Birikimin altın anahtarı "İsraftan kaçınma!"

cnm benimde eşim hiç sevmiyor reçeli sadece ben yiyorum:KK31:dün biraz surat astım hemen tadına baktı:KK9:tatlıyla pek arası yok benimkinin malesef:KK50:bende süper bir çikolata tarifi var onu yapayım yapabilirsem tadı güzel olursa paylaşırım:KK9:ben ekmeğin üzerine sürüp yiyemiyorum kaşık kaşıkta bana pek yaramıyor eve nutella sokmuyoruz biz:KK31:

onu ben de istiyorum canım ama önce balkonumu düzenlemem lazım... O da ne zamana kısmet olacak bilmiyorum şu an

şimdilik kayınbabamın minik bahçesi ile idare ediyorum. Biber ektim şimdilik bir tek oraya da bahçesi küçük oldugundan pek bişeye yer yok..

Tutarlar inşallah seninkiler de canım. Az olsun bizim olsun napalım :KK9:

bahçeden incir yollamıslardı bize ben de senin tarifle reçel yapayım diyorum bozulmadılarsa tabi :KK31: ama biz de pek recek tüketmiyoruz... Tutturduk bi Nutella. Onu yiyince canımız recel istemio. Annem kavanoz kavanoz cilek recelleri yapıp getirdi sofraya cıkarıyorum yüzüne bakan yok. Ne varsa şu nutellada yemiycem almıycaz diyorum bakıyorum yine almısısz :KK53:

aman kızlar reçel yenmiyorsa yapmayın boşuna.
bizde de yenmiyor reçel yapmıyorum. onun yerine bol bol meyve tüketiriz pek severiz biz.
eşim dün koca tabakla karpuzu tüketti. dün 3 kilo şeftali aldım yesek 2 güne çıkmaz. beyaz üzüm eşim pek sever ondan da aldım. yani meyvelerin kendini yiyin bence hem çok faydalı. kışın da portakal mandalina yersiniz

sadece ayran çorbasına kullanıyoruz
bana bir buçuk kavanoz yetiyor
kurutulmuşmeyvelerin çok mu :KK53:
dolaba sığmaz mı
sığmayanları benim dolaba koyabiliriz :KK53:
maksat çöpe gidip de israf olmasın :KK1:

sadece ayran çorbasına kullanıyoruz
bana bir buçuk kavanoz yetiyor
kurutulmuşmeyvelerin çok mu :KK53:
dolaba sığmaz mı
sığmayanları benim dolaba koyabiliriz :KK53:
maksat çöpe gidip de israf olmasın :KK1:

ayyy canım benimmm kıyamam sana.sizin ordaki eşimin teyzesine de özene bezene hazırlayıp verdiğim kuru meyve domateslerim olmuştu. bi geldiklerinde vermiştim. buraya gel sana koşa koşa getiririm inan ki.. hiç bu taraflara gezi planınınız var mı?? bırak fazlayı kendim yemesem de sana getirirm ben sırf sağlıklı diye yiyorum değilse çikolata daha cazip geliyor:KK53:

merhabalar;
ne güzel bir topikmiş burası tam benlik:KK9: hemen hemen evdeki herşeyi değerlendirmeyi çok seviyorum:KK16: geçen hafta aldığımız 10 ad inciri hemen reçel yaptım. dün 3 kavanoz salatalık turşulsu hazırladım. siyah eriğim vardı onu pestil yapacaktım ama eşim yemiş dün akşam:KK31: hafiften çürümeye başlamış olan soğanlarımı küp küp doğrayıp buzluğa attım:KK16:evlilikte anlaşma sevgi ve saygısdan sonra en önemlişey tasarruf bence...

Canım ben de üzüm kompostosu deneyeceğim, bakalım beğenirsem üzüm kompostosu konservesi yapacağım.

Malum dışarıda atılan meyve sularında ne katkı maddeleri, neler neler var. 1 kilo üzümden 2 kg komposto yapılıyor. Hem de çok ekonomik.

bostan mı :KK31:

off çok kıskandım... Çok şanslısın canım :KK9:

Allahım ben de doğal hayat yaşamak istiyorum. Bostanlar kümesler istiyorum yaa :26:

hiç yaşadın mı??
çünkü yaşamayan bilemez ne kadar cazip gelse de doğal hayat baya zor:KK1:
benim teyzemin 2 dönümlük arazisi var.
geçenlerde yine misfir olduk ona.
bahçesinde: vişne, çilek, kayısı, ceviz, mısır, domates, biber, kabak, patlıcan, altın çilek, böğürtlen, nohut, fasülye, ahududu, elma, armut, ayrıca; inek, köpek, güvercin, tavuk, hindi var..
canım teyzem iki büklüm yürüyor çok yoruluyor çoookk..
bahçe baya zahmetli ben az bi yer olan hobi bahçelerine bile cesaret edemedim:KK31:

kesinlikle bahçe işi çok zor. Mesela bazen bahçenin işleri birikir, benim eşimle beraber evde 3 oğulları var, sabahtan akşama işler bitmezdi. Hem yorucu hem de süreklilik istiyor.

topiğe bayıldım çok güzel bugünlerde tam benim istediğim topik.takip edip fikirlerden yararlanmak isterim :KK34:
tasarrufu hiç bilmiyorum desem yeridir birazcık pörsümüş sebzeyi hop hemen çöpe

ayyy canım benimmm kıyamam sana.sizin ordaki eşimin teyzesine de özene bezene hazırlayıp verdiğim kuru meyve domateslerim olmuştu. bi geldiklerinde vermiştim. buraya gel sana koşa koşa getiririm inan ki.. hiç bu taraflara gezi planınınız var mı?? bırak fazlayı kendim yemesem de sana getirirm ben sırf sağlıklı diye yiyorum değilse çikolata daha cazip geliyor:KK53:

bu sene bize tatil yok :KK31:
aslında ahmetin her yönden düzeni yeni yeni oturdu
ama şu saatten sonra da tatilimiz bitiyor, haftaya işbaşı
nasip artık, uslu bi çocuk olursa seneye gezeriz
ama konya taraflarına yolumuz düşer mi bilemiyorum :44:
belki sizin yolunuz düşer buralara :KK3:
elin boş gelmezsin artık, getir bi kavanoz turşu :KK53:

bu sene bize tatil yok :KK31:
aslında ahmetin her yönden düzeni yeni yeni oturdu
ama şu saatten sonra da tatilimiz bitiyor, haftaya işbaşı
nasip artık, uslu bi çocuk olursa seneye gezeriz
ama konya taraflarına yolumuz düşer mi bilemiyorum :44:
belki sizin yolunuz düşer buralara :KK3:
elin boş gelmezsin artık, getir bi kavanoz turşu :KK53:

bi doktorumuzun düğünü olcak, 2 yıl sonra yapmayı düşünüyorlarmış:KK53:
ama nasip belli olmaz daha önce gelir mi geliriz, o zaman görüşürüz de inşallah:KK52:..
aaa bak ben sana özel bişey sorcaktım özelden sorayım

@karanfilce;

Linki kaydettim çok teşekkürler :KK16: ay br de turşuların çok güzell ayyy gece gece nasıl istedi canım :KK1: afiyetle yemek nasip olsun size inşallah

Son düzenleme:
Kızlarr; siz reçel turşu yazdıkça markete koşup ne kadar reçel turşu varsa alasım geliyor ay neyseki gecenin köründeyiz konu israf etmemekti konudan çıktım :KK1::KK1:

herkese merhaba paylaşımlarınız çok güzel olmuş
kesinlikle bende israfa karşıyım bu nimetler kolay elde edilmiyor sonuçta ama bazen de olsa çöpe giden şeyler oluyor malesef
bu topiği çok beğendim bende ara ara yazarım artık

Karanfilce topigin hayirli olsun,cok guzel bir topik.insan her yeni gun birsryler ogreniyor.o yuzden cok faydali olmus.
Kabak icin sormussun,mucverlik nasil olur diye.bence Hic tereddut etme rendeleyip at buzluga.zaten kullaninca cikarip cozdurmen lazim ,cozulunca ben kabaklari tekrardan fazla suyunu iyice sIkIp oyle diger malzemeleri koyup yoguruyorum.gecen kisda yamistim Hic sorun olmadi.istersen bir denemelik yap,belki begenmezzin.ayrica ben kabagi yemeklik ve kizartmalik halka dograyp attim buzluga.yemeklikte sorun yok ama kizartmalik olan nasil olacak cok merak ediyorum.birde gecen deger fasulye konservesi yaptim.birazi artinca,Icons tekrardan iki dimates ve kabagi dograyip soyle bir cevirip kavanozladim.ayrica kabagi kurutmalik seviyorsaniz kurutabilirsin.annem ince ince dograyip kurutur.dolmalik kurutuluyor mu Hic bilmiyorum.annem Biber Ve patlicani dilmalik kuruturdu ama kabaklarimiz buyuk oldugundan sanirim sadece yemekluk kuruturdu.
Benimde cok islerim var,insallah tursu kurmayi ve melemen ve aci SOS yapmayi istiyorum.

herkese merhaba paylaşımlarınız çok güzel olmuş
kesinlikle bende israfa karşıyım bu nimetler kolay elde edilmiyor sonuçta ama bazen de olsa çöpe giden şeyler oluyor malesef
bu topiği çok beğendim bende ara ara yazarım artık
hoşgeldin :KK16:
Karanfilce topigin hayirli olsun,cok guzel bir topik.insan her yeni gun birsryler ogreniyor.o yuzden cok faydali olmus.
Kabak icin sormussun,mucverlik nasil olur diye.bence Hic tereddut etme rendeleyip at buzluga.zaten kullaninca cikarip cozdurmen lazim ,cozulunca ben kabaklari tekrardan fazla suyunu iyice sIkIp oyle diger malzemeleri koyup yoguruyorum.gecen kisda yamistim Hic sorun olmadi.istersen bir denemelik yap,belki begenmezzin.ayrica ben kabagi yemeklik ve kizartmalik halka dograyp attim buzluga.yemeklikte sorun yok ama kizartmalik olan nasil olacak cok merak ediyorum.birde gecen deger fasulye konservesi yaptim.birazi artinca,Icons tekrardan iki dimates ve kabagi dograyip soyle bir cevirip kavanozladim.ayrica kabagi kurutmalik seviyorsaniz kurutabilirsin.annem ince ince dograyip kurutur.dolmalik kurutuluyor mu Hic bilmiyorum.annem Biber Ve patlicani dilmalik kuruturdu ama kabaklarimiz buyuk oldugundan sanirim sadece yemekluk kuruturdu.
Benimde cok islerim var,insallah tursu kurmayi ve melemen ve aci SOS yapmayi istiyorum.

çok teşekkürler canım her zaman beklerim..
verdiğin bilgi için de çok sağol canım inanır mısın kabaklar hala bekliyor 2 gündür ev temizliyorum ona fırsat bulamadım bi türlü.
İnşallah senin dediğin gibi mücverlik yapıp atayım dolaba. Çok taze olduğundan bozulmadılar ama ne kadar da taze atsam o kadar iyi olur.
canım biz patlıcan kurusunu pek yemiyoruz ama kabağınki nasıl olur ki lezzetli olur mu acep:44:
bir de annemler elma göndermiş hafif mayhoş bi tad var yiyemedim hiç onu da kururtsam mı:44: tadı nasıl olur acaba hani hafif ekşi bi elma ya ondan soruyorum. ben ekşi elmayı tazeyken de yiyemiyorum kuruyunca ekşiliği azalır belki.

kızartmalık kabak dediğin nasıl canım? az yağda teflonda kavurma tarzıysa güzel oluyor ben ondan yapıyorum. ama full yağın içineyse olmaz sanırım. çünkü çok sulanıyor yağda kızarmaz.

bir de annemler elma göndermiş hafif mayhoş bi tad var yiyemedim hiç onu da kururtsam mı:44: tadı nasıl olur acaba hani hafif ekşi bi elma ya ondan soruyorum. ben ekşi elmayı tazeyken de yiyemiyorum kuruyunca ekşiliği azalır belki.

yolla ben yerim :KK53:
elmanın her çeşidine bayılırım
önceden yüzüne bile bakmazdım
ahmet sayesinde elma delisi oldum

yalnız herkes "şunu yap, bunu yap, kurut, buzluğa at" falan gibi tavsiyeler söylüyor
ben de hemen "bana yolla, gelirken getir" gibi sözler söylüyorum
şimdi utanmam mı gerekiyor bilemedim :KK17: :KK53:

hoşgeldin :KK16:

çok teşekkürler canım her zaman beklerim..
verdiğin bilgi için de çok sağol canım inanır mısın kabaklar hala bekliyor 2 gündür ev temizliyorum ona fırsat bulamadım bi türlü
İnşallah senin dediğin gibi mücverlik yapıp atayım dolaba. Çok taze olduğundan bozulmadılar ama ne kadar da taze atsam o kadar iyi olur.
canım biz patlıcan kurusunu pek yemiyoruz ama kabağınki nasıl olur ki lezzetli olur mu acep:44:

kızartmalık kabak dediğin nasıl canım? az yağda teflonda kavurma tarzıysa güzel oluyor ben ondan yapıyorum. ama full yağın içineyse olmaz sanırım. çünkü çok sulanıyor yağda kızarmaz.
Kabak kurusu zaten diger kuru sebzelerle birlikte yapiliyor.Sade yapilirsa nasil olur bilmiyorum.elmayida kurututsan hafif mayhos olur Valona.tam emin degilim ama.denemen lazim,ancak pule anlarsin sevip sevmeyecegini.

sağolun kızlar fikirleriniz için :KK16:

sevimli canım neden ayıp olsun. isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara demişler:KK53:
şaka maka accık da yakın olsak ne güzel olurdu:KK31:

benim turşuları çarşamba gece yaptım cuma sabahı olmuşlardı. dün de çiğ köftenin yanına koydum yedik. ne kadar çabuk oldular yaa:KK31: dedim ya benim ev hamam turşuyu 2 günde oldu bitirdi. komşuya baktırdım o da olmuş dedi:KK53:

Son düzenleme:
X