bu durumu anlayınca kendimi para biriktirme işine iyice kaptirmustim. Bu defa tabi ki taksitleri ödetebilirsem ben de kendim için gereğini yapmayı düşünüyorum.

X