bireysel emeklilik hakkında bilgisi olan var mı?..

Livor

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2010
146
0
arkadaşlar bireysel emeklilik yaptırmak istiyorum ama internetten biraz araştırdım yaptıranlar genelde pişman,tuzak diyorlar.şirketlerle görüşsem herşeyi toz pembe anlatacaklar.aranızda yaptıran varsa bilgi verebilir mi?

Benim kardeşim kızımınkini ödüyor çalıştığı bankasında.
Ne sormak istiyorsanız cevap verebilirim.

Sizi bulmuşken bende sorayım. Kızım 1 yaşında bizde bir ara düşündük sonra arada kaynadı gitti. Şimdi tekrar düşünüyoruz. Hesap açtırıp hesabına mı yatırsak, bireysel emeklilik mi yaptırsak??? Teşekkürler.

arkadaşlar bireysel emeklilik yaptırmak istiyorum ama internetten biraz araştırdım yaptıranlar genelde pişman,tuzak diyorlar.şirketlerle görüşsem herşeyi toz pembe anlatacaklar.aranızda yaptıran varsa bilgi verebilir mi?

kesinlikle para tuzağı paranı istediğin zaman çekemıyosun ceksen bile devlet %15 stopaj uyguluyo ama bastan paranızı istedıgınz zaman cekebılırsınz diyolar ama 100 lira yatırdıysan 60 lira geri alıyosun devletın vergısı kesılıyo yada o ay paranı fona yatırmıslardır değeri düşmüştür zarar ziyan

Sizi bulmuşken bende sorayım. Kızım 1 yaşında bizde bir ara düşündük sonra arada kaynadı gitti. Şimdi tekrar düşünüyoruz. Hesap açtırıp hesabına mı yatırsak, bireysel emeklilik mi yaptırsak??? Teşekkürler.

ben sizin yerinizde olsam kızınz henüz 1 yaşındaymıs işbankasının kumbara hesabı var oraya basvuruyosunz hesap acıyolar ve o hesap ebeveyn üstüne oluyo cocuk 18 yasına kadar cekemıyo hergun minimum 1 lira bile atsanız 18 yılda 7000 lira yapar

Tuzak mı bilemiyorum ama arkadaşın dediği gbi en az 10 sene ödemeniz gerekiyor.10 sene dolduktan sonrada emekli olması için kadınlar için emeklilik yaşını beklemesi gerek.
Toplu halde de emeklilik parası gibi çekinilebilir.
Ama 10 seneden önce çekerseniz devlet %15ini kesiyor.
Kardeşim önce bir heves açtırdı en az ödenmesi gereken tutar 55 liraydı şimdi 60 lira oldu.O 95 lira ödüyor.
Bizim avantajımız sağlık sigortası da yaptırdık biz özel olarak onuda ödüyoruz her sene.
Ha ne diyordum kardeşim bir heves yaptırdı ama yakın zamanda çıkıp normal banka hesabına dönmeyi düşünüyor.

yaptıranlar tuzak diyorlar.ben emeklilik için değil birikim için istiyorum ama sanırım erken çektiğindede büyük kesinti oluyormuş.bir kere şunu merak ediyorum parayı çekmesem kaç yılda emekli oluyorum? 50 yaşına gelince emekli maaşı alıyorsunuz deniyor ben 24 yaşındayım 25 yıl mı beklemem gerekiyor..50 den önce maaş bağlanmıyor mu?birde bireysel emeklilikte maaşlar 3 ayda bir alınıyor diye okudum bu doğru mu? birikim için yapacak olsam enaz kaç yıl ödediğimde toplu para alırken kesintisi azalır? aylık ödemeler 10 yıl boyunca başlangıçtaki miktarla mı devam ediyor,yoksa herhahgi bir artış oluyor mu? bilgi verebilirseniz sevirim.. kafamçokkarıştı

yaptıranlar tuzak diyorlar.ben emeklilik için değil birikim için istiyorum ama sanırım erken çektiğindede büyük kesinti oluyormuş.bir kere şunu merak ediyorum parayı çekmesem kaç yılda emekli oluyorum? 50 yaşına gelince emekli maaşı alıyorsunuz deniyor ben 24 yaşındayım 25 yıl mı beklemem gerekiyor..50 den önce maaş bağlanmıyor mu?birde bireysel emeklilikte maaşlar 3 ayda bir alınıyor diye okudum bu doğru mu? birikim için yapacak olsam enaz kaç yıl ödediğimde toplu para alırken kesintisi azalır? aylık ödemeler 10 yıl boyunca başlangıçtaki miktarla mı devam ediyor,yoksa herhahgi bir artış oluyor mu? bilgi verebilirseniz sevirim.. kafamçokkarıştı

Kardeşim tuzak demedi ama pişman yaptırdığına.KEşke hesap açsaydım ona yatırsaydım diyor.
İşte erken çektiğindeki yani emekli olmadan çektiğiniz taktirde kesilecek miktar %15.Devletin aldığı miktar bu fakat.
Emeklilik yaşı kadınlarda 55 sanırım.
En az ödeme süreniz 10 sene.Sonra ödeme yapmak istemezseniz bekliyorsunuz yaşınızı,asgari ödeme tutarınızda 60 lira.
Aylık ödemeler her sene zamlanıyor ama cüzi miktarda 54 liraydı 60 lira oldu şimdi.Tabi asgariden ödüyorsanız.

Bu arada işin özü görüldüğü üzre mantıklı değil.Kardeşim bile çekip normal banka hesabına dönüştürmeyi düşünüyor.
Sizinde paranız varsa atın bir hesaba derim.

bilgiler çok işe yaradı teşekkür ederim.anlaşılan benim için hiç mantıklı değil.para biriktirmenin başka bir yolunu bulayım en iyisi..

yaptıranlar tuzak diyorlar.ben emeklilik için değil birikim için istiyorum ama sanırım erken çektiğindede büyük kesinti oluyormuş.bir kere şunu merak ediyorum parayı çekmesem kaç yılda emekli oluyorum? 50 yaşına gelince emekli maaşı alıyorsunuz deniyor ben 24 yaşındayım 25 yıl mı beklemem gerekiyor..50 den önce maaş bağlanmıyor mu?birde bireysel emeklilikte maaşlar 3 ayda bir alınıyor diye okudum bu doğru mu? birikim için yapacak olsam enaz kaç yıl ödediğimde toplu para alırken kesintisi azalır? aylık ödemeler 10 yıl boyunca başlangıçtaki miktarla mı devam ediyor,yoksa herhahgi bir artış oluyor mu? bilgi verebilirseniz sevirim.. kafamçokkarıştı[/QUO

bildiğim kadarıyla devlet her durumda vergisini kesiyo yani bana öyle demişleri bireysel emeklılık tanıtımını yapan arkadas 10 sene biriktirsende 3 ay biriktirsende aynı devlet %15 stopaj uyguluyo 10 se ödersen toplu para olarak alabılırsın ama emeklı olayım dersen 56 yasını beklemen lazım aergon sigortacılıktan bi arkadasla görüşmüştüm mesela onda minimum 117 lira ile baslaman gerekıyo artırabılıyosun ama azaltamıyosun finans danısmanın senın paranı degerlendırıyo ve büyük riskler alıyo yanı yatırdıgın parayı katlayabılırsende yarıya ındırebılırsınde aergonda bu şekilde şirketten şirkete farklılık gösterebilir

bilgiler çok işe yaradı teşekkür ederim.anlaşılan benim için hiç mantıklı değil.para biriktirmenin başka bir yolunu bulayım en iyisi..

en sağlamı banka bu tür şeyler büyük dümenler dönüyo anlamıyoruz bana gecen geldiler bi sigorta şirketinden bilgilendirmek amaclı anlattı anlattı en son sizin bundan karınız ne oluyo dedıgımde kem küm etti paranı yatır sonra kesıntıye ugramıs sekılde gerı al sacma ve emeklılık iicin 56 yı beklemen lazım

Çok teşekkür ederim bilgilendim sayenizde arkadaşlar. En iyisi emeklilikti sigortaydı hiç uğraşmamak yani. Radyologg arkadaşın dediği gibi kumbara hesabına atsam yıllar yılı ne kadar birikir. İlerde de ihtiyacımız olunca çekeriz. Tekrar sağolun.

benim ve eşimin var 3 yıldır ödüyoruz
kismetse ben toplu parayı istiyorum
eşim ise emeklilik bağlatamayı düşünüyor
bi ara bankada benim aklımı çeldiler kızımın hesabına para yatırırken bukadar para yatırıyorsunuz BESi düşünün işte daha karli felan dediler
mantıklıl geldi nasıl olsa bizimde var onunda olsun dedim
ama akşam eve gelip eşimlen paylaşınca o biraz kızdı bana sormadan etmeden niye imzalıyorsun böyle şeyleri diye.
O bankanınkını istemiyormuş eşim, aslında biliyordum çünkü bizimkide önce o bankadaydı sonra diğer bankaya geçmiştik daha avantajlı diye. Ama o anın cazibesine kapıldım işte.
neyseki sözleşmeyi iptal etme şansım varmış hemen iptal ettimde sorun büyümeden halloldu

arkadslar bende oduyorum bıreysel emklılık bence tuzak olduğunu dusunmuyorum.kımse zorla gelın bankamızdan soyle emklı olun demıyor.şoyle dusunelım her ay kenara ayırmamız gereken bır mıktar.yanı bole bır sozlesme yaptığımızda o parayı her ay taksıt oder gıbı ayırabılıyoruz.bunu evde asla yapamayız.ben 3.yılımda yım kısmetse 7 sene sonra toplu almayı planlıyorum sayet emeklılık beklersem 56 yasını beklıyorum.ama eşim bu sene iş bankası herkese bırıkım sıgortasına basladı kendıne 10 yıl sonunde dırek emeklı maaşı gıbı aylık veya 3 aylık odemelerle alabılecek.biraz arştırıp o sekıl ılerlersek bence güzel bir uygulama...

peki 10 yıl sonunda parayı toplu çekersek yine kesinti oluyor mu acaba? birde şimdi ben 10 yıl ödedim diyelim.e yaşım 35 olacak,bu durumda ödemeyi bırakıp 20 yıl maaş almayı mı bekleyeceğim.yada ödemeye devam mı edeceğim..yaptıran arkadaşlar yatırdığınız miktarı ve 10 yıl sonra toplu ödemede alacağınız ortalama miktarı söyleyebilir misiniz lütfen?..

neden burda yazmadın sorularımıza cevap,bende merak ediyorum 10 yıl sonra ben bu parayı çeksem yine kesinti olacak mı,bir de emekli olmayı beklesek ve aylık maaş almak istesek ne kadar alabiliriz aylık maaş bugünün parasıyla desek. ( asgariden ödeme yaptığımı varsayalım)illa 3 aylık mı veriliyor yoksa aylıkta alabiliyormuyuz.Bir de ödemelerimize zam çok oluyor mu.?bende yaptırmak istiyorum bireysel emeklilik fakat kafama takılan sorular bunlar

Konunuz içerik nedeniyle taşınmıştır bilginize.

Emeklikik işi bana makul geldi araştırdım bende... biriktirirsin paranı ölümlü dünya 10 sene sonra birikmişin olacak. Paran bankalarda değil Takas bank ta . yani devlet hazünesinde. Sİgorta işi gibi değildir emeklilik işi.
Paranı aylıkta, çekersin 3 aylıkta.

Tabiki kesnitiler oluyor sistemden ayrıldığında oda. Fon alır bozdursan yada paa çekme işlemi yaptırdığında da para kesintisi olur. Sonuçta kumrana 120 ay para atıcaksın. Paaran fonda olduğu içinde artacak .. ev gibi tarla gibi zamanla değeri artacak..
55 yaşında da emeklilik gelsin ooo mis paranı alıcan ...

Bireysel emeklilikle ilgisli sayfalar var göz atabilirsiniz. Hatta size burdan iş kapısı bile açlıablilr.

Son düzenleme:
Ailem 5 yaşındayken yaptırmış bana sigorta. 20 yıl boyunca ödendi. Miktarını ailem belirledi ve 3er aylık bir ödeme planı oluşturuldu. 20 yılın sonunda 10.000 liralık bir farkla hesabıma yattı para. Eşim yaptırdı 2 yıl önce. Daha doğrusu banka ne yapmış etmiş kanına girmiş. Şimdilik aylık 85 lira ödüyoruz. Bir yandan kenarda para birikiyor diyorum diğer yandan da ne gereği var diyorum.

X