Bireysel Emeklilik Ödemesi Alanlar

tatli peynir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2015
316
86
40
Bireysel emeklilikle ilgili bir sorum olacak. Belki buradakiler için heniz erken ama belki çevrenizde ya da ailenizde bireysel emeklilik ödeyip, yılını ve yaşını doldurup ödemesini almaya başlayanlar vardır.

Biz annem için yatırmıştık. Ancak şimdi karar zamanı. Yani parayı toplu mu alacağız, aylık maaş olarak mı? İkisinin de avantajları ve dezavantajlarını tecrübesi olanlardan öğrenmek istiyorum. Benim şu anki öğrendiklerime göre toplu olarak aldığında zaten ilişiğini bankayla kesiyorsun. Ancak asıl merak ettiğim aylık olarak alanlar kaç yıl boyunca ve ne kadar ödeme alıyorlar (yatırdığın prime göre değişiyor biliyorum; ama diyelim ki ayda ortalama 300 yatıran şimdi ne kadar aylık alıyor, onu merak ediyorum)?

Maalesef yıllardır bu sistemden aylık alan birine rastlamadım. Bazen etraftan duyduk ki 5-6 yıl yapılan maaş ödemesinden sonra havuzda para bitti, deniyormuş. Böyle bir şey var mı, mesela bundan çekiniyoruz. Konuyla ilgili bilgisi olanları yorumlara bekliyorum.

Yatırdığınız kadarını azar azar ödüyorlar bitince kesiliyor toplu alın

Azar azar verip kesileceği için toplu aldık kesilmeyenlerin ödemesi çok yüksektir

Ben memur um bizim de aylik bir miktar yatıyor bireysel e ama bunu emekliliğe yakın topluca almayı düşünüyorum zaten emekli olacağım ama çalışmayan biri için yatırılan para nasıl ödeniyor ne kadar ödeniyor bend e merak ediyorum ve nedense güvenmiyorum da yani ömür boyu aylik şeklinde yatirilacagina inanmıyorum.

Bence toplu almak daha iyi; en azından ne alacağınızı bilirsiniz. Benim ablam bireysel emeklilik yaptırmıştı ama yurtdışında ve o aylık maaş opsiyonunu seçti çok pişman oldu. Çok dandik bir para ödüyorlarmış aylık, O da maaştan vazgeçip toplu olarak kalan parasını almak istemiş ama bir kere tercih yaptığı için olmaz demişler.

Bence toplu almak daha iyi; en azından ne alacağınızı bilirsiniz. Benim ablam bireysel emeklilik yaptırmıştı ama yurtdışında ve o aylık maaş opsiyonunu seçti çok pişman oldu. Çok dandik bir para ödüyorlarmış aylık, O da maaştan vazgeçip toplu olarak kalan parasını almak istemiş ama bir kere tercih yaptığı için olmaz demişler.
Ablanız kaç yıldır maaş alıyor?

Sanırım zaten aylık ortalama 1000 TL gibi bir para yatırılmadıktan sonra, 500 ve altında kalındığında mecburen insanlar 300 - 400 TL gibi bir aylığı onaylamak zorundalar.
Maalesef tercih hakkı bir kez. Biz de o yüzden doğru kararı bulmaya çalışıyoruz.

Bu korkuttu beni. Türkiyede sormadilar bana opsiyon falan. Ama sormadan kendi lehlerine bisey düzenlerler kesin. Ben toplu alip cikayim en iyisi basarabilirsem en kisa zamanda.

toplanan para diyelim ki 50,000 tl
bu parayı yaa topluca alacaksın

yada aylık 1.000,tl istiyorum dersen 50 ayda sana ödeyip bitiriyorlar mış

öyle yıllarca maaş almıyorsun yanii

X