Bireysel emeklilik ????

xkimyagerx

Guru
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2008
614
10
40
Merhaba kızlar,konuyu doğru bölüme mi açtım bilmiyorum,yanlışsa şimdiden özür dilerim:eek:

Bireysel emeklilik şirketlerinden hangisini kullanıyorsunuz ya da hangisi daha avantajlı bir bilginiz var mı?

Arkadaşım bireysel emeklilik ürününü satmaya yetkili 11 şirket var..Bes mevzuatı her şirkette aynıdır ama şirketler rekabet etmek amaçlı bazı değişiklikler yaparlar..mesela giriş aidatı,yönetim gider kesintilerinin düşük tutulması gibi..yani ürün tek bir ürün mevzuat kesinlikle aynı..
san şu şirket iyi bu şirket değil diyemem ..burada önemli olan senin seçtiğin fonların getirileri ve iyi bir finansal danışmanının olması gerekli..yani bu ay başlangıçta seçmiş olduğun fon iyi getiri sağlarken bir sonraki ay düşüşe geçebilir bunu ancak iyi bir finansal danışmanın olur ise o takibini yapıp seni yönlendirebilir.

canım eşim AVİVASA'ya başladı. Bir sene oldu. Sabancınınmış. On sene para yatırıyosun, tabii kendi belirlediğin tutat üzerinden. En az 75 ytl yatırabiliyorsun. ama bu on sene sonunda emekli paranı almaya başlamıyorsun. 56 yaşında başlıyorsun almaya.
kötü günler için bireysel emekliliği tavsiye ederim. bu gün herşey yolunda görünür yarın ne olacağı bilinmez.
ayrıca kişi vefat ederse para varislerine kalıyor.
şimdiden kolay gelsin canım.

Haa unutmadan bireysel emekliliğin bir avantajı da ödeme belgelerini yıl sonunda iş yerine sunduğunda vergiden düşüyor.
Eşim SSK'lı. Yıl sonunda belgelerini sundu Ocak'ta sanırım maaşına 500ytl geri yatırılmıştı.
Yani kesilen gelir vergisini devlet iade ediyor.
Pek kimse önemsemiyor ama bu bireysel emeklilik çok faydalı bişey.

tesadufen bugun poliçelerimi toplattırdım.iki farklı yerde poliçem var.turkıyedekı butun şirketlerın getırısı o kadar az kı bunu bugun kendı gozlerımle gordum.diğer sıgortamda birikimli hayat sigortası amerıcan lıfe adında ve getırısı çok çok daha fazla.ama bu sıstemı rekabet duzenıne uymuyo dıye 2008 ocak ta durdurmuş hukumet.istesen de yok yanı bu seçenek.yatırılanla getırısı ne kadar buna bakmak lazım.

Ben yapı kredi emekliliğe başvurdm yaklaşık iki sene oldu kredi kartıma otomatik ödeme talimatı verdim her ay 200 kestiriyorum.Az bir miktar ama damlaya damlaya göl olur dedim ve kendim için ilkkez bişey yaptım

benim bireysel emekliliğimde daha bu ay avivasa dan başladı
sağolsun patronum elemanlarına hediye olarak verdi bu emekliliği
burada çalıştığımız müddetçe kendisi yatıracak
eğer işten ayrılırsam da herhalde kendim devam ederim.

bende 2 senedir avivasadayım maalesef.getirisi hiç yok gibi görünüyor.bir de vergi indiriminden yararlanabilmek için her ay bir sürü sıkıntı yaşıyorum.kurumum en geç ayın 3ünde makbuzu almak istiyor.mail adresime makbuz çok daha geç geliyor.defalarca konuyu gündeme getirmeme rağmen düzelme olmadı.hadi internetten alayım bari dedim,sisteme girmede sıkıntı çektim yok şifre yanlış ( kesinlikle değil eminim) yok ana baba adı ve doğum tarihi yanlış....şaka gibi gerçekten.benim bir tane annem var adı hiç değişmedi,keza babamın ve doğum tarihimin değişmediği gibi.en son sinir oldum bıktım sizden çıkmak istiyorum dedim henüz yanıt gelmedi,bakalım nolacak? dereyi geçinceye kadar herşey iyiydi...

27 yaşındayım ,bir mesleğim var fakat şu an çalışmıyorum..bireysel emekliliğe başlamam mantıklı mı sizce ?
bana ne gibi avantajları olabilir?

bireysel emeklilik sistemi taraftarı değilim açıkçacı. Bu sistem bir para biriktirme-yatırım sistemi değil çünkü. Giren tanıdıklarımın çoğu çıkıyor tekrar.
Yine de düşünüyorsanız çok erken yaşlarda başlamak mantıklı değil. Onun yerine başka yatırımlar öneririm.

ben garanti ememklilikten yaptım ama kızımı düşünerek kendi adıma ayda 100 tl veriyorum 10 yıl 56 yaş sınırı var çıkmayı düşünmüyorum zarar oluyor ama ayda başka türlüde 100 tl ye bilşey olmuyor yada birikmiyor düzenli ben o yüzden girdim tavsiye ederimn

bende ziraat emekliliğe girdim.505 tl kesiliyo ayda.avantajları anlatılandan başka neler olabilir?faiz mesela

X